Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατασταση Iphone 4 λογω προβληματων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
419 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   George84

George84

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:24

Καλησπερα

Επειδη τυχαινει να ειμαι τεχνικος στον Γερμανο .. Τα προιοντα Apple εχουν αντικατασταση 3(ημερολογιακων) ημερων.. δυστυχως..Και επειδη τα τρωω καθε μερα στην μουρη παρακαλω να μην λετε οτι σας κατεβει..

Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:27

Καλησπερα

Επειδη τυχαινει να ειμαι τεχνικος στον Γερμανο .. Τα προιοντα Apple εχουν αντικατασταση 3(ημερολογιακων) ημερων.. δυστυχως..Και επειδη τα τρωω καθε μερα στην μουρη παρακαλω να μην λετε οτι σας κατεβει..

Ευχαριστω


Αυτό πού ακριβώς το αναφέρει φίλε μου; Γιατί τουλάχιστον στα χαρτιά που έχω απο την Vodafone δέν λέει πουθενά για 3 ημέρες.

#33   George84

George84

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:30

Δυστυχως εχω να σε ενημερωσω πως αυτες οι 3ις μερες ειναι εντολη απο τον κατασκευαστη και οχι απο τα καταστηματα .. Τωρα αν το καταστημα που εξυπηρετησε δεν στο ειπε.. Κακως..Οποτε δεν ειναι θεμα τις Apple..Ειναι του καταστηματος..Κανενα χαρτι μεσα σε οδηγιες δεν το αναφερει σε κανενα κινητο..

#34   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:47

Χωρίς να θέλω να θίξω της γνώσεις, η την γνώμη του οποιουδήποτε τεχνικού, αυτό που ξέρω από προσωπική εμπειρία, είναι ότι η Apple (κατασκευαστής) δεν σας τα έχει πει καλά για το τι παίζει εδώ στην Ευρώπη.

Από 1 χρόνο που ήθελε να μας επιβάλει σώνει και καλά της εγγυήσεις των προϊόντων της ενώ είναι δυο! (και τα καταφέρνει ακόμα λόγο ανιδεοτητας του καταναλωτή) έως και τους νόμους της περί αντικατάστασης και service, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.


ps: Οποίος ασχολήθηκε νομικά με το θέμα, καταλαβαίνει τη θέλω να πω;

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/09/2010 - 00:48

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#35   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:49

Δυστυχως εχω να σε ενημερωσω πως αυτες οι 3ις μερες ειναι εντολη απο τον κατασκευαστη και οχι απο τα καταστηματα .. Τωρα αν το καταστημα που εξυπηρετησε δεν στο ειπε.. Κακως..Οποτε δεν ειναι θεμα τις Apple..Ειναι του καταστηματος..Κανενα χαρτι μεσα σε οδηγιες δεν το αναφερει σε κανενα κινητο..


Δυστηχώς φίλε μου μάλλον εσύ δέν είσαι σωστά ενημερωμένος και είναι κρίμα γιατι θα έπρεπε να ήσουν. Η Apple λοιπόν όπως διαβάζω τωρα στο βιβλιαράκι της που συνοδεύει το κινητό αναφέρει:
"Η Apple όπως προσδιορίζεται στον κατωτέρω πίνακα, παρέχει εγγύηση για αυτό το προϊόν που φέρει το σήμα Apple για ελαττώματα στα υλικά κατασκευής και την εργασία υπό συνθήκες κανονικής χρήσης για μια περίοδο ΕΝΟΣ (1) ΕΤΟΥΣ από την ημερομηνία λιανικής αγοράς του προϊόντοσ από τον αρχικό αγοραστή και τελικό χρήστη ( Περίοδος εγγύησης) Εάν προκύψει ελάττωμα στο υλισμικό και εγερθεί έγκυρηαπαίτηση εντός της περιόδου εγγύησης, η Apple κατ' επιλογήν της και στο βαθμό που επιτρέπεται από τον νόμο, είτε (1) θα επισκευάσει το ελάττωμα χωρίς χρέωση, χρησιμοποιώντας καινούρια ανταλλακτικά ή ανακατασκευασμένα που είναι ισοδύναμα με καινούρια σε απόδοση και αξιοπιστία, είτε (2) θα ανταλάξει το προϊόν με ένα προϊόν που είναι καινούριο ή ανακατασκευασμένο που είναι ισοδύναμο με καινούριο στην απόδοση και την αξιοπιστία και είναι τουλάχιστον ισοδύναμο με το αρχικό προϊόν, ή (3) θα επιστρέψει το αντίτιμο αγοράς του προιόντος"
Συνεχίζει με πολλά άλλα.

Άρα μάλλον δέν λεμε εμείς ότι μας κατέβει φίλε. Και άν εσύ δέν έισαι αρκετά ενημερωμένος τότε απέφευγε να απαντάς. Άν τώρα ο Γερμανός όντως πέι κάτι τέτοι, τότε σηκώνει καταγγελία ΒΑΡΒΑΤΗ.

#36   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:53

..δυο χρόνια είπαμε όλες οι εγγυήσεις.. ΔΥΟ... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/09/2010 - 00:53

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#37   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:55

Το 2 ισχύει όντως για την ευρωπαϊκή ένωση.
Παντως Βάση αυτών που διάβασα παιδιά στο βιβλίο της Apple, όντως έχουν το δικαίωμα να σου στείλουν ανακατασκευασμένη συσκευή ώς αντικατάσταση. ¨εχεις όμως και εσυ το δικαίωμα να μην δεχτείς και να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω.

Όποιος ενδιαφέρεται έχω σκανάρει την σελίδα που τα αναφέρει αυτά όλα και μπορώ να την στέιλω με εμαιλ.

Τελευταία επεξεργασία από: Melg, 07/09/2010 - 00:57


#38   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:58

Τη γκαρίζω εγώ από το ποστ #27.. 8)


ps: μην μπερδεύεσαι με το σκανάρισμα, γιατί αυτό είναι απλός η αυτόματη μετάφραση των 'δικαιωμάτων' της Apple για την Αμερική. Έστω και αν τα βρεις στα Ελληνικά (Apple Store.gr) δεν έχουνε αναπροσαρμοσθεί, τα ίδια με την Αμερική είναι.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/09/2010 - 01:02

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#39   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 01:01

Τη γκαρίζω εγώ από το ποστ #27.. 8)

Έχεις δίκιο το αναφέρει καθαρά στους όρους η Apple.
Βάση αυτού πάντως αν μου πούν για ανακατασκευασμένη συσκευή εγώ θα ζητήσω τα χρήματα πίσω και θα πάω να πάρω μια καινούρια.

#40   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/09/2010 - 01:03

Έχεις δίκιο το αναφέρει καθαρά στους όρους η Apple.
Βάση αυτού πάντως αν μου πούν για ανακατασκευασμένη συσκευή εγώ θα ζητήσω τα χρήματα πίσω και θα πάω να πάρω μια καινούρια.

Σωστό και αυτό. ;)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#41   Godfather

Godfather

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2010 - 01:08

Το 4άρι το πήρα από τη voda το προηγούμενο Σάββατο και διαπίστωσα πρόβλημα στην πίσω κάμερα (αν κάποια στιγμή άνοιγε το shutter, η εικόνα ήταν παραμορφωμένη). Το κατάστημα είπε ότι δεν μπορεί να παραλάβει και έπρεπε να γίνει τηλεφώνημα τη Δευτέρα στο 13830. Τη Δευτέρα μετά από πολλές επικοινωνίες με διάφορους άσχετους, βρέθηκε το κατάλληλο άτομο να μιλήσω. Μου είπανε κάτι περί επισκευής και ΑΠΑΙΤΗΣΑ αντικατάσταση επικαλούμενος νομοθεσία - φυσικά το δέχτηκαν. Την Τετάρτη παρέλαβε το courier μόνο τη συσκευή και μου έδωσε ένα 3G (με αντάπτορα για microsim). Την Παρασκευή μου τηλεφώνησαν για ραντεβού για την παράδοση της νέας συσκευής, το οποίο κλείστηκε για τη Δευτέρα. Εντάξει, το courier άργησε 4 ώρες και μου έφερε νέα σκέτη συσκευή (χωρίς κουτί κλπ) και ένα χαρτάκι με τα s/n και IMEI.

Τα πράγματα θα ήταν πιο απλά αν πήγαινα κατευθείαν σε κάποιον που ξέρει τι του γίνεται (να διαπιστώσει το DOA) σε κάποιο κατάστημα και μου αντικαθιστούσε άμεσα τη συσκευή.

Παρόλα αυτά η κυρία που μιλούσα στην εταιρεία που έχει το service ήταν πολύ συνεννοήσιμη και εξυπηρετική.

#42   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 01:16

Είναι όντως συνενοήσιμη και εξυπηρετική η κυρία στο σέρβις. Δέν αντιλέγω. Ακόμα όμως δέν έχω διευκρινίσει το άν θα μου στείλουν σκέτη συσκευή ή σφραγισμένη. Από αύριο θα ξεκινήσω τις ενέργειες. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Το σίγουρο έιναι οτι 780 ευρώ για ανακατασκευασμένη συσκευή εγώ δέν πληρώνω. Και ας λειτουργεί άψογα, και ας είναι και σκυλί και όλα όσα αναφέρθηκαν.
Αυτο είναι βέβαια προσωπική επιλογή έτσι. Δέν επιμένω οτι είναι το σωστό και οτι όλοι θα πρέπει να το κάνουν. Άν όμως το κάναμε όλοι αυτό και δέν τους δίναμε την δυνατότητα να σου παρέχουν τέτοιες συσκευες τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα δεν νομιζετε;

Θα επανέλθω με νεότερα.

#43   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2010 - 08:44

Πριν λιγο με πηραν τηλεφωνο απο μια εταιρια που συνεργαζεται με την Vodafone σε θεματα service, και μου ειπε οτι το τηλεφωνο αντικαταστασης ειναι ετοιμο. Μου ειπε οτι ειναι ολοκαινουργιο, διαπιστωθηκε το προβλημα στην αλλη συσκευη, επιβεβαιωσε οτι υπηρχε προβλημα στην καμερα και στην μπαταρια (!*) και οτι αυριο θα μου στειλουν το καινουργιο.
Τι να πω εγω τωρα...; Ειμαι εντυπωσιασμενος που μετα απο μολις 2 εργασιμες μερες που τους ειπα το προβλημα και 1 εργασιμη μερα αφοτου εδωσα το προβληματικο, με ενημερωνουν ωρα 9 και 10 το πρωι (!!!) οτι μου στελνουν νεο τηλεφωνο! Εντυπωσιακο δεν νομιζεται; Περιμενα να κρατησει αυτη η ιστορια κανα 2 βδομαδες.

Ενα ευχαριστω στη Vodafone, δειχνει οτι ηταν ετοιμη να αντιμετωπισει αυτη την "καταιγιδα" που λεγεται "Iphone στην Ελλαδα"!


*το προβλημα με την μπαταρια το διαπιστωνες μονο αν το αφηνες ολονυχτις σε standby, οπου το πρωι ευρισκα το τηλεφωνο με 0% μπαταρια (το βραδυ το αφηνα στα 35 με 50%) εκτος και αν το δοκιμασαν διαφορετικα ή εκτος και δεν εκαναν κανενα ελεγχο κα βασιστηκαν στη αναφορα μου. Βεβαια το προβλημα με την καμερα που δεν ανοιγε ηταν πιο ευκολο να διαπιστωθει και αρκουσε αυτο για να χαρακτηριστει η συσκευη DOA.

Αυτα προς το παρον

#44   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2010 - 09:13

τι προβλημα ειχε με την καμερα.

#45   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2010 - 09:18

Δεν ανοιγε το virtual shutter, και δεν εδειχνε εικονα ποτε, ειτε σε camera ειτε σε video mode.

Τελευταία επεξεργασία από: nivam17, 07/09/2010 - 09:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες