Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η αξία του iPad από τα μάτια απλών καταναλωτών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 16:27

H ομάδας του Gene Munster διεξήγαγε πρόσφατα έρευνα σε 65 καταναλωτές με ιδιαίτερα ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Αναρτημένη εικόνα

Το δείγμα αποτελούνταν από 65 ανθρώπους που δεν έχουν στην κατοχή τους κάποια tablet συσκευή και έπρεπε να επιλέξουν ανάμεσα σε ένα iPad 3G ($629) και ένα Samsung Galaxy Tab ($599) ενώ θα έδιναν και μια εκτίμηση για την τιμή της κάθε συσκευής. Τα αποτελέσματα είναι πολύ ενδιαφέροντα: ένα 85% προτίμησε το iPad και το υπόλοιπο 15% το Galaxy Tab. Όσον αφορά την εκτίμηση για το πόσο θα έπρεπε να στοιχίζουν αυτές οι συσκευές το iPad εκτιμήθηκε στα $417 ($212 λιγότερα από την πραγματική τιμή) και το Galaxy στα $283 ($316 λιγότερα από την πραγματική τιμή) To iPad εκτιμήθηκε υψηλότερα κάτι που είναι λογικό εξαιτίας της καλής ποιότητας κατασκευής και του σχεδιασμού. Γενικότερα, πάντως, οι καταναλωτές εκτίμησαν ότι καμία από τις δύο συσκευές δεν άξιζε τα λεφτά της. Ίσως η έρευνα ήταν λιγάκι πιο αντικειμενική-θεαματική εάν αντί για το iPad 3G παρουσιαζόταν η βασική έκδοση των $499, η οποία δεν έχει καμία διαφορά με αυτή της έρευνας πέραν του μαύρου πλαισίου της κεραίας στο πίσω μέρος, κάτι που ένας απλός καταναλωτής δεν υπολογίζει.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/12/2010 - 16:44

H ομάδας του Gene Munster διεξήγαγε πρόσφατα έρευνα σε 65 καταναλωτές με ιδιαίτερα ενδιαφέροντα αποτελέσματα.


Προσωπικά αν πάω στο public στο cosmos, παραπάνω άτομα θα ρωτίσω. Δλδ πραγματικά τι σόι έρευνα είναι αυτή.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 02/12/2010 - 16:44


#3   Vagosjailbreaker

Vagosjailbreaker

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:46

Τα αποτελέσματα Θα ήταν πιο έγκυρα αν γίνονταν σε 600 άτομα ......

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 02/12/2010 - 19:53
greeklish to greek


#4   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2010 - 00:37

Θα συμφωνισω απολυτα με το παρακατω σχολιο του engadget :

"The margin of error on a group of 65 people is so high that it makes the results of the iPad vs. Galaxy Tab study all but meaningless, and further demonstrates the insidious, dangerous power of some analysts and their fantasy football stock manipulations. "

#5   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2010 - 06:48

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός αλλά ρε συ sepsis είναι δυνατόν να ανοίγεις τέτοιο post;τσάμπα ο χρόνος που έδωσες να το ποσταρεις και τσάμπα για εμάς που το διαβάσαμε!

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/12/2010 - 12:10

Προφανώς 65 άτομα δεν αποτελούν στατιστικό δείγμα ικανό για να βγάλει αποτελέσματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να σχολιάσουμε την έρευνα. Για παράδειγμα, και γω τα ίδια θα τους έλεγα αν με ρωτούσαν. Προφανώς, το αλουμίνιο και η ποιότητα κατασκευής του iPad «βγάζει μάτι» έναντι στην πλαστικούρα του Tab παρ'όλο που το δεύτερο κοστίζει παραπάνω από το πρώτο.

Follow me on twitter


#7   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2010 - 16:46

1. Η wifi εκδοση του samsung galaxy tab ειναι $499(οσο και η αντιστοιχη εκδοση του iPad)
2. Το galaxy tab εχει:
α. front και back facing camera. Το iPad δεν εχει ουτε για δειγμα...
β. 2πλασια RAM(512MB) απο το iPad(256MB).
γ. sdcard slot με χωρητικοτητα μεχρι 32GB. Το iPad εχει μονο internal storage.

Και επειδη ειχα την τυχη να πιασω στα χερια μου τοσο το iPad οσο και το tab σε πληροφορω οτι δε παραπεμπει σε πλαστικουρα η αισθηση τοσο οπτικη οσο και αφης. Σιγουρα αλλη αισθηση το πλαστικο απο το αλουμινιο αλλα αυτο μονο δεν αποτελει κριτηριο επιλογης. Ας προσπαθησουμε να ειμαστε αντικειμενικοι(οσο μπορουμε) και ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Εγω προσωπικα θεωρω και τις 2 συσκευες πολυ αξιολογες και αν επρεπε να διαλεξω μια απο τις 2 μαλλον θα διαλεγα το tab. Για να ειμαι ειλικρινης ομως θελω να δω και τι εχει να μας δειξει και το playbook πρωτου προβω σε αγορα tablet.

Οσον αφορα ομως την συγκριση τιμης ας περιμενουμε λιγο να δουμε ποσο θα κοστιζει το iPad στην Ελλαδα οταν η Apple αποφασισει να μας το στειλει..

Τελευταία επεξεργασία από: Nibbler, 03/12/2010 - 16:55


#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/12/2010 - 16:53

Επειδή και εγώ είχα την "τύχη" να πιάσω ένα Tab και να το επεξεργαστώ για αρκετές ώρες δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα αποτελέσματα της "έρευνας", όσο μικρή και αν ήταν αυτή.
Behind the Scenes...

#9   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2010 - 19:33

εγω παντως οσο και να απεχθανομαι το ipad και γενικα την συμπεριφορα της apple ομολογω οτι δεν ξαναγυρναω σε αλλο κινητο παρα μονο οποτε μπορω θα ανανεωνω το iphone μου!απλα ειναι μπροστα αυτη η εταιρια σε mobile software,για τους mac εχω αλλη αποψη!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)