Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το OS 3.0 εκπέμπει πιο πολύ και καταναλώνει την μπαταρία γρηγορότερα!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1,205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 06:07

Αν βαλετε το iPhone με το OS 3.0 διπλα σε ενα μεγαφωνο θα ακουσετε οτι εκπεμπει πιο πολυ ωρα πιο συχνα και με μεγαλυτερη ενταση απ´ οτι με το OS 2.2.1 και επισης τρωει την μπαταρια πολυ πιο γρηγορα!

Το διαπιστωνετε και εσεις ή μονο σε μενα συμβαινει;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   RTouris

RTouris

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Twitter:@RTouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RTouris

Δημοσίευση 18/06/2009 - 19:25

Το θέμα με τα ηχεία δεν το πρόσεξα, θα το δω στο αμάξι όμως καθότι συνηθίζω να το τοποθετώ σε σημείο που κυρίως όταν κατεβαίνουν data γίνεται χαμός από παράσιτα...Αναφορικά με το θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας  μου έδωσε την ακριβώς αντίθετη εντύπωση καθότι έπαιζα αρκετές ώρες κατόπιν της αναβάθμισης και μπορώ να πω πως περίμενα να τελειώσει πολύ νωρίτερα...

#3   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 19:34

γρα φω εδω μιας και δεν βρηκα αναλογο θεμα να κανω ποστ...
εκανα σημερα την αναβαθμιση σε OS 3.0....
εχω ενα προβλημα ομως.... το τηλεφωνο ειτε με συνδεση σε υπολογιστη ειτε με το φορτιστη πριζας οσες ωρες και να το εχω επανω στη φορτιση δεν φορτιζει,απλα παραμενει στο ιδιο επιπεδο η μπαταρια και ας το δουλευω συνεχεια...
επεισης το αφησα μια ωρα διχως να το πειραξω...παλι το ιδιο...
εχει κανεις καμμια λυση?
ευχαριστωωωω!

#4   RTouris

RTouris

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Twitter:@RTouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RTouris

Δημοσίευση 18/06/2009 - 19:38

Quote

γρα φω εδω μιας και δεν βρηκα αναλογο θεμα να κανω ποστ...

εκανα σημερα την αναβαθμιση σε OS 3.0....

εχω ενα προβλημα ομως.... το τηλεφωνο ειτε με συνδεση σε υπολογιστη ειτε με το φορτιστη πριζας οσες ωρες και να το εχω επανω στη φορτιση δεν φορτιζει,απλα παραμενει στο ιδιο επιπεδο η μπαταρια και ας το δουλευω συνεχεια...

επεισης το αφησα μια ωρα διχως να το πειραξω...παλι το ιδιο...

εχει κανεις καμμια λυση?

ευχαριστωωωω!


Θα σου πρότεινα να ανοίξεις νέο "ΘΕΜΑ"..

#5   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1,205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 20:13

μηπως το καλωδιο η ο φορτιστης δεν ειναι της apple?
μου συνεβη και εμενα με καλωδιο και φορτιστη που δεν ηταν της apple

#6   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2,395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 18/06/2009 - 20:23

βσκ για την ακτινοβολια δεν νομιζω να παιζει ρολο to os 3.0  ισως να χαλασε καμια κεραια απο τις περιοχες που περνας και να βγαζει λιγοτερο σημα με αποτελεσμα να εκπεμπει περισοτερη ακτινοβολια


για τη μπαταρια νομιζω ακουγετε λογικο αφου τρεχει το search (νομιζω) και πολλες εφαρμογες τρεχουν backround(safari ipod,stocks,map,weather) και δεν μπορεις να τις κλισεις με παρατεταμενω πατημα του κουμπιου :S

#7   RTouris

RTouris

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Twitter:@RTouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RTouris

Δημοσίευση 18/06/2009 - 20:44

Quote

για τη μπαταρια νομιζω ακουγετε λογικο αφου τρεχει το search (νομιζω) και πολλες εφαρμογες τρεχουν backround(safari ipod,stocks,map,weather) και δεν μπορεις να τις κλισεις με παρατεταμενω πατημα του κουμπιου :S


Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ακριβές...και στο 2.2(1) τρέχουν αυτά στο background..αν έχει παρατηρηθεί αλλαγή της συμπεριφοράς της διάρκειας της μπαταρίας και από άλλους χρήστες στο 3.0, αλλού πρέπει ενδεχομένως να αναζητηθούν τα αίτια...Ίσως κάποια services και deamons για τα push notifications, αλλά σε καμιά περίπτωση τα apps που αναφέρεις παραπάνω...

ίσως ακόμα και τα SETTINGS για το PUSH (βλ. email retrieval κλπ)...ίσως αυτά να έχουν επανέρθει σε ενεργή κατάσταση κατά την εγκατάσταση του 3.0...

#8   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2,395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 18/06/2009 - 20:52

παντως λεγαν στη 3.0 θα διαρκει παραπανω η μπαταρια απο εκει και περα εγω δεν εχω παρατηρησει διαφορα :S

#9   rastaman

rastaman

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2009 - 20:52

Παιδια η μπαταρια τελειωνει πολυ πιο γρηγορα.

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι αληθεια...Εχουν και αλλοι το ιδιο θεμα;;;;;

#10   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1,205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 21:01

παντως με το 2,2,1 ειχα το κινητο το βραδυ διπλα σε 1 ραδιοφωνο και ηταν οκ
τωρα με το os 3 δεν μπορω πλεον να το βαλω εκει γιατι κανει θορυβο συνεχεια το μεγαφωνο απο το ραδιο
και η μπαταρια επεφτε 20% με μια ωρα χρησης (wifi και εφαρμογων) τωρα πεφτει 20% με μιση ωρα χρησης

#11   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 21:45

Χμ... οταν "ακους" τον θόρυβο απο τα ηχεία γειτονικής ηλεκτρικής συσκευής κοιταξε στο τηλέφωνο δίπλα απο την μπάρα της έντασης του σήματος και δες με τι τρόπο έχεις συνδεθεί στο GSM δίκτυο.

Αν γράφει 3G τότε αγνόησε τα παρακάτω που γράφω, ομως αν έχει το κυκλάκι (που σημαινει 2,5G ή αλλιως GPRS) ή ακομα χειρότερα δεν έχει τίποτα (απλη GSM σύνδεση εποχής '90 - νομίζω αυτό λέγετε 1G ή 2G? θα σας γελάσω...) τότε το τηλέφωνο σου ψάχνει συνεχώς για 3G/GPRS δίκτυο [και ως αποτέλεσμα καταναλώνει μπαταρία].

H SIM κάρτα σου έχει ενεργοποιημένες υπηρεσίες GPRS/3G? Μηπως πρεπει να την αλλάξεις? Μήπως πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο για να στις ενεργοποιήσουν? Αν το σήμα 3G στην περιοχή σου είναι άθλιο καλύτερα απενεργοποιησε εντελώς το 3G απο τα settings -> General -> network και άνοιγε το οταν εισαι σε καλη 3G κάλυψη.

Εχω παρατηρήσει οτι ο ήχος που περιγράφεις ακουγεται σε αλλης γειτονικής συσκευής ηχεία μονο οταν το τηλέφωνο μιλάει με την κεραία του παροχου με πρώτης γενιάς πρωτόκολλο (οταν δεν έχει το κυκλάκι ή το σήμα του 3G δηλαδή) και ποτέ οταν είναι σε GPRS ή 3G κάλύψη.



#12   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1,205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 21:58

το 3g το εχω off
(εχω ενεργοποιησει τις υπηρεσιες 3g kai gprs)
οταν δεν εχει το σημα του wifi στην θεση του εχει το μπλε κυκλακι
στο 221 ειχα κλεισει και το edge και δεν εκανε θορυβο
τον θορυβο τον κανει ακομα και οταν ειναι στο sleep

νομιζω οτι αυτην την αλλαγη την κανανε γιατι ο κοσμος διαμαρτυροτανε στην αμερικη για κλησεις που κοβοντουσαν

#13   vactirio

vactirio

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 22:13

To πρόβλημα της μπαταρίας παρουσιάστηκε και σε εμενα. Το μεσημερι 100%, το βραδυ <20% με μηδεν κλησεις και παιχνίδι.

Με 2.2.1 κρατούσε 48 ωρες.

Αν συνεχισει ετσι με βλέπω να επιστρεφω στην 221.

Από ότι φαινεται υπάρχει πρόβλημα :

http://discussions.a...ssageID=9651726

και

http://discussions.a...44898&tstart=45



#14   Ravager

Ravager

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/06/2009 - 22:31

Στο γραφείο εκεί που αφήνω το iphone είναι διπλά στα ηχεία του pc. Μου το έκανε και στην 2.2.1 μέχρι στιγμής απο χθες το βράδυ που έχω βάλει την 3.0 δεν μου το έχει κάνει.

#15   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 18/06/2009 - 23:21

η μπαταρια παιδια κ μενα μου πεφτει παρα πολυ γρηγορα..

κ χθες που τ ειχα συνδεσει για να φορτισει οχι απλα δεν φορτιζε αλλα μου επεφτε η μπαταρια κ ο φορτιστης ειναι της apple.. :-\

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες