Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bubble Bobble Double


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 15:13

Eντάξει, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα... Θα μπορούσε, βέβαια, να ήταν και καλύτερο, δεν το συζητάμε! (Ή πιο φτηνό, τουλάχιστον)

Πίστεψέ με τραγικά είναι τα πράγματα και περισσότερο από όσο φαντάζεσαι. Μην σε ξεγελάει το screenshot λόγω των μεγάλων του διαστάσεων. Φαντάσου το σε αναλογία με το πραγματικό μέγεθος της οθόνης του iPhone και θα καταλάβεις γιατί μίλησα για "γραμματόσημο".
Το "Zoom" όπως είπα και πριν μεγενθύνει κατά ένα 10% το frame, παραμορφώνοντας ταυτόχρονα τα bitmaps. Τίποτα δηλαδή περισσότερο από στάχτη στα μάτια. ::)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 15:22

χωρις να θελω να προκαλεσω αντιπαραθεση με κανεναν,θα σταθω στην φραση ''αρπαχτή των 4€''...Απο κατι τετοιες αρπαχτες την ειδα αναποδα,και εχω να ακουμπησω original παιχνιδι πανω απο 10 χρονια...JB και παλι JB...εφοσον οι εταιριες δεν σεβονται τιποτα,why you?Ειναι μεγαλη η κουβεντα,και παει μακρια,αλλα διαβαζοντας τα ποστ του αθαν,και βλεποντας και το screenshot πραγματικα σε πιανει αγανακτιση...

Φίλε Ανδρέα δεν έχεις άδικο, αν και δεν είναι όλες οι εταιρείες έτσι. Ή τουλάχιστον δεν είναι όλες και σε όλες τις πλατφόρμες. Δυστυχώς στο iPhone μικροί και νέοι developers είναι περισσότερο έντιμοι απέναντι στους αγοραστές των εφαρμογών τους, από ότι μεγάλα ονόματα του software (και όχι μόνο των παιχνιδιών). Οι μεγάλοι έχοντας ως κράχτη παλιές γνωστές τους εφαρμογές, απλά ποντάρουν στα δεκάδες δεκάδων εκατομμύρια κατόχων iPhone, που και μόνο μια μικρή μειοψηφία τους να αγοράσει έτσι από περιέργεια έναν τίτλο, πάλι το κέρδος είναι ιδιαίτερα μεγάλο. Το είδαμε να συμβαίνει με εταιρείες όπως η Namco, η Taito και άλλες, οπότε μάλλον τείνει να γίνει κανόνας στο AppStore. Σε λίγο καιρό θα βλέπουμε εφαρμογή γνωστού και μεγάλου κατασκευαστή και θα την απορρίπτουμε πριν καλά καλά την δοκιμάσουμε. :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 01/10/2010 - 15:25


#18   fondas

fondas

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@Xchristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Fondas1978

Δημοσίευση 01/10/2010 - 15:30

Άθλιο καμία σχεση με αυτό που ξέραμε και βασικά καμία βελτίωση...το αντίθετο θα έλεγα

#19   sakara

sakara

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:SAKARA214EVER

Δημοσίευση 02/10/2010 - 01:14

μαπαρδελα!!!!!!!!!!!!!!!

#20   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/10/2010 - 01:30

Το App Spy πάντως του δίνει 5/5 !!!
Δείτε το review εδώ!

#21   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2010 - 09:29

κρίμα γιατί ήταν ένα απο τα παιχνίδια που λίγο πολύ όλοι αγαπήσαμε...

#22   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 10:41

"Η βεβήλωση της ιστορίας ενός από τα καλύτερα Coin-Up games όλων των εποχών παρουσιάζεται στο παρακάτω video: "

"...τίποτα περισσότερο από ένα παιχνιδάκι της πλάκας ίδιο ή και χειρότερο από πολλά free που κυκλοφορούν,..."

"...Πρόκειται με λίγα λόγια, για μια αρπαχτή των 4€ όπου με κράχτη..."

"...προσπαθεί η Taito να αρπάξει ότι προλάβει πριν μυριστεί ο κόσμος την "απάτη"..."

-----------------------------------------------------------------------------------------

Νομίζω πως κάθε review υπόκειται παντα στην υποκειμενικότητα αυτού που το γράφει, όσο καλές προθέσεις και αν έχει ο τελευταίος. Στην προκειμένη περίπτωση,
έχουμε χαρακτηρισμούς όπως "βεβήλωση" πριν καν ο συντάκτης να γνωρίζει το τελικό προιόν (όπως αποδείχτηκε αργότερα το video έδειχνε ένα απο τα 2 modes
του παιχνιδιού. Δε θα μπω στη διαδικασία να πω αν συμφωνώ με το review ή οχι. Αυτό που θα πω είναι πως ο συντάκτης καταλήγει σε βαρείς χαρακτηρισμούς χωρίς
σε καμία περίπτωση να τους στοιχειοθετεί με γεγονότα. (δε φτάνει να λες "μηδενικο ελεγχο στο χειρισμό", πρέπει ταυτόχρονα να εξηγήσεις τι εννοείς. Επίσης δε φτάνει να λες
"μηδεν configurability" πρέπει να περιγράψεις τι θα έπρεπε να γίνεται configured)

Όλα αυτά θα ήταν μια χαρά εάν επρόκειτο για ένα απλο forum post όπου ο καθένας γράφει ότι γουστάρει και δε δίνει και λογαριασμό σε κανέναν και πολύ καλά κάνει. Όταν όμως αυτό
βγαίνει στην πρώτη σελίδα του site τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το φίλο που έγραψε τι κριτική του. Έτσι το είδε έτσι το έγραψε (και μάλιστα σε αρκετά συμφωνώ κιόλας). Νομίζω όμως πως θα πρέπει να
γίνεται πιο ορθή επιλογή στο τι βγαίνει στην πρώτη σελίδα και επίσης σε τι γλώσσα είναι γραμμένο το άρθρο που βγαίνει εκεί.

#23   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 10:45

Το App Spy πάντως του δίνει 5/5 !!!

Άντε μετά να πιστεύεις τα reviews. Εγώ πάντως ακόμα κλαίω τα 4€. :lol:

#24   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 11:09

Νομίζω πως κάθε review υπόκειται παντα στην υποκειμενικότητα αυτού που το γράφει, όσο καλές προθέσεις και αν έχει ο τελευταίος. Στην προκειμένη περίπτωση,
έχουμε χαρακτηρισμούς όπως "βεβήλωση" πριν καν ο συντάκτης να γνωρίζει το τελικό προιόν (όπως αποδείχτηκε αργότερα το video έδειχνε ένα απο τα 2 modes
του παιχνιδιού. Δε θα μπω στη διαδικασία να πω αν συμφωνώ με το review ή οχι. Αυτό που θα πω είναι πως ο συντάκτης καταλήγει σε βαρείς χαρακτηρισμούς χωρίς
σε καμία περίπτωση να τους στοιχειοθετεί με γεγονότα. (δε φτάνει να λες "μηδενικο ελεγχο στο χειρισμό", πρέπει ταυτόχρονα να εξηγήσεις τι εννοείς. Επίσης δε φτάνει να λες
"μηδεν configurability" πρέπει να περιγράψεις τι θα έπρεπε να γίνεται configured)

Όλα αυτά θα ήταν μια χαρά εάν επρόκειτο για ένα απλο forum post όπου ο καθένας γράφει ότι γουστάρει και δε δίνει και λογαριασμό σε κανέναν και πολύ καλά κάνει. Όταν όμως αυτό
βγαίνει στην πρώτη σελίδα του site τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το φίλο που έγραψε τι κριτική του. Έτσι το είδε έτσι το έγραψε (και μάλιστα σε αρκετά συμφωνώ κιόλας). Νομίζω όμως πως θα πρέπει να
γίνεται πιο ορθή επιλογή στο τι βγαίνει στην πρώτη σελίδα και επίσης σε τι γλώσσα είναι γραμμένο το άρθρο που βγαίνει εκεί.


Να μου επιτρέψεις λοιπόν φίλε macliminal να "απολογηθώ" για το συγκεκριμένο post, το οποίο παρεπιπτόντως δεν το έγραψα με πρόθεση να αναδημοσιευτεί στην πρώτη σελίδα του iPhoneHellas, αλλά ως μια ακόμα απλή απάντηση στο σχετικό με το συγκεκριμένο game forum topic.

Πρώτα από όλα αυτή είναι η εντελώς προσωπική μου άποψη και ως τέτοια δεν οφείλω εξηγήσεις σε κανέναν. Πιστεύω πως κατανοείς και συμφωνείς με αυτό. Σέβομαι φυσικά απόλυτα την ενδεχομένως αντίθετη δική σου άποψη και δεν νομίζω πως η δική μου σε εμποδίζει από το να αγοράσεις ή και να αγαπήσεις το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Δεύτερον μια και έθιξες την γλώσσα που είναι γραμμένο, αν και όπως σου είπα δεν προοριζόταν για ανάρτηση στην πρώτη σελίδα, παρόλα αυτά δεν νομίζω να εμπεριείχε απρεπείς εκφράσεις, σε αντίθεση θα έλεγα από μια πλειοψηφία των posts του παρόντος αλλά και άλλων forum.
Τρίτον στο θέμα του configurability, προσωπικά ένα game που δεν δίνει έλεγχο ούτε στην ένταση του ήχου της μουσικής, ούτε των εφφέ, ούτε έλεγχο στην ευαισθησία ή έστω την επιλογή των controls, ούτε αποθηκεύει το selected music theme παρόλο που σου επιτρέπει να το επιλέξεις ή να το σταματήσεις, αυτά όλα καλέ μου φίλε τα θεωρώ ως έλλειψη configurability, και όχι μόνο στο συγκεκριμένο game αλλά σε κάθε εφαρμογή που ακολουθεί αυτή την πρακτική.
Επιπλέον, δεν νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερη αναφορά στο inconsistency των double click controls που φυσικά καμμιά σχέση δεν έχουν με το standard στο iPhone και που κάνουν τον χρήστη να αναρωτιέται γιατί άραγε δεν δέχεται οποιοδήποτε button το tap του.

Τέλος για τον χαρακτηρισμό "βεβήλωση" αν και δεν τον έδωσα εγώ αλλά ο συντάκτης της ανάρτησης στην πρώτη σελίδα, ωστόσο συμφωνώ απόλυτα μαζί του καθώς ακριβώς αυτός ο χαρακτηρισμός ήταν η πρώτη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου όταν χθες πρωτοέτρεξα το Bubble Bobble. "Βεβήλωση" ενός απλοϊκού αλλά συνάμα αγαπητού σε εμάς των 40+ game, το οποίο θυμόμαστε με νοσταλγία αναπολώντας τα DOS νιάτα μας. Αν δεν είναι βεβήλωση αυτής της ανάμνησης το επιεικώς δυσλειτουργικό classic mode σε μέγεθος γραμματοσήμου και η προσθήκη του έτσι για το θεαθήναι σε ένα άλλο άσχετο game των 0.79€, τότε τι είναι;

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 02/10/2010 - 11:18


#25   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 23:28

Να μου επιτρέψεις λοιπόν φίλε macliminal να "απολογηθώ" για το συγκεκριμένο post, το οποίο παρεπιπτόντως δεν το έγραψα με πρόθεση να αναδημοσιευτεί στην πρώτη σελίδα του iPhoneHellas, αλλά ως μια ακόμα απλή απάντηση στο σχετικό με το συγκεκριμένο game forum topic.

Πρώτα από όλα αυτή είναι η εντελώς προσωπική μου άποψη και ως τέτοια δεν οφείλω εξηγήσεις σε κανέναν. Πιστεύω πως κατανοείς και συμφωνείς με αυτό. Σέβομαι φυσικά απόλυτα την ενδεχομένως αντίθετη δική σου άποψη και δεν νομίζω πως η δική μου σε εμποδίζει από το να αγοράσεις ή και να αγαπήσεις το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Δεύτερον μια και έθιξες την γλώσσα που είναι γραμμένο, αν και όπως σου είπα δεν προοριζόταν για ανάρτηση στην πρώτη σελίδα, παρόλα αυτά δεν νομίζω να εμπεριείχε απρεπείς εκφράσεις, σε αντίθεση θα έλεγα από μια πλειοψηφία των posts του παρόντος αλλά και άλλων forum.
Τρίτον στο θέμα του configurability, προσωπικά ένα game που δεν δίνει έλεγχο ούτε στην ένταση του ήχου της μουσικής, ούτε των εφφέ, ούτε έλεγχο στην ευαισθησία ή έστω την επιλογή των controls, ούτε αποθηκεύει το selected music theme παρόλο που σου επιτρέπει να το επιλέξεις ή να το σταματήσεις, αυτά όλα καλέ μου φίλε τα θεωρώ ως έλλειψη configurability, και όχι μόνο στο συγκεκριμένο game αλλά σε κάθε εφαρμογή που ακολουθεί αυτή την πρακτική.
Επιπλέον, δεν νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερη αναφορά στο inconsistency των double click controls που φυσικά καμμιά σχέση δεν έχουν με το standard στο iPhone και που κάνουν τον χρήστη να αναρωτιέται γιατί άραγε δεν δέχεται οποιοδήποτε button το tap του.

Τέλος για τον χαρακτηρισμό "βεβήλωση" αν και δεν τον έδωσα εγώ αλλά ο συντάκτης της ανάρτησης στην πρώτη σελίδα, ωστόσο συμφωνώ απόλυτα μαζί του καθώς ακριβώς αυτός ο χαρακτηρισμός ήταν η πρώτη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου όταν χθες πρωτοέτρεξα το Bubble Bobble. "Βεβήλωση" ενός απλοϊκού αλλά συνάμα αγαπητού σε εμάς των 40+ game, το οποίο θυμόμαστε με νοσταλγία αναπολώντας τα DOS νιάτα μας. Αν δεν είναι βεβήλωση αυτής της ανάμνησης το επιεικώς δυσλειτουργικό classic mode σε μέγεθος γραμματοσήμου και η προσθήκη του έτσι για το θεαθήναι σε ένα άλλο άσχετο game των 0.79€, τότε τι είναι;


Εννοείται πως δεν οφείλεις εξηγήσεις σε κανέναν. Το έγραψα και στο αρχικό post αυτό. Μπορώ να σου πω μάλιστα πως συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου. Αν και αρκετά μικρότερος σου, είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν ξοδέψει άπειρα 20αρικα παίζοντας bubble bobble, sega outrun, cabal, pacman, new zeland story (τα θυμασαι??) και κατανοώ 100 τοις 100 το συναισθηματικό κομμάτι του άρθρου. Μην ανησυχείς όμως. Τίποτα δε μπορεί να βεβηλώσει αυτά τα μικρά διαμάντια της παιδικής - εφηβικής μας ηλικίας που μας κάνουν να αναπολούμε την εποχή που η βιομηχανία των video games ήταν πολύ διαφορετική από σήμερα...

Φιλικά,
Γιώργοε.

#26   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 02/10/2010 - 23:54

γιατί ρε παιδιά δεν είναι ωραίο?

εμενα πάντως μου άρεσε....

ένταξη και εγώ περίμενα κάτι πιο καλο όπως το παλιό... αλλα τι να πεις τώρα... πάντως δεν είναι και το χειρότερο game όπως λένε μερική... :)

Τελευταία επεξεργασία από: omorfonios, 02/10/2010 - 23:55


#27   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2010 - 00:36

Τίποτα δε μπορεί να βεβηλώσει αυτά τα μικρά διαμάντια της παιδικής - εφηβικής μας ηλικίας που μας κάνουν να αναπολούμε την εποχή που η βιομηχανία των video games ήταν πολύ διαφορετική από σήμερα...

Φίλε μου Γιώργο τις αναμνήσεις εκείνης της ωραίας εποχής σίγουρα κανείς δεν μπορεί να τις "βεβηλώσει", αλλά είναι πραγματικά κρίμα να βλέπεις να εκμεταλλεύονται την αναγνωρισιμότητα θρυλικών τίτλων του παρελθόντος για να προμοτάρουν μετριότατο, ακόμα και απαράδεκτο σημερινό software.
Για παράδειγμα, ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω με ποιό σκεπτικό έβγαλαν το Bubble Bobble στην μορφή αυτή δυσαρεστώντας όλους όσους το περίμεναν πως και πως, τη στιγμή που θα μπορούσαν να το κάνουν port στην αρχική του μορφή ικανοποιώντας τους πάντες και επιτυγχάνοντας και τους οικονομικούς τους στόχους. Αν έχει οποιοσδήποτε συμφορουμίτης μια απάντηση σε αυτή μου την απορία θα χαρώ να την ακούσω. Προσωπικά το μόνο που διακρίνω πίσω από τα non-scaled bitmaps, τα controls κλπ, είναι απλά η προχειρότητα και η βιασύνη για εισπράξεις δίχως κανένα ιδιαίτερο κόπο.

γιατί ρε παιδιά δεν είναι ωραίο?
....
ένταξη και εγώ περίμενα κάτι πιο καλο όπως το παλιό... αλλα τι να πεις τώρα... πάντως δεν είναι και το χειρότερο game όπως λένε μερική... :)

Μα δεν περίμενε κανείς καλέ μου φίλε "κάτι πιό καλό από το παλιό". Ας ήταν το ίδιο το παλιό αλλά με upscaled αν όχι redesigned graphics, με λίγο πιό προσεγμένα controls και θα ήμασταν όλοι ευτυχείς να το αποκτήσουμε.

#28   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/10/2010 - 08:24

άθλιο απλά

#29   lefteris82

lefteris82

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2010 - 11:57

αναβάθμιση 2.0

What's new in Version 2.0.0


* Now a Universal App! Enjoy the game on the big iPad screen!
* The CLASSIC STYLE play screen has been enlarged for greater playability!
* Now with high resolution Retina display support!

:)

#30   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2010 - 12:31

αναβάθμιση 2.0

What's new in Version 2.0.0


* Now a Universal App! Enjoy the game on the big iPad screen!
* The CLASSIC STYLE play screen has been enlarged for greater playability!
* Now with high resolution Retina display support!


Ναι μεγένθυναν το classic screen κατά 10%, όσο ήταν δηλαδή και πριν με το zoom καταργώντας φυσικά το επιπλέον zoom. Όσο για το retina support μόνο στα buttons και κάποα γραφικά ΌΧΙ όμως του classic mode το οποίο εξακολουθεί να είναι blocky και "ψείρα" όπως πριν. Κοροϊδία δηλαδή...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες