Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 White: Ο λόγος της καθυστέρησης (μάλλον) εντοπίστηκε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:31

Απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος με το πρόβλημα. Δεν με είχε απασχολήσει μέχρι τώρα αλλά μάλλον είναι λίγο εκνευριστικό. 660 ή 780 Ευρώ και δεν είναι όλα ρόδινα.

Αν θέλετε προσθέστε το repo μου
http://tapandfun.com/cydia (υπόψιν ότι είναι beta)
και εγκαταστήστε το Proximity Sensor Checker.
Το έφτιαξα τώρα γιατί δεν είχα όρεξη να κάνω άπειρες δοκιμές μέχρι να βρω τι συμβαίνει.

Ανοίξτε το, πατήστε start και ενεργοποιείτε ο αισθητήρας αυτός χωρίς να κάνετε κλήση.
Τοποθετήστε ένα αντικείμενο πάνω στο ακουστικό (ελαφρύ εννοείται).
Αν έχετε χρόνο περιμένετε να δείτε αν ανάψει η οθόνη, αλλιώς συνεχίστε τις δουλειές σας και μόλις απομακρύνετε το αντικείμενο από το ακουστικό, πατήστε stop και θα δείτε πόσες φορές άναψε η οθόνη ενώ είχατε το αντικείμενο πάνω.

Αν δεν σας γράψει τίποτα τότε δεν εντόπισε καν το αντικείμενο και η οθόνη δεν έσβησε ποτέ.
Αν σας γράψει "0" τότε όλα πήγαν καλά. Ο αισθητήρας φαίνεται να λειτουργεί σωστά.
Αν η οθόνη άναψε ενώ είχατε το αντικείμενο πάνω στο ακουστικό, τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα (ελπίζω software).

Όλα καλά αυτά που λες, αλλά το κάθε αντικείμενο που θα βάλεις επάνω δεν έχει καμία σχέση με το αυτί που πραγματικά προορίζεται. Η κοιλότητα που έχει το αυτί δημιουργεί το πρόβλημα και μια δουλεύει και μια όχι.
Πολύ φοβάμαι ότι για ακόμη μία φορά το 4αρι έχει θέμα hardware & όχι software...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:38

Πρώτα θα πρέπει να δεις πόσο κόστισε το death grip στην apple (βλ. bumper cost) και μετά να το χαρακτηρίσεις marketing trick. Γιατί το πρόβλημα είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτό. Ή μήπως το κάναν επίτηδες? Δεν έχει λογική σε ένα προϊόν που ούτως ή άλλως πουλάει τρελά και δεν προλαβαίνει η foxconn... Αν είναι γιατί δεν το έκαναν για το iPad που ήταν εντελώς καινούργιο προϊόν/κατηγορία και δεν ήξεραν τι απήχηση θα είχε στην αγορά?
Και αυτοί που ήθελαν το άσπρο αρχικά έχουν πάρει ήδη το μαύρο. Όσον αφορά την κυκλοφορία του άσπρου τα Χριστούγεννα, θα ξέρεις ίσως ότι το φερόμενο email του Jobs που το έλεγε είναι πλαστό...


Θέλεις να μου πείς ότι η apple ''μπήκε μέσα'' από αυτή τη κίνηση ? Να το έκαναν επίτηδες δεν νομίζω!Σε τόσα κινητά συμβαίνει αυτό,απλά αυτοί πιστεύω το άφησαν να βγεί προς τα έξω και να κυκλοφορήσει!Ακόμα και απο κακές κριτικές οι εταιρίες κερδίζουν πολλά!Σκέψου μόνο για πόσο καιρό κυκλοφορούσε το 4 σε μπλόγκς,φόρουμς,περιοδικά κλπ..Να βλέπει ο άλλος κάθε μέρα όλη μέρα το 4 μπροστά του!Και ξανά και ξανά και ξανά...πλύση εγκεφάλου κανονική!Και σκέψου επίσης ότι το μεγαλυτερο ποσοστό ειδικά προς δύση μεριά,δεν είναι πορωμένοι hardwareάδες,hackers κλπ κλπ.είναι παιδιά του καναπέ!Ελπίζω να πιάνεις το νόημα και το σκεπτικό μου..
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον! ;)
(offtopic τα παραπάνω καλύτερα να μη συνεχίσουμε)


Τώρα για την κυκλοφορία του άσπρου,δεν έχω διαβάσει κανένα mail κλπ είναι προσωπική εκτίμηση!
Αυτοί που ήθελαν άσπρο,πίστεψε με θα πάρουν άσπρο..όσοι έχουν την οικονομική άνεση τουλάχιστον!Το iphone πλέον έχει γίνει μόδα!παντού!Και όσο είναι στη μόδα πάντα θα πουλάει..και όσοι περισσότεροι αποκτούν iphone αλλοι τόσοι το θέλουν και πάει λέγοντας!Και αυτό θα γίνει με το άσπρο..θα ναι το κερασάκι στη τούρτα! ;)

#33   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:38

Όλα καλά αυτά που λες, αλλά το κάθε αντικείμενο που θα βάλεις επάνω δεν έχει καμία σχέση με το αυτί που πραγματικά προορίζεται. Η κοιλότητα που έχει το αυτί δημιουργεί το πρόβλημα και μια δουλεύει και μια όχι.
Πολύ φοβάμαι ότι για ακόμη μία φορά το 4αρι έχει θέμα hardware & όχι software...


Πιστεύεις δηλαδή ότι ευθύνεται το σχήμα του αυτιού; Θα μπορούσε αλλά τα προηγούμενα iPhones γιατί δεν είχαν πρόβλημα; Στο 3G μου ποτέ δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Έχουν αλλάξει και την θέση του proximity sensor, οπότε ίσως έχει να κάνει και με τον τρόπο με τον οποίο κρατάμε το iPhone. Μπορεί δηλαδή ο proximity sensor να μην "βλέπει" το αυτί αλλά κάποια περιοχή του κεφαλιού που είναι πιο μακριά και έτσι ανάβει η οθόνη. Την παραπάνω εφαρμογή την έφτιαξα για να δούμε αν μπορεί να εντοπισθεί κάποιο γενικότερο πρόβλημα του αισθητήρα (είτε είναι software είτε hardware). Αν βγάλετε κάποιο συμπέρασμα ενημερώστε κι εμάς.

#34   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 19:57

Πιστεύεις δηλαδή ότι ευθύνεται το σχήμα του αυτιού; Θα μπορούσε αλλά τα προηγούμενα iPhones γιατί δεν είχαν πρόβλημα; Στο 3G μου ποτέ δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Έχουν αλλάξει και την θέση του proximity sensor, οπότε ίσως έχει να κάνει και με τον τρόπο με τον οποίο κρατάμε το iPhone. Μπορεί δηλαδή ο proximity sensor να μην "βλέπει" το αυτί αλλά κάποια περιοχή του κεφαλιού που είναι πιο μακριά και έτσι ανάβει η οθόνη. Την παραπάνω εφαρμογή την έφτιαξα για να δούμε αν μπορεί να εντοπισθεί κάποιο γενικότερο πρόβλημα του αισθητήρα (είτε είναι software είτε hardware). Αν βγάλετε κάποιο συμπέρασμα ενημερώστε κι εμάς.

Ακριβώς.
Στα 3G & 3GS ο proximity sensor βρίσκεται 10mm αριστερά από το κέντρο του ακουστικού, γεγονός που τον τοποθετεί εκτός κοιλότητας του αυτιού. (για αυτό και δεν είχαν πρόβλημα)
Το 4 τον έχει ΑΚΡΙΒΩΣ επάνω από το ακουστικό, όπως καθαρά φαίνεται και στο video.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 21/09/2010 - 20:03


#35   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 20:02

Θέλεις να μου πείς ότι η apple ''μπήκε μέσα'' από αυτή τη κίνηση ?

$175 million?? δεν είναι και λίγα για trick...
Τέλος πάντων δεν έχει νόημα ο καθένας πιστεύει αυτό που πιστεύει και δεν πρόκειται να σε πείσω ή να με πείσεις.

#36   kostasic

kostasic

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:kostasic

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:20

Well, the older process they used before has a chance to produce the "Rough & Bent" effect on the frame and made it not sit flush on the middle frame as shown below. But that's no more thanks to their revision on the way they manufacture them. I was told this was one of the reason why Apple didn't mass produce them yet.
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Φιλε μου εχεις παρει το λευκο ? Ο.Ο


ναι, αλλα εγω το εκανα, με ασπρα ανταλλακτικα...

απο μεσα που ειδα τα δικα μου panels, ειχαν κατι σαν ημι-διαφανο πλαστικο, ακριβος οπως ειναι και το μαυρο απο μεσα...

Συνημμένα αρχεία



#37   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:00

Διαβάζοντας το παρόν του μάλλον αδιάφορου για εμένα "πότε θα βγει το λευκό" διαπίστωσα ότι και το δικό μου proximity sensor είναι για τα πανηγύρια..
Εγώ συχνά (3-4 φορές την ημέρα τουλάχιστον - μιλάω πολύ στο τηλέφωνο) βάζω σε αναμονή ή κανω mute τους συνομιλητές μου.... πατώντας με το μάγουλο ή ο,τοι άλλο το mute/hold...
Δηλαδή αυτο είναι κάτι νορμαλ για όλους??? Δεν το είχα διαπιστώσει σαν bug παρά μόνο όταν το διάβασα εδώ και κατάλαβα οτι δεν φταίει το.... μάγουλο..
θα πρότεινα μάλιστα να γινει χωριστό τοπικ αυτό το τόσο σημαντικό θέμα... Εκτός και εάν ήδη υπάρχει...

#38   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:34

Δηλαδή αυτο είναι κάτι νορμαλ για όλους???

Γενικά στα διάφορα sites το 50% περίπου αναφέρει ότι αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Η λύση είναι και πάλι "Hold Different"...

#39   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/09/2010 - 07:43

Εμένα πάντως αυτό μου το κάνει ώρες ώρες και στο μαύρο. Εκεί που μιλάω ανοίγει η οθόνη και πατιέται η ανοιχτή ακρόαση. Κάνοντας δοκιμές με το χέρι δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα αλλά μέχρι τώρα έχω δει την οθόνη να ανάβει ενώ μιλάω, αρκετές φορές.


Ακριβως το ιδιο εχω προσεξει κι εγω...καποιες φορες ενω μιλαω αναβει μονη της, ενω με το δαχτυλο δουλευει αψογα. Μονο που το παω κοντα σβηνει...σιγουρα ειναι η αλλαγη θεσης του sensor. Εκει που ητανε στα προηγουμενα ητανε πολυ καλυτερα, ή εμεις ολοι εχουμε πολυ μεγαλα αυτια με μεγαλες και βαθιες κοιλοτητες, οποτε αναβει η οθονη! χα,χα,χα... :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 22/09/2010 - 07:50


#40   vactirio

vactirio

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 10:05

Ας επιβεβαιώσει κάποιος. Ειχα την αίσθηση ότι είχαν βγεί κάποια ΛΕΥΚΑ κομματια τουλάχιστον στην Αμερική. Αυτό δεν ισχύει?

βλέπε : http://www.iphonehel...unboxing-video/

#41   john799

john799

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2010 - 21:37

Εμένα πάντως αυτό μου το κάνει ώρες ώρες και στο μαύρο. Εκεί που μιλάω ανοίγει η οθόνη και πατιέται η ανοιχτή ακρόαση. Κάνοντας δοκιμές με το χέρι δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα αλλά μέχρι τώρα έχω δει την οθόνη να ανάβει ενώ μιλάω, αρκετές φορές.


Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα.Αναβοσβηνει συνεχεια η οθονη με αποτελεσμα πολλες φορες να κλεινω την συνομιλια καταλαθος ή να παταω την ανοιχτη ακροαση.Υποτιθεται οτι αυτο διορθωθηκε με την 4.1!
Μηπως πρεπει να ζητησουμε αντικατασταση συσκευης διοτι μαλλον το προβλημα δεν οφειλεται σε bug οπως ισχυρίζεται ο Jobs,αλλα στο ιδιο κατασκευαστικο λαθος που οφειλεται για την καθυστερηση του λευκου;

Τελευταία επεξεργασία από: john799, 23/09/2010 - 21:38


#42   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 24/09/2010 - 13:58

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα.Αναβοσβηνει συνεχεια η οθονη με αποτελεσμα πολλες φορες να κλεινω την συνομιλια καταλαθος ή να παταω την ανοιχτη ακροαση.Υποτιθεται οτι αυτο διορθωθηκε με την 4.1!
Μηπως πρεπει να ζητησουμε αντικατασταση συσκευης διοτι μαλλον το προβλημα δεν οφειλεται σε bug οπως ισχυρίζεται ο Jobs,αλλα στο ιδιο κατασκευαστικο λαθος που οφειλεται για την καθυστερηση του λευκου;


Εννοείς ότι διορθώθηκε στην συσκευή σου με την έκδοση 4.1 ή ότι άκουσες πως η 4.1 το διορθώνει αυτό; Ποια έκδοση έχεις εσύ; Εγώ 4.0.1 και το πρόβλημα υπάρχει.

#43   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/09/2010 - 14:27

Βρε παιδιά έχει βουίξει ο τόπος παντού ότι η 4.1 δεν έλυσε το πρόβλημα. Είναι 90% θέμα hardware & 10% θέμα software όπως το έχω αναλύσει παραπάνω.
Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά δεν νομίζω να βελτιωθεί και πολύ η κατάσταση.

#44   Eye

Eye

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:29

Γενικά στα διάφορα sites το 50% περίπου αναφέρει ότι αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Η λύση είναι και πάλι "Hold Different"...


Η λύση που αναφέρεις είναι άκυρη εντελώς. Δεν είναι οτί πρέπει να το κρατήσει κάποιος πιο χαλαρά ή να το βάλει απ την άλλη πλευρά. Η σχισμή του ακουστικού πρέπει να βρίσκεται μπροστά στον ακουστικό πόρο. Αλλιώς δε θα ακούς.
Δηλαδή εσύ που το είδες αυτό? Ή μήπως είναι δική σου σκέψη? Να το κρατάμε ας πούμε στο μάγουλο ή μέσα στα μαλλιά?

Όπως και να χει, η προσωπική μου άποψη, είναι ότι πρόκειται για ην πρώτη "χοντράδα" που έχει κάνει η apple στο iphone. Το θέμα δημιουργεί συνεχώς προβλήματα με τις κλήσεις και κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο, ειδίκα όταν έχεις τέτοιο budget και μπορείς να κάνεις ότι δοκιμές γουστάρεις, όσο κι αν αυτές κοστίσουν.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες