Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Wozniak: To Android θα κυριαρχήσει τελικά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:11

O Wozniak για μια ακόμη φορά δεν μάσησε τα λόγια του και σε συνέντευξή του σε εφημερίδα [via] δήλωσε ότι το Android θα υπερισχύσει εν τέλει εναντίον του iPhone.

Αναρτημένη εικόνα

O Steve Wozniak, συνιδρυτής της Apple, αναφερόμενος στο Android δήλωσε ότι θα πιθανότατα θα είναι αυτό το λειτουργικό που θα κυριαρχήσει στην αγορά, όπως και τα Windows κυριάρχησαν στον κόσμο των PC. Ανέφερε, βέβαια, ότι το iPhone έχει ελάχιστα αδύναμα σημεία χωρίς σοβαρά προβλήματα και γκρίνιες με κυρίαρχο σημείο την ποιότητα στην οποία δεν υπάρχει αντίπαλος. Ωστόσο, σημείωσε ότι τα Android τηλέφωνα έχουν περισσότερα χαρακτηριστικά και προσφέρουν ένα μεγαλύτερο εύρος επιλογών για τους καταναλωτές με συνέπεια κάποια στιγμή η ποιότητα και η ικανοποίηση των χρηστών να συμβαδίσουν με αυτά του iOS. Όσον αφορά τη Nokia δήλωσε ότι πρόκειται για μια εταιρεία παλαιάς γενιάς και ότι επείγει να παρουσιάσει κάτι καινούργιο για τη νέα γενιά.

Ένα άλλο σημείο άξιο αναφοράς είναι ότι παραδέχτηκε δημοσίως το γεγονός της συνεργασίας της Apple με γνωστή Γιαπωνέζικη εταιρεία ηλεκτρονικών συσκευών το 2004 για την κατασκευή ενός καινοτόμου τηλεφώνου. Η Apple αργότερα ακύρωσε το project επειδή δεν ήταν κάτι το επαναστατικό που θα εξέπληττε τον κόσμο χωρίς, όμως, να υπολείπεται της ποιότητας. Όπως όλοι γνωρίζουμε το 2007 η Apple παρουσίασε το iPhone και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:21

Αν το λένε τα άτομα της apple τοτε έχουν χάσει το παιχνίδι

#3   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:22

Ω ρε ξυλο που θα φαει απο τον jobs... Κακα τα ψεματα αν η Apple δεν αλλαξει καποια πραγματα στην επομενη και παει λεγοντας γενιας iPhone δεν βλεπω να κραταει πολυ ως project 1ης κατηγοριας που ειναι τωρα. Απο την αλλη τα Android phones ειναι ποιο ελευθερα σε σχεση με της Apple κατι που θελει πολυ ενας καταναλωτης να εχει. Ελπιζω μην μας απογοητευσουν τον ιουνιο με καμια εξτρα μπουρδα που θα θυμιζει iPhone 4.

#4   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:26

καλέ έκανε αλλά το κατάλαβε πολύ αργά.είδη το παιχνίδι έχει χαθεί απο πέρυσι :lol:

#5   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:30

Ω ρε ξυλο που θα φαει απο τον jobs... Κακα τα ψεματα αν η Apple δεν αλλαξει καποια πραγματα στην επομενη και παει λεγοντας γενιας iPhone δεν βλεπω να κραταει πολυ ως project 1ης κατηγοριας που ειναι τωρα. Απο την αλλη τα Android phones ειναι ποιο ελευθερα σε σχεση με της Apple κατι που θελει πολυ ενας καταναλωτης να εχει. Ελπιζω μην μας απογοητευσουν τον ιουνιο με καμια εξτρα μπουρδα που θα θυμιζει iPhone 4.


Ερώτηση .. τι ακριβώς λείπει από το iPhone εκτός του Bluetooth - που ξέρουμε το ιδιάζον χαρακτήρα της Apple όσον αφορά αυτό ? Ίσως ένα καλύτερο Lockscreen ... Εγώ δν θεωρώ ότι θα άλλαζε κανείς το iPhone από άποψη ποιότητας και μόνο !Γιατί πάνω απόλα θέλεις το κινητό σου να τρέχει σφαίρα.. και όχι να κολλάει και όλα τα άλλα που έχουν τα άλλα κινητά ...

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:33

Μην ανησυχείτε. Η Apple όταν δει στην πράξη ότι χάνει από το Android (γιατί προς το παρόν εγώ δεν θεωρώ ότι χάνει) τότε θα αρχίσει να βάζει νέα features. Αλλά μην περιμένετε features του στυλ bluetooth. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι ένα notifications system της προκοπής. Τί να τα κάνω τα push notifications εφόσον και να μου έρθουν εγώ θα δω μόνο το τελευταίο έχοντας χάσει όλα τα ενδιάμεσα. Anyway. Να περιμένετε features όπως το NFC ή άλλα παρόμοια τέτοια, ακόμα και στο hardware

Follow me on twitter


#7   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:35

Έλα ρε παιδιά, σιγά το περίεργο. Το Android είναι ένα λειτουργικό που μπαίνει παντού, από τα πιο low end smartphones έως τα High end. Το iOS μόνο στις συσκευές της Apple. Οπότε το αποτέλεσμα στο μερίδιο αγοράς αναπόφευκτα και λογικά είναι πως το Android θα έχει το μεγάλο κομμάτι της πίτας. Σιγά. Αυτό τι σημαίνει δηλαδή για την Apple; Ήδη τα νούμερα της είναι πολύ καλά στις πωλήσεις φορητών συσκευών. Δυστυχώς δε γίνεται να έχουν όλοι σε αυτή τη γή Apple συσκευές.

Αν κάτι πρέπει να φοβάται η Apple είναι μήπως και το Android marketplace υπερισχύσει σε τέτοιο βαθμό του App Store που να οδηγήσει σε μείωση υποστήριξης από τους developers (ίσως τραβηγμένο σενάριο).

#8   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:37

Σε θέμα αξιοπιστίας και καινοτομίας η Apple είναι μπροστά και θα παραμείνει .. εξάλλου πάντα ήταν καινοτόμος ως εταιρία ..

#9   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:38

Αν κάτι πρέπει να φοβάται η Apple είναι μήπως και το Android marketplace υπερισχύσει σε τέτοιο βαθμό του App Store που να οδηγήσει σε μείωση υποστήριξης από τους developers (ίσως τραβηγμένο σενάριο).


Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω ! +10000. Επίσης καιρός να καθαρίσει το AppStore από την σαβούρα.. :excl:

#10   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:48

Ερώτηση .. τι ακριβώς λείπει από το iPhone εκτός του Bluetooth - που ξέρουμε το ιδιάζον χαρακτήρα της Apple όσον αφορά αυτό ? Ίσως ένα καλύτερο Lockscreen ... Εγώ δν θεωρώ ότι θα άλλαζε κανείς το iPhone από άποψη ποιότητας και μόνο !Γιατί πάνω απόλα θέλεις το κινητό σου να τρέχει σφαίρα.. και όχι να κολλάει και όλα τα άλλα που έχουν τα άλλα κινητά ...



bluetooth προσωπικα εγω δεν θελω γιατι δεν το χρησιμοποιουσα οταν ειχα αλλο κινητο. Σε αυτο που λες οτι δεν θα αλλαζες κινητο ναι συμφωνω. Ουτε εγω προκειται να αλλαξω κινητο. Lockscreen φυσικα και χριαζεται καλυτερο απο την στιγμη που το iPhone σταματαει να ειναι ενα απλο κινητο. Π.χ ο αδερφος μου εχει το LG cookies (παλιο κινητο ξερω) και μπορει να κανει στο Lockscreen οτι θελει. Το θεμα δεν ειναι τι θελω εγω η τι θες εσυ . Το θεμα ειναι τι ζηταει ο κοσμος. Πολλα ειναι τα ατομα που ερχονται απο κινητα τα οποια τα εκανες οτι "γουσταρες" εσυ , κατι το οποιο στο iPhone αλλαζει εντελως με αποτελεσμα ενας νεος χρηστης να το βαρεθει η να βρεθει σε αδιεξοδο και απο απελπισια η νευρα επηδει δεν καταφερε να κανει κατι να παει σε αλλη μαρκα με ποιο ελευθερο λειτουργικο οπως ειναι τα Android.

Τελευταία επεξεργασία από: kamberis, 18/11/2010 - 16:49


#11   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:53

έναν file manager θέλει και θα είναι πρώτο.

#12   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 18/11/2010 - 16:55

Παρόλο που γύρισα από ανοιχτή συσκευή σε iPhone δεν απογοητεύτηκα από το κλειστό iOS.. Και δεν νομίζω ότι πολλοί έχουν αντίθετη γνώμη.. Τέσπα ο καθένας με την άποψή του .Για μένα προσωπικά εφόσον μπορώ να έχω αυτές τις δυνατότητες που ήδη μου παρέχει το iOS είμαι υπερευχαριστημένος.. και αυτήν την άποψη βάσει στατιστικών την έχουν πολλοί.

#13   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2010 - 17:05

Ήδη κυριαρχεί το android και βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από το symbian,
http://www.telegraph...ing-system.html

Αλλά καθώς δεν αναφέρθηκε σε κανένα xxxxxMACxxxxx.com αξιόπιστο και αμερόληπτο site δεν έπαιξε ούτε εδω η είδηση.

#14   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2010 - 17:14

Ενα λιγο πιο διαφορετικο interface κανενα widget και θεματα με διαφορετικα εικονιδια..η μηλοεταιρια δινει με το σταγονομετρο..ο ανταγωνισμος ωθει στις εταιριες να δωσουν περισσοτερα για να δουμε στο μελλον τι θα γινει!;

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/11/2010 - 17:14

Ήδη κυριαρχεί το android και βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από το symbian,
http://www.telegraph...ing-system.html

Αλλά καθώς δεν αναφέρθηκε σε κανένα xxxxxMACxxxxx.com αξιόπιστο και αμερόληπτο site δεν έπαιξε ούτε εδω η είδηση.


http://www.iphonehel...s-market-share/

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες