Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 White: Ο λόγος της καθυστέρησης (μάλλον) εντοπίστηκε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:26

Το iPhoneItalia μας παρουσιάζει μέσα από ένα κατατοπιστικό video τον λόγο για τον οποίο (μάλλον) ωφείλεται η καθυστέρηση της κυκλοφορίας του λευκού iPhone 4.

http://www.youtube.com/watch?v=rP_MUgjc-Fk


Σύμφωνα με το video, υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στο μεταλλικό φιλμ το οποίο καλύπτει το proximity sensor των λευκών iPhone 4.

Το φιλμ φαίνεται πως επιτρέπει την αποστολή του σήματος από τον σένσορα αλλά μπλοκάρει την λήψη σήματος. Για τον λόγο αυτό ο σένσορας εμφανίζεται σαν απενεργοποιημένος και δεν δίνει την εντολή για κλείσιμο της οθόνης όταν κάποιο αντικείμενο πλησιάσει την οθόνη.

Αναμένοντας λοιπόν την κυκλοφορία του λευκού iPhone 4 το οποίο κανείς δεν γνωρίζει πότε τελικά θα το δούμε στα μαγαζιά μάθαμε και κάτι χρήσιμο... Τώρα μένει να διορθωθεί το πρόβλημα.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:28

πόσο εκνευριστικό τραγούδι??????

ανυπομονώ να βγεί στην κυκλοφοριά!!

#3   kostasic

kostasic

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:kostasic

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:32

εμενα παντος το δικο μου δουλευει σωστα... αν θελεται πιο μετα θα σας βαλω και ενα βιντεακι

#4   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:36

ποπο κοιτάξτε πόσο μικρό πραγματάκι έφταιγε...αληθεία τι ακριβώς ήταν αυτό που αφαίρεσαι???

#5   Spireto

Spireto

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:36

εμενα παντος το δικο μου δουλευει σωστα... αν θελεται πιο μετα θα σας βαλω και ενα βιντεακι




Φιλε μου εχεις παρει το λευκο ? Ο.Ο

#6   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:38

Πωπω ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά..700 ευρώ κινητά και δεν δουλεύουν proximity sensors,μία το σήμα χάνεται και χίλια δυο προβλήματα..Είμαι fan της apple αλλά όλα αυτά είναι απαράδεκτα...

#7   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:48

Εγώ το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν ήταν αυτός ο λόγος (αυτό δηλαδή το μικρό φιλμάκι) για ποιο λόγο το καθυστερούν εδώ και 4 μήνες από την κυκλοφορία του μαύρου και άλλο τόσο καιρό που κατασκευαζόταν πιο πριν? Δεν μπορούσαν δηλαδή τόσοι τεχνικοί να βρουν άλλο φιλμ ή να το βγάλουν τελείως?? Μπορεί να λέω ανακρίβειες καθώς δεν είμαι πλήρης γνώστης του θέματος αλλά γνωρίζω κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά και απλώς αναρωτιέμαι... :S

#8   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:51

Αν και μπορεί και αυτό να είναι το πρόβλημα με τον αισθητήρα,από πίσω κρύβονται και άλλα συμφέροντα εγώ πιστεύω της Apple.

#9   CptPrice

CptPrice

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 13:52

Μου φαίνεται υπερβολικό το μικρό αυτό αυτοκολλήτακι να επηρεάζει την παραγωγή των λευκών.

#10   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 14:04

Βλεπω το λευκο να βγαινει παραλληλα με το iphone 5. Οπως λεει και ο Τσουκαλας.. ''αντε γεια''

#11   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 21/09/2010 - 14:30

Βλεπω το λευκο να βγαινει παραλληλα με το iphone 5. Οπως λεει και ο Τσουκαλας.. ''αντε γεια''


Δέν νομίζω.. Θα έλεγα οτι είτε θέλουν να καθυστερήσει για να βγάλουν καποια έξτρα απο ανθρώπους που θα νομίσουν οτι δέν υπάρχει πρόβλημα σήματος (και αλλιώς δέν θα το επαίρναν) και απο άλλους που απλά θέλουν κάτι διαφορετικό (έχουν προτίμηση στο άσπρο) ή/καί δέν είχαν μαζέψει τα απαραίτητα μετρητά για το πρώτο..

Τώρα άν και δέν το πιστεύω υπάρχει και το σενάριο που λές δηλαδή να βγεί παράληλα με το 5 απλά και μόνο για να υπάρχει ένα πιό φτηνό και καλό iOs 4 machine..

#12   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 21/09/2010 - 15:36

Και δηλαδή αυτή η μεμβράνη στο μαύρο δουλεύει οκ και στο άσπρο όχι;;;
Δεν ξέρω αλλά κάτι δεν μου στέκει στην όλη υπόθεση....

#13   aridaias

aridaias

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2010 - 16:45

Οκ, ένα μεταλλικό φιλμ επηρεάζει τον σένσορα και για τον λόγο αυτό ο σένσορας εμφανίζεται σαν απενεργοποιημένος και δεν δίνει την εντολή για κλείσιμο της οθόνης όταν κάποιο αντικείμενο πλησιάσει την οθόνη. Το μεταλλικό φιλμ για ποιο λόγο βρίσκεται σε εκείνο το σημείο;

#14   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 16:46

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο απλό που καθυστερεί την διάθεση του λευκού. Τόσοι μηχανικοί εκεί στην apple δεν το πήραν χαμπάρι τόσους μήνες? Και δεν είναι κάτι που επηρεάζει την παραγωγή. Απλά δεν βάζεις ένα αυτοκόλλητο μέσα σ΄όλη την παραγωγική διαδικασία. Δεν νομίζω.

#15   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 21/09/2010 - 16:54

Εμένα πάντως αυτό μου το κάνει ώρες ώρες και στο μαύρο. Εκεί που μιλάω ανοίγει η οθόνη και πατιέται η ανοιχτή ακρόαση. Κάνοντας δοκιμές με το χέρι δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα αλλά μέχρι τώρα έχω δει την οθόνη να ανάβει ενώ μιλάω, αρκετές φορές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες