Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Retina οθόνη στο iPad 2: Hold your horses!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2010 - 15:57

Όλοι μας έχουμε σίγουρο ότι το επόμενο iPad θα έχει την περίφημη Retina οθόνη που όλοι μας θαυμάζουμε στο iPhone 4 και iPod touch 4G. Είναι άλλωστε και λογικό μετά από αυτές τις iOS συσκευές να ακολουθήσει και το iPad με τη σειρά του. Είναι τελικά, όμως, τόσο σίγουρο;

Αναρτημένη εικόνα

Όταν μιλάμε για Retina οθόνη μιλάμε για τετραπλασιασμό των pixels διατηρώντας το μέγεθος της οθόνης το ίδιο. Αυτό συνέβη στο iPhone όπου στην αρχική συσκευή είχαμε ανάλυση 480Χ320 = 153.600 pixels στα 165 PPI ενώ στο iPhone 4 έχουμε ανάλυση 960Χ640 = 614,400 pixels στα 330 PPI. Αυτή η αλλαγή σε μια οθόνη 3.5 ιντσών επέφερε σημαντικές αλλαγές στην ποιότητα με θεαματική βελτίωση στην ζωντάνια της οθόνης. Μια τέτοια βελτίωση, βέβαια, χρειάζεται να υποστηριχτεί και από το αντίστοιχο hardware. Ευτυχώς, η ανάλυση αυτή δεν είναι τόσο μεγάλη σε όρους hardware και μπορεί να την «σηκώσει» ο A4 επεξεργαστής στο iPhone 4, o oποίος χρησιμοποιείται και στο iPad (στα 1024χ768) και Apple TV (στα 1080χ720)

Ο Steve Jobs κατά τη διάρκεια του keynote παρουσίασης του iPhone 4 είχε πει ότι ο μαγικός αριθμός που το ανθρώπινο μάτι δεν ξεχωρίζει τα pixels σε μια εύλογη απόσταση από την οθόνη είναι στα 300 PPI (pixels per inch). Μπορούμε να υποθέσουμε ότι πάνω κάτω και για το iPad θα ισχύουν τα ίδια πράγματα. Εάν, λοιπόν, τετραπλασιάσουμε τα pixels από την τωρινή ανάλυση του iPad φτάνουμε στα 2048χ1536 που, όμως, αντιστοιχεί μόλις στα 263 PPI. Εάν θέλουμε να φτάσουμε τα 300 PPI θα πρέπει η ανάλυση να γίνει 2560χ1920 ! Αυτή η ανάλυση, όμως, είναι τεράστια. Ενδεικτικά, στους υπολογιστές της Apple οι αναλύσεις είναι:

MacBook Pro 15-inch = 1440 x 900
Macbook Pro 15-inch high-res = 1680 x 1050
Macbook Pro 17-inch = 1920 x 1200
Dell 24-inch monitor = 1920 x 1200
Apple 27-inch Cinema Display = 2560 x 1440

Οπότε, καταλαβαίνετε ότι τα 2560χ1920 είνα μια τρομερά μεγάλη ανάλυση ειδικά για τις 9.7" του iPad. Ακόμα και αν υιοθετήσουμε τα 2048χ1536 στα 263 PPI μιλάμε και πάλι για μια πολύ μεγάλη ανάλυση για μια τόση μικρή συσκευή. Κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν. Για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορούμε να υποθέσουμε με σιγουριά εάν υπάρχει η τεχνολογία να υποστηρίξει κάτι τέτοιο διατηρώντας παράλληλα την μεγάλη διάρκεια μπαταρίας του iPad. Δεν μιλάμε, βέβαια, καν για το κόστος κάτι τέτοιου! Με βάση αυτά, λοιπόν, είναι λίγο αμφίβολο για το αν θα δούμε την Retina οθόνη στο iPad τουλάχιστον για το 2011.

Mε βάση τα παραπάνω, το πιο ασφαλές είναι να υποθέσουμε ότι είτε δεν θα υπάρξει καμία αύξηση ή μια αύξηση στα 1280χ960 για να διατηρηθεί το 4:3 aspect ratio. Πρόσφατο δημοσίευμα κινέζικης ιστοσελίδας έκανε λόγο για 5 νέα χαρακτηριστικά στο iPad 2 μεταξύ των οποίων αναφερόταν και "new display technology" χωρίς να κατονομάζεται η Retina οθόνη. Ίσως να δούμε κάτι άλλο από την Apple. Ίσως τελικά να δούμε και τη Retina οθόνη αλλά με κάποια άλλη «προώθηση»

[via]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 01/12/2010 - 16:25

Είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να υλοποιήσουν την τεχνολογία Retina και στο iPad. Εαν το πετύχουν όμως, έστω σε ένα βαθμό, το αποτέλεσμα νομίζω πως θα είναι μαγικό. Αναμένουμε λοιπόν... 8)

#3   im2

im2

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 16:44

RAM RAM RAM !

Αυτό θέλει το ipad 2 . Και κρίνοντας από τις σχετικά χαμηλές αποδόσεις των 512 MB του τωρινού μοντέλου νομίζω ότι δεν πρόκεται να το κρατήσει η apple και το 2011...

Τα υπόλοιπα... πχ USB είναι ευχολόγια...

#4   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 17:03

Βάλε καμια amoled τύπου να πεθάνω στο γέλιο ρε Steve...

#5   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 17:06

Θα μπορουσε να το πετυχει ποιο ευκολα αν αντι για 9,7 ιντσες το εκανε 7 ιντσες οπως εκανε η Samsung με το tab. Τοτε η retina display θα συνεφερε περισσοτερο. Εξαλου ας μην ξεχναμε οτι πολυς κοσμος θεωρει το iPad αφυσικα μεγαλο. Αλλα τι καθομαστε και συζηταμε για το τι θα δουμε σε 2-3 χρονια - γιατι καπου τοτε μας κοβω να το βλεπουμε στην Ελλαδα...

#6   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 01/12/2010 - 17:17

RAM RAM RAM !

Αυτό θέλει το ipad 2 . Και κρίνοντας από τις σχετικά χαμηλές αποδόσεις των 512 MB του τωρινού μοντέλου νομίζω ότι δεν πρόκεται να το κρατήσει η apple και το 2011...

Τα υπόλοιπα... πχ USB είναι ευχολόγια...



Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Αλλά το τωρινό μοντέλο έχει 256MB RAM και όχι 512. 8)

#7   Dimos234

Dimos234

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 17:48

Η τεχνολογία retina είναι Απλά καταπληκτική, Απλά δεν νομίζω να δούμε διπλάσια ανάλυση στο iPad όχι ότι θα Ήταν άσχημα αλλα 2048 να φτάνει η ανάλυση είναι υπερβολή το πολυ να αυξηθεί στα 1280 κάπου εκει αλλα σε καμία περίπτωση 2048 η περισσότερο.
Εδω οι υπολογιστές που έχουν μεγαλύτερη ισχύει δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάλυση θα έχει το iPad και μετα για να δούμε μια μεγαλύτερη ανάλυση στο iPad η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να διπλασιαστουν τα πάντα απο επεξεργαστεί μέχρι ram και ειδικά σε θέμα ram.

#8   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 01/12/2010 - 20:49

δεν το κόβω να αλλάζει ανάλυση... δεν θα τσινίσουν και οι devs να βγάζουν εφαρμογές για 4 διαφορετικές αναλύσεις?

ίσως απλά άλλη τεχνολογια οθόνης.

#9   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 20:57

Για να βελτιωθεί η ποιότητα της εικονας δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει η αρχική ανάλυση αυτή καθ'αυτή. Θα μπορούσε να αλλάξει το pixel density δηλαδή καθε pixel να σχηματίζεται με περισσότερα LCD/LED στοιχεία , κάτι που παλιά στα CRT Monitor το λέγαμε "Βήμα Κουκκίδας" . Οπότε έχοντας την ίδια ανάλυση θα έχουμε περίπου το ίδιο Retina Display αποτέλεσμα , ζουμάροντας δηλαδή να μην χάνεται η ποιότητα , και πολύ καλό καθαρό οπτικό αποτέλεσμα. Είναι ο Μόνος τρόπος για να μην απαιτηθούν θηριώδεις ανάγκες σε Ενέργεια και επεξεργαστική δύναμη και σε VideoRam (μην το ξεχνάμε και αυτό!!!)

#10   Dimos234

Dimos234

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 00:58

Θα συμφωνήσω πως δεν είναι απολύτως αναγκαίο να αλλάξει η ανάλυση τις οθόνης, αλλα να βελτιωθεί.
Το καλύτερο πιστεύω είναι να δούμε μια μικρή αλλαγή στην ανάλυση δηλ 1280, αλλα το βασικότερο είναι να δούμε μεγαλύτερο επεξεργαστεί και Ram, διότι αν αλλάξουν Μονο την οθόνη βάλουν facetime και γυροσκοποιο τότε κατα την γνώμη μου δεν θα αξίζει κάποιος απο iPad1 να παει στο iPad 2.

#11   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 09:45

Θα συμφωνήσω πως δεν είναι απολύτως αναγκαίο να αλλάξει η ανάλυση τις οθόνης, αλλα να βελτιωθεί.
Το καλύτερο πιστεύω είναι να δούμε μια μικρή αλλαγή στην ανάλυση δηλ 1280, αλλα το βασικότερο είναι να δούμε μεγαλύτερο επεξεργαστεί και Ram, διότι αν αλλάξουν Μονο την οθόνη βάλουν facetime και γυροσκοποιο τότε κατα την γνώμη μου δεν θα αξίζει κάποιος απο iPad1 να παει στο iPad 2.

Για μνήμη να το έχεις σιγουράκι ότι θα πάει τουλάχιστον 512. Για τον επεξεργαστή σίγουρα θα παίξει αλλαγή , αλλά δεν ξέρω αν θα κάνουν το βήμα για dual core η απλά θα παίξει μια πιο γρήγορη έκδοση . Ο ιανουάριος που θα γίνει η ανακοινωση για το νέο iPad είναι κοντα , πλέον. Αλλά μπορούμε να το κάνουμε παιχνίδι στο Forum :

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 02/12/2010 - 09:46


#12   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/12/2010 - 13:56

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Αλλά το τωρινό μοντέλο έχει 256MB RAM και όχι 512. 8)

Πραγματι 256ΜΒ εχει. Ολως παραδοξως ομως απο προχθες που εγκατεστησα το 4.2 δεν διαπιστωσα κανενα απολυτως προβλημα με το multitasking (αντιθετα απο οτι περιμενα βασιζομενος στα 512MB του iphone) και σημειωτεον οτι η 4χρονη κορη μου συνηθιζει να ανοιγει τα apps κατα βούληση (και μετα να μην τα κλεινει με το task manager, αυτο δεν το εχει μαθει ακιμη, κατα τα αλλα το ipad το παιζει στα δακτυλα)...
Για να καταληξω, αν και 256ΜΒ η συσκευη φαινεται να πεταει. Δεν θα ελεγα οχι βεβαια σε περισσοτερα...

#13   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 02/12/2010 - 14:04

Πραγματι 256ΜΒ εχει. Ολως παραδοξως ομως απο προχθες που εγκατεστησα το 4.2 δεν διαπιστωσα κανενα απολυτως προβλημα με το multitasking (αντιθετα απο οτι περιμενα βασιζομενος στα 512MB του iphone) και σημειωτεον οτι η 4χρονη κορη μου συνηθιζει να ανοιγει τα apps κατα βούληση (και μετα να μην τα κλεινει με το task manager, αυτο δεν το εχει μαθει ακιμη, κατα τα αλλα το ipad το παιζει στα δακτυλα)...
Για να καταληξω, αν και 256ΜΒ η συσκευη φαινεται να πεταει. Δεν θα ελεγα οχι βεβαια σε περισσοτερα...


Είναι γεγονός πως και με τα 256 καλά πάει. Αλλά μια φορά ας πούμε έδειχνε να το "σκέφτεται" στο multitasking. Το είχα φορτώσει πολύ εκείνη την ώρα. Νομίζω έστω ένας διπλασιασμός της RAM θα φέρει καταπληκτικά αποτελέσματα στο iPad.

Τελευταία επεξεργασία από: JP335i, 02/12/2010 - 14:05


#14   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 03/12/2010 - 03:45

Για μνήμη να το έχεις σιγουράκι ότι θα πάει τουλάχιστον 512. Για τον επεξεργαστή σίγουρα θα παίξει αλλαγή , αλλά δεν ξέρω αν θα κάνουν το βήμα για dual core η απλά θα παίξει μια πιο γρήγορη έκδοση . Ο ιανουάριος που θα γίνει η ανακοινωση για το νέο iPad είναι κοντα , πλέον. Αλλά μπορούμε να το κάνουμε παιχνίδι στο Forum :


Δεν νομίζω να εχεις ανακοινωση για νέο ipad πριν το καλοκαίρι και μην ελπίζει κανείς..

Πουλάει σαν τρελό, και δε πρόκειται μέσα σε λιγότερο απο 1 χρόνο να ανακοινώσει την επόμενη γενιά ...

#15   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2010 - 09:30

Δεν νομίζω να εχεις ανακοινωση για νέο ipad πριν το καλοκαίρι και μην ελπίζει κανείς..

Πουλάει σαν τρελό, και δε πρόκειται μέσα σε λιγότερο απο 1 χρόνο να ανακοινώσει την επόμενη γενιά ...

Καραστάνταρ ,τέλος Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου παίζει ανακοίνωση για το νέο iPad.Και Μάρτιο προπαραγγελίες .Η Apple είναι πολύ σταθερή στις ανανεώσεις μοντέλων . Πέρσι το ανακοινωσε με keynote στο τέλος του ιανουαρίου(23 αν δεν με απάτα η μνήμη μου). Σου πάω και στοίχημα τον Mac Pro που δεν έχω ;)

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 03/12/2010 - 09:30


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες