Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Viber for iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
383 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 09/12/2010 - 11:48

Μόλις το δοκίμασα με ενα φίλο, εγώ δεν μπορούσα να τον καλέσω γιατί δεν τον αναγνώριζε στις επαφές, ενώ εκείνος με καλούσε κανονικά, όταν απαντούσα στην κλήση του, δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλο... δυστυχώς δεν έχω άλλο γνωστό για να το δοκιμάσω προς το παρών.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 09/12/2010 - 11:51

Στις κλήσεις που πραγματοποιώ μιλάω από καλά έως πολύ καλά. Το περίεργο είναι ότι επνας φίλος μου με iPhone δεν με βλέπει ως viber και δεν μπορεί να με καλέσει ενώ εγώ μπορώ. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ποιος από τους 2 φταίει; Άσε που δεν κανέναν άλλον να με καλέσει μέσω viper.!

στειλε πμ το κινητο σου να σε καλεσω εγω να δουμε.
αν καποιος ειναι απο 3g δικτυο ακομα και σε wifi mode θα εχει προβληματα.
3g networks sucks in GR

#33   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 09/12/2010 - 11:52

Μόλις το δοκίμασα με ενα φίλο, εγώ δεν μπορούσα να τον καλέσω γιατί δεν τον αναγνώριζε στις επαφές, ενώ εκείνος με καλούσε κανονικά, όταν απαντούσα στην κλήση του, δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλο... δυστυχώς δεν έχω άλλο γνωστό για να το δοκιμάσω προς το παρών.

oμοιως κι εσυ πμ με να σε καλεσω

#34   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2010 - 16:55

Μόλις το δοκίμασα με ενα φίλο, εγώ δεν μπορούσα να τον καλέσω γιατί δεν τον αναγνώριζε στις επαφές, ενώ εκείνος με καλούσε κανονικά, όταν απαντούσα στην κλήση του, δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλο... δυστυχώς δεν έχω άλλο γνωστό για να το δοκιμάσω προς το παρών.


Το συγκεκριμένο πρόβλημα το αντιμετωπίζει και ένας φίλος μου. Διαβάζοντας στο fb, αναφέρει ότι με επανεκκίνηση (όχι reinstall) αναγνωρίζει όλες τις επαφές με viber. Όμως αυτό ΔΕΝ παίζει 100% ακόμη. Σε λίγες μέρες, λογικά θα επανέρθει.

Σχετικά τώρα με τις χρεώσεις κλπ, λογικό θα ήταν να το αφήσουν τουλάχιστον 1 χρόνο ελεύθερο και μετά βάσει και της εξάπλωσης της εφαρμογής να προχωρήσουν σε κάποιου είδος χρέωση. Δεν βρίσκω τον λόγο να φτιάξεις μία εφαρμογή με αποδοχή και να μην έχεις κάποιο κέρδος. Θεωρώ όμως ότι θα ήταν ιδιαιτέρως έξυπνη, η παραπάνω πολιτική, αφού θα έχει γίνει μία μικρή συνήθεια σε όλους και μετά θα είναι πραγματικά άβολο να την παρατήσεις εάν την χρησιμοποιείς κατ'εξακολούθηση. ::)

#35   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 09/12/2010 - 17:13

ας δούμε πρώτα αν θα επιβάλουν χρέωση
δεν ξέρω αν την έχουν επιβάλει ήδη
λέμε τωρα

#36   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2010 - 17:42

Όταν στέλνεις μήνυμα θα χρεωνεσαι

#37   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2010 - 17:55

Πως το ξέρεις αυτό;
Το διάβασες κάπου ή το υποθέτεις;

#38   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/12/2010 - 22:26

Για τους φιλους που δεν βλεπει η εφαρμογη της επαφες τους ας την σβησουν κ να την περασουν παλι...εγω ετσι εκανα κ τις εμφανισε ;)

#39   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/12/2010 - 22:30

Παιδιά εγω εδω και χρόνια εχω το Fring μιλας με Νokia - iPhone - Android - WinMob και οσα εχουν και καμερα εμπρος κανεις και video κλησεις Δηλ iPhone 4 με Νokia 5800 δοκιμασα αλλα και iPhone 3g με iPhone 4 βεβαια με την πισω καμερα ηταν λιγο αβολο...(εκτος και εαν παει ο αλλος εμπρος σε ενα καθρεφτη.... ;) )
Υποστηρίζει και msn κτλπ..


Αν κ ειμαστε εκτος θεματος αφου δεν συγκρινουμε τις 2 εφαρμογες συμφωνω μαζι σου

#40   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2010 - 18:26

Οταν scanarei τις επαφές μας, μήπως τις στέλνει και σε κάποιο server? Μήπως τελικά με το JB και τις διάφορες εφαρμογές, κάποιοι μπορεί και να μας παρακολουθούν ή να αποσπούν στοιχεία, επαφές, κωδικούς...!
Εχει γραφτεί τίποτα περι ασφάλειας προσωπικών δεδομένων? Ολα τα smart phones μπαίνουν internet ακόμα και όποτε θέλουν! Απο εκεί και πέρα, τί στέλνουν και πού είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβουμε, και όταν έχουμε και "σπασμένες" εφαρμογές.

Λοιπόν, έψαξα το θέμα της ασφαλέιας των προσωπικών δεδομένων ΚΑΙ έστειλα email στην εταιρεία, στο οποίο μόλις απάντησαν.

Εδώ θα θα βρείτε την πολιτική της εταιρείας σε σχέση με την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων: Viber Privacy Policy

Τα σημεία που αξίζουν να αναφερθούν είναι:

1. Ο τηλεφωνικός κατάλογος των χρηστών Viber αποθηκεύεται στους server τους με σκοπό την σωστή λειτουργία της εφαρμογής (να βλέπουμε πιοές επαφές μας έχουν εγκατεστημένο το Viber, να μας ειδοποιεί όταν μια επαφή ξεκινήσει να το χρησιμοποιεί και για να εμφανίζεται σωστά το όνομα της επαφής όταν μας καλεί μέσω Viber)

2. Η Viber κρατάει στους servers της επίσης το Apple UDID νούμερο της συσκευής μας καθώς και το ιστορικό των κλήσεων μας.

3. Αυτά τα δεδομένα η Viber Media Inc. δηλώνει στην πολιτική της περί απορρήτου πως δεν θα τα ενοικιάσει, πωλήσει ή μοιραστεί με οποιονδήποτε παρά μόνο αν αυτό τους ζητηθεί νομικά από κάποια αρχή, αν τίθεται θέμα προστασίας των δικών της συμφερόντων και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης για την προστασία άλλων χρηστών.

4. Η Viber δηλώνει όμως επίσης στο ίδιο κείμενο πως, αν και έχει πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια των δεδομένων, καμία μέθοδος μεταφοράς δεδομένων μέσω internet και καμία μέθοδος ηλεκτρονικής αποθήκευσης δεν μπορεί να είναι 100% ασφαλείς.

Η απορία μου λοιπόν - την οποία τους έστειλα με email - ήταν: Εφόσον κάποιος δε θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το Viber, τι γίνεται με τα προσωπικά του δεδομένα που έχουν αποθηκευτεί στους servers τους, τι διαδικασία πρέπει να κάνει κανείς δλδ για να τα σβήσουν.

Η απάντηση ήταν σαφής: Αυτομάτως, με το που διαγράφει κάποιος την εφαρμογή από το iPhone του, τα στοιχεία του διαγράφονται από τους πρωταρχικούς server μέσα σε 45 μέρες. Επειδή όμως υπάρχουν και back-up servers της Viber, τα στοιχεία θα αφαιρεθούν από εκεί εντός 12 μηνών.

Παραθέτω και το e-mail που έλαβα ως απάντηση:

Dear George,

Thank you for contacting us.
If you wish to delete your account completely and remove your data, you can delete the Viber App from your device.

When you delete the Viber App, your Personal Information will be automatically deleted from our primary storage within 45 days.
However, Viber maintains back-up information of each user's account for a period of up to 12 months.

For additional information regarding our Privacy Policy, contact Viber via "Viber Support" or send us an email to privacy@viber.com.

Please let us know if this helped.

--
Viber Team


Ένα άλλο σημείο που απλά θα αναφέρω είναι πως αν και οι κλήσεις μέσω Viber γίνονται απευθείας (χωρίς να περνάνε από τους servers της Viber), ΕΑΝ δεν μπορεί να γίνει απευθείας σύνδεση (εξαιτίας π.χ. κάποιου firewall) τότε μόνο χρησιμοποιούνται οι servers της Viber, όπου τα δεδομένα αποθηκεύονται στιγμιαία σε κάποια RAM ώστε να πραγματοποιηθεί η μεταφορά τους.

Τα συμπεράσματα δικά σας, εγώ όφειλα να το ψάξω το θέμα και ομολογώ πως προσωπικά με έχει βολέψει πολύ (προς το παρών) το Viber.

#41   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/12/2010 - 09:38

2. Η Viber κρατάει στους servers της επίσης το Apple UDID νούμερο της συσκευής μας καθώς και το ιστορικό των κλήσεων μας.


Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Μια διευκρίνηση για το παραπάνω. Φαντάζομαι εννοεί μόνο το ιστορικό των κλήσεων που περνάνε από το Viber. Και όχι τις κλήσεις που περνάνε από το κανονικό Phone.app.

#42   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2010 - 11:44

Ναι μόνο για Viber κλήσεις μιλάμε. Αλλά και μέσα από το Viber αν κάνεις κανονική κλήση κλείνει το Viber και ανοίγει το Phone.app στο οποίο δεν έχει πρόσβαση.

#43   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2010 - 12:00

Καλημερα. Μιλησα χθες με viber σε wifi και οι δυο και ηταν αψογο. Μετα βαλαμε 3G και οι δυο (cosmote και vodafone) και δεν γινοταν να μιλησεις. Πολυ καθυστερηση και πολλες λεξεις κοβοταν. Βεβαια εγω δεν ειχα καλο σημα για 3G αλλα οπως και να χει ετσι δεν γινοταν να μιλησεις. Θα δοκιμασω καποια στιγμη να εχουμε και οι 2 καλο σημα αλλα νομιζω οτι αν δεν εισαι σε wifi δεν αξιζει τον κοπο.




Off topic λιγο. Παιζει να κανουν καποια στιγμη καμια αναβαθμιση στα 3G δικτυα μας;; Νομιζω ειναι λιγο αθλια γενικοτερα......τοσα τους πληρωνουμε.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgiog13, 13/12/2010 - 12:00


#44   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 13/12/2010 - 12:09

ειναι μια διαφορετικη εκδοση της ηδη υπαρχουσας εφαρμογης whatsΑpp messenger με τη διαφορα οτι εκεινη εχει sms και πολλα αλλα μονο που κοστιζει 0.79€ η οποια κυκλοφορει και σε android, blackburry Νοκια με τη διαφορα οτι εκει ειναι ΔΩΡΕΑΝ!

#45   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/12/2010 - 12:20

Με χρηση σε 3G, με οχι πολυ καλο σημα, το ενα Vodafone, το αλλο Cosmote, η επικοινωνια ηταν καλη, αλλα με περιπου 2 δευτερολεπτα καθυστερηση. Σε Wifi οντως ειναι πολυ καλο.
Βεβαια με τη μπαταρια δεν τα ειδα και πολυ καλα τα πραγματα. Ισως ηταν και ιδεα μου βεβαια, αλλα με ανοιχτο το Viber νομιζω οτι καταναλωνει πιο γρηγορα τη μπαταρια...
Το θεμα ειναι να εχεις πολλες επαφες που το χρησιμοποιουν. Δαιφορετικα δεν εχει νοημα. Ουτε και θα αναγκασεις τους γνωστους σου να παρουν iPhone. Οταν βγει και σε Android ισως τοτε εχει πιο πολυ νοημα.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 13/12/2010 - 12:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες