Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

τέλος η Voda


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2010 - 17:36

Η πιο σάπια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Απορώ γιατί αυτοί που είναι στη vodafone κάθονται ακόμα. Πληρώνετε του κόσμου τα λεφτά καθε μήνα για να παρακαλατε να σας δωσουν μια καλή επιδότηση; η μήπως έχετε σήμα καμπάνα; η μηπωσ δεν ξεχνανε να σασ πιστωσουν τισ εκπτωσεισ που δικαιούστε; Του κωλου εταιρία. Λύση: τα κουβαδακια σας και σε άλλη εταιρία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   thanos_s

thanos_s

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2010 - 17:51

Με παρομοιο τροπο εφυγα και εγω απο την εν λογω εταιρια με ελαφρα...
Μαλιστα, οταν καλεσα για να ζητησω διακοπη συνδεσης, μου ειπαν ενα καρω προσφορες για να συεχισω (ενδεικτικα θυμαμαι 300μβ+1500 sms voda+ 1500 λεπτα +100(?) σταθερα και αλλα δικτυα 21.50 ευρω!!!)

#18   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/09/2010 - 17:51

Kαι οι 3 εταιρίες έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, και καμία δεν κοιτάει το δικό μας συμφέρον. Όσοι δεν μπορούν να καταλάβουν αυτά τα απλά ας κοιτάξουν για τους φουσκωμένους λογαριασμούς της vodafone, για το σήμα καμπάνα που εξαφανίστηκε ως δια μαγείας για μια ολόκληρη ημέρα και για το ανύπαρκτο 3G σε ένα πρόχειρα στημένο δίκτυο.

#19   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2010 - 18:14

Αν νομίζει κάποιος εδώ μέσα ότι η κοσμοτε κλέβει το ίδιο όπως η vodafone να βγει να το πει! (Δεν μιλαω για wind γιατί δεν γνωρίζω).

#20   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/09/2010 - 18:17

Tι πάει να πει κλέβει δεν καταλαβαίνω. Στο συμβόλαιο δεν αναγράφονται οι όροι και οι χρεώσεις; Τι εννοείτε σας κλέβουν; Ο άνθρωπος υπερέβει τα data του μήνα του και τον χρέωσαν όπως θα τον χρέωναν σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Δεν καταλαβαίνω γιατί διαρυγνύετε τα ιμάτια σας.

#21   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2010 - 18:33

Αυτό το περιστατικό είναι ένα από τα πολλά. Ας πούμε ότι ήταν η αφορμή. Το ποια είναι η άποψη του καθενός για τη vodafone και τισ κλεψιεσ τισ την ξέρουμε όλοι όσοι είχαμε στο παρελθόν αυτή την εταιρεία. Ανέφερα κάποια πράγματα μερικά ποστ λίγο πριν. Εγώ ένα έχω να πω: όσοι είστε σε αυτήν την εταιρεία κακώς είστε και κοιταξτε να φύγετε όσο το δυνατόν γρηγορότερα εκτός και αν γουσταρετε να τα σκατε καθε μήνα για να λέτε στο τέλος ότι πήρα το iPhone 4 τσάμπα από επιδότηση!!!!!!!

#22   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 24/09/2010 - 18:58

Tι πάει να πει κλέβει δεν καταλαβαίνω. Στο συμβόλαιο δεν αναγράφονται οι όροι και οι χρεώσεις; Τι εννοείτε σας κλέβουν; Ο άνθρωπος υπερέβει τα data του μήνα του και τον χρέωσαν όπως θα τον χρέωναν σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Δεν καταλαβαίνω γιατί διαρυγνύετε τα ιμάτια σας.


Δεν ανέφερα την λέξη κλεψιά και δεν εννοώ οτι ο,τι έκαναν το έκαναν παρανόμως.. Μακάρι να ήταν έτσι. Δικηγόρος είμαι και ξέρω.
Υπάρχουν όμως έννοιες όπως: Λογική (καταρχήν), εταιρική ηθική και πελατοκεντρική προσέγγιση. Επίσης, σεβασμός στα χρήματα του άλλου.
Τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζεται εδώ. Ποιός θα ανέμενε πως μετά το 5=100 θα πήγαινες στο 1=1 ?

Όσο για το σχόλιο κάποιου άλλου οτι χρεώνουν όσο χρεώνουν οι άλλοι, ας ξαναδιαβάσει όσα έγραψα και ας το ψάξει και μόνος του... Η βοντα έχει το 10πλασιο...
Σε οικονομικό επίπεδο μπορεί να είναι "κλεψιά", αλλά σε πρακτικό/νομικό όχι...
Ο,τι είναι νόμιμο δεν είναι όμως και ηθικό...
το έχω ξαναγράψει

#23   ditheo

ditheo

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:09

Δεν θέλω να δικαιολογήσω την vodafone όυτε και κάποια άλλη εταιρία, ούτε δουλέυω, είμαι μέτοχος ή μου ανήκουν κάποια από αυτές, αλλά ούτε πιστεύω πως οι χρεώσεις είναι ελκυστικές.
Απλά όταν υπογράφουμε ένα συμβόλαιο πρέπει να γνωρίζουμε τί θα πληρώσουμε αν υπερβούμε το πρόγραμμα μας.
Αν πχ η Cosmote σου έδινε 10GB στο κινητό με πχ 4€ αλλά πέρα αυτού η χρέωση θα ήταν 10€ το 1 MB βρείτε μου έναν που δεν θα έμπαινε σε αυτό το πρόγραμμα. Αν έστω κάποιος το ξεπερνούσε, θα ήταν υπαίτια η εταιρία;

Για την ιστορία έχω 3gb στο κινητό με μέση χρήση το 0.3 με 0,5 gb το μήνα. το μεγαλύτερο που έχω καταναλώσει στον 1,5 χρόνο που είμαι σε αυτό το πρόγραμμα είναι 2,5 GB. Απλά ήξερα πως κάποια στιγμή που θα χρειαστώ το συγκεκριμένο πακέτο θα μου έρθει πιο φτηνά αν επέλεγα το αμέσω μικρότερο πακέτο.

Σαν καταναλωτές δεν έχουμε μόνο δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις.

#24   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:11

Αυτό το περιστατικό είναι ένα από τα πολλά. Ας πούμε ότι ήταν η αφορμή. Το ποια είναι η άποψη του καθενός για τη vodafone και τισ κλεψιεσ τισ την ξέρουμε όλοι όσοι είχαμε στο παρελθόν αυτή την εταιρεία. Ανέφερα κάποια πράγματα μερικά ποστ λίγο πριν. Εγώ ένα έχω να πω: όσοι είστε σε αυτήν την εταιρεία κακώς είστε και κοιταξτε να φύγετε όσο το δυνατόν γρηγορότερα εκτός και αν γουσταρετε να τα σκατε καθε μήνα για να λέτε στο τέλος ότι πήρα το iPhone 4 τσάμπα από επιδότηση!!!!!!!


Γιατί δλδ εσείς στην cosmote κάθε μήνα δεν τα σκάτε; Τα προγράμματα ίδια είναι πάνω κάτω με τα ίδια λεφτά οπότε το resume είναι σε ποιά εταιρία θέλεις να τα σκάσεις.

Δεν ανέφερα την λέξη κλεψιά και δεν εννοώ οτι ο,τι έκαναν το έκαναν παρανόμως.. Μακάρι να ήταν έτσι. Δικηγόρος είμαι και ξέρω.Υπάρχουν όμως έννοιες όπως: Λογική (καταρχήν), εταιρική ηθική και πελατοκεντρική προσέγγιση. Επίσης, σεβασμός στα χρήματα του άλλου.Τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζεται εδώ. Ποιός θα ανέμενε πως μετά το 5=100 θα πήγαινες στο 1=1 ?Όσο για το σχόλιο κάποιου άλλου οτι χρεώνουν όσο χρεώνουν οι άλλοι, ας ξαναδιαβάσει όσα έγραψα και ας το ψάξει και μόνος του... Η βοντα έχει το 10πλασιο...Σε οικονομικό επίπεδο μπορεί να είναι "κλεψιά", αλλά σε πρακτικό/νομικό όχι...Ο,τι είναι νόμιμο δεν είναι όμως και ηθικό...το έχω ξαναγράψει


Δεν έχω χρόνο να κάτσω να ψάξω για αντίστοιχες "καταγγελίες" στο forum και για τις άλλες εταιρίες κινητής. Στο myphone.gr θα δεις αρκετές περιπτώσεις και από πελάτες της cosmote να αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις.

#25   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:28

Σαν καταναλωτές δεν έχουμε μόνο δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις.


Καλό.
Ιδίως όταν το διαβάζω στην Ελλάδα από Έλληνα καταναλωτή !
Οταν η κακή πολιτική και ανορθόδοξη τιμολογιακή προσέγγιση σε βάρος του πελάτη, όχι μόνο αποβαίνει εις βάρος του, αλλά στο τέλος φαίνεται και αμελής...
Keep going...
Τεσπα.

#26   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:31

Δεν έχω χρόνο να κάτσω να ψάξω για αντίστοιχες "καταγγελίες" στο forum και για τις άλλες εταιρίες κινητής. Στο myphone.gr θα δεις αρκετές περιπτώσεις και από πελάτες της cosmote να αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις.



Το πιστεύω,,,, Δεν είπα ότι είναι καλύτεροι οι μεν από τους δε... απλά τονίζω την τόσο μεγάλη διαφορά....

#27   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:40

Τα προγράμματα δεν είναι ίδια. Απο που είναι ίδια; Αν δούμε πχ. τα προγράμματα unlimited των δυο εταιριών διαπιστώνουμε αμέσως τις διάφορες.(και ένα παιδί 3ης δημοτικού μπορεί να το διαπιστώσει). Και δεν μιλάω γιαυτα. Αυτά τα ξέρεις πριν υπογραψεις. Εγώ αναφέρομαι γιαυτα που υφίσταται καποιοσ αφού υπογραψει και τα οποία δεν γνωρίζει. Τι θα έλεγες αν ηξερεσ οτι έχεις μείωση πάγιου 20% αλλά για όσο καιρό δεν το επαιρνες χαμπάρι θα πληρωνές τα κερατιατικα τους; Και να πρέπει να τους πάρεις 1000 φορές να τους πεις το πρόβλημα και να σου απαντήσουν σε 1 μήνα

#28   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2010 - 19:44

Και δεν είναι μόνο αυτά είναι και αλλά πολλά! Ακόμα και οι χρεώσεις δεν είναι ίδιες. Αλλά είπαμε: η εταιρία του κ@λ@υ. Φύγετε αν θέλετε να ηρεμησετε όσοι ακόμα το σκέφτεστε!

#29   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 24/09/2010 - 20:06

Τα προγράμματα δεν είναι ίδια. Απο που είναι ίδια; Αν δούμε πχ. τα προγράμματα unlimited των δυο εταιριών διαπιστώνουμε αμέσως τις διάφορες.(και ένα παιδί 3ης δημοτικού μπορεί να το διαπιστώσει). Και δεν μιλάω γιαυτα. Αυτά τα ξέρεις πριν υπογραψεις. Εγώ αναφέρομαι γιαυτα που υφίσταται καποιοσ αφού υπογραψει και τα οποία δεν γνωρίζει. Τι θα έλεγες αν ηξερεσ οτι έχεις μείωση πάγιου 20% αλλά για όσο καιρό δεν το επαιρνες χαμπάρι θα πληρωνές τα κερατιατικα τους; Και να πρέπει να τους πάρεις 1000 φορές να τους πεις το πρόβλημα και να σου απαντήσουν σε 1 μήνα



Και δεν είναι μόνο αυτά είναι και αλλά πολλά! Ακόμα και οι χρεώσεις δεν είναι ίδιες. Αλλά είπαμε: η εταιρία του κ@λ@υ. Φύγετε αν θέλετε να ηρεμησετε όσοι ακόμα το σκέφτεστε!


Ή είναι η πρώτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπος με fanboy εταιρίας κινητής ή δουλεύεις στην Cosmote, όπως και να έχει περιμένω σε excel πίνακες τις διαφορές στα προγράμματα τους γιατί παρόλο που είμαι πολυτεχνίτης, τα προγράμματα τα βλέπω πάνω κάτω τα ίδια.

#30   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2010 - 20:17

Τώρα που λέμε και σύγκριση Cosmote και Vodafone , ήμουν πελάτης 11 χρονια στην Cosmote με συμβόλαιο και όταν είχα θελήσει να πάρω το iphone 3G πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω σε τι τιμή θα μου το δίναν και μου πετάν ένα 420 € για το 3g 8 GB στο πρόγραμμα που είχα (!!!!!) . Τα πήρα στο κρανίο , και κατευθείαν περνάω από την Vodafone , και μου κάνουν συμφωνία για ενα χρόνο συμβόλαιο να μου αφήσουν το 16αρι 250 € και τα εννοειτε έκλεισα συμβόλαιο κατευθείαν. Μετά από 3 μέρες μου πήραν τηλεφωνο από κόσμοτε και μου κάνανε ανάλογη προσφορα , αλλά αυτό με εξαγρίωσε ακόμα πιο πολύ. Αγανακτησα γιατί αντί να επιβραβεύσουν εναν πιστό πελάτη , του φέρονται σαν Μ.....α και το μόνο που τους νοίαζει είναι να βρουν νέους πελάτες. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα.Δεν μου έκατσε άσχημα βέβαία , γιατί βρέθηκα και με μια Mercedes δώρο από την Vodaφονε , οπότε τέλος καλό όλα καλά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες