Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Create iPhoto Smart Albums for iPhone 4 camera organization


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2010 - 09:40

Αναρτημένη εικόνα


Οργανώστε τις φωτογραφίες σας στο iPhone 4, ανάλογα με ποιά κάμερα τραβήχτηκαν.


Εάν έχετε Mac και iPhone 4, τότε αυτό το κολπάκι σας ενδιαφέρει. Μέχρι στιγμής το iOS δεν προσφέρει κάποιο τρόπο διαχωρισμού των φωτογραφιών που έχουν τραβηχτεί με την μπροστινή κάμερα, από εκείνες που έχουν τραβηχτεί με την πίσω. Χρησιμοποιώντας το iPhoto είναι εύκολο να κάνετε αυτό το διαχωρισμό.

Θα χρειαστούμε υπολογιστή Mac με εγκατεστημένο το iPhoto‘09 και iPhone 4 με εγκατεστημένο το iOS 4.1.

Πρέπει να έχουμε υπ’ όψιν ότι το παρακάτω κολπάκι θα έχει επίδραση μόνο σε όσες φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί μετά την εγκατάστση του iOS 4.1. Για τις παλαιότερες δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε.

Η βάση για τον διαχωρισμό βρίσκεται στις πληροφορίες που ενσωματώνει αυτόματα το λειτουργικό σε κάθε φωτογραφία που βγάζουμε. Και στην προκειμένη περίπτωση θα εκμεταλλευτούμε το άνοιγμα του διαφράγματος.

Για να δημιουργήσουμε ένα Smart Album ανοίγουμε το iPhoto. Κατόπιν επιλέγουμε File, New Smart Album (Option+ Command + N). Στο μενού επιλογών (filter menou) χρησιμοποιούμε τις ακόλουθες ρυθμίσεις προκειμένου να δημιουργήσουμε ένα Smart Album με φωτογραφίες που έχουμε τραβήξει με την μπροστινή κάμερα:

Αναρτημένη εικόνα


Για τη πίσω κάμερα η μόνη αλλαγή που θα κάνουμε είναι να επιλέξουμε διάφραγμα μεγαλύτερο (aperture greater than) 2.6.Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και συγχρονίζουμε το καινούριο Smart Album με το iTunes.

Τώρα ξέρουμε πως τραβήχτηκαν τα αστεία πορτραίτα μας και πως τα ...υποψήφια για βραβείο τοπία.


[Via - Cnet]


ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tsagiagie

tsagiagie

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 11:04

Γειά σου φίλε μου! πολύ ωραίο αυτο αλλα εχω ενα μικρό προβληματάκι..
όταν παταω camera model εκει που εχεισ εσυ apple iphone 4 εμενα μου βγαζει unknown! μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω???

#3   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 02/10/2010 - 11:32

Ωραίος και έξυπνος οδηγός. Μπράβο!

#4   tsagiagie

tsagiagie

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 12:02

Γειά σου φίλε μου! πολύ ωραίο αυτο αλλα εχω ενα μικρό προβληματάκι..
όταν παταω camera model εκει που εχεισ εσυ apple iphone 4 εμενα μου βγαζει unknown! μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω???

οκ το βρηκα..ενα αλλο ερωτιμα ειναι τα διαχωριζει και στο iphone ή μονο στο iphoto (mac)??

#5   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 12:45

Σε Windows ?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες