Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με το iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 24/05/2009 - 00:09

Παιδιά μετά την εγκατάσταση του mega store δεν είχα σήμα και δεν έβλεπε τους Ελληνικούς πάροχους κινητής τηλεφωνίας.
Έκανα restore  πάλι στην 2.2.1 και παρατηρώ ότι δεν μπορώ να κάνω κλήση, ενώ δέχομαι κλήσεις. (Το τσέκαρα.)
Δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά το τηλέφωνο δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω κλήσεις. Κάθε φορά που καλώ, μου δείχνει ότι η κλήση απέτυχε.
Το cosmote logo φαίνεται και το σήμα είναι δύο γραμμές μέσα στο σπίτι ,αλλά δεν μπορώ να κάνω κλήσεις ακόμα και αν το σήμα μεγαλώσει μετακινώντας το σε κάποια άλλη μεριά.
Έχω ψάξει αρκετά αλλά βρήκα ότι μάλλον αυτό οφείλεται στην αναβάθμιση της έκδοσης του μόντεμ και ότι πρέπει να την υποβαθμίσω.
Βρήκα κάποιο Εγγλέζικο screenshot που κάνει λόγο για το baseband downgrader, αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ όσο και αν έψαξα στο google.
Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ και ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για να υποβαθμιστεί η έκδοση του μόντεμ;
Υ.Γ. θα ήταν τέλεια να υπήρχε ένα πρόγραμμα που να επανέφερε το τηλέφωνο στην πρωταρχική του κατάσταση ,πριν την αγορά. Αυτό θα μας έβγαζε απο πολύ κόπο.
Υ.Γ. Το τηλέφωνο το αγόρασα απο την vodafone και του έκανα jailbreak δύο τρείς φορές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 24/05/2009 - 00:14

Αν έχεις το 2.2.1 και Cydia θα δεις το downgrader.. το θέμα είναι γιατί ανέβηκες στο 2.2.1 αφού το έχουν πει μακριά..

Βασικά όμως αν το έχεις πάρει από Ελλάδα δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα??? Τότε? Απ'εξω το έφερες? ή έκανες το λάθος να επιλέξεις να γράψει όλο το firmware με κάποιο ανωρθόδοξο tool?

#3   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 24/05/2009 - 02:53

Αφου λες "παλι" στην 2.2.1, σημαινει οτι αυτην είχες και πριν, άρα το κινητό είναι unlocked, άρα άσε το Moder Firmware downgrade...

#4   Lan

Lan

    iPH Member

  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 24/05/2009 - 05:37

Quote

το θέμα είναι γιατί ανέβηκες στο 2.2.1 αφού το έχουν πει μακριά..


πιος το ειπε μακρια?
εγω αυτην εχω, μην μου λες τετοια!!!  :P

#5   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 24/05/2009 - 09:23

Quote

Αν έχεις το 2.2.1 και Cydia θα δεις το downgrader.. το θέμα είναι γιατί ανέβηκες στο 2.2.1 αφού το έχουν πει μακριά..



Δεν είπε κανείς μακριά απο την 2.2.1...Απο την 3.0 beta μακριά.. ;)

***Όλοι 2.2.1 έχουν υποθέτω..

#6   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 24/05/2009 - 12:19

Απο vodafone. Αλλά έκανα την μλκ να περάσω την τρία με αποτέλεσμα να αναβαθμιστεί το λογισμικό και η έκδοση του μόντεμ.
Προσπάθησα και το γύρισα στην 2.2.1 και την πρώτη φορά δούλεψε. Την δεύτερη φορά προσπάθησα να το μεταφέρω απο την 3 στην 2.2.1 αντιμετώπισα το πρόβλημα που σας λέω.
Προσπάθησα μεσω του downBB να επιστρέψω στην προηγούμενη έκδοση το modem ,αλλά τζίφος. Κατέβασα και το Fussyband Downgrader 1.0 και παίρνω την εξής εικόνα:

Bootloader Version: 05.09 [G2M3S2]
Baseband Version: ICE2-04.26.08
iPhone OS Version:  2.2.1
Και το μήνυμα:
Sorry, this software will only work with Baseband Bootloader 05.08 και δεν ξέρω τι να κάνω;
Απο την άλλη δεν ξέρω αν κατέστρεψα το τηλέφωνο ή αν όταν βγεί η 3 και είναι διαθέσιμη στο κοινό, το τηλέφωνο θα δουλέψει σωστά. Βοηθήστε παιδιά γιατί ήδη το κλαίω και το έχω μόνο λίγους μήνες.  :(

#7   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 24/05/2009 - 13:00

Ρε φιλε, πως τα εχεις κανει ετσι?
Πρωτον εσυ μας ειπες οτι το προβλημα σου ηταν με το mega store, μετα μας "αναφερεις" οτι εβαλες και 3.0...
Αφου σου λεει οτι το Downgrade της baseband δουλευει μονο με bootloader 5.08...
Και ετκος αυτου, αφου εσυ το χεις ξεκλειδωτο, τι πας και ψαχνεσαι με downgraders?

#8   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 24/05/2009 - 13:50

Εδώ είναι που λέμε στον φίλο μας..

Αστο, θα το χαλάσεις.. ρώτα έναν φίλο που ξέρει να στο κατεβάσει να στο σετάρει..

Sorryz.. αλλά φοβάμαι θα το χαλάσεις..

#9   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 24/05/2009 - 20:18

Καμία ιδέα για να μπορώ να φτιάξω το τηλέφωνο;
Δεν μπορώ να κάνω κλήσεις και όταν με καλούν διακόπτεται η έχει αρκετές διακοπές μέχρι να κλείσει.

#10   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 24/05/2009 - 20:58

?κανε ενα search φιλαρακο να βρεις πως  γυρνανε στην 2.2.1 εαν εκανες κ εσυ την μαλακια να το πας στην 3.0beta. ρωτανε πρωτα μετα κανουν αν δεν ξερουν.

#11   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 24/05/2009 - 21:03

Στην 2.2.1 είμαι και έχω αυτό το πρόβλημα.

#12   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 24/05/2009 - 21:07

την δοκιμασες τη καρτα σε αλο τηλ??περνει??την cosmote την πηρες τηλ.  μηπως εχουν πεσει οι γραμες

#13   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2009 - 21:56

Σιγα μην εχουν πεσει οι γραμμες της Cosmote!Αυτο δεν γινεται ποτε αλλα τοσους και τοσους εχουμε προειδοποιησει εδω αλλα συγγνωμη που το λεω ο καθενας το χαβα του.Νow Dance with the Devil οπως λεει και ο φιλος μου ο aC3.Εχουμε πει οτι η Beta ειναι παρα πολυ buggy και ακομα γεματη προβληματα και δινεται αποκλειστικα σε Developers για εναν και μονο λογο:Για να αναπτυξουν εφαρμογες για να τις χαιρεται ο κοσμος και οχι για να παιρνουν τηλεφωνα.Η Apple εχει τους λογους της που το αποκαλει Beta και οχι Stable.

#14   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 24/05/2009 - 23:12

Τώρα τι γίνεται;
Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί το τηλέφωνο; Θα μπορώ στο μέλλον να καλώ και να με καλούν;
Να το πάω για σέρβις ή να περιμένω την τρίτη σταθερή έκδοση απο την apple για να δώ φώς;
Εγώ με τα όσα περνάω νομίζω ότι η apple ,δεν είναι αμέτοχη σε αυτό. Μπορούσε να μας ενημερώσει για τα bugs της 3 έκδοσης με κάποιο μήνυμα όταν ενεργοποιούσαμε για πρώτη φορά το τηλέφωνο. Δεν νομίζω ότι δεν μπορούσε να το κάνει ή θα της ήταν δύσκολο;
Εγώ νομίζω ότι ίσως το κάνει αυτό για να αναγκαστούμε να αγοράσουμε την 3 έκδοση ,για να γεμίσει τα ταμεία της και αλλιώς. Αλλιώς θα έδινε λύση στα προβλήματα που δημιουργούνται.
Μετά σου λένε υπάρχει σέρβις. Που είναι το σέρβις για την Ελλάδα; Δίνουν ένα προϊόν στην κυκλοφορία χωρίς μετά την πώληση σέρβις και μετά θέλουν να έχουν ευχαριστημένους πελάτες. Είναι δυνατόν να συμβεί αυτό, όταν ακόμη και στην επιλογή γλώσσας μας έχουν ξεχασμένους;
Αυτό δεν μου δείχνει μια εταιρεία που σέβεται τους Έλληνες καταναλωτές, αλλά μια εταιρεία που κοιτά να τα πάρει χωρίς να την ενδιαφέρει το μετά.
Επίσης ακούμε για την 3 έκδοση ,αλλά πότε επίσημα θα είναι διαθέσιμη στο ευρύ κοινό, ούτε λόγος. Τέτοια αντιμετώπιση έχουμε και ας μην θέλουμε να το παραδεχθούμε.
Δεν λέω το τηλέφωνο είναι ένας μικρός υπολογιστής, αλλά απο υποστήριξη, μηδέν.

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/05/2009 - 23:19

1) Η 3.0 beta ήταν αποκλειστικά για developers. Είσαι developer? Μάλλον όχι

2) Η 3.0 δεν θα αγοράζεται. Είναι δωρεάν η αναβάθμιση

3) Η 3.0 θα είναι διαθέσιμη το καλοκαίρι. Το ξέρουμε εδω και 2 μήνες περίπου. Θα παρουσιαστεί επίσημα στις 8 Ιούνη και ίσως διατεθεί αυθημερόν μάλιστα.

Το λάθος λοιπόν ήταν καθαρά δικό σου. Εσύ παρανόμησες, υπόστηριξη για την παρανομία από την Apple εννοείται δεν θα υπάρξει. Ξεκαθαρίζω για να μην παρεξηγιόμαστε



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες