Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To iOS 4.2 υποστηρίζει τεχνολογία αποσυμφόρησης του δικτύου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2010 - 16:24

H Nokia Siemens Networks δημοσιεύει σήμερα ένα άρθρο σχετικά με το νέο iOS 4.2 που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες.

Αναρτημένη εικόνα

Δοκιμές που έγιναν έδειξαν ότι η νέα έκδοση υποστηρίζει μια τεχνολογία που ονομάζεται Network Controlled Fast Dormancy που επιτρέπει τη συνεργασία δικτύου και συσκευής με σκοπό την βελτιστοποίηση των συνθηκών λειτουργίας των smartphone προς όφελος της ταχύτητας, διάρκειας της μπαταρίας και του φόρτου του δικτύου. Επειδή τα smartphones συνδέονται διαρκώς με τα δίκτυα, πολλές φορές εξαιτίας των διαφόρων εφαρμογών, δημιουργούν πολλά σήματα μεταξύ της εναλλαγής από την αναμονή σε ενεργή κατάσταση για την επικοινωνία με το δίκτυο. Η διαδικασία εναλλαγής της κατάστασης αυτής περιλαμβάνει την ανταλλαγή πολλών σημάτων με το δίκτυο που συχνά προκαλεί καθυστερήσεις στην απόκριση αλλά επιβάλλεται να γίνει αφού εάν αφήναμε το δίκτυο συνέχεια ενεργό θα κατανάλωσε πολύ μπαταρία.

Η Nokia Siemens Networks παρουσίασε μια καινοτόμο μέθοδο όπου αντί να μπαίνει η συσκευή σε αναμονή ή να παραμένει συνεχώς ενεργή, παραμένει σε ένα ενδιάμεσο στάδιο. Το κινητό μπορεί να «ξυπνήσει» πολύ πιο γρήγορα και να μπει σε πλήρη λειτουργία και στέλνει κατά συνέπεια λιγότερα σήματα για τη σύνδεση με το δίκτυο. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται καλύτερη απόκριση του δικτύου και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Αυτό το νέο σύστημα ενσωμάτωσε η Nokia στις συσκευές της φέτος και η Apple με την τελευταία αναβάθμιση iOS 4.2. Η μέθοδος αυτή εξασφαλίζει καλύτερη εμπειρία χρήσης και λιγότερα κόστη λειτουργίας για τους παρόχους.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2010 - 17:25

Πολυ ωραία είδηση. Αντί να διαφημίζουν αυτο, αν οντωσ βοηθα στην εξοικονομηση μπαταριασ,διαφημίζουν τα airplay!!

#3   ntebis

ntebis

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 19:17

η μαγικη μου σφαιρα προβλεπτει " Η νοκια θα μηνυσει το μηλον για καταπατιση πατεντας"

Τελευταία επεξεργασία από: ntebis, 01/12/2010 - 19:17


#4   Aleman

Aleman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 19:24

Εγώ πάντως διαφορα από την 4.1 δεν βλέπω στην μπαταρία προς το καλύτερο. Θα μπορούσε να έχει επιλογή για auto off στο wifi / 3g όταν το κινητό είναι lock <_<

#5   kovas

kovas

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 01/12/2010 - 19:28

Εγώ πάντως διαφορα από την 4.1 δεν βλέπω στην μπαταρία προς το καλύτερο. Θα μπορούσε να έχει επιλογή για auto off στο wifi / 3g όταν το κινητό είναι lock <_<

σωστόςςςςς!!!

#6   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 01/12/2010 - 19:35

Εγώ πάντως διαφορα από την 4.1 δεν βλέπω στην μπαταρία προς το καλύτερο. Θα μπορούσε να έχει επιλογή για auto off στο wifi / 3g όταν το κινητό είναι lock <_<



δεν νομίζω να βολεύει αυτό καθόλου, γιατί κάθε φορά που κλείνεις το 3g ή το ανοιγεις χάνει το σήμα.. οπότε φαντάζομαι αν κάνεις unlock την ώρα που χτυπάει κάτι θα πάει στραβα...

για το wifi φαίνεται πιο πιθανό αλλά δεν νομίζω να τρώει ιδιαίτερα αν είναι locked...

#7   Aleman

Aleman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 19:56

δεν νομίζω να βολεύει αυτό καθόλου, γιατί κάθε φορά που κλείνεις το 3g ή το ανοιγεις χάνει το σήμα.. οπότε φαντάζομαι αν κάνεις unlock την ώρα που χτυπάει κάτι θα πάει στραβα...

για το wifi φαίνεται πιο πιθανό αλλά δεν νομίζω να τρώει ιδιαίτερα αν είναι locked...


Μόνιμα το έχω off το 3g και το ανοίγω μονο όταν το χρειάζομαι. Με 3g off η μπαταρία κρατάει για μέρες.

#8   mauvepap

mauvepap

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 20:56

Μέρες;;; Μάλλον έχεις 4...μόνο έτσι εξηγείται...με 3GS κάθε βράδυ εμπρός Καλε μου φορτιστηηηηηηη...with or without 3G....

#9   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 02/12/2010 - 00:36

Μόνιμα το έχω off το 3g και το ανοίγω μονο όταν το χρειάζομαι. Με 3g off η μπαταρία κρατάει για μέρες.

Οντωσ το 4αρι παει πολυ καλα με την μπαταρια του "φτου φτου" μη τα ματιασουμε

#10   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 00:56

το wifi ΚΛΕΙΝΕΙ οταν η συσκευη ειναι locked
για το 3G δεν ξερω γιατι το εχω μονιμα off αν δεν το χρειαζομαι

#11   tjetri

tjetri

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 08:55

Πολυ ωραία είδηση. Αντί να διαφημίζουν αυτο, αν οντωσ βοηθα στην εξοικονομηση μπαταριασ,διαφημίζουν τα airplay!!


και το airplay ειναι μεγαλη υποθεση, για να μη σου πω οτι ειναι το ιδιο σημαντικο οσο και η ειδηση αυτη...

#12   Kapchris

Kapchris

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Kapchris

Δημοσίευση 02/12/2010 - 09:02

εγω παντοσ με το 4αρη μια χαρα τα παω με τον φορτηστη!!! καθε βραδυ!!

#13   Aleman

Aleman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 09:56

το wifi ΚΛΕΙΝΕΙ οταν η συσκευη ειναι locked
για το 3G δεν ξερω γιατι το εχω μονιμα off αν δεν το χρειαζομαι


Νομίζω ότι από την 3.1.3 και μετά το wifi δεν κλείνει όπως παλιά . Με 3gs όταν είχα το wifi όντως έκλεινε αλλα με το iphone 4 παραμένει on και το βλέπω συνδεδεμένο από το interface του router μου

#14   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 11:34

με την 3χχ εκλεινε μαζι με την οθονη
τμε την 4χ κλεινει λιγο αργοτερα, αλλα και παλι κλεινει
μονο οταν εχεις συνδεμενο καλοδιο δεν κλεινει (το ιδιο και στην 3χχ)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες