Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PdaNet Free Edition vs MyWi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/11/2010 - 11:47

To PdaNet αναβαθμίστηκε (v4.18) με νέα χαρακτηριστικά (προστέθηκε επιτέλους και υποστήριξη για το iOS 4.1) και έρχεται να χτυπήσει τον πολύ δυνατό ανταγωνισμό δηλαδή το MyWi!

Πριν προχωρήσουμε στα χαρακτηριστικά των 2 εφαρμογών, λίγα λόγια για το tethering και την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα μας:

Η λειτουργία tethering περιλαμβάνεται στο λειτουργικό του iPhone και επιτρέπει στους χρήστες την σύνδεση της συσκευής με το PC/laptop προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω του iPhone, χρησιμοποιώντας το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Η συγκεκριμένη λειτουργία διατίθονταν στους συνδρομητές της Vodafone χωρίς επιπλέον χρέωση - μέσω του πακέτου δεδομένων που είχαν ενεργοποιήσει στο συμβόλαιο τους. Η Vodafone όμως μέσω των νέων ρυθμίσεων (carrier settings) που απέστειλε στο iTunes, απενεργοποίησε την λειτουργία και προχώρησε σε επιπλέον χρέωση της χρήση του tethering. Τι σημαίνει αυτό; Τα MB ή GB του data plan του συμβολαίου πλέον αντιστοιχούν σε χρήση δεδομένων ΜΟΝΟ μέσω του iPhone και όχι μέσω του tethering. (Οι χρεώσεις της Vodafone είναι διαθέσιμες εδώ: link)

Η Cosmote μέχρι και σήμερα δεν έχει προχωρήσει σε αναβάθμιση των carrier settings και συνεχίζει να προσφέρει το tethering χωρίς επιπλέον χρέωση. Αν ωστόσο σας εμφανιστεί κάποια ειδοποίηση αναβάθμισης των ρυθμίσεων παρόχου θα σας προτείναμε να μην την αποδεχτείτε πριν συνομιλήσετε με το αρμόδιο τμήμα εξυπηρέτησης.

Τόσο το PdaNet όσο και το MyWi θα φανούν ιδαιτέρως χρήσιμα στους συνδρομητές της Vodafone που διαθέτουν πακέτο δεδομένων (data plan) και επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες του tethering χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Αμφότερες οι εφαρμογές δημιουργούν ένα Wi-Fi Hotspot στο οποίο μπορείτε να συνδέσετε τον υπολογιστή σας (Mac/PC) αλλά και το iPad σας και να περιηγηθείτε στο διαδίκτυο. Αμφότερες υποστηρίζουν USB tethering τόσο στα Mac όσο και στα Windows.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


PdaNet Free Edition vs MyWi

Τιμή:

  • Το PdaNet Free Edition προσφέρεται δωρεάν με δοκιμαστική περίοδο 14 ημερών. Μετά το πέρας των 14 ημερών θα πρέπει να αγοράσετε μία άδεια η οποία κοστίζει 16$ ~ 11.5€. Ωστόσο, αν δεν επιθυμείτε να αποκτήσετε την άδεια, το PdaNet θα συνεχίσει να λειτουργεί , αλλά δεν θα σας επιτρέπει να συνδεθείτε σε websites που απατείται εγγραφή.
  • Το MyWi προσφέρεται με δοκιμαστική περίοδο 3 ημερών μετά την λήξης της οποίας θα πρέπει να αποκτήσετε μία άδεια χρήσης κόστους $19.99 ~ 14.5€. Αν δεν αποκτηθεί η άδεια χρήσης το MyWi παύει να λειτουργεί.
Ευκολία χρήσης - εγκατάσταση:

  • Το PdaNet απαιτεί το δικό του desktop client (Mac/Windows) ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί το USB mode. Για την χρήση του WiFi mode δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε κάποιον client στον υπολογιστή σας.
  • Tο MyWi δεν απαιτεί την εγκατάσταση client για χρήση του USB mode, απαιτεί όμως την παρουσία του iTunes στον υπολογιστή. Για την χρήση του WiFi mode δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε το iTunes στον υπολογιστή σας.
Η γνώμη μας είναι ότι εφόσον χρειάζεστε μία από τις 2 εφαρμογές να εκμεταλλευτείτε τα trial versions και να τις δοκιμάσετε ώστε να αποφασίσετε ποιά ταιριάζει στις ανάγκες σας. Εμείς επιλέγουμε το MyWi. Η ομάδα που ασχολείται με την ανάπτυξη του έχει δώσει πολύ καλά δείγματα συνέπειας με συχνά updates ενώ και η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 εφαρμογών είναι αμελητέα.

  • Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το PdaNet: εδώ
  • Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το MyWi: εδώ

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 08/11/2010 - 12:12

Εγω το my-Wi Έχω και Όταν θέλω να το λειτουργεισω αλλάζω την ημερομηνία και λειτουργεί!!!

#3   time

time

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 08/11/2010 - 12:33

με το tetherme καμιά διαφορά?

#4   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 08/11/2010 - 12:50

Εγω το my-Wi Έχω και Όταν θέλω να το λειτουργεισω αλλάζω την ημερομηνία και λειτουργεί!!!

σωστός 8)

#5   bubu

bubu

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2010 - 13:36

"Τόσο το PdaNet όσο και το MyWi θα φανούν ιδαιτέρως χρήσιμα στους συνδρομητές της Vodafone που διαθέτουν πακέτο δεδομένων (data plan) και επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες του tethering χωρίς επιπλέον χρεώσεις."

Οι συνδρομητές της cosmote εννοείς

#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/11/2010 - 16:45

Της Vodafone εννοει γιατι εκεινη ειναι που χρεωνει την υπηρεσια tethering και ΟΧΙ η Cosmote.

Με τα δυο αυτα προγραμματα μπορεις να εχεις tethering χωρις καμια χρεωση.

#7   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2010 - 18:36

με τη wind τι παιζει?

#8   morales

morales

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2010 - 20:59

δηλαδη εγω που το χρησιμοποιησα σημερα με cosmote χρεωθηκα?

#9   SPB

SPB

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/11/2010 - 21:17

με το tetherme καμιά διαφορά?



Αλήθεια τι παραπάνω έχουν από το tetherme? Προσωπικά θεωρώ ότι το tetherme είναι καλύτερο και από τις δύο εφαρμογές γιατί και πολύ πιο φθηνό είναι (μόνο 2$) και χρησιμοποιεί το native περιβάλον tethering του iPhone χωρίς να απαιτεί επιπλέον desktop clients κλπ κλπ. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια οπότε αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει που υστερεί το tetherme (αν υστερεί) θα ήταν πολύ χρήσιμο.

#10   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 08/11/2010 - 21:50

Εγω πάντως σπάστηκα με του προγραμματιστές του MyWi . Είχα αγοράσει την έκδοση του 3.χ και δεν ξέρω αξίζει τον κόπο να δώσουμε κοντά άλλα 9.90$ να την αποκτήσουμε . Τόσες αλλαγές έχουν κάνει που πρέπει να πληρώσουμε ξανά; . Δεν έπρεπε απλά να έχουν δωρεάν ένα update για μας που το είχαμε αγοράσει και τους στηρίξαμε και δεν την είχαμε σπασμένη και ανεχόμασταν για χατίρι της τα rockapps που κολλούσαν το κινητό μας ; .Τεσπά . Θα το σκεφτώ πολύ να την αγοράσω . Μαλλον θα περιμένω να την σπάσουν για να τη βάλω . Εξάλλου του χρόνου που θα έχουμε το ios5 παλι θα μας βάζουν να πληρώνουμε.

#11   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 08/11/2010 - 22:03

Εγω πάντως σπάστηκα με του προγραμματιστές του MyWi . Είχα αγοράσει την έκδοση του 3.χ και δεν ξέρω αξίζει τον κόπο να δώσουμε κοντά άλλα 9.90$ να την αποκτήσουμε . Τόσες αλλαγές έχουν κάνει που πρέπει να πληρώσουμε ξανά; . Δεν έπρεπε απλά να έχουν δωρεάν ένα update για μας που το είχαμε αγοράσει και τους στηρίξαμε και δεν την είχαμε σπασμένη και ανεχόμασταν για χατίρι της τα rockapps που κολλούσαν το κινητό μας ; .Τεσπά . Θα το σκεφτώ πολύ να την αγοράσω . Μαλλον θα περιμένω να την σπάσουν για να τη βάλω . Εξάλλου του χρόνου που θα έχουμε το ios5 παλι θα μας βάζουν να πληρώνουμε.

Μια από τα ίδια και μιας και άλλαξα και συσκευή αναγκάστικα και πήρα την 4.χ στα 19$ άστα βράστα.. :(

#12   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 08/11/2010 - 22:44

Το PdaNet δουλευει αψογα σε 4αρι μολις το δοκιμασα και εβαλα ενα 3g να συνδεθει στο 4αρι και να παρει ιντερνετ απο αυτο και δουλεψε μια χαρα!

#13   kistos

kistos

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2010 - 01:49

Παιδιά συγγνώμη για την ερώτηση αλλά είναι σίγουρα δωρεάν; Δηλαδή έχουν δοκιμαστεί αυτά τα προγράμματα από συνδρομητές της Vodafone και όντως δεν υπήρχε καμία χρέωση; Επίσης, επειδή σκέφτομαι να πάρω κάποιο, ποιο μου προτίνεται; Και από ταχύτητες πως πάνε;

#14   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2010 - 21:00

παιδια ειμαστε σιγουροι οτι με το tethering δεν χρεωνει η vodafone

#15   morales

morales

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 01:07

συγνωμη που ξαναρωταω ρε παιδια αλλα με την συνδεση που εχω για iphone στην cosmote χρεωνομαι extra οταν χρησιμοποιω το mywi??
η ειναι το ιδιο? (οπως μπαινω στο ιντερνετ δηλαδη με το 3g της cosmote)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες