Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

QuickPwn for Firmware v2.1 + Tutorial


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
260 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Melkon

Melkon

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/09/2008 - 20:43

Posted Image

QuickPwn 2.1 for Windows!


Download Mirrors και Torrent εδώ http://blog.iphone-d...have-a-pwnapple

Rapidshare link added by sepsis
http://rapidshare.co...wn21-1.zip.html



QuickPwn Tutorial για Firmware 2.1


Step 1:Κατεβάζουμε το Quickpwn και κάνουμε extract σε ένα φάκελο με το default πρόγραμμα των windows και OXI με winrar/winzip.

Step 2:Ανοίγουμε το iTunes και αν έχουμε την 2.0/2.0.1/2.0.2 πατάμε το update και το αφήνουμε να κάνει update στην 2.1

Step 3:Ανοίγουμε το QuickPwn έχοντας συνδεδεμένο το iPhone μας και πατάμε next.

Step 4:Πατάμε browse και βρίσκουμε το 2.1 Ipsw.

Για χρήστες vista θα το βρούμε στο:C:\Users\<your user name>\Appdata\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates
Για χρήστες Xp στο: C:\Documents and Settings\<your user name>\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates
Ο Φακελος Application Data/Appdata είναι κρυφός και για να τον δούμε πρέπει να έχουμε ενεργοποιήσει την εμφάνιση των κρυφών φακέλων.
Αν δεν το έχετε μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.
http://www.iphonehel...are-ipsw-files/

Step 5:Πατάμε next και μετά επιλέγουμε αν θέλουμε το QuickPwn να μας βάλει το Cydia και Installer ενώ επιλέγουμε την αντίστοιχη επιλογή αν θέλουμε custom boot logo.
Aν εχουμε 2G και το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο θα εμφανιστει και επιλογη για 'unlock'

Step 6:Πατάμε next και προχωράμε στην σελίδα όπου το Quickpwn θα μας βοηθήσει να βάλουμε το iPhone σε DFU mode.

Step 7:Ακολουθούμε τις οδηγίες και αν όλα πάνε καλά το iPhone θα μπει σε DFU mode και θα ξεκινήσει η διαδικασία του QuickPwn.

Τώρα περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και αν στο τέλος όλα πάνε καλά το iPhone θα κάνει reboot και θα ξεκινήσει κανονικά αλλά με την διαφορά ότι είναι jailbroken.


Bootloaders: http://rapidshare.co...bootloaders.rar

****************************************************************************************
Θυμηθείτε να αντικαταστήσετε με το νέο MobileInstallation. [αν και μένα οι εφαρμογές πάιζαν μια χαρά χωρίς να πειράξω τίποτα, παρόλα αυτά επειδή δεν θέλουμε μπρίκι θα το αντικαταστήσουμε όλοι]
Επίσης, κλασικά, ξεζιπαρουμε με το default
Tελος, πρεπει να εχετε το τελευταιο ΝΕΤ Framework εγκατεστημενο
****************************************************************************************
Για το προβλημα με το mobile installation.

Εαν θελετε να βαλετε σπασμενες εφαρμογες, θα ακολουθησετε αυτον τον οδηγο http://www.iphonehel...opic,46.0.html. Στην δευτερη μεθοδο γινεται αναφορα για αυτο το αρχειο. Ειναι απαραιτητο να αλλαχτει το mobile installation του κινητου με ενα patched ωστε να το ξεγελασουμε για να δεχεται σπασμενες εφαρμογες.
Οσοι δεν εχουν βαλει ποτε σπασμενη εφαρμογη, δεν θα εχουν προβλημα με το jailbreak. Θα το κανουν στα βηματα μετα οταν θα θελησουν να περασουν καποια σπασμενη εφαρμογη
Οσοι το ειχαν απο προηγουμενες εκδοσεις, πρεπει να το αλλαξουν γιατι το patched αρχειο αλλαξε απο τις εκδοσεις 2.0.χ στην 2.1 και ειναι απαραιτητο να αλλαχθει αλλιως δεν θα ανοιγει το τηλεφωνο

Διαβαστε τον οδηγο στην υπογραφη μου για να αποφευγουμε μηνυματα τα οποια εχουν χιλιοαπαντηθει και δυσκολευουν στην αναγνωση του θεματος για οποιον εχει πραγματικα προβλημα
**************************************************************************************

Rapidshare link added by sepsis
http://rapidshare.co...wn21-1.zip.html



QuickPwn Tutorial για Firmware 2.1


Step 1:Κατεβάζουμε το Quickpwn και κάνουμε extract σε ένα φάκελο με το default πρόγραμμα των windows και OXI με winrar/winzip.

Step 2:Ανοίγουμε το iTunes και αν έχουμε την 2.0/2.0.1/2.0.2 πατάμε το update και το αφήνουμε να κάνει update στην 2.1

Step 3:Ανοίγουμε το QuickPwn έχοντας συνδεδεμένο το iPhone μας και πατάμε next.

Step 4:Πατάμε browse και βρίσκουμε το 2.1 Ipsw.

Για χρήστες vista θα το βρούμε στο:C:\Users\<your user name>\Appdata\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates
Για χρήστες Xp στο: C:\Documents and Settings\<your user name>\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates
Ο Φακελος Application Data/Appdata είναι κρυφός και για να τον δούμε πρέπει να έχουμε ενεργοποιήσει την εμφάνιση των κρυφών φακέλων.
Αν δεν το έχετε μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.
http://www.iphonehel...are-ipsw-files/

Step 5:Πατάμε next και μετά επιλέγουμε αν θέλουμε το QuickPwn να μας βάλει το Cydia και Installer ενώ επιλέγουμε την αντίστοιχη επιλογή αν θέλουμε custom boot logo.
Aν εχουμε 2G και το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο θα εμφανιστει και επιλογη για 'unlock'

Step 6:Πατάμε next και προχωράμε στην σελίδα όπου το Quickpwn θα μας βοηθήσει να βάλουμε το iPhone σε DFU mode.

Step 7:Ακολουθούμε τις οδηγίες και αν όλα πάνε καλά το iPhone θα μπει σε DFU mode και θα ξεκινήσει η διαδικασία του QuickPwn.

Τώρα περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και αν στο τέλος όλα πάνε καλά το iPhone θα κάνει reboot και θα ξεκινήσει κανονικά αλλά με την διαφορά ότι είναι jailbroken.


Bootloaders: http://rapidshare.co...bootloaders.rar

****************************************************************************************
Θυμηθείτε να αντικαταστήσετε με το νέο MobileInstallation. [αν και μένα οι εφαρμογές πάιζαν μια χαρά χωρίς να πειράξω τίποτα, παρόλα αυτά επειδή δεν θέλουμε μπρίκι θα το αντικαταστήσουμε όλοι]
Επίσης, κλασικά, ξεζιπαρουμε με το default
Tελος, πρεπει να εχετε το τελευταιο ΝΕΤ Framework εγκατεστημενο
****************************************************************************************
Για το προβλημα με το mobile installation.

Εαν θελετε να βαλετε σπασμενες εφαρμογες, θα ακολουθησετε αυτον τον οδηγο http://www.iphonehel...opic,46.0.html. Στην δευτερη μεθοδο γινεται αναφορα για αυτο το αρχειο. Ειναι απαραιτητο να αλλαχτει το mobile installation του κινητου με ενα patched ωστε να το ξεγελασουμε για να δεχεται σπασμενες εφαρμογες.
Οσοι δεν εχουν βαλει ποτε σπασμενη εφαρμογη, δεν θα εχουν προβλημα με το jailbreak. Θα το κανουν στα βηματα μετα οταν θα θελησουν να περασουν καποια σπασμενη εφαρμογη
Οσοι το ειχαν απο προηγουμενες εκδοσεις, πρεπει να το αλλαξουν γιατι το patched αρχειο αλλαξε απο τις εκδοσεις 2.0.χ στην 2.1 και ειναι απαραιτητο να αλλαχθει αλλιως δεν θα ανοιγει το τηλεφωνο

Διαβαστε τον οδηγο στην υπογραφη μου για να αποφευγουμε μηνυματα τα οποια εχουν χιλιοαπαντηθει και δυσκολευουν στην αναγνωση του θεματος για οποιον εχει πραγματικα προβλημα
********************************************************************************************

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2008 - 20:48

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

#3   noob

noob

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 19/09/2008 - 21:01

At last!

#4   Melkon

Melkon

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/09/2008 - 21:29

little help here!επειδη ειμαι απο φρεσκο format και εχασα το ipsw απο το update το firmware απο εδω http://www.iphonehel...are-ipsw-files/ θα ειναι ok?

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2008 - 21:31

Nαι αμε. Σιγουρεψε οτι ειναι για το μοντελο που εχεις

#6   luxorious

luxorious

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2008 - 21:33

Nέος χρήστης ζητά βοήθεια επίσης. Έχω 3G από voda κτλπ. Του έχω φορτώσει εικόνες, επαφές και εφαρμογές και πολλά mp3. Κατέβασα το quickpwn για v2.1
Γιατί ομως να σπάσω το τηλέφωνο?
Κανάς οδηγός υπάρχει?

κλπ κλπ

Thanx

greeklish to greek

#7   Melkon

Melkon

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/09/2008 - 21:33

αφου εχω το 3g θα ειναι το  iPhone1,2_2.1_5F136 σωστα?

#8   Melkon

Melkon

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:05

Λοιπον το πρωτο jailbreak του iphone 3g μου ολοκληρωθηκε επιτυχως,τωρα για τα αποτελεσματα θα σας πω αυριο!

+απο οτι καταλαβα δεν γινεται να αλαξεις το boot logo εκτως τον φοινικα!

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:18

Kαι γω ολα καλα! Πλεον σε 2.1 :DDDDDD
Για το boot logo εχει επιλογη εκει που σου λεει και για cydia/isntaller. Δεν το προσεξες μαλλον και το τικαρες :P

Quote

αφου εχω το 3g θα ειναι το  iPhone1,2_2.1_5F136 σωστα?


Σορυ που αργησα, αλλα ναι αυτο ειναι

Quote

neos xrhsths xhta voh8eia episis. exw 3g apo voda klp. tou exw fortwseis eikones, contacts kai apps. kai polla mp3. katevasa to qckpn gia v 2.1 on win. giati omws na spasw to tel? kanas guide yparxei?



klp klp



thnx


πολλοι οδηγοι. Διαβασε την υπογραφη μου για να καταλαβεις τι παιζει

#10   Melkon

Melkon

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:22

κανω ιnstall το snapture απο τα featured του cydia αλλα μολις ανοιγει κλεινει!τι ειναι?

#11   xvagos

xvagos

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:25

Let the party begin...

#12   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:28

να ρωτησω τωρα και εγω

πέρασα custom firmware που το ανέβασε ο leuteris23 στο myphone (για 2g ) αλλα το είχε κάνει μέσω mac

θα έχω κάποιο πρόβλημα??? να περάσω ξανά μέσω των windows μου? ( το τηλέφωνο δουλεύει σφαίρα χωρις κανένα πρόβλημα!)



#13   gorrack

gorrack

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:47

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι νεος χρηστης iphone3g οπως και νεος στο jailbreak. Λοιπον, εχω διαβασει αρκετα θεματα σε ολο το φορουμ (ημουν ετοιμος να το κανω με το hard way, αλλα τελευταια στιγμη ηρθε το quickpwn.  Λοιπον.. Κατεβασα το προγραμμα, ακολουθησα το tutorial του λογισμικου οπως και το topic σας εδω (quickpwn 2.02 κτλ) , εννοειται εβαλα 2.1.ipsw κτλ κτλ. Εκανε ολη την διαδικασια κανονικα, εβγαλε τον ανανα (μετα απο dfu) kai μου εγραψε finish. περιμενα αρκετη ωρα για reboot (15min+) αλλα δεν εκανε τιποτα. δεν ανοιγει το κινητο παρα ωγαζει για λογοτυπο τον ανανα και τιποτα αλλο.
Προσπαθησα να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη και μου βγαζουν τα windows error : quickpwn has encountered a problem bla bla bla and need to close.

αν υπαρχει καμια βοηθεια, θα το εκτιμουσα
ευχαριστω εκ το προτερων


#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2008 - 22:49

Quote

να ρωτησω τωρα και εγω



πέρασα custom firmware που το ανέβασε ο leuteris23 στο myphone (για 2g ) αλλα το είχε κάνει μέσω mac



θα έχω κάποιο πρόβλημα??? να περάσω ξανά μέσω των windows μου? ( το τηλέφωνο δουλεύει σφαίρα χωρις κανένα πρόβλημα!)


oχι δεν θα χεις προβλημα. Αστο οπως ειναι

Quote

Καλησπερα και απο μενα. Ειμαι νεος χρηστης iPhone 3G οπως και νεος στο jailbreak. Λοιπον, εχω διαβασει αρκετα θεματα σε ολο το φορουμ (ημουν ετοιμος να το κανω με το hard way, αλλα τελευταια στιγμη ηρθε το quickpwn.  Λοιπον.. Κατεβασα το προγραμμα, ακολουθησα το tutorial του λογισμικου οπως και το topic σας εδω (quickpwn 2.02 κτλ) , εννοειται εβαλα 2.1.ipsw κτλ κτλ. Εκανε ολη την διαδικασια κανονικα, εβγαλε τον ανανα (μετα απο dfu) kai μου εγραψε finish. περιμενα αρκετη ωρα για reboot (15min+) αλλα δεν εκανε τιποτα. δεν ανοιγει το κινητο παρα ωγαζει για λογοτυπο τον ανανα και τιποτα αλλο.

Προσπαθησα να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη και μου βγαζουν τα windows error : quickpwn has encountered a problem bla bla bla and need to close.



αν υπαρχει καμια βοηθεια, θα το εκτιμουσα

ευχαριστω εκ το προτερων


Θα το βαλεις σε DFU και θα κανεις restore απο iTunes και μετα παλι jailbreak. Καπου θα κολλησε

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2008 - 23:09

ok, το ανεβασα και σε rapidshare

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες