Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IPhone Apps και εφορία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/08/2019 - 19:12

Θα τα γράψω τώρα που βρήκα ελεύθερο χρόνο.

• Ο ενδιαφερόμενος ξεκινάει κάνοντας έναρξη στην εφορία.Τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν είναι μισθωτηριο/συμβόλαιο αγοράς/άδεια οικοδομής (ένα από τα τρία για να δηλωθεί η έδρα),η ταυτότητα του,ο ΑΦΜ του και η εγγραφή στον ασφαλιστικό φορέα (ΕΦΚΑ πρώην ΟΑΕΕ).
• Δηλώνει ως κωδικό δραστηριότητας (ΚΑΔ) πχ τις υπηρεσίες σχεδίασης και ανάπτυξης εφαρμογών για κινητά και ταμπλετς.
• Δηλώνει επίσης ότι επιθυμεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Έτσι ολοκληρώνεται η έναρξη.

Στη συνέχεια θα πρέπει να εκδίδει παραστατικό οταν θα πληρώνεται από την Apple.Απο τη στιγμή που η Apple έχει έδρα σε χώρα της ΕΕ η συναλλαγή απαλλάσσεται του ΦΠΑ.Η εγγραφή αυτή αποτυπώνεται και στα βιβλία εσόδων-εξόδων αλλά και στην περιοδική ΦΠΑ που υποβάλλεται ανα τρίμηνο(ασχέτως εάν η συναλλαγή δεν εμπίπτει στον ΦΠΑ).

Ένας φίλος πιο πάνω ρώτησε πως θα στέλνει το τιμολόγιο στην Apple.Εαν το εκδίδει μέσω υπολογιστή τότε απευθείας με email.Διαφορετικα σκανάρει το χειρόγραφο τιμολόγιο και το στέλνει με mail και εάν αντίγραφο ταχυδρομικώς.Οπως και να χει αυτό είναι κατι που θα γίνει κατόπιν συνεννόησης με τον πελάτη Apple.

Κατι πολύ σημαντικό είναι ότι από τη στιγμή που ο μόνος πελάτης θα είμαι η Apple και θα έχει αποκλειστικά συναλλαγές με αυτήν,η επιχείρηση δικαιούται επιστροφή του ποσού ΦΠΑ των δαπανών που αφορούν τη λειτουργία της.

Ελπιζω να βοήθησα.




Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/08/2019 - 10:58

Ρε παιδιά πάτε ρωτήστε τον λογιστή σας να σας εξηγήσει.Ειναι πολύ απλό το θέμα για έναν καλό λογιστή.
Θα μπω ξανά το βράδυ που θα έχω χρόνο να γράψω την διαδικασία περιληπτικά.
Μέσες άκρες τα απαντήσατε πιο πάνω αλλά με κανα δυο λαθάκια.
Θα απαντήσω και στον τελευταίο φίλο που ρωτάει για τη διαδικασία ενώ είναι υπάλληλος του ΙΚΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Είναι ιδιωτικός υπάλληλος με ΙΚΑ όχι του ΙΚΑ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#18   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/08/2019 - 11:06

Είναι ιδιωτικός υπάλληλος με ΙΚΑ όχι του ΙΚΑ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι το κατάλαβα απλώς το διατύπωσα εγώ λάθος.
Απαντάω και σε αυτόν.
Μπορεί κανονικά να κάνει έναρξη.Απο τη στιγμή που ο εργοδότης πληρώνει τις ασφαλιστικες εισφορές του δεν θα πληρώνει κάτι άλλο στον ΕΦΚΑ πρώην ΟΑΕΕ.Απλα χρειάζεται να πάει από τον συγκεκριμένο φορέα (ΕΦΚΑ πρώην ΟΑΕΕ) να δηλώσει την παράλληλη απασχόληση και να πάρει την κατάλληλη βεβαίωση για να προβεί σε έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/08/2019 - 11:07

Οποίος θέλει περισσότερες διευκρινίσεις και βοήθεια μπορώ να του δώσω το τηλ μου να μιλήσουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#20   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/08/2019 - 16:00

Ναι το κατάλαβα απλώς το διατύπωσα εγώ λάθος.
Απαντάω και σε αυτόν.
Μπορεί κανονικά να κάνει έναρξη.Απο τη στιγμή που ο εργοδότης πληρώνει τις ασφαλιστικες εισφορές του δεν θα πληρώνει κάτι άλλο στον ΕΦΚΑ πρώην ΟΑΕΕ.Απλα χρειάζεται να πάει από τον συγκεκριμένο φορέα (ΕΦΚΑ πρώην ΟΑΕΕ) να δηλώσει την παράλληλη απασχόληση και να πάρει την κατάλληλη βεβαίωση για να προβεί σε έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν είσαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνει ο εργοδότης σου για τις εισφορές ΕΦΚΑ(πρώην ΙΚΑ) που αφορούν το μισθό που λαμβάνεις και ξεχωριστά εσύ για τις εισφορές που αντιστοιχούν στην επιχειρματική σου δραστηριότητα ΕΦΚΑ (πρώην ΟΑΕΕ) από όσο ξέρω. Η απαλλαγή έχει καταργηθεί θυμάμαι...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 21/08/2019 - 16:01


#21   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/08/2019 - 17:03

Αν είσαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνει ο εργοδότης σου για τις εισφορές ΕΦΚΑ(πρώην ΙΚΑ) που αφορούν το μισθό που λαμβάνεις και ξεχωριστά εσύ για τις εισφορές που αντιστοιχούν στην επιχειρματική σου δραστηριότητα ΕΦΚΑ (πρώην ΟΑΕΕ) από όσο ξέρω. Η απαλλαγή έχει καταργηθεί θυμάμαι...

Οχι !!
Προκύπτουν οι εισφορές με βάση τα καθαρά κέρδη της επιχειρηματικής δραστηριότητας κι αν το ποσο αυτό καλύπτεται από την πληρωμή που κάνει ο εργοδότης τότε δεν πληρώνεις τίποτα.Αλλιως τη διαφορα.
Αν πχ πληρώνει ο εργοδότης 300€ ένσημα και οι εισφορές ΟΑΕΕ είναι 350€ τότε εσυ πληρώνεις μόνο 50€.Αν οι εισφορές ΟΑΕΕ είναι μικρότερες των 300€ δεν πληρώνεις τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#22   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/08/2019 - 17:14

Οχι !!
Προκύπτουν οι εισφορές με βάση τα καθαρά κέρδη της επιχειρηματικής δραστηριότητας κι αν το ποσο αυτό καλύπτεται από την πληρωμή που κάνει ο εργοδότης τότε δεν πληρώνεις τίποτα.Αλλιως τη διαφορα.
Αν πχ πληρώνει ο εργοδότης 300€ ένσημα και οι εισφορές ΟΑΕΕ είναι 350€ τότε εσυ πληρώνεις μόνο 50€.Αν οι εισφορές ΟΑΕΕ είναι μικρότερες των 300€ δεν πληρώνεις τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μα οι συνολικές εισφορές υπολογίζονται βάση του αθροίσματος του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες και του καθαρού εισοδήματος από επαγγελματική δραστηριότητα...

Από ότι καταλαβαίνω εσύ λες οτι εφόσον πληρώνεις εισφορές (ο εργοδότης σου δηλαδή) για το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες έχεις απαλλαγή για το αντίστοιχο ποσό εισοδήματος από επαγγελματική δραστηριότητα, κάτι που έχει καταργηθεί!


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 21/08/2019 - 17:14


#23   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/08/2019 - 17:47

Μα οι συνολικές εισφορές υπολογίζονται βάση του αθροίσματος του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες και του καθαρού εισοδήματος από επαγγελματική δραστηριότητα...
Από ότι καταλαβαίνω εσύ λες οτι εφόσον πληρώνεις εισφορές (ο εργοδότης σου δηλαδή) για το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες έχεις απαλλαγή για το αντίστοιχο ποσό εισοδήματος από επαγγελματική δραστηριότητα, κάτι που έχει καταργηθεί!

Φιλε μου κανεις λάθος.
Επαναλαμβάνω εάν καλύπτει ο εργοδότης τις εισφορές που προκύπτουν από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν πληρώνεις τίποτα.
Το θέμα το δουλεύω καθημερινά στη δουλειά μου,έχω πολλούς πελάτες που είναι και μισθωτοί και φυσικά δεν αποδίδουν έξτρα εισφορές στον ΟΑΕΕ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#24   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/08/2019 - 18:43

Ρίξε μια ματιά στην σχετική εγκύκλιο του ΕΦΚΑ.

 

Το θυμάμαι γιατί το συζήταγα πρόσφατα με άτομα σχετικά με το αντικείμενο...



#25   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 21/08/2019 - 19:32

Ρίξε μια ματιά στην σχετική εγκύκλιο του ΕΦΚΑ.

Το θυμάμαι γιατί το συζήταγα πρόσφατα με άτομα σχετικά με το αντικείμενο...

η εγκύκλιος η συγκεκριμένη τα γραφει λίγο έως πολύ ακαταλαβίστικα.Παραθετει συνέχεια σε ένα σωρό διατάξεις και δεν τα λέει με σαφήνεια.
Στην πράξη εφαρμόζεται έως έχει.
Μπες στο Ίντερνετ σε έναν λογαριασμό εφκα κάποιου που απασχολείται και ως μισθωτός και επαγγελματίας και θα δεις ότι υπολογίζεται όπως ακριβώς στα λέω.
Το πρωί αν θες κάνε κι ένα τηλ στον ΕΦΚΑ κι αν θες ανταλλάσουμε και τηλ να μιλήσουμε μαζί γιατί εδώ σίγουρα θα το ξημερώσουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες