Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Percentage of Jailbroken vs Non-Jailbroken iPhones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Σε τι κατάσταση είναι το iPhone σας;

Σε τι κατάσταση είναι το iPhone σας;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:06

Πάντως μπορείτε να αλλάξετε το hosts αρχείο στο /etc/ ώστε να μποκάρει την pinch media, γιατί μαζεύει πληροφορίες χωρίς να έχει την συγκατάθεσή μας..

Διαβάσαμε, έστω προσπεράσαμε χωρίς να διαβάσουμε τους όρους χρήσης της εταιρίας, ή των εταιριών που την χρησιμοποιούν σαν υπηρεσία, όχι.. άρα.. block'em!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:19

δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το Poll  του site  αλλά ειδικά εδώ Ελλάδα οι περισσότεροι το έχουν jail

#18   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:25

Ναι.. μα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, καταρχάς όσοι είχαν της 1ης γενειάς iPhones και πλέον έχουν 3G είναι σίγουρα Jailbroken και ευτυχώς σκαμπάζουν και μερικά ώστε να χρησιμοποιούν όλες τις λειτουργίες του 3G, τώρα οι καινούργιοι στο παιχνίδι, ευτυχώς έχουν σελίδες σαν αυτή εδώ και βρήσκουν άκρη..

Πάντως πραγματικά, iPhone και να μην είναι Jailbroken, σωστά, δεν λέει.. απλά πέρνεις την συσκευή πραγματικά στο χέρι σου, όχι περιορισμοί κλπ κλπ..

#19   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:27

είμαι με 2G οπότε δεν έχω νιώσει ποτέ πως είναι μαμίσιο iPhone...σύντομα όμως :P


Δελεαστικό το jb...
Αποθαρρυντική η ταχύτητα.....
Σε εγκλωβίζει μέσα στην ελευθερία του....

:)

#20   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:31

Βρε παιδιά.. πραγματικά είναι μύθος ότι πέφτει σε ταχύτητα κλπ κλπ..

Αν είσαι συντιριτικός και όχι ποζεράς δεν έχεις πρόβλημα ούτε από πλευράς μνήμης ούτε από πλευράς κατανάλωσης μπαταρίας..

Σκέτο χωρίς WinterBoard/MobileSubstrate, χωρίς π.χ. MxTube, SSHd και άλλα, χωρίς έξτρα από ανατολικό μπλοκ προγράμματα, μόνο κάνα δύο χρήσιμα jailbroken apps και τα apps... μια χαράδρα τρέχουν τα μηχανάκια μας.. άντε..! :D

#21   hexblot

hexblot

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:34

πιστεύω πως είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα το poll... κι αυτό γιατί η πλειονότητα δεν ξέρει, και φοβάται το JB για λόγους εγγύησης, ή δεν βλέπει τον λόγο να το κάνει ( αν η μητρική σου υποστηρίζεται, είναι ένας συμαντικός λόγος να μην ασχολιθείς... )

Ακόμα και στην Ελλάδα, όσοι non-tech φίλοι μου το ψωνίσανε επειδή τους άρεσε, δεν ασχολούνται. Το φόρουμ μας όσο νά'ναι είναι ιδιαίτερα biased σε αυτό το θέμα, γιατί σχεδόν όλοι όσοι έρχονται εδώ είναι επειδή θέλουν να μάθουν για το JB... και συνειδητοποιούν ότι μόνο θετικά έχει, και προχωρούν στο παρασύνθημα  ;D

(υ.γ. πέραν από το δικό μου, της κοπέλας μου, και των γειτόνων μου είναι JB από εμένα,  και ξέρω από πρώτο χέρι όλους τους ενδιασμούς που έχουν όσοι δεν ξέρουν τι ακριβώς κάνει το JB )

#22   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 10:40

Βρε.. παιδιά...

δείτε το έτσι.. ποιος θα σου πει να αλλάξεις λάστιχα στο αμάξι ή να αλλάξεις μοτέρ.. ή να πειράξεις το μοτέρ.. η Apple?

Απλά είναι κλειστή φιλοσοφία που την κυνηγάνε από την αρχή της όλης ιστορίας..

Τέσπα, το Jailbreak δεν πρέπει να το φοβάστε, δεν αλλάζει κάτι, απλά σου ανοίγει τα φτερά και μπορεί αν πλησιάσεις την ήλιο να καείς.. πρέπει να μάθεις να πετάς σωστά! :D

#23   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/05/2009 - 11:20

φίλε μου δεν είναι μύθος οτι πέφτει η ταχύτητα .. τώρα αν σε αποτρέπει απο το jb ή όχι είναι άλλο θέμα ... εμένα πχ με πειράζει..

#24   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 12:00

Μιλάς για το +1% cpu? Γιατί ένα σκέτο jailbroken phone δεν έχει άλλες αλλαγές στο subsystem, το ότι του τοποθετείς αρχεία μέσα δεν σημαίνει ότι τα χρησιμοποιεί όλη την ώρα συνέχεια, παρά μόνο όταν χρειαστεί, όπως τα apps, άλλο θέμα αν κάποιος αρχίζει και κουμπώνει daemons κλπ κλπ και το βελάζει..

Σκέτο.. απλά patched files είναι, no diff..

#25   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/05/2009 - 13:36

Σου ξαναλέω φίλε μου .. συγκριτικά με το αν δεν έχεις κάνει jb... (λεξικό βλ. σύγκριση)
δεν ξέρω πως βρήκες το συγκεκριμένο ποσοστό ... που εννοείτε πως θεωρώ λάθος και τρελή αερολογία,... καθώς όπως και η χρήση έτσι και οι οι εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο καθένας ποικίλουν... με δεδομένο αυτό δεν μπορείς να υπολογίσεις αστάθμητους παράγοντες.... γνωστό και μη αμφισβητούμενο οτι το μαμίσιο "τραβάει" λιγότερα κολλήματα καθώς και οτι ανταποκρίνεται πιο γρήγορα στις εντολές του χρήστη.. πχ όταν το ανοίγεις..
Αλλά αν εσύ πιστεύεις οτι είναι το ίδιο .. δεν έχω καμία διάθεση να σε πείσω

#26   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 29/05/2009 - 13:56

Σε αυτό συμφωνώ με τα χίλια με Somnius... Φυσικά και είναι μύθος... γιατί θα με ρωτήσετε τώρα? είχα μαμίσιο iphone για κάνα 2 μήνες πριν κάνω jail... όταν έκανα, χωρίς να βάλω σχεδόν τίποτα, παρα μόνο ένα απλό θέμα στο winterboard και μερικά σπασμένα apps, η μόνη διαφορά ήτα 20 sec στο boot time και αυτό γιατί bootάρει και άλλα αρχεία και kernels...
Επίσης όσο αφορά τη δημοσκόπηση... Αν ερχόταν ένας τύπος με τη μπλούζα της Apple και μια κάμερα από πίσω του και σας ρώταγε "έχετε jailbroken iPhone?" δεν νομίζω να απαντάγατε ναι ;) ίσως αυτό φταίει για το μόνο 7%...

#27   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 18:17

Μα δεν με πιάνεται.. aC3 thanx..

Το jailbreak δεν αλλάζει κάτι τοποθετόντως στρατηγικά μερικά symbolic links, δεν αλλάζει κάτι αλλά αντικαθαστεί σε σημεία που δεν δέχεται third party κώδικά να τρέχει..

Τώρα το Cydia αν το έχετε προσέξει προσθέτει άπειρα αρχεία στο σύστημα και ναι αυτό συνεπάγεται στο εικόνικό που αναφέρω +1 άντε +2% cpu.. γιατί προσθέτει και έναν τον δικό του + άλλους daemons, σκέτο απλό jailbreak με π.χ. installer ή icy που είναι και τα δύο πανάλαφρα, γιατί όπως και να το κάνουμε το Cydia είναι κάργα βαρύ, θα είναι η συσκευή μια χαράδρα..

#28   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/05/2009 - 18:37

Εννοείτε jailbroken......

Και κάτι που είχα ακούσει και μου άρεσε :


------->  iphone χωρις jailbreak,ferrari με κόφτη στα 100km/h

#29   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 29/05/2009 - 18:53

Πες τα ρε goldenmouthed :D

#30   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2009 - 00:03

Σε αυτό συμφωνώ με τα χίλια με Somnius... Φυσικά και είναι μύθος... γιατί θα με ρωτήσετε τώρα? είχα μαμίσιο iphone για κάνα 2 μήνες πριν κάνω jail... όταν έκανα, χωρίς να βάλω σχεδόν τίποτα, παρα μόνο ένα απλό θέμα στο winterboard και μερικά σπασμένα apps, η μόνη διαφορά ήτα 20 sec στο boot time και αυτό γιατί bootάρει και άλλα αρχεία και kernels...

Επίσης όσο αφορά τη δημοσκόπηση... Αν ερχόταν ένας τύπος με τη μπλούζα της Apple και μια κάμερα από πίσω του και σας ρώταγε "έχετε jailbroken iPhone?" δεν νομίζω να απαντάγατε ναι ;) ίσως αυτό φταίει για το μόνο 7%...


Δεν νομίζω ότι ντράπηκαν ή φοβήθηκαν να πούνε όσους ρωτήσανε τη αλήθεια. Αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσοι χρήστες έχουν αγοράσει iphone και δεν γνωρίζουν τι καρατάνε στα χέρια τους. Μου έχει τύχει περίπτωση κάτοχος iphone να ισχυρίζεται πως το bluetooth της συσκευής είναι ελατοματικό και δεν στέλνει αρχεία... άλλοι να φοβούνται σε μη j.b iphones να κάνουν update απλά και μόνο επειδή τους τρομάζει η ιδέα οτι θα επέμβουν (όχι αυτοί, το update tool) στο firmware...

Τι jb θα κάνουν μετά αυτοί οι χρήστες? Μάλλον ούτε που θα το σκεφτούν.

Και στην ελλάδα μπορεί να είναι λίγο περισσότερα τα jb λόγω ανάγκης με την 1η γενιά που το jb έγινε γνωστό και δεν το φοβάται τόσο πολύ ο μέσος χρήστης αλλά και πάλι, αν κάνανε μια δημοσκόπηση ούτε 5% δεν θα είμαστε αυτοί που έχουμε jb.... και μην μου πείτε πως εδώ στο poll το 95% έχει κάνει jb, οι περισσότεροι έλληνες χρήστες iphone δεν ξέρουν οτι υπάρχουν τέτοια φόρουμ... ;)

ps. η apple δεν σκάει και τόσο πολύ με τις jb συσκευές ειδικά όταν όσοι χάνουν περισσότερο από αυτή την ιστορία, δηλαδή οι εταιρείες κινητής και οι developers, δεν κάνουν παράπονα και δεν ζητάνε από την apple να λάβει μέτρα για την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες