Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

περι πειρατιας και αλλα..


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:06

Ξαναλεω, οποιος κατεβαζει πειρατικα ΔΕΝ προκειται να πληρωσει, τουλαχιστον οχι αισθητα.
Αρα τον πειρατη πολυ δυσκολα θα τον κανεις πελατη, ακομα και αν εξαληφθει η πειρατεια.

Δεν ειναι ακριβως ετσι, εγω ΠΡΩΤΑ βλεπω εαν ειναι μουφα αυτο που θα αγορασω και μετα
να συνεχιζω και το χρησιμοποιο τοτε με μεγαλη μου χαρα θα το αγορασω.

Εχω αγοραση παιχνιδια ας πουμε που τα εχω τελειωσει και ΜΕΤΑ πηγα και τα αγορασα.

Οχι θα κατσω να αγοραζω οτι μουφα θελει να μου πουλησει ο αλλος.

Και μην ακουσω τις ανοησιες περι lite εκδοσεων κτλπ... εγω θελω το real thing.

Καποτε σε μικροτερη ηλικια δεν αγοραζα, εβγαζα και λιγοτερα χρηματα και δεν ειχα
αλλα απο καποιο σημειο και περα αυτος που δουλεψε για μενα (και για μενα μαλλον)
πρεπει να πληρωθει.

Τωρα αν ερθεις και μου πουλησεις κατι για 30 ευρω την ωρα που εγω βλεπω οτι κανει δουλεια
αλλα αξιζει 5 ε τοτε εγω φταιω? Θα πρεπει να μου βγαλει τα 30 για να τα δωσω σε σενα με
τον αλφα η βητα τροπο.

Αυτα και εχουμε συνεχεια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:09

Οχι, πανε για την φήμη οχι για τα λεφτα... Γιατι αν 10.000 ατομα κατεβασουν την εφαρμογη τους πειρατικα...οι 10.000 εχουν αλλους 20.000 "καλούς" χρήστες για φιλους που θα αγοράσουν την εφαρμογη γιατι τους άρεσε.
Συν οτι κανουν και ονομα στην πιατσα.
Δηλαδη η εταιρια που εβγαλε το Rolando...δεν θα αγορασεις το game της που θα βγαλει αργοτερα...μονο και μονο απο την επιτυχια της ?

και btw για καντε ενα post εδω πόσοι έχετε original Windows ή δεν έχετε Hackinstosh Mac ?

Για να λέμε τα πραγματα με το ονομα τους.

Win7/XP/OSXSL

#18   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:17

Οχι, πανε για την φήμη οχι για τα λεφτα... Γιατι αν 10.000 ατομα κατεβασουν την εφαρμογη τους πειρατικα...οι 10.000 εχουν αλλους 20.000 "καλούς" χρήστες για φιλους που θα αγοράσουν την εφαρμογη γιατι τους άρεσε.
Συν οτι κανουν και ονομα στην πιατσα.
Δηλαδη η εταιρια που εβγαλε το Rolando...δεν θα αγορασεις το game της που θα βγαλει αργοτερα...μονο και μονο απο την επιτυχια της ?

και btw για καντε ενα post εδω πόσοι έχετε original Windows ή δεν έχετε Hackinstosh Mac ?

Για να λέμε τα πραγματα με το ονομα τους.

για το κεφαλαιο hac ενας ειναι ο λογος. αν μπορουσααμε να ειχαμε φθηνα mac οπως τα pc κανεις δεν θα ειχε hac
προσωπικα ποτε δεν ειχα cracked win. δεν υπαρχει λογος.

#19   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:20

Επειδή ασχολούμαι από παλιά με το σύστημα τον Shareware, επέτρεψε μου να σου πω πως το 90% αυτών που θα βάλουν την εφαρμογή σου cracked, δεν πρόκειται ποτέ να την αγοράσουν.

Αυτοί ή θα ψάξουν για κάποια άλλη cracked ή για freeware.
Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το θέμα μεταξύ developers και οι πιο παλιοί και έμπειροι θα σου πουν αυτό που σου λέω και εγώ.

Οτι:

1ον Δεν μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα uncrackable. Πιο δύσκολο στο να σπάσει μπορείς να το κάνεις, αλλά αδύνατον όχι
2ον Δεν αξίζει να πολυασχολείσαι γιατί όπως σου είπα οτι αυτοί που θα ψάξουν για σπασμένη έκδοση δεν θα αγοράζαν την εφαρμογή σου
3ον Και οι cracked εκδόσεις μπορεί να αποτελέσουν διαφήμιση και εξηγούμαι: Μπορεί η εφαρμογή σου να γίνει δημοφιλής και τότε να είσαι σίγουρος πως πολλοί είναι που θα προτιμήσουν να την αγοράσουν παρά να την βάλουν cracked.

Αυτά από μένα. ;)

#20   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:37

Win7/XP/OSXSL

Εγω τι να πω τωρα, πριν αρχισω την καριερα μου ως τεχνικος ειχα πειρατικα πολλα,
απο ενα σημειο και περα εχω χασει τον λογαριασμο με τα αυθεντικα software που εχω,
Εχω 4 7αρια ultimate και διαφορα αλλα (ααα εχω και OS/2 για οσους ξερουν :excl: ).

Εγω παντως λεω στους πελατες μου οτι μερικα πραμματα πρεπει να τα εχουν αυθεντικα
ειδικα οταν προκειται για τον εργασιακο τους περιβαλλον.

#21   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:39

οσοι πυστευουν οτι μπορουν να σταματησουν την πειρατια ειναι πολυ αφελης!εχει εξαπλωθει παντου!προσωπικη ειμαι υπερν της και θα ειμαι για πολυ ακομη!οσο γινεται καρτελ!δεν μιλαω για εφαρμογες του 1-2-3 ευρο και αξιζουν αυτες εινι η εξερεσαι μιλαω για φακο που κανει 3 ευρο!για gps προγραμματα που στηχηζουν οσο μια σησκευη gps με δωρο αναβαθμησεις για 2 χρονια ή με destinator Που σου παρεχει εφ ορου ζωης αναβαθμηση αν το αγορασεις!θα κλησεις το μια σελλιδα και?θα αλλαξει ονομα και θα σου ξανα ερθει!δες το ελλιδαδικο 4 ονοματα εχει αλλαξει μεχρι στιγμης!θα κλησεις το installoos θα βγει αλλο!εχει 3 εκδοσης το installoos και δουλευουν και οι 3 αψωγα!μιλαω για και καλα ειδικηες εκδοσεις οπως το christmas και ενα αλλο δεν θημαμε τωρα πιο!+οτι τα βρεισκω και μεσω google που με την καμια δεν την κληνεις αυτη και τελος να νε καλα και το torrent!οεοεοεοεοε!

#22   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:46

Επειδή ασχολούμαι από παλιά με το σύστημα τον Shareware, επέτρεψε μου να σου πω πως το 90% αυτών που θα βάλουν την εφαρμογή σου cracked, δεν πρόκειται ποτέ να την αγοράσουν.

Αυτό το γνωρίζω αν και το ποσοστό πρέπει να είναι 70% περίπου.

Αυτοί ή θα ψάξουν για κάποια άλλη cracked ή για freeware.
Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το θέμα μεταξύ developers και οι πιο παλιοί και έμπειροι θα σου πουν αυτό που σου λέω και εγώ.

Οτι:

1ον Δεν μπορείς να κάνεις το πρόγραμμα uncrackable. Πιο δύσκολο στο να σπάσει μπορείς να το κάνεις, αλλά αδύνατον όχι

Και αυτό το γνωρίζω αλλά αν δεν ήταν οι περιορισμοί της Apple τότε θα μπορούσε να ήταν δυνατό. Με μεγάλη δυσκολία αλλά θα μπορούσε.

2ον Δεν αξίζει να πολυασχολείσαι γιατί όπως σου είπα οτι αυτοί που θα ψάξουν για σπασμένη έκδοση δεν θα αγοράζαν την εφαρμογή σου

Εγώ προσπαθώ όσο μπορώ να περιορίσω τις απόλειες.

3ον Και οι cracked εκδόσεις μπορεί να αποτελέσουν διαφήμιση και εξηγούμαι: Μπορεί η εφαρμογή σου να γίνει δημοφιλής και τότε να είσαι σίγουρος πως πολλοί είναι που θα προτιμήσουν να την αγοράσουν παρά να την βάλουν cracked.

Για να γίνει διάσημη μια εφαρμογή πρέπει να έχει πολλούς χρήστες. Άρα ή να έχει χαμηλή τιμή, ή να είναι δωρεάν ή να υπάρχει παράνομα.
Όσο γι αυτό, για την αγοράσουν αντι να την έχουν cracked, αυτό συμβαίνει σε μεγάλες εφαρμογές εκατοντάδων ΜΒ (500+) πυο δύσκολα hostάρωνται παρα μόνο σε λίγους ιστότοπους ή σε μέρη που θέλει ώρες SSHing.
Έτσι αν μια τέτοια εφαρμογή βγάζει updates συχνά, κανείς δεν θα κάθεται να κατεβάζει 1GB τον μήνα ή περισσότερο και αναγκάζεται να την αγοράσει! :lol:

Αυτά από μένα. ;)

Αυτά κι από εμένα! :P

#23   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:46

η πειρατεια σκοτωνει την τσεπη των developer και η γνησιότητα την δικη μου....
μαλλον θα κοιταξω την δικη μου τσεπη...

#24   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:49

οσοι πυστευουν οτι μπορουν να σταματησουν την πειρατια ειναι πολυ αφελης!εχει εξαπλωθει παντου!προσωπικη ειμαι υπερν της και θα ειμαι για πολυ ακομη!οσο γινεται καρτελ!δεν μιλαω για εφαρμογες του 1-2-3 ευρο και αξιζουν αυτες εινι η εξερεσαι μιλαω για φακο που κανει 3 ευρο!για gps προγραμματα που στηχηζουν οσο μια σησκευη gps με δωρο αναβαθμησεις για 2 χρονια ή με destinator Που σου παρεχει εφ ορου ζωης αναβαθμηση αν το αγορασεις!θα κλησεις το μια σελλιδα και?θα αλλαξει ονομα και θα σου ξανα ερθει!δες το ελλιδαδικο 4 ονοματα εχει αλλαξει μεχρι στιγμης!θα κλησεις το installoos θα βγει αλλο!εχει 3 εκδοσης το installoos και δουλευουν και οι 3 αψωγα!μιλαω για και καλα ειδικηες εκδοσεις οπως το christmas και ενα αλλο δεν θημαμε τωρα πιο!+οτι τα βρεισκω και μεσω google που με την καμια δεν την κληνεις αυτη και τελος να νε καλα και το torrent!οεοεοεοεοε!

Eν μέρει συμφωνώ.
Είναι αδιανόητο να υπάρχουν GPS πολλών ευρώ, φακός που απλά ανοίγει το φλας 3 ευρώ και πολλά άλλα.
Τώρα όμως κάτι εφαρμογές που αξίζουν πραγματικά και δεν είναι απο μεγαλοεταιρείες δεν βλάπτει να τις αγοράσουμε.

Πάντως θα μπορούσα να αγοράσω την Google και να βάλω στα "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ" το cracked και άλλα! :P :lol:

#25   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:51

η πειρατεια σκοτωνει την τσεπη των developer και η γνησιότητα την δικη μου....
μαλλον θα κοιταξω την δικη μου τσεπη...

Ναι αλλά αν ήξερες να προγραμματίζεις και να γίνεις developer μετά θα τα έβλεπες όλα από τελείως διαφορετική οπτική γωνία.
Έχει μια βάση αυτό που λες αλλά δεν κάνουν όλα τα προγράμματα 7000Ε σαν το Photoshop!
Αντί να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα πάρε 3-4 apps! Και ποιο καλό για την υγεία σου και ποιο καλό για την συνέχια των developers.

#26   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:56

Ναι αλλά αν ήξερες να προγραμματίζεις και να γίνεις developer μετά θα τα έβλεπες όλα από τελείως διαφορετική οπτική γωνία.
Έχει μια βάση αυτό που λες αλλά δεν κάνουν όλα τα προγράμματα 7000Ε σαν το Photoshop!
Αντί να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα πάρε 3-4 apps! Και ποιο καλό για την υγεία σου και ποιο καλό για την συνέχια των developers.

κανονικα για μενα θα επρεπε εσεις να ξεσηκοθητε και να πειτε στην μαμα apple οτι τα 80 ευρο το χρονο ειναι υπερβολικα!αν δινεις 80 ευρο το χρονο πρεπει να τα κανεις αποσβεση και να εχεις και κερδος?γινεται αυτο ρε παιδεια?προσοπικα δεν εχω πιστοτικη ουτε paypal!μπορω ομως να αγορασω paysafe απο το περηπτερο,αλλα ελα που δεν την δεχοντε!αυτα ειναι μεγαλα κενα που πρεπει να λυθουν και μετα να παμε στο αν ο καθενας θελει να διαθεση και που τα λεφτα που βγαζει!

#27   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:00

κανονικα για μενα θα επρεπε εσεις να ξεσηκοθητε και να πειτε στην μαμα apple οτι τα 80 ευρο το χρονο ειναι υπερβολικα!αν δινεις 80 ευρο το χρονο πρεπει να τα κανεις αποσβεση και να εχεις και κερδος?γινεται αυτο ρε παιδεια?προσοπικα δεν εχω πιστοτικη ουτε paypal!μπορω ομως να αγορασω paysafe απο το περηπτερο,αλλα ελα που δεν την δεχοντε!αυτα ειναι μεγαλα κενα που πρεπει να λυθουν και μετα να παμε στο αν ο καθενας θελει να διαθεση και που τα λεφτα που βγαζει!

Είναι 99$ το χρόνο που σε μετατροπή είναι από 70-80 ανάλογα.
Όσο για την Paysafe δεν την δέχονται, γιατί σε αυτόν τον λογαριασμό που πληρώνεις τα λεφτά/χρόνο παίρνεις και τα κέρδη σου. Δεν μπορούν να βάλουν λεφτά σε Paysafe!

Όσο για την απόσβεση αν κάνεις κάτι χρήσιμο και 0.79 να το δώσεις την κάνεις άνετα.

#28   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:04

Ναι αλλά αν ήξερες να προγραμματίζεις και να γίνεις developer μετά θα τα έβλεπες όλα από τελείως διαφορετική οπτική γωνία.
Έχει μια βάση αυτό που λες αλλά δεν κάνουν όλα τα προγράμματα 7000Ε σαν το Photoshop!
Αντί να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα πάρε 3-4 apps! Και ποιο καλό για την υγεία σου και ποιο καλό για την συνέχια των developers.


στους καιρούς που διανύουμε πιστευω πως οπου μπορεις να γλιτωσεις φράγκα καλο ειναι να τα γλιτωνεις...
τωρα οσο αφορα το iphone οκ συμφωνω οτι με ενα 50 αρι ευρο το εχεις στησει μια χαρα το τηλ...
αλλα για το pc σκεψου εσκασα 2000 ευρο...ηθελα αλλα τοσα για να αγορασω τις εφαρμογες...win7 ultimate 64x, office 2010, nod 32,nero 10
κτλ κτλ...οποτε καταλαβενεις...

#29   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:08

Έτσι ρίχνετε στο 0 τις απώλειες από τα παράνομα downloads.

Φίλε πολύ καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι τα πνευματικά σου δικαιώματα. Η πειρατεία είναι το ίδιο, είτε πρόκειται για αξίες 0,79€ είτε 10000€. Ελεύθερη αγορά έχουμε, και ο καθένας μπορεί να αξιολογεί την δουλειά του όσο ακριβά ή όσο φτηνά νομίζει.
Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος.
Αν θες και την άλλη, πες μου τώρα εσύ που έχεις ρίξει στο 0 τις απώλειες σου το όνομα της εφαρμογής σου, και θα στην στείλω μέσα σε 10 λεπτά με email.

#30   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 04/12/2010 - 13:20

Φίλε πολύ καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι τα πνευματικά σου δικαιώματα. Η πειρατεία είναι το ίδιο, είτε πρόκειται για αξίες 0,79€ είτε 10000€. Ελεύθερη αγορά έχουμε, και ο καθένας μπορεί να αξιολογεί την δουλειά του όσο ακριβά ή όσο φτηνά νομίζει.
Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος.
Αν θες και την άλλη, πες μου τώρα εσύ που έχεις ρίξει στο 0 τις απώλειες σου το όνομα της εφαρμογής σου, και θα στην στείλω μέσα σε 10 λεπτά με email.

Ξαναλέω:
Αυτή η φράση είναι "For tutorial shake".
Είναι μεταφορά.

Εγώ έσβησα όλα τα links από Installous και μέχρι την 13 σελίδα του Google.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες