Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απορίες για jailbreak


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 22/09/2008 - 15:16

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος χρήστης του iPhone 3G αλλά ευτυχώς έχω γνώσεις PC κτλ. Έχω μερικές απλές ερωτήσεις και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν έχουν ήδη απαντηθεί αλλά δεν έχω πάρα πολύ χρόνο για πολύ search:

1) Μπορώ αυτή τη στιγμή να εγκαταστήσω το JB firmware 2.1 μέσω Windows Vista με κάποιο εύκολο εργαλείο π.χ. winpwn ή quickpwn ή κάτι άλλο;;

2) Σε περίπτωση που θελήσω να πάω πίσω στο original Apple firmware 2.1, αυτό είναι εύκολη διαδικασία;; Είναι εύκολο να μου πείτε πως γίνεται ή να μου παραθέσετε κάποιο link με όσο γίνεται πιο αναλυτικές και εννοείται σωστές οδηγίες;;

3) Με το JB firmware 2.1 θα μπορώ να εγκαταστήσω τις εφαρμογές:
  α) Swirly MMS.
  β) Greek Keyboard 1.0
  γ) WritingPad: Swype for iPhone (enhanced T9)
;;;


Ευχαριστώ πολύ!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2008 - 15:22

Καλησπέρα.

1) Ναι μέσω QuickPwn - για windows.
2) Θα πρέπει να κάνεις Restore μέσω iTunes (Restore = Επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση). Δεν είναι δύσκολο.
3) Ναι θα μπορείς να τις εγκαταστήσεις.

#3   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 22/09/2008 - 15:45

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!! :)
Και κάτι ακόμη: Επειδή έχω διαβάσει σε διάφορα forums και έχω μπερδευτεί λιγάκι για τη διαδικασία της αλλαγής από Apple σε JB firmware, είναι εύκολο να μου παραθέσετε κάποιο σχετικό link που να εξηγεί όσο γίνεται πιο αναλυτικά τη διαδικασία μέσω quickpwn ή winpwn για αλλαγή από Apple firmware 2.1 σε JB 2.1;;

Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός! Είμαι "νέος", που θα πάει θα μάθω τα βασικά! ;)

Ευχαριστώ και πάλι!


#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/09/2008 - 15:50

Για αρχη διαβασε τον οδηγο που υπαρχει στην υπογραφη μου. Εκει θα βρεις links που παραπεμπουν σε αναλυτικες οδηγιες για το πως θα χρησιμοποιησεις το quickpwn/winpwn

#5   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 22/09/2008 - 17:07

sepsis: ΟΚ! Μέχρι στιγμής όλα κατανοητά και ωραία. Όμως δεν μου είναι ξακάθαρο αν μπορώ να κάνω restore στο original Apple firmware και ιδιαίτερα δεν έχω καταλάβει αν σε αυτή τη περίπτωση θα έχω διαθέσιμα όλα μου τα αρχεία (music, videos, contacts etc.) όπως τα είχα πριν το install της JB έκδοσης. Σημειωτέον ότι έχω ήδη περάσει ότι music, videos, contacts κτλ. θέλω μέχρι στιγμής με το original Apple firmware, εξ'ου και η τελευταία ερώτηση. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ρωτάω ακριβώς.

Σε ευχαριστώ πολύ.


#6   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/09/2008 - 17:18

Μετά το restore όλα θα γίνουν όπως όταν άνοιξες για πρώτη φορά το iPhone σου.
Απλά θα πρέπει ξαναπεράσεις την μουσική / βίντεο κτλ μέσω του iTunes.

#7   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/09/2008 - 20:54

Quote

sepsis: ΟΚ! Μέχρι στιγμής όλα κατανοητά και ωραία. Όμως δεν μου είναι ξακάθαρο αν μπορώ να κάνω restore στο original Apple firmware και ιδιαίτερα δεν έχω καταλάβει αν σε αυτή τη περίπτωση θα έχω διαθέσιμα όλα μου τα αρχεία (music, videos, contacts etc.) όπως τα είχα πριν το install της JB έκδοσης. Σημειωτέον ότι έχω ήδη περάσει ότι music, videos, contacts κτλ. θέλω μέχρι στιγμής με το original Apple firmware, εξ'ου και η τελευταία ερώτηση. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ρωτάω ακριβώς.



Σε ευχαριστώ πολύ.


Απο την στιγμή που υπάρχουν στο iTunes δεν χάνονται.

#8   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 22/09/2008 - 22:55

Λοιπόν, κατάφερα και εγκατέστησα την JB 2.1 έκδοση στο iPhone 3G μου! Επίσης κατέβασα την εφαρμογή Swirly MMS για να μπορώ να στέλνω και MMS μέσω του iPhone που κανονικά και αρχικά δε γίνεται. Όμως παρ'ότι ακολούθησα τις ακόλουθες οδηγίες:
http://www.iphonehel...afone-wind-mms/
δε φαίνεται να δουλεύει...  :'(

Μου βγάζει το μήνυμα:
"Failed to send MMS
Possible incorrect mmsc setting.
Unexpected http response
(HTTP:/1.1 401 Authorization Required)"


Μπορείτε να με βοηθήσετε;;  ???


#9   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/09/2008 - 06:33

Προσπάθησε να στήλεις MMS έχοντας ανοιχτό το Edge, από BossPrefs (χρεώνεσαι).

#10   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 23/09/2008 - 17:41

Quote

Προσπάθησε να στήλεις MMS έχοντας ανοιχτό το Edge, από BossPrefs (χρεώνεσαι).


Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το EDGE;; Δεν μπορώ να βρω τις σχετικές ρυθμίσεις στο iPhone 3G...


#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/09/2008 - 17:51

Δεν εχει. Απλα, εχοντας ενεργοποιημενο το 3G και εχοντας τις σωστες ρυθμισεις για να συνδεεται, δοκιμασε να στειλεις ενα MMS.
Επισης, απο την εφαρμογη Boss Prefs (κατεβασε την απο Cydia), θα σου εχει επιλογη για το EDGE (οn/off). Βαλτο στο on και δοκιμασε.

#12   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/10/2008 - 01:43

Μια ερώτηση πιο σχετική με το topic:
Αν βγει μια καινούρια έκδοση firmware, για παράδειγμα η 2.1.1, οπότε μετά από λίγο ανακοινωθεί και η JB έκδοση 2.1.1, μπορώ να εγκαταστήσω κατευθείαν (την τελευταία) χωρίς να χάσω όλα τα εγκατεστημένα Applications;;

Αν υπάρχει κάποιος τρόπος θα με σώσει από πολύ κόπο και χρόνο, καθώς και από μία (και μοναδική) εφαρμογή που πλήρωσα για να την αποκτήσω (Air Sharing) για να μην αναγκαστώ να ξαναπληρώσω για να την αγοράσω ξανά, ή απλά για να μην πάνε χαμένα τα λεφτά που έδωσα (και ας είναι λίγα).

Αν ξέρετε, μπορείτε να με ενημερώσετε και εμένα σχετικά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, ιδιαίτερα στους "ειδικούς" μας που μας δίνουν καθημερινά λύσεις.


#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2008 - 01:48

This is what the FAQ is for



Τι παιζει με τα update/restore
Οταν συνδεετε το iPhone με το iTunes, θα προσεξετε δυο κουμπακια 'update' ή 'check for updates' και 'restore'. Οταν το τηλεφωνο μας εχει καποιο προβλημα και δεν λειτουργει οπως θα επρεπε τοτε χρησιμοποιωντας το restore επιστρεφουμε στην εργοστασιακη κατασταση. Καλο ειναι πριν κανουμε restore να κανουμε backup αν εχουμε σημαντικα δεδομενα, και συγχρονισμο των επαφων (απο την καρτελα info) για να μην τις ξαναπερναμε μια μια. Oταν κανουμε restore, τοτε διαγραφονται ολα τα δεδομενα στο δισκο του iPhone. Πρεπει να τα περασουμε ολα παλι απο την αρχη (contacts,bookmarks,music,videos etc).
Σε περιπτωση που βγει καποια καινουργια εκδοση λογισμικου, το iTunes θα σας προτρεψει να αναβαθμισετε. Τι γινεται εδω τωρα...Οταν κανεις update δεν διαγραφεται κανενα απολυτως στοιχειο/δεδομενο (contacts,bookmarks,music,videos,apps etc) ΑΛΛΑ χανεται το jailbreak και ολες οι εφαρμογες που ειχαν περαστει μεσω Cydia. Θα πρεπει ξανα παλι να κανουμε jailbreak και να τα περασουμε ολα παλι.
Τι πρεπει να προσεξουμε...Ποτε δεν κανουμε update χωρις να αφησουμε τους φιλους μας τους ξενους να το δοκιμασουν πρωτοι για να μας πουν εντυπωσεις ωστε να δουμε αν πρεπει να αναβαθμισουμε ή οχι. Επισης, εαν θελουμε jailbreak ποτε δεν αναβαθμιζουμε χωρις να βγει πρωτα η εκαστοτε νεα εκδοση του winpwn/quickpwn που θα υποστηριζει jailbreak της νεας εκδοσης λογισμικου.

http://www.iphonehel...86.html#msg2086




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες