Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ultrasn0w 1.2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
300 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:03

να ρωτησω κατι... εγω δεν ηξερα και εκανα jb το ipad μου σε 4.2.1 με αποτελεσμα να μην ειναι ολα οπως πρεπει μετα το jb. μολις βγει? untethered jailbreak θα μπορω να το κανω?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:07

εγω λοιπον ολη νυχτα ξενυχτησα για να το πετυχω με το pwnage 4.1.3. ολα γινονταν συμφωνα με τις οδηγιες αλλα αποτελεσμα μηδεν.
ο καλος φιλος marioland με ενημερωσε οτι ειχε δοθει μια εκτακτη οδηγια update #1 για τα 3gs
την ακολουθησα αλλα και παλι τζιφος.
ολες τις πιθανες εκδοχες εκανα. σημειωτεον και λογικο ετσι στο μακ.
το προβλημα συμφωνα με ολους τους οδηγους που ειδα στο διαδικτυο με εικονες ειναι το εξης.
στην επιλογη expert και αφου δωσω και τα δυο firm και προχωρησω και πω και yes στην αναβαθμιση της bb
στην επιλογη general settings θα πρεπει να δωσω να hactivate το κινητο για την ενεργοποιηση αλλα την αμεσως απο κατω επιλογη enable bb update δεν πρεπει να την επιλεξω. εμενα ομως το pwnage δεν με αφηνει να την αποεπιλεξω (την εχει με ισχνο γκρι v και δεν μπορω)
πιθανολογω ή μαλλον πιστευω οτι εκει ειναι το προβλημα.
μπορει καποιος να βοηθησει? καποιος που το εκανε με το pwnage?
3gs old bootroom ηταν στην 05.14.05
ευχαριστω εκ των προτερων

#18   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:09

να ρωτησω κατι... εγω δεν ηξερα και εκανα jb το ipad μου σε 4.2.1 με αποτελεσμα να μην ειναι ολα οπως πρεπει μετα το jb. μολις βγει? untethered jailbreak θα μπορω να το κανω?

χωρις να ειμαι ειδικος επι των ipad και μαλλον ειδικος πουθενα ποτε το εκανες?
για ξαναδοκιμασε τωρα με το νεο pwnage αν εχεις μακ
δεν ξερω αν κανει το νεο redsnow και ρωτα και καλου κακου και κανεναν που εχει ipad
ισως αν βρεις τον researcher τα γνωριζει καλα τα περι ipad

#19   grrocker

grrocker

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:17

Γεια και απο μενα. δυσκολη μερα σημερα λοιπον. για να δουμε. εχω 3gs με ιοσ 4.1 και ειναι locked στην 05,14,02 .αφου δεν υπαρχει ακομα untethered JB για την 4.2.1 θελω να κανω unlock αλλα να παραμεινω στην 4.1 . Οποτε φανταζομαι κανω τα εξης. κατεβαζω απο καπου την 4.1 για 3gs και κανω την διαδικασια με το καινουργιο redsnow . Ασ πυμε οτι πετυχαινει και εχω μετα στο τηλεφωνο την 4.1 και bb αυτο απο το ipad και unlocked. αν αργοτερα βγει untethered jb gia thn 4.2.1 θα μπορω να το κανω ξβ με αυτην την bb 6.xx.xx που θα υπαρχει μεσα?

Υ.Γ. μηπως ξερει κανεις αν το official service (νομιζω πλεον infoquest) μπορει γενικοτερα επι πληρωμη εκτοσ εγγυησης να κανει τα τηλεφωνα unlocked ?


ευχαριστω . περιμενω απαντηση σας για να αρχίσει το πανηγύρι και στο δικο μου pc . :P


λοιπον παιδες, δοκιμασα και το αποτελεσμα ? --> ολα τελεια. 4.1 untethered jb και unlock. ευχαριστω για την βοηθεια.

#20   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:18

λοιπον παιδες, δοκιμασα και το αποτελεσμα ? --> ολα τελεια. 4.1 untethered jb και unlock. ευχαριστω για την βοηθεια.

:)

#21   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:56

Λοιπόν Απλά τα πράγματα .Να τα ξαναγράψω για όσους έχουν μπερδευτεί :

Όσοι είστε χρήστες windows με 3g / 3gs κλειδωμένο πρέπει να αναβαθμίσετε το κινητό σας στην baseband 6.15.00 και να γίνει jailbreak ώστε να μπορέσετε να περάσετε την νεα έκδοση του ultrasnow απο cydia .

1) Κατεβάστε απο την Αρχική σελίδα του iPhonehellas το firmware που σας ενδιαφέρει ( 4.1 , 4.2.1 )
2) Κάντε restore το κινητό σας είτε στην 4.1 ,είτε στην 4.2.1 , ανάλογα ποιο θέλετε .
3) Κατεβάστε το καινούργιο redsnow .Το ανέβασα και σε rapidshare μιας και στο site της dev-team γίνεται ο κακός χαμός .Κατεβάστε το απο το παρακάτω λίνκ :

http://rapidshare.co...win_0.9.6b5.zip


4) Χρησιμοποιήστε το redsnow σε συνδυασμό με το αντίστοιχο ipsw firmware file που έχετε ήδη κατεβάσει και κάντε jailbrake το κινητό . Πολυ σημαντικα 2 σημεία :

a) Τσεκάρετε το κουτάκι που γράφει install ipad baseband :

Αναρτημένη εικόνα

B) Μην αποσυνδέσετε με τίποτα το κινητό σας απο το καλώδιο κατα τη διάρκεια του jailbrake



5) Αν όλα πάνε καλά βάζετε το repo του ultrasnow στο cydia ( αν δεν το έχει ήδη ) και κάνετε εγκατάσταση το ultrasnow

Τελευταία επεξεργασία από: viperlesgr, 29/11/2010 - 11:05


#22   skoubri

skoubri

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2010 - 10:57

δες εδω http://www.iclarifie....php?enid=12945


Δυστυχως το link δεν με οδηγει καπου..

ΟΚ, ομως του φορτωνα λαθος ipsw.. τωρα το ειδα.. μια τελευταια ερωτηση ομως.. ειμαι σε 4.1 jailbroken με Limera1n και με BB 5.14.02

Τρεχω απλως το redsnow χωρις το cydia τσεκ αφου το εχω ηδη ή πρεπει να περασω πρωτα απο καποια official εκδοση?

Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από: skoubri, 29/11/2010 - 11:00


#23   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2010 - 11:08

Δυστυχως το link δεν με οδηγει καπου..

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=12945

#24   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 29/11/2010 - 11:14

Update #3: For those Mac users with an old-bootrom 3GS who really know what they’re doing, here’s a minimal 3GS 4.2.1 bundle that will get you to 4.2.1 without updating your baseband. Be sure to uncheck “Activate the iPhone” using Expert mode. To actually jailbreak after you’ve restored with the help of that bundle, please use redsn0w. If you don’t know how to drop a bundle into PwnageTool.app, please hold off on 4.2.1 until it’s untethered for everyone (or wait for a nice tutorial from somewhere like http://iclarified.com)


για οσους ισως τους ενδιαφερει. απο τo blog της dev team

#25   nikosg83

nikosg83

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/11/2010 - 11:34

Λοιπόν Απλά τα πράγματα .Να τα ξαναγράψω για όσους έχουν μπερδευτεί :

Όσοι είστε χρήστες windows με 3g / 3gs κλειδωμένο πρέπει να αναβαθμίσετε το κινητό σας στην baseband 6.15.00 και να γίνει jailbreak ώστε να μπορέσετε να περάσετε την νεα έκδοση του ultrasnow απο cydia .

1) Κατεβάστε απο την Αρχική σελίδα του iPhonehellas το firmware που σας ενδιαφέρει ( 4.1 , 4.2.1 )
2) Κάντε restore το κινητό σας είτε στην 4.1 ,είτε στην 4.2.1 , ανάλογα ποιο θέλετε .
3) Κατεβάστε το καινούργιο redsnow .Το ανέβασα και σε rapidshare μιας και στο site της dev-team γίνεται ο κακός χαμός .Κατεβάστε το απο το παρακάτω λίνκ :

http://rapidshare.co...win_0.9.6b5.zip


4) Χρησιμοποιήστε το redsnow σε συνδυασμό με το αντίστοιχο ipsw firmware file που έχετε ήδη κατεβάσει και κάντε jailbrake το κινητό . Πολυ σημαντικα 2 σημεία :

a) Τσεκάρετε το κουτάκι που γράφει install ipad baseband :

Αναρτημένη εικόνα

B) Μην αποσυνδέσετε με τίποτα το κινητό σας απο το καλώδιο κατα τη διάρκεια του jailbrake



5) Αν όλα πάνε καλά βάζετε το repo του ultrasnow στο cydia ( αν δεν το έχει ήδη ) και κάνετε εγκατάσταση το ultrasnow


εαν το κανω j/b με redsnow θα ειναι μονιμο η θα χανεται καθε φορα που κλεινει το κινητο???

#26   skoubri

skoubri

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2010 - 12:15

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=12945


Thanks, ολα καλα τωρα.. μονη απορια που εμεινε ειναι τι να κανω με την 4.1 jailbroken με limera1n... Θελω να παραμεινω σε 4.1.. μπορω απλως να τρεξω redsnow ή πρεπει να βαλω πρωτα official 4.1 και μετα redsnow?.. Το ευχης εργον θα ηταν απλα το redsnow να μου κανει το BB update χωρις πολλα πολλα...

Προλαβε να το δοκιμασει κανεις με αυτο το συνδιασμο?

Ευχαριστω!

#27   stoneroula

stoneroula

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/11/2010 - 13:13

παιδια δεν εχω καταλαβει 2 πραγματα. 1ον για iphone 3g κατεβαζω ipsw το οποιο ειναι για ipad γτ αυτο το link δεινετε και 2ον ποιος ειναι ο τροπος να το κανω update σε 06.15???

#28   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 29/11/2010 - 13:31

παιδια δεν εχω καταλαβει 2 πραγματα. 1ον για iphone 3g κατεβαζω ipsw το οποιο ειναι για ipad γτ αυτο το link δεινετε και 2ον ποιος ειναι ο τροπος να το κανω update σε 06.15???

αν το κινητο σου ειναι κλειδωμενο και μονο. ναι συμφωνα με την dev team η ββ των 3γ και 3γς ειναι η ιδια με την 06.15.00 του ipad και ετσι κατ' αυτον τοντροπο καταφερνουν να πετυχουν το ξεκλειδωμα που οπως φαινεται για καποιους αγνωστους λογους δεν μπορουσαν να πετυχουν στις 05.χχ.χχ ββ
με το redsnow λοιπον και τον αναλυτικοτατο οδηγο που δημοσιευεσαι ο φιλος (συγνωμη αν το πω λαθος) viper....... στο παρον νημα θα κανει ενα untethered jaibroken and unlocked 3g iphone.
σου προτινω το redsnow γιατι στην πραξη αποδειχθηκε το ποιο γρηγορο και ευχρηστο και ειναι και για τα δυο λειτουργικα. mac and win
καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου

#29   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2010 - 13:53

που οπως φαινεται για καποιους αγνωστους λογους δεν μπορουσαν να πετυχουν στις 05.χχ.χχ ββ

Δεν είναι αυτός ο λόγος. Προτίμησαν να μην κάψουν exploit, αφού η apple έκανε την γκάφα να μην πατσάρει το παλιό "AT+XAPP command" exploit στην baseband του iPod (το οποίο είχαν διορθώσει στις τελευταίες εκδόσεις baseband των 3G & 3GS) Επειδή ταιριάζουν τα δυο, χρησιμοποιούν του iPod

#30   skoubri

skoubri

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2010 - 13:59

Δεν είναι αυτός ο λόγος. Προτίμησαν να μην κάψουν exploit, αφού η apple έκανε την γκάφα να μην πατσάρει το παλιό "AT+XAPP command" exploit στην baseband του iPod (το οποίο είχαν διορθώσει στις τελευταίες εκδόσεις baseband των 3G & 3GS) Επειδή ταιριάζουν τα δυο, χρησιμοποιούν του iPod


Συμφωνω με αυτο αλλα δεν ακουγεται 'καπως' το θεμα με την 6.15 και τους περιορισμους λογω του ελεγχου που εβαλαν στην 4.2.1 και μελλοντικα? Εννοω οτι οι 5.ΧΧ.ΧΧ ειναι αρκετα μακρια απο τις 6.15 οποτε ισως υπαρξουν αρκετες ενδοιαμεσες εκδοσεις.. λετε να ειναι προβλημα αυτο? (εφοσον δεν θα μπορει κανεις να γυρισει πισω?)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες