Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Σούπερ Μάρκετ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 25/11/2010 - 20:56

Θα παρακαλούσα ΑΝ είναι δυνατόν να φτιαχτεί ένα προγραμματάκι του τύπου "Η λίστα για τις αγορές μου στο σούπερ μάρκετ"!!!
θα μου πείτε ότι υπάρχουν αρκετά στο app store ΑΛΛΑ όσο να'ναι κανένα δεν μπορεί να φτάσει τις ιδιαιτερότητες του έλληνα. για παράδειγμα άντε περιέγραψε 10 ειδών τυριά και άλλα 10 ειδών σαλάμια ή κάτι τέτοιο, επίσης κάτι που ΚΑΜΜΙΑ αντίστοιχη εφαρμογή δεν έχει είναι άμεσα - χωρίς edit στο προϊόν - να μπορείς να γράφεις την τρέχουσα αξία του ώστε να βλέπεις σε ένα σημείο του προγράμματος την αξία των μέχρι αυτή τη στιγμή προϊόντων του καλαθιού σου ώστε να τσεκάρεις και το ταμείο αν σε κλέβει ή όχι αλλά και την τσέπη σου αν φτάνουν τα χρήματά σου ή όχι.
ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:05

Και αν αλλαξει το φπα δηλαδη θα πρεπει να ξανα βαλει τιμες ο προγραμματιστης ? Επεισης υπαρχουν παρα πολλα προιοντα οπου ειναι απιθανο να καταγραφουν ολα σε ενα προγραμμα (ασε που για να τα φορτωσει θα ηθελε εναν σερβερ, δηλαδη ιντερνετ)..

Ειναι πολυ καλη ιδεα αλλα πολυ δυσκολη ;)

#3   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:16

όχι όχι όχι δεν μίλησα για κάτι τόσο σύνθετο!!!!
τα προϊόντα να τα γράφουμε εμείς όποια και όσα θέλουμε και απλά στην "επόμενη" λίστα αγορών να μπορούμε να τσεκάρουμε τι θέλουμε να αγοράσουμε. όσο για την αξία και τον φπα..... όταν κάνεις λογαριασμό στο σούπερ μάρκετ δεν νομίζω ότι κοιτάς καθαρή αξία και φόρο αλλά μικτή.
για παράδειγμα...

γάλα Νουφου (δεν γράφω το σωστό για να μην κάνω διαφήμιση) θέλω τεμάχια "2" αξία τεμαχίου "1,5" σύνολο "3" (και κουτάκι τσεκαρίσματος για το αν τα έβαλα στο καλάθι μου ή όχι)
μακαρόνια Μίφκο θέλω τεμάχια 1, αξία τεμαχίου 0,30 σύνολο 0,30
__________________________________________________
σύνολο προϊόντων στο καλάθι μου 3,30 (και να εννοεί ότι έχει μπει στο καλάθι μέχρι εκείνη τη στιγμή)


και εννοώ ότι την τρέχουσα τιμή ΕΜΕΙΣ θα πρέπει να την ορίζουμε εκείνη τη στιγμή....

Τελευταία επεξεργασία από: IPH, 08/03/2011 - 00:01


#4   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:36

Θα παρακαλούσα ΑΝ είναι δυνατόν να φτιαχτεί ένα προγραμματάκι του τύπου "Η λίστα για τις αγορές μου στο σούπερ μάρκετ"!!!
θα μου πείτε ότι υπάρχουν αρκετά στο app store ΑΛΛΑ όσο να'ναι κανένα δεν μπορεί να φτάσει τις ιδιαιτερότητες του έλληνα. για παράδειγμα άντε περιέγραψε 10 ειδών τυριά και άλλα 10 ειδών σαλάμια ή κάτι τέτοιο, επίσης κάτι που ΚΑΜΜΙΑ αντίστοιχη εφαρμογή δεν έχει είναι άμεσα - χωρίς edit στο προϊόν - να μπορείς να γράφεις την τρέχουσα αξία του ώστε να βλέπεις σε ένα σημείο του προγράμματος την αξία των μέχρι αυτή τη στιγμή προϊόντων του καλαθιού σου ώστε να τσεκάρεις και το ταμείο αν σε κλέβει ή όχι αλλά και την τσέπη σου αν φτάνουν τα χρήματά σου ή όχι.
ευχαριστώ.



Γιατί δεν κάνεις εσύ την εφαρμογή κ αν σκεφτείς να γράψεις δεν ξέρω να γράφω, Μάθε ;)

#5   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:38

Γιατί ήθελε να δώσει μόνο την ιδέα για να την υλοποιήσει κάποιος με τον χρόνο και την ανάλογη εμπειρία? >:(

#6   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:50

xaxaxaxa γιατί πολύ απλά το τελευταίο λειτουργικό που θυμάμαι να το παίζω στα δάκτυλα ήταν το DOS 5.0 όπως καταλάβατε είμαι άνω των 36 ετών........... και η τεχνολογία έχει φύγει χρόνια μπροστά από εμένα

#7   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:52

Btw.. Το post του Telephoner εξαφανίστηκε απο τον χάρτη? :lol:

#8   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 21:59

xaxaxaxa γιατί πολύ απλά το τελευταίο λειτουργικό που θυμάμαι να το παίζω στα δάκτυλα ήταν το DOS 5.0 όπως καταλάβατε είμαι άνω των 36 ετών........... και η τεχνολογία έχει φύγει χρόνια μπροστά από εμένα

\


Δεν έχει σχέση μπορώ να σ φέρω 45άρη με παιδιά π σ γράφει σ όποια γλώσσα θες

#9   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 25/11/2010 - 22:06

δεν διαφωνώ αλλά ούτε χρόνο ούτε γνώσεις έχω. εξάλλου το τόπικ αν δεν απατώμαι λέει "πείτε τι εφαρμογές θα θέλατε να φτιάξουν"....

#10   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/11/2010 - 11:05

Δες ΑΥΤΟ μήπως και σε εξυπηρετεί

#11   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 27/11/2010 - 12:57

Btw.. Το post του Telephoner εξαφανίστηκε απο τον χάρτη? :lol:

Πονάει η αλήθεια :Ρ

#12   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 27/11/2010 - 13:05

Ναι διαγραφηκε απο εμένα όπως θα διαγράφονται και αλλα τέτοια παρόμοια.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 27/11/2010 - 13:06


#13   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 27/11/2010 - 13:46

Ευέξαπτοι Mods.. ::)

#14   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 30/11/2010 - 13:40

Δες ΑΥΤΟ μήπως και σε εξυπηρετεί


την εφαρμογή αυτή την κατέβασα και την εγκατέστησα. το πρόβλημα ΚΑΙ αυτής αλλά και κάποιων άλλων παρεμφερών εφαρμογών έγκειται στο ότι ο χρήστης πρέπει να έχει περάσει από πριν την εκάστοτε τιμή των προϊόντων (πράγμα που στην ελλάδα είναι δύσκολο μιας και οι τιμές αλλάζουν από λεπτό σε λεπτό), έτσι, αφού φτιάξεις την όποια λίστα αγορών σου και είσαι στο κατάστημα, θα πρέπει να βάλεις το προϊόν στο καρότσι σου, να κάνεις edit στο προϊόν (μέσα στο πρόγραμμα) να περάσεις την ΝΕΑ τιμή προϊόντος, να κάνεις save και ούτω κάθε εξής προκειμένου τελικά να ξέρεις πόσα πρέπει να πληρώσεις και πόσα θα πρέπει να σε χρεώσουν στο ταμείο. και εκεί είναι το σημείο κλειδί της εφαρμογής που ΔΕΝ υπάρχει πουθενά. οκ έχουμε φτιάξει από πριν την λίστα μας, οκ έχουμε δυνατότητα να τσεκάρουμε τι έχει μπει και τι όχι στο καλάθι μας ΑΛΛΑ μέχρι σήμερα δεν υπάρχει εφαρμογή που ΑΜΕΣΑ από την κεντρική μας οθόνη του προγράμματος να μπορούμε να καταχωρήσουμε την τρέχουσα τιμή "ραφιού" του προϊόντος.

#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2010 - 14:19

Ευέξαπτοι Mods.. ::)


Off topic: στον γραπτό λόγο σκεφτεσαι τι θα διαβάσουν οι υπόλοιποι και μετά γράφεις... Δεν φταίνε οι mods .. Κατα τα γραφόμενα σου :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 30/11/2010 - 14:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες