Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συγχρονισμος iPhone με καινουριο PC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2010 - 21:17

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα,

Εχω μια ερωτηση που γνωριζω πως ειναι πολυ κοινη αλλα εχω διαβασει τοσα πολλα και διαφορετικα που πλεον δεν ξερω τι ισχυει.

Εχω ενα iPhone 3GS iOS 4.1 το οποιο το ειχα συγχρονισμενο με ενα PC με Windows XP. To iPhone ΔΕΝ ειναι jailbroken και δεν θελω να το σπασω μεχρι να ληξει η εγγυηση.

Το γνωστο προβλημα λοιπον: Εφτιαξα ενα δευτερο partition με τα Windows 7 και πλεον δουλευω σε αυτα. Αναγκαζομαι ομως καθε λιγο και λιγακι να μπουταρω στα ΧΡ ωστε να συγχρονισω το iphone, να περασω τραγουδια, βιντεο κλπ.

θα ηθελα να μαθω λοιπον αν υπαρχει τροπος να διατηρησω τις εφαρμογες μου και κυριως τα δεδομενα των εφαρμογων.Τη μουσικη αν δεν υπαρχει τροπος να τη διατηρησω την ξαναπερναω αλλα τις εφαρμογες αφενως θα πρεπει να τις ξανακατεβασω(αρκετα γιγα) αφετερου εχουν μεσα σημαντικες πληροφοριες για μενα οπως πχ αποθηκευμενες θεσεις στο GPS της Navigon, προγραμματα τυπου organizer των οποιων τα δεδομενα δε μεταφερονται στο PC,saves παιχνιδιων. Aρνουμαι να πιστεψω οτι η Apple κανει τη ζωη των χρηστων της τοσο δυσκολη γι'αυτο ρωταω εδω που σιγουρα γνωριζετε κατι παραπανω.

Δεν ειναι δυνατον καποιος που εχει σημαντικες πληροφοριες στις εφαρμογες του να πρεπει να τις διαγραψει ολες επειδη απλα αγορασε ενα καινουριο υπολογιστη ή εκανε φορματ!

Εχω διαβασει διαφορα, οτι δεν γινεται, αλλου οτι γινεται, τελικα δεν ξερω τι ισχυει, και εχει αρχισει να γινεται εκνευριστικο το bootαρισμα στο παλιο λειτουργικο.

Αν γνωριζετε καποιον τροπο για να το κανω με σωζετε.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/09/2010 - 21:37

Δεν ειναι δυσκολη η μεταφορα απο τη στιγμη που εχεις προσβαση στην παλια εγκατασταση των XP. Κανε boot με τα XP, μεσα απο το iTunes κανε ενα sync τη συσκευη σου εχοντας επιλεγμενο οι επαφες, τα ημερολογια κλπ να πηγαινουν στο outlook. στη συνεχεια απο το itunes πανε File>library>backup to disc θα γραψει σε δισκακια ολες τις εφαρμογες, μουσικη και οτι εχεις στο itunes. Χρησιμοποιησε DVD και οχι CD μιας και τα δεδομενα που θα γραψεις θα ειναι αρκετα. Μετα πας στο outlook και επιλεγεις File>Data File Management στο νεο παραθυρο πρεπει να εχεις ενα αρχειο outlook.pst αυτο το αρχειο το κρατας ενα αντιγραφο και το τοποθετεις στη νεα εγκατασταση των windows στην ιδια θεση. Αν δε θα ξαναχρησιμοποιησεις το παλιο ιtunes κανε deauthorize ολους τους λογαριασμους σου. Μετα στη νεα εγκατασταση των windows ανοιγεις το itunes κανεις authorize και εισαγεις το δισκακι (δισκακια) του backup, απο μονο του το itunes θα προτεινει να εισαγει τα δεδομενα, επιλεγεις ΟΚ και μεταφερει παλι την παλια σου βιβλιοθηκη. Πλεον εισαι ετοιμος, μπορεις να κανεις κανονικα sync τη συσκευη σου χωρις να χασεις δεδομενα απο αυτη.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#3   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2010 - 21:37

Θα κάνεις το εξής.

Στο παλιό σου pc Θα ρυθμίσεις τα windows να εμφανίζουν τους κρυφούς φακέλους (control panel -> appearance and personalization -> Folder options -> view -> show hidden files and folders για vista/7) και θα πας στο C:\Users\"onoma soy"\AppData\Local και θα κάνεις αντιγραφή τους φακέλους Apple και Apple Computer σε ένα stickaki (βάλτους σε ένα φάκελο με όνομα Local για να θυμάσαι ότι τους πήρες από εκεί)

Μετά θα πας C:\Users\"onoma soy"\AppData\LocalLow και θα αντιγράψεις τον φάκελο Apple Computer σε ένα φάκελο με όνομα LocalLow στο στικάκι σου

Μετά θα πας στο C:\Users\"onoma soy"\AppData\Roaming και θα αντιγράψεις το φάκελο Apple Computer σε ένα φάκελο με όνομα Roaming.

Επίσης θα πας στο φάκελο C:\Users\"onoma soy"\My music και θα αντιγράψεις το φάκελο iTunes.

Αν έχεις αποθηκεύσει τα τραγούδια σου σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο κάν' τα και αυτά αντιγραφή στο στικακι

Θα πας στο καινούριο σου pc και θα αντιγράψεις όλους αυτούς τους φακέλους στα ίδια σημεία από τα οποία τα πήρες από το παλιό σου.

Με αυτό τον τρόπο θα μεταφέρεις ολόκληρη τη library (songs/videos/applications etc) στο καινούριο σου pc και αφού το έχεις κάνει authorize θα δουλεύει μια χαρά. Αν δεν χρησιμοποιείς πλέον το παλιό κάντο deauthorize.

Το ίδιο πράγμα θα κάνεις και όταν θες να κάνεις format.

#4   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 00:41

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Στην ουσια και με τους 2 τροπους κανω το ιδιο πραγμα? Υπαρχει καποια διαφορα στις 2 μεθοδολογιες?

Το μονο προβλημα ειναι οτι στο καινουριο PC δεν εχω το Outlook οποτε το pst αρχειο δε με βοηθαει. Με τη δευτερη μεθοδο αποφευγω την διδαδικασια με το outlook (τουλαχιστον μεχρι να το εγκαταστησω)?

Φιλε kdelios, τα paths ισχυουν ιδια και για τα Windows 7 και για τα XP? Γιατι προκειται να κανω μεταφορα απο ΧΡ σε 7.

Ευχαριστω και παλι.

#5   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2010 - 01:17

Με τη δεύτερη μέθοδο δε μεταφερεις επαφές, ημερολόγια, σημειώσεις και email accounts που κανείς sync στο outlook αλλά μόνο μουσική, βίντεο και εγαρμογες

Just like underwear, passwords should be changed often...


#6   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2010 - 01:20

Πάλι μπορείς να κρατήσεις το pst αρχείο για όταν βάλεις το outlook αλλά μέχρι τότε δε θα επιλεξεις απο το iTunes να κάνει sync επαφές, ημερολόγια κ.λ.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#7   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 02:22

Καταλαβα,

Ωστοσο πολυ φοβαμαι οτι ουτε στο προηγουμενο πισι ειχα κανει sync τα applications. Οποτε τωρα πρεπει να σβηστουν οπωσδηποτε?

Επισης, εχω ηδη κανει Authorize το iPhone στο καινουριο pc, δηλαδη τωρα τι βηματα επιπλεον πρεπει να κανω. Το οτι το εκανα authorize δε μου εσβησε τιποτα.

#8   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 04:45

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας,

Εκανα backup τη library οπως ακριβως περιεγραψες φιλε morpheusgr αλλα δυστυχως οταν του ειπα να κανει manual sync για τη μουσικη και τα βιντεο μου επετρεψε να περασω μονο τις restored playlists αλλα οχι τα βιντεο! Επισης μου εσβησε και ο,τι ringtone ειχα φτιαξει!

Επειδη προφανως εχω κανει καποιο λαθος, ειναι δυνατον να μου πειτε τα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησω? Τα DVD τα περασα στο itunes στο καινουριο pc. Απο κει και περα?

Ευχαριστω

#9   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 05:02

Τα βιντεο δεν τα βρισκω πουθενα και καποιες απο τις playlists ειναι κενες χωρις κανενα τραγουδι. Το backup εντωμεταξυ ηταν 5 dvd! Τα ringtones τα βρηκα, δε μπορω με τιποτα να βρω ομως τα βιντεο και τα τραγουδια που λειπουν. Applications δεν εχω τολμησει να πειραξω ακομα.

#10   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2010 - 12:24

Ολα οσα ειχες μεσα στη library πρεπει να βρισκεται μεσα σε αυτα τα dvd αν ολα τα εχεις κανει σωστα. Τις playlists που μερικες φορες τις μεταφερει αδειες ειναι ενα bug απο οτι εχω καταλαβει με τα τραγουδια που εχουν ελληνικα ονοματα, παλι υπαρχουν μεσα στο music απλα πρεπει να τα προσθεσεις παλι στις playlists.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#11   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2010 - 12:27

Τις εφαρμογες αν δεν τις ειχες κανει sync ουτε νωριτερα με το itunes τοτε δε νομιζω να τις χασεις με το sync στο νεο itunes. Παρολα αυτα εχοντας το συνδεμενο στο νεο itunes κανε δεξι κλικ πανω του και επελεξε transfer purchases με αυτη την επιλογη και αφου το itunes ειναι authorized θα μεταφερει τις εφαρμογες που εχεις στο κινητο παλι πισω στο itunes

Just like underwear, passwords should be changed often...


#12   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 12:32

Eυχαριστω για τις απαντησεις morpheusgr!

Θα κοιταξω για τις playlists που τους λειπουν τα κομματια. Μου εσβησε επισης και ολα τα podcasts.

Tις εφαρμογες τις ειχα κανει sync και στο παλιο PC τελικα, οποτε συγχρονιζω αφοβα?

Τα βιντεο που θα τα βρω ακομα δεν εχω καταλαβει, τωρα ξαναπερναω το backup να δω.

#13   Greator

Greator

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 12:34

Προσεξα μολις τωρα που τελειωσε ξανα το restore from backup οτι μου εβγαλε ενα μηνυμα:

Couldn't restore some of the files in the playlist.
Some of the files in the playlist could not be found. They may be on other backup discs.


Δεν εχω αλλα backup discs, ειναι αχρηστο τωρα το backup?

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2010 - 12:35

Θα κάνεις το εξής.

Στο παλιό σου pc Θα ρυθμίσεις τα windows να εμφανίζουν τους κρυφούς φακέλους (control panel -> appearance and personalization -> Folder options -> view -> show hidden files and folders για vista/7) και θα πας στο C:\Users\"onoma soy"\AppData\Local και θα κάνεις αντιγραφή τους φακέλους Apple και Apple Computer σε ένα stickaki (βάλτους σε ένα φάκελο με όνομα Local για να θυμάσαι ότι τους πήρες από εκεί)

Μετά θα πας C:\Users\"onoma soy"\AppData\LocalLow και θα αντιγράψεις τον φάκελο Apple Computer σε ένα φάκελο με όνομα LocalLow στο στικάκι σου

Μετά θα πας στο C:\Users\"onoma soy"\AppData\Roaming και θα αντιγράψεις το φάκελο Apple Computer σε ένα φάκελο με όνομα Roaming.

Επίσης θα πας στο φάκελο C:\Users\"onoma soy"\My music και θα αντιγράψεις το φάκελο iTunes.

Αν έχεις αποθηκεύσει τα τραγούδια σου σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο κάν' τα και αυτά αντιγραφή στο στικακι

Θα πας στο καινούριο σου pc και θα αντιγράψεις όλους αυτούς τους φακέλους στα ίδια σημεία από τα οποία τα πήρες από το παλιό σου.

Με αυτό τον τρόπο θα μεταφέρεις ολόκληρη τη library (songs/videos/applications etc) στο καινούριο σου pc και αφού το έχεις κάνει authorize θα δουλεύει μια χαρά. Αν δεν χρησιμοποιείς πλέον το παλιό κάντο deauthorize.

Το ίδιο πράγμα θα κάνεις και όταν θες να κάνεις format.


Καλό θα ήταν να αναφερθεί πως ο οδηγός είναι της MARION.. Ευχαριστώ!

#15   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2010 - 13:10

Eυχαριστω για τις απαντησεις morpheusgr!

Θα κοιταξω για τις playlists που τους λειπουν τα κομματια. Μου εσβησε επισης και ολα τα podcasts.

Tις εφαρμογες τις ειχα κανει sync και στο παλιο PC τελικα, οποτε συγχρονιζω αφοβα?

Τα βιντεο που θα τα βρω ακομα δεν εχω καταλαβει, τωρα ξαναπερναω το backup να δω.


Τα podcasts κατεβαινουν ξανα δωρεαν, απλα πατα σε καθε podcast το subscribe.
Πριν κανεις sync τις εφαρμογες, τσεκαρε οτι υπαρχουν στο itunes.
Τα βιντεο μηπως τα ειχες σε αλλο φακελο/δισκο και απλα τα ειχες συρει μεσα στο itunes? Μαλλον για αυτο το λογο δεν τα μετεφερε, αν ειναι ετσι αρκει να τα συρεις παλι μεσα στο itunes απο το φακελο που τα εχεις.

Just like underwear, passwords should be changed often...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες