Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Nεκρό iphone 4 απο την Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 02/10/2010 - 02:54

Και για 50 euro ρισκάρεις να μπλέξεις μ' αυτούς; Όταν πας να δώσεις 650- 750 euro για μία συσκευή δεν είναι τα 50 euro που σε καίνε ούτε το φθηνότερο πάγιο...


Τι να σου πω.. Κάποιοι μπορεί να μην το βλέπουν κι έτσι. Για παράδειγμα εγώ έχω 2 επιλογές (έχω επιδότηση από voda)

Να πάω σε κατάστημα να το πάρω με 410 ευρώ το 16άρι που δεν υπάρχει πουθενά και θα πρέπει να μπεις σε λίστες να το πάρεις μετά από 15-20 μέρες και περισσότερο .

Ή να το παραγγείλω από το vodafone.gr με 390 ευρώ (20 ευρώ φθηνότερα) και να το έχω στα χέρια μου μέσα σε 2-4 μέρες το πολύ.

Εσύ τι θα επέλεγες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:00

Κανένα σοβαρό κατάστημα δεν θα σου κάνει αντικατάσταση έστω και λίγα λεπτά αργότερα. Όλοι στην ίδια διαδικασία σε βάζουνε. Όσον αφορά τον πωλητή έχω αγοράσει πάνω από 40 με 50 κινητά τηλέφωνα στη ζωή μου, τα περισσότερα από Γερμάνο (και όχι από το ίδιο κατάστημα) και ειλικρινά δεν μου έχει τύχει ποτέ να πάω σε οποιοδήποτε κατάστημα αυτής της αλυσίδας και να παραλάβω τηλέφωνο χωρίς πρώτα να μου το έχει ανοίξει ο πωλητής μπροστά μου για να δω ότι δουλεύει. Και μάλιστα ποτέ δεν ζήτησα από πωλητή να το κάνει. Το κάνουν μόνοι τους. Στο ανοίγουν το βλέπεις ότι δουλεύει και μετά σε πάνε στο ταμείο. Μιλάμε πάντα για σφραγισμένες συσκευές που ανοίγουν μπροστά σου. Όσον αφορά το courier boy του βγάζεις την ταυτότητα για να δεί πως είσαι ο ίδιος ο παραλήπτης και αν θέλει ας μη σ' αφήσει να το ανοίξεις. Το ότι όλες οι εταιρείες ακολουθούν μία συγκρίμένη πολιτική σημαίνει ότι θα την ακολουθοθμε και εμίς σαν πρόβατα; Δηλαδή αν πας να πάρεις ένα αυτοκίνητο μέσα σε κουτί δεν θα το ελεγξεις πριν φύγεις απ' την αντιπροσωπεία;;;


Κάνεις λάθος, ή μάλλο λάθη! Φυσικά και θα σου κάνει αντικατάσταση! Το έχω κάνει, την αντικατάσταση σε πελάτη, ούκ ολίγες φορές! Δούλευα στο χώρο! Ανεξαρτήτως κόστους συσκευής, σε φθηνή και σε ακριβή. Όσο για το αυτοκίνητο, συγκρίνεις 2 πράγματα, που το ένα μέσο όρο κάνει 300 ευρώ και το άλλο 15,000! μέρα με τη νύχτα! Δεν είναι το ίδιο, το αυτοκίνητο άλλωστε πως θα το πάρεις απο την αντιπροσωπεία? Στο κουτί και θα το βάλεις στη τσέπη?

#33   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:20

Κάνεις λάθος, ή μάλλο λάθη! Φυσικά και θα σου κάνει αντικατάσταση! Το έχω κάνει, την αντικατάσταση σε πελάτη, ούκ ολίγες φορές! Δούλευα στο χώρο! Ανεξαρτήτως κόστους συσκευής, σε φθηνή και σε ακριβή. Όσο για το αυτοκίνητο, συγκρίνεις 2 πράγματα, που το ένα μέσο όρο κάνει 300 ευρώ και το άλλο 15,000! μέρα με τη νύχτα! Δεν είναι το ίδιο, το αυτοκίνητο άλλωστε πως θα το πάρεις απο την αντιπροσωπεία? Στο κουτί και θα το βάλεις στη τσέπη?

Τα 15000 euro προέρχονται από την τσέπη σου, εκεί οπου βρίσκεται και το κινητό σου. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως ένα αυτοκίνητο μπορεί να έχει ίδια αξία με ένα κινητό. Το να φέρεις ένα παράδειγμα δε σημαίνει ότι αυτά τα δύο είναι ίσα κι όμοια. Αυτό που έχει σημασία είναι η τσέπη σου και και το συμφέρον σου, όπως επίσης όταν μπαίνεις σ' ένα κατάστημα να σε αντιμετωπίζουν σαν πελάτη και όχι ως προβατο. Το ότι έχεις κάνει αντικατάσταση σε πελάτη είναι προς τιμήν σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλοι κάνουν αυτό που κάνεις εσύ (να είσαι δηλαδή σωστός πωλητής). Εγώ βλέπω παντού παράπονα. Και φυσικά όχι μόνο για τη vodafone, αλλά για όλες τις εταιρείες. Αυτό είναι κοινό μυστικό. Όλοι κοιτάνε να μας εκμεταλευτούν, γι' αυτό και έφερα αυτό το παράδειγμα. Είτε πας σε μαγαζί για κινητό είτε πας σε αντιπροσωπεία για αυτοκίνητο την ίδια αντιμετώπιση έχεις. Κανείς δεν εκτιμάει τα λεφτά σου. Όλοι κοιτάνε να σε κάνουν πελάτη τους και αφού γίνεις απλά σε γράφουν. Το θέμα είναι να πηγαίνει ο άλλος σε ένα μαγαζί και να παίρνει κάτι λειτουργικό χωρίς προβλήματα και περεταίρω μπλεξίματα, ανεξαρτήτως τιμής. Γι' αυτό και πριν είπα, ότι παίρνουμε το ελέγχουμε πρώτα, για να αποφύγουμε τα παρατράγουδα...

#34   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:31

Υπάρχουν κι άλλα καταστήματα σωστά όμως, όχι μονο αυτό που δούλευα εγώ. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα..Η πλειοψηφία μάλιστα πιστεύω, πως αν τους πας συσκευή εντός DOA ημερών, με άθικτη συσκευασία και καλή κατάσταση συσκευής(μιλάω χωρίς ενδείξεις που υποδηλώνουν υγράσια και χτυπήματα) θα σου κάνουν αντικατάσταση! και Ειδικότερα τα καταστήματα Γερμανός

#35   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:37

Με σφραγισμένη συσκευή; Δεν λέω να τα ισοπεδώσουμε όλα, απλά βλέπω πολλά παράπονα και λύση δεν δίνεται. Άρα αυτούς τους ανθρώπους κάποιοι τους έχουν γραμμένους και κοιτάνε μόνο το συμφέρον της εταιρείας τους. Φυσικά και υπάρχουν και σωστά καταστήματα αλλά δυστυχώς τείνουν να γίνουν μειοψηφία...

#36   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:40

Με σφραγισμένη ναι! Επιτόπου!

#37   Leroi

Leroi

    iPH Enthousiast

  • 382 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:44

Και σου κόβουν καινούρια απόδειξη για τη νέα συσκευή με το σωστό ΙΜΕΙ, που αν και αυτή ειναι προβληματική..ΠΑΛΙ θα στην αλλάξουν!

#38   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:54

Και σου κόβουν καινούρια απόδειξη για τη νέα συσκευή με το σωστό ΙΜΕΙ, που αν και αυτή ειναι προβληματική..ΠΑΛΙ θα στην αλλάξουν!

Δεν μου 'χει τύχει ποτέ να χρειαστώ αντικατάσταση αλλά αυτο που λες είναι καλό αν όντως ισχύει. Γι' αυτό και είναι καλύτερα να το πάρεις από κατάστημα και όχι από το internet, γιατί εκεί μπερδεύονται λίγο τα πράγματα...

#39   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/10/2010 - 03:58

Υπάρχουν κι άλλα καταστήματα σωστά όμως, όχι μονο αυτό που δούλευα εγώ. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα..Η πλειοψηφία μάλιστα πιστεύω, πως αν τους πας συσκευή εντός DOA ημερών, με άθικτη συσκευασία και καλή κατάσταση συσκευής(μιλάω χωρίς ενδείξεις που υποδηλώνουν υγράσια και χτυπήματα) θα σου κάνουν αντικατάσταση! και Ειδικότερα τα καταστήματα Γερμανός

οχι ολα τα καταστηματα γερμανος..εμενα συγκεκριμενα οταν ειχα παρει ενα Ν95 μου ειχαν βγαλει την παναγια και το κινητο ηταν ημερας...εκαναν 7 μερες γιατι ειχε παθει κοκομπλοκο δεν ανοιγε καθολου και επρεπε να παει στην νοκια μου ειπαν...

#40   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/10/2010 - 04:01

Και σου κόβουν καινούρια απόδειξη για τη νέα συσκευή με το σωστό ΙΜΕΙ, που αν και αυτή ειναι προβληματική..ΠΑΛΙ θα στην αλλάξουν!

ειναι υποχρεωση τους απο το νομο αυτο καθως και οτι η εγγυηση σου ανανεωνεται για ολο το διαστημα της εκ'νεου καθως πηρες νεα συσκευη.

#41   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 04:02

οχι ολα τα καταστηματα γερμανος..εμενα συγκεκριμενα οταν ειχα παρει ενα Ν95 μου ειχαν βγαλει την παναγια και το κινητο ηταν ημερας...εκαναν 7 μερες γιατι ειχε παθει κοκομπλοκο δεν ανοιγε καθολου και επρεπε να παει στην νοκια μου ειπαν...

Σύνηθες φαινόμαινο. Εξαρτάται και από την εξυπηρέτηση του καταστήματος. Ενώ σε γενικές γραμμές ο Γερμανός έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση, υπάρχουν και κάποια καταστήματά του που οι υπάλληλοι είναι κυριολεκτικά για μπάτσες...

#42   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2010 - 04:03

ειναι υποχρεωση τους απο το νομο αυτο καθως και οτι η εγγυηση σου ανανεωνεται για ολο το διαστημα της εκ'νεου καθως πηρες νεα συσκευη.

Αυτό το έχω αούσει και 'γω.

#43   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 02/10/2010 - 06:59

Καλημερα παιδια...

Εχω 2 αποριες!

1) Αν ο φιλος μας ο realme ηταν π.χ. Γερμανος υπηκοος και του τυχαινε αυτη η ελαττωματικη συσκευη στη Γερμνια, μπορει καποιος να μαντεψει ποια θα ηταν η συνεχεια της ιστοριας??

2) Αν οι νομοι περι υπαναχωρησης συμβολαιου και αντικαταστασης συσκευης ειναι οπως τους περιγραφει ο realme (που ετσι ειναι, τον πιστευω), τοτε γιατι αυτοι στη Voda συμπεριφερονται με αυτο το τροπο αφου ξερουν(?) οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο γι' αυτους απο χερι...

Το μπαχαλο της χωρας μας εμφανιζεται σε ολες τις εκφανσεις της καθημερινοτητας μας.

Φιλε, ευχομαι πραγματικα να τους πας στα δικαστηρια και να "ασελγησεις πανω στα οπισθια τους", κοινως να τους γ..... τον κ...ο.

Περιμενω νεοτερα.

#44   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2010 - 07:08

Να σε ρωτησω κατι φιλε μου, οταν ηρθε ο courier με τον τηλεφωνο σου και το συμβολεο, το υπεγραψες ? Η πρωτα ανοιξες το κουτι και ειδες οτι δεν λειτουργει και δεν το εκανες ?

Εσυ αν είσουν μεσα σε ενα καταστημα κουριερ θα καθοσουν να ανοιγες εκει το κουτι?εγω δεν εκατσα....και στην τελική δεν σου δινει το κουτι πριν υπογραψεις να το παρεις κουριερ ειναι και οχι το καταστημα.....στο σπιτι το ανοιξα οπως ολος ο κοσμος!!!

#45   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2010 - 07:10

Nα σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Με την apple έχεις επικοινωνήσει? Στο site τους για πλάκα το γράφει αυτό?
"
Επιστροφή χρημάτων για το iPhone 4

Αν δεν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από το iPhone 4 σου, μπορείς να το επιστρέψεις στην Apple, εφόσον το iPhone 4 δεν έχει υποστεί φθορά, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αγοράς, μέσα από το δίκτυο καταστημάτων του παρόχου κινητής τηλεφωνίας σου και θα σου επιστραφούν τα χρήματά σου.

"

http://www.apple.com...e/case-program/

Φιλε αλεξ αυτα τα γραφουν πιστευω μονο για να φαινεται ομορφη η σελιδα....αν βρεις εναν που του εδωσε λεφτα πισω η apple πες του να επικοινωνησει μαζι μου πυο δεν πιστευω με τιποτα;).....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες