Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πώς να κάνετε Backup και Restore τις εφαρμογές του Cydia με το PkgBackup


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2010 - 23:23

Μια από τις μεγαλύτερες ταλαιπωρίες μετά από ένα Restore του iPhone το οποίο είναι Jailbroken είναι η εγκατάσταση των εφαρμογών από το Cydia. Πρέπει μετά το Restore και αφού ξανακάνετε Jailbreak και μπει το Cydia να περάσετε μια μια τις εφαρμογές που είχατε πριν εγκατεστημένες. Το PkgBackup έρχεται να δώσει λύση σε αυτό το πρόβλημα και να μειώσει κατά πολύ το χρόνο που απαιτείται για να στήσετε ξανά τη συσκευή σας από την αρχή μετά από Restore. Ας δούμε πώς.

Μέρος Α – Backup



Βήμα 1ο

Ανοίξτε το Cydia, βρείτε, αγοράστε (3.49 δολάρια) και εγκαταστήστε το PkgBackup.

Βήμα 2ο

Ανοίξτε την εφαρμογή από το Springboard και περιμένετε μέχρι να σκανάρει τις εγκατεστημένες Cydia εφαρμογές σας. Αφού ολοκληρωθεί το σκανάρισμα πατήστε το βελάκι που είναι στον μπλε κύκλο για να δείτε τη λίστα με τις εφαρμογές του Cydia που έχετε εγκατεστημένες.

Αναρτημένη εικόνα

Βήμα 3ο

Πατώντας το βελάκι και αφού εμφανιστεί η οθόνη με τις εφαρμογές μπορείτε να επιλέξετε αν κάποιες από αυτές δεν θέλετε να γίνουν backup. Για να το κάνετε αυτό απλά πατήστε πάνω στην εφαρμογή που δεν επιθυμείτε να συμπεριληφθεί στο backup και στην επόμενη οθόνη γυρίστε το διακόπτη κάτω από το backup στο OFF.

Αναρτημένη εικόνα

Βήμα 4ο

Από την κεντρική οθόνη της εφαρμογής επιλέξτε το Include Layout αν θέλετε να διατηρηθεί και η ταξινόμηση των εφαρμογών του Cydia όπως την έχετε τώρα στο Springboard σας. Μετά πατήστε backup για να ξεκινήσει η διαδικασία.

Αναρτημένη εικόνα

Βήμα 5ο

Μόλις τελειώσει η διαδικασία, η εφαρμογή θα σας ζητήσει να κάνετε sync με το iTunes.

Προσοχή τώρα για να εξηγήσουμε κάποια πράγματα για να καταλάβετε πώς δουλεύει η εφαρμογή. Όταν παίρνετε backup με το PkgBackup αυτό αποθηκεύει τα data του backup σε μια επαφή που δημιουργεί στο iPhone σας γι’ αυτό και σας ζητάει να συγχρονίσετε με το iTunes. Κάνοντας το συγχρονισμό, η επαφή αυτή (προσοχή μην τη διαγράψετε όταν τη δείτε στις επαφές της συσκευής σας) αποθηκεύεται και στο backup του iTunes, ή αν συγχρονίζετε το iPhone με κάποια over the air υπηρεσία (google ή mobileme) ή με το Outlook ή το iCal, θα αποθηκευτεί και εκεί. Αν δεν συγχρονίζετε με κάτι από τα προηγούμενα τέσσερα και απλά παίρνει backup το iTunes φροντίστε να μην κάνετε set up as new μετά από restore γιατί θα έχετε χάσετε όλες τις επαφές σας και μαζί και το backup. Επίσης έχετε υπόψη σας ότι κρατάει backup μόνο τις εφαρμογές του Cydia αυτές καθεαυτές και όχι τα settings τους.

Μέρος Β – Restore



Βήμα 1ο

Μετά το Restore της συσκευής σας πρέπει να επαναφέρετε τις επαφές στη συσκευή σας. Αν έχετε κάνει Restore from backup αυτό θα γίνει αυτόματα. Αν έχετε δηλώσει set up as new μετά το Restore τότε θα πρέπει να ξαναπεράσετε τις επαφές τις οποίες έχετε κρατημένες (σε ένα από τα Outlook, iCal, google, mobileme). Αναφέρω ξανά εδώ ότι αν δεν έχει κρατηθεί η επαφή που δημιούργησε το PkgBackup δε θα μπορέσετε να κάνετε το Restore των cydia εφαρμογών.

Βήμα 2ο

Κάντε το jailbreak, ανοίξτε το Cydia και εγκαταστήστε μόνο το PkgBackup.

Βήμα 3ο

Ανοίξτε το PkgBackup. Δείτε τώρα ότι η εφαρμογή θα διαβάσει τα πακέτα που υπάρχουν ήδη προεγκατεστημένα στο Cydia και θα σας αφήσει να επαναφέρετε μόνο αυτά που δεν υπάρχουν. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε ότι υπάρχουν ήδη 8 πακέτα προεκγατεστημένα και παρακάτω στα διαθέσιμα πακέτα για restore αναφέρονται τα 29 από τα 35 που πήραμε πριν backup γιατί τα υπόλοιπα 6 που λείπουν συμπεριλαμβάνονται στα παραπάνω 8.

Αναρτημένη εικόνα

Βήμα 4ο

Πατήστε το βελάκι στον μπλε κύκλο δίπλα από τα πακέτα που είναι διαθέσιμα για restore για να επιλέξετε αν θέλετε να μην επαναφέρετε κάποιο από αυτά όπως αντίστοιχα παραπάνω μπορούσατε να επιλέξετε αν θέλατε να παραλειφθεί κάποιο από το backup. Αυτό μπορείτε να το κάνετε σε περίπτωση που έχετε κάνει restore σε επόμενο iPhone OS και γνωρίζετε ότι κάποια εφαρμογή δεν λειτουργεί ακόμα σε αυτό:

Αναρτημένη εικόνα

Βήμα 5ο

Πατήστε το Restore. Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία θα σας ζητηθεί να κάνετε επανεκκίνηση το iPhone, μετά την ολοκλήρωση της οποίας θα έχουν επανέλθει στο iPhone σας οι Cydia εφαρμογές που είχατε πάρει backup.

Αναρτημένη εικόνα

[via] www.carpenoctum.gr

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/09/2010 - 23:45

Πολύ χρήσιμος οδηγός φίλε μου !! Μπράβο !!!

Μόνο που νομίζω ότι το PkgBackup κυκλοφορεί και free κάπου μέσα στο Cydia...:)

#3   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/09/2010 - 00:03

Παρα πολυ χρησιμο :)


Παλια μου ειχε παρουσιασει 2-3 προβληματα αλλα λειτουργει κανονικα τις περισσοτερες φορες ;)

Απλα συνηθως μου εκανε λιγοτερα πακετα restore..

#4   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 28/09/2010 - 00:15

πολυ καλο και χρησιμο.

#5   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2010 - 09:59

Κάποια packages απαιτούν reboot με το που στήνονται. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Το iPhone πάει να κάνει reboot ενώ το PkgBackup πάει να στήσει το επόμενο package? Δεν δημιουργείται μπέρδεμα?
Εγώ το έχω απλά για να ξέρω τι έχω βάλει και από που. Προτιμώ να τα βάζω χεράτα ένα ένα να βλέπω τι μου γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 28/09/2010 - 10:00


#6   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 30/09/2010 - 13:16

αν δεν κάνω λάθος γίνετε το backup που είναι στις επαφές να το βάλουμε σε άλλο Iphone και να γίνει restore κανονικά eh ?

#7   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 19/10/2010 - 00:53

προσοχή από το xs..... μαγαζακι έχει πρόβλημα
από το sin................... παίζει μια χαρα

iphone4 4.1

#8   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 05/11/2010 - 10:07

παντοντας restore μου βγαζει: "no internet connection detected.the application needs an active internet connection for this operation"
εχω κρατησει κανονικα το back up και εχω δοκιμασει και με 3g ανοιχτο και με wifi.

Καμια ιδεα για να μη καθομαι και ξαναπερναω ενα ενα...??

#9   lewnis

lewnis

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2010 - 17:37

Παιδία και εμένα μου ζητά "internet connection"..καμία ιδέα?

#10   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 11/11/2010 - 17:51

Εγώ έχω το AptBackup που είναι και δωρεάν. Βέβαια κάνω backup κάθε 1 εβδομάδα, και δεν έχω κάνει restore ποτέ αλλα λογικά θα δουλεύει...

#11   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 13/11/2010 - 17:47

επιτέλους τωρά θα μπορώ να περάσω την 4.2 χωρίς να το πολυσκεφτώ!!!

#12   Mapras10

Mapras10

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 05:45

Εγώ έχω το AptBackup που είναι και δωρεάν. Βέβαια κάνω backup κάθε 1 εβδομάδα, και δεν έχω κάνει restore ποτέ αλλα λογικά θα δουλεύει...


MIA ΧΑΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ

#13   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2010 - 07:23

μπραβο φιλαρακι πολυ καλος οδηγος. 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#14   ceRoN

ceRoN

    iPH Enthousiast

  • 403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 09:27

και εμενα νο ιντερνετ κοννεξιον ντετεκτινττ μου βγαζει :(

#15   ceRoN

ceRoN

    iPH Enthousiast

  • 403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 09:47

λοζ μπουλοζ
θα τα κανω με το χερι γιατι δεν αντεχω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες