Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

PwnageTool 4.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:33

Η Dev Team έδωσε σε κυκλοφορία το PwnageTool 4.1

Αναρτημένη εικόνα


To PwnageTool 4.1 συνδιάζει τα πρόσφατα exploits των Geohot (limera1n), comex (pf kernel exploit) και το all-time-classic pwnage2 exploit της Dev Team υποστηρίζοντας τις παρακάτω συσκευές (iOS 4.1):

* AppleTV 2G
* iPad (firmware 3.2.2)
* iPod touch 4G
* iPod touch 3G
* iPhone4
* iPhone 3GS
* iPhone 3G

PwnageTool allows you to restore to a custom IPSW file. For instance, you can restore to a pre-jailbroken firmware while simultaneously maintaining your current baseband (and thus your ultrasn0w carrier unlock). You can also add whatever packages you want in the “Expert” mode of PwnageTool, if you wish to pre-install Cydia packages. iPhone 3G users get the additional benefit of selecting their own boot and recovery logos, and features like multitasking and battery charge percentage.

PwnageTool’s main advantage to ramdisk-based methods (limera1n, greenpois0n, redsn0w) is for unlockers — those that need to keep their current baseband and preserve their ultrasn0w unlock. But in this new age of both bootrom- and userland-based exploits, it’s an excellent platform for continuing the jailbreak through all future firmwares. More on this later! In the meantime, please enjoy this free software and please provide any usage feedback in our comment section below.

AppleTV 2G users: Welcome to the JB family! Right now, about all you can do is command-line stuff via ssh. You also have afc2 available, so you can use tools like ifunbox to move files around. These are the *very* early days of AppleTV 2G jailbreaking, so it’ll take some time for JB app developers to come up with methods to use your AppleTV 2G from the remote, versus the command line. PS: Your ssh password is “alpine”…please change it when you can :)

Expert mode: By popular demand, the IPSW file selection in Expert mode is now completely manual (doesn’t use Spotlight). Just pick your IPSW file directly instead of waiting for the Spotlight search to complete. In Expert mode, the default is to hacktivate (“Activate the iPhone”), so if you have a legit SIM card be sure to deselect that option in Expert mode.

DFU button: That “DFU” button in PwnageTool is more than it looks like. It guides you through the DFU process, but then also runs the appropriate exploit to convince your device and iTunes that all is legit. The DFU button in PwnageTool is not just your average DFU.

Αν δεν κατανοείτε ακριβώς το τι διαβάζετε προσπαθήστε ξανά με περισσότερη προσοχή και συγκέντρωση... αν και μετά την 2η φορά εξακολουθείτε να μην κατανοείτε... ξεχάστε το Jailbreak και Unlock και χαρείτε την συσκευή σας ως έχει :-)

Ο viperlesgr τα εξηγεί πολύ ωραία:

Το tool δεν προσφέρει καινούργιο unlock. Όσοι έχετε τηλέφωνα απο εξωτερικό κλειδωμένα με την τελευταία baseband το tool δεν θα βοηθήσει. Η φιλοσοφία του tool είναι ότι όσοι δεν έχετε αναβαθμίσει την baseband παρότι βάλατε την 4.1 ή έχετε μείνει μέχρι την 4.01 ,τότε μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση σε 4.1 και jailbreak ταυτόχρονα κρατώντας την παλιά baseband, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την υπάρχουσα έκδοση του ultrasnow.

Επίσης το tool σας αφήνει να ενσωματώσετε εκτός απο το cydia και όποιο πακέτο του cydia θέλετε. Επίσης επιτρέπει να κάνετε hacktivation. Δηλαδή να ενεργοποιήσετε το τηλέφωνο χωρίς να έχετε την sim card του επίσημου πάροχου (Η δυνατότητα αυτή απευθύνεται σε όσους έχουν τηλέφωνα κλειδωμένα απο το εξωτερικό).


Download links: http://blog.iphone-dev.org

Update: Version 4.1.1 should fix any issues OSX 10.5.x users were seeing (no need to re-run it otherwise!)
Update: Version 4.1.2 should fix any issues that OS X 10.5.x users were seeing. You only need to run this version if you’re at OS X 10.5.x and were seeing Cydia errors
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:34

Θα χρειαστείτε:

Το PwnageTool 4.1.2 (download link)
Το original firmware του iOS 4.1 που αντιστοιχεί στην συσκευή σας (download link)
Την τελευταία έκδοση του iTunes 10 (download link)

1. Ανοίξτε το PwnageTool και συνδέστε τη συσκευή σας με το Mac.

2. Πατήστε το "Expert Mode" ώστε να παραμετροποιήσετε το custom firmware, επιλέξτε τον τύπο της συσκευής σας και πατήστε το μπλε βελάκι. Αν δεν θέλετε να αλλάξετε τις default ρυθμίσεις επιλέξτε το "Simple mode" και προχωρήστε πατώντας το μπλε βελάκι.

3. Το PwnageTool θα αναζητήσει το original firmware στο Mac σας. Βεβαιωθείτε ότι έχετε επιλέξει το σωστό firmware και πατήστε το μπλε βελάκι.

4. Στη συνέχεια επιλέγετε το "General" και

α) Ξετικάρετε το “Activate the phone” αν το iPhone σας είναι ξεκλείδωτο (Τα iPhone που πωλούνται στην Ελλάδα από Vodafone και Cosmote είναι ξεκλείδωτα)
β) Αφήστε τικαρισμένο το “Activate the phone” αν το iPhone σας είναι αγορασμένο από το εξωτερικό και είναι κλειδωμένο
γ) Στο "Re-enable functionality" μπορείτε να ενεργοποιήσετε κάποιες δυνατότητες του iOS 4.x που δεν είναι διαθέσιμες σε παλιαότερες συσκευές όπως το iPhone 3G/3GS. Σας προτείνουμε να ΜΗΝ τις ενεργοποιήσετε.
δ) Αυξήστε το root partiotion στα 700MB ή παραπάνω (πολλές φορές η δημιουργία του custom firmware αποτυγχάνει με μικρότερα νούμερα)
Πατήστε το μπλε βελάκι για να προχωρήσετε στο επόμενο βήμα.

5. Στη συνέχεια μπορείτε να προσθέσετε τα Cydia repositories που θέλετε και να κάνετε ενσωματώσετε διάφορες εφαρμογές του Cydia απευθείας στο custom firmware.

6. Επιλέξτε "Build" και σώστε το custom firmware στη τοποθεσία που επιθυμείτε. Η διαδικασία κατασκευής θα ξεκινήσει (σε κάποια στιγμή θα σας ζητηθεί ο κωδικός χρήστη).

7. Μόλις σας ζητηθεί, συνδέστε τη συσκευή σας με το Mac (εφόσον δεν είναι ήδη συνδεμένο) και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη του υπολογιστή ώστε να βάλετε τη συσκευή σε DFU mode. Εφόσον ακολοθυθήσετε κατά γράμμα τις οδηγίες το PwnageTool θα σας ενημερώσει ότι η συσκευή βρίσκετε σε DFU mode και ότι μπορείτε να κάνετε restore με το νέο firmware το οποίο δημιουργήσατε, μέσω του iTunes.

8. Κλείστε το PwnageTool και ανοίξτε το iTunes

9. Κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Alt επιλέξτε Restore στο iTunes.

10. Επιλέξτε το custom firmware το οποίο δημιουργήσατε και αναμένατε να ολοκληρωθεί η διαδικασία του Restore της συσκευή.

Αυτό ήταν! Έχετε κάνει jailbreak τη συσκευή σας χρησιμοποιώντας ένα custom firmware του iOS 4.1

11. Αν έχετε κλειδωμένο iPhone (aπό το εξωτερικό) χρησιμοποιήστε το ultrasn0w από το Cydia (repo: repo666.ultrasn0w.com), ώστε να το ξεκλειδώσετε.

Το ultrasn0w υποστηρίζει τα παρακάτω baseband:

# Phone4 baseband 01.59
# 3G/3GS basebands 04.26.08, 05.11.07, 05.12.01 & 05.13.04
Behind the Scenes...

#3   sokoro

sokoro

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:37

:-)))) επιτέλους!!!!!!! 8α το δοκιμάσω κ ξαναποστάρω!!!!!!!

#4   giannisigoum

giannisigoum

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:42

ξέρει κανείς αν κάνει και unlock baseband της 5.14.02 για 3g?

#5   giannisigoum

giannisigoum

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:45

Αν δεν κατανοείτε ακριβώς το τι διαβάζετε προσπαθήστε ξανά με περισσότερη προσοχή και συγκέντρωση... αν και μετά την 2η φορά εξακολουθείτε να μην κατανοείτε... ξεχάστε το Jailbreak και Unlock και χαρείτε την συσκευή σας ως έχει :-)

έλα μην γίνεσαι κακός τώρα ¨:-)

#6   ensgr

ensgr

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:56

Παιδιά θα ανεβάσει κάποιος από εδώ που εμπιστευόμαστε custom 4.1 από το mac του ώστε να κάνουμε jailbreak και εμείς που έχουμε locked iphones με windows?

Ευχαριστούμε!

#7   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 18:58

+1
Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει κανένα Custom...!!
θα ήμασταν ευγνώμονες!!
Έχω κολλήσει από το πρωί στο 3.1.2 από μλκ...

PS: 3gs pls

#8   aramsimo

aramsimo

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 19:14

Μου εκανε ειδη 3 bugs εκανα κακονικο costum ipws with cydia και λοιπα
δεν δουλευε το cydia μετα το restore μετα εκανα restore χωρις το cydia
και εκανα jailbreak μεσω greenpois0n και μετα εκανα unlock με ultrasn0w
σε 5.13.04 αλλα παπαλα μου βγαζει No Service

#9   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/10/2010 - 19:39

Μετά από 3 δοκιμές σε iPhone 3 Gs το αποτέλεσμα ήταν το χειρότερο μιας και το σήμα ήταν ΑΦΑΝΤΟ :blink:

Συνεπώς επιστροφή σε "μαμα" έκδοση και βλέπουμε... :rolleyes:

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#10   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/10/2010 - 19:59

Επειδή δεν τα πάω καλα με την αγγλική γλώσσα ποια είναι τα μειονεκτήματα του συσγκεκριμένου εργαλείου ....?

#11   papadakis

papadakis

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 20:12

ρε παιδια βοηθηστε λιγο...κανει για 3 gs στην 4.1 κλειδωμενο?εχω windows 7...σορι αλλα δεν τα παω καλα με τα αγγλικα

#12   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 20:14

φιλε μου ειναι μονο για mac το tool αυτο

#13   thrilos7

thrilos7

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2010 - 20:15

ειμαι λιγο καινουριος στο iphone εχω το 4 με 4.1 και εχω χρησιμοποιησει ηδη το limera1n ετσι οπως ειναι τοωρα το κινητο μου πρεπει να περασω το εργαλειο αυτο;η πρεπει να βγαλω το limera1n και να το κανω με αυτο το εργαλειο.ειμαι χρηστης mac'os οποτε μποω να χρησιμοποιησω αυτο το εργαλειο αλλα χρειαζεται;καποιος παρακαλω ας μου απαντησει.
ευχαριστω.

#14   papadakis

papadakis

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 20:16

φιλε μου ειναι μονο για mac το tool αυτο



εχει ο κολλητος μου...γινεται?ευχαριστω για την αμεση απαντηση

#15   goose1992

goose1992

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2010 - 20:16

παιδiα εμενα μου χάθηκε η επιλογή για το facetime τι κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από: goose1992, 20/10/2010 - 20:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες