Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS στην Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
745 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 15:19

μάλλον οι τιμές της Ο2 (που φαίνονται χαμηλές) επηρρεάζονται από την ιδιαίτερα χαμηλή ισοτιμία ευρώ - λίρας αγγλίας - δολαρίου που έχουμε τώρα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   steve85grrr

steve85grrr

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 16:21

Ναι βρε sepsis αυτό σου λέω και εγώ.Οι τιμές είναι αντίστοιχα ίδιες.Για συμβόλαιο στην Αμερική ξεκινάνε από $199 και $299 και σκέτη συσκευή από $599 και $699,δηλαδή εδώ η τιμές θα είναι 425 και 495 euro.
Πάντως τις τιμές για σκέτη συσκευή δεν είδα κάπου να αναγράφονται. Από εσένα τις ακούω 1η φορα.. που τις είδες?

Edit: Greeklish to Greek

#33   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/06/2009 - 16:26

όχι, δεν ισχύει η μετατροπή σε ευρώ εξαιτίας της ισοτιμίας :P Γενικά μπορείς να τσεκάρεις τα προϊόντα της Apple και θα δεις ότι αυτό που λέω ισχύει (δυστυχώς)
Eίναι εδώ <a href='http://www.apple.com/iphone/buy/' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://www.apple.com...iphone/buy/</a> στα αστεράκια κάτω κάτω

#34   steve85grrr

steve85grrr

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 17:01

Εδώ λέει ότι "For non-qualified customers, including existing AT&T customers who want to upgrade from another phone or replace an iPhone 3G, the price with a new two-year agreement is $499 (8GB), $599 (16GB), or $699 (32GB)"

Δηλαδή πάλι μιλάει για συμβόλαιο 2ετίας απλά αναφέρεται σε "non-qualified" πελάτες που δεν ξέρω ποιοι είναι ακριβώς.. πάντως πάλι αναφέρεται για συμβόλαιο και όχι για σκέτη συσκευή.

Όταν κυκλοφορήσει στην Αμερική δες ποσο θα πουλάνε την σκέτη συσκευή στο e-bay οι σμερικανοι, και θα δεις ότι και εδώ στην ελλάδα με την ίδια τιμή την πουλάνε οι εταιρίες σε αντιστοιχία euro δολαρίου.. ας περιμένουμε μέχρι τις 19 Ιουνίου να δούμε ποσο θα το έχουν εκεί..

#35   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2009 - 18:19

Μην κοιτάτε ούτε τις Αμερικάνικες, ούτε τις Αγγλικές τιμές.

Στην μεν Αμερική η ΑΤ&Τ θέλει να επιβάλλει υψηλές τιμές για το κινητό εν είδει "ποινής" ενώ η Αγγλία έχει παράδοση στα ακριβά κινητά Pay As You Go - ελπίζω να θυμάστε τις αστρονομικές τιμές που ξεκίνησε να πουλάει σκέτο το iPhone 3G.

Οι τιμές στην Ελλάδα θα είναι χαμηλότερες. Η προσωπική που εκτίμηση είναι ότι το 32GΒ θα κινηθεί κάτω από το ψυχολογικό όριο των 600€ ενώ το 16GB θα είναι στα 500€.

#36   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 18:30

Μακάρι να είναι σε αυτές τις τιμές..όμως από ότι κατάλαβα σε πολλά προιόντα της Apple δεν ισχύει καμία είδους ισοτιμία, όπως παράδειγμα στα Mac :) και είναι παράπονο πολλών ελλήνων. Βέβαια όσον αφορά το Iphone ισχύει αυτό που λέτε :)

#37   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2009 - 18:36

<p class='citation'>Quote</p><div class="blockquote"><div class='quote'>Μακάρι να είναι σε αυτές τις τιμές..όμως από ότι κατάλαβα σε πολλά προιόντα της Apple δεν ισχύει καμία είδους ισοτιμία, όπως παράδειγμα στα Mac :) και είναι παράπονο πολλών ελλήνων. Βέβαια όσον αφορά το Iphone ισχύει αυτό που λέτε :)</div></div>
+1111
Παιδιά εγώ πάντως 8α παρω το νέο iPhone,έχω ψηλοβαρε8εί το iPhone πρώτης γενιάς!

#38   steve85grrr

steve85grrr

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 19:15

Μπα ισχύει βρε παιδιά η ισοτιμία...κοιταξτε τα macbooks πόσο τα πουλάνε στο site tis apple,αντίστοιχες τιμές ήταν και εδώ..Αν και μετά το συνέδριο τις έριξαν,οπότε θα πρέπει να μειωθούν και εδώ.Στα 700 euro θα είναι το macbook!

#39   DiMouBmX

DiMouBmX

    iPH Member

  • 275 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2009 - 19:15

<p class='citation'>Quote</p><div class="blockquote"><div class='quote'><p class='citation'>Quote</p><div class="blockquote"><div class='quote'>Μακάρι να είναι σε αυτές τις τιμές..όμως από ότι κατάλαβα σε πολλά προιόντα της Apple δεν ισχύει καμία είδους ισοτιμία, όπως παράδειγμα στα Mac :) και είναι παράπονο πολλών ελλήνων. Βέβαια όσον αφορά το Iphone ισχύει αυτό που λέτε :)</div></div>

+1111

Παιδιά εγώ πάντως 8α παρω το νέο iPhone,έχω ψηλοβαρε8εί το iPhone πρώτης γενιάς!</div></div>
ενταξει εσυ εχεις το 1st gen λογικο ειναι. ..

#40   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2009 - 19:58

Οι τιμές στην Rainbow ειναι χωρις φπα.Δεν ξερω βεβαια τι γινεται στο site της Apple. αν βαλεις και την ισοτιμια ευρω δολαριου. Βεβαια δεν το λεω εγω..απλα και εγω το εχω ακουσει για αυτην την περιβοητη ισοτιμια ..συνηθως όλα έρχοντε ποιο ακριβα στην ελλαδα

#41   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/06/2009 - 20:39

εγώ επιμένω ότι δεν ισχύει η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου στα προϊόντα της apple και στο iPhone
Αφενός στη rainbow είναι χωρίς ΦΠΑ (αν και σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα κοιτάξεις είναι ακριβώς οι τιμές σε δολάριο) και αφετέρου δεν μπορείς να συγκρίνεις ΠΛΕΟΝ άμεσα καθώς αναβαθμίστηκε όλη η σειρά macbook και τα ελληνικά καταστήματα δεν έχουν περάσει αυτές τις αλλαγές. Το μόνο συγκρίσιμο προϊόν πλέον είναι το macbook το  πλαστικό στα 999$ = 999ευρώ

Και στο iPhone στο ebay πουλιούνταν πιο φθηνά δεν ξέρω για πιο λόγο. Ίσως γιατί τα πέρνουν με συμβόλαιο, ίσως γιατί ήταν από αναβάθμιση από το 2G, ίσως επειδή είναι κλειδωμένα, ίσως μπλα μπλα


#42   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2009 - 21:55

Quote

εγώ επιμένω ότι δεν ισχύει η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου στα προϊόντα της apple και στο iPhone

Αφενός στη rainbow είναι χωρίς ΦΠΑ (αν και σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα κοιτάξεις είναι ακριβώς οι τιμές σε δολάριο) και αφετέρου δεν μπορείς να συγκρίνεις ΠΛΕΟΝ άμεσα καθώς αναβαθμίστηκε όλη η σειρά macbook και τα ελληνικά καταστήματα δεν έχουν περάσει αυτές τις αλλαγές. Το μόνο συγκρίσιμο προϊόν πλέον είναι το macbook το  πλαστικό στα 999$ = 999ευρώ



Και στο iPhone στο ebay πουλιούνταν πιο φθηνά δεν ξέρω για πιο λόγο. Ίσως γιατί τα πέρνουν με συμβόλαιο, ίσως γιατί ήταν από αναβάθμιση από το 2G, ίσως επειδή είναι κλειδωμένα, ίσως μπλα μπλα


Sepsis έχεις δίκιο, αυτό ισχύει για τα προϊόντα της Apple, εκτός όμως του iPhone.

#43   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 10/06/2009 - 23:01

Λοιπόν παίδες, ξαναείδα την παρουσίαση και πρόσεξα πιό προσεκτικά τα λόγια του Phil Schiller όσον αφορά την διανομή του νέου κινητού!

Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι:

- Στις 19 Ιουνίου θα κυκλοφορήσει σε United States, Canada, France, Germany, Italy, Spain, Switzerland και United Kingdom.

- Μία εβδομάδα αργότερα, στις 26 Ιουνίου, θα κυκλοφορήσει σε άλλες έξι χώρες: Austria, Australia, Belgium, Ireland, Japan, Netherlands.

- Και μία ή δύο εβδομάδες πιό μετά, τον Ιούλιο του '09, σε Bulgaria, Colombia, Croatia, Czech Republic, Denmark, Dom. Republic, El Salvador, Estonia, Finland, FYROM, Greece, Guatemala, Hong Kong, Hungary, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malaysia, Malta, Mexico, Moldova, Montenegro, New Zealand, Norway, Philippines, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovenia, South Africa, Sweden, Uruguay

ενώ οι υπόλοιπες χώρες τον Αύγουστο!

Παρακολουθήστε το βίντεο και δείτε πώς το λέει!

Οι ημέρες κυκλοφορίας, τόσο του πρώτου iPhone όσο και του 3G, ήταν όλες Παρασκευή!
(γενικά σε κυκλοφορία hardware η Apple προτιμά Τρίτες και Παρασκευές).

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το 3G κυκλοφόρησε πέρυσι Παρασκευή 11 Ιουλίου 2008 ενώ στην Ελλάδα ήρθε Παρασκευή 22 Αυγούστου 2008!

Την ίδια πολιτική ακολουθούν και φέτος! Στις 19 Ιουνίου κυκλοφορεί Β. Αμερική και Δυτική Ευρώπη. Μία εβδομάδα αργότερα πηγαίνει σε Κεντρική Ευρώπη και Άπω Ανατολή, ενώ 3 και 10 Ιουλίου πιάνουν Ανατολική Ευρώπη, Βαλκάνια και Αφρική.

Προσέξτε την πορεία! Κι επίσης ο Schiller τονίζει ιδιαίτερα πως το κουτί του καινούριου το έκαναν 25% πιό μικρό σε σχέση με πέρυσι, για να κάνουν λιγότερα δρομολόγια τα φορτηγά κατά τη διανομή (και συνεπώς να παράγονται  λιγότεροι ατμοσφαιρικοί ρύποι όπως αναφέρει χαρακτηριστικά)!!!

Και μιας που τα κανάλια διανομής είναι έτοιμα πλέον από πέρυσι, και από εμάς θα συνεχίσουν προς Βόρεια Αφρική και Τουρκία, αναλαμβάνω το ρίσκο και προβλέπω ότι στην Ελλάδα θα το δούμε σε 3 εβδομάδες, δηλαδή Παρασκευή 3 Ιουλίου!

Κι αυτό για έναν ακόμη επίσης λόγο, γιατί αρκετά μας ταλαιπώρησαν τόσο καιρό χωρίς επίσημα ελληνικά!

#44   kristigr21

kristigr21

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/06/2009 - 23:15

Παρα τριχα να παρω το  iphone 3g!!!..  ΟΥφ.. ευτυχως που ειδα οτι βγαινει το καινουργιο! Χαρηκα παααααααααααρα πολυ διοτι αυτο που με στεναχωρουσε με το  iphone 3g htan oti  δεν ειχε καμερα τωρα ομως   εχει απο ολα~!!!!!!!
Και εννοειτε οτι θα το παρω ολακαινουργιο.. (χαλαλι.. τα 600 ευρο)
Ηθελα να ρωτησω κατι ..... εχω γνωστο στην αγγλια που μπορει να μου το αγορασει εσεις τι λετε? Να το παρω απο αγγλια η να περιμενω να ερθει εδω??????????????

#45   Lykos1986

Lykos1986

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2009 - 00:29

Ας ελπίσουμε όμως να κυκλοφορήσει και σε λογικές τιμές (σαν συσκευή πάντα) και να μην μας πουν 600+ Euros για το 16αρι!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες