Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Installing Windows 7 [Bootcamp]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 18:26

Ο οδηγός είναι συμβατός με οποιονδήποτε Intel Mac.
Δεν πρέπει να σας φοβίζει τίποτα για την εγκατάσταση των Windows.
Όπως κάνετε εγκατάσταση Windows στο PC σας θα κάνετε και στον Mac σας , εύκολα και γρήγορα.
Για να ξεκινήσουμε θα πρέπει να έχουμε :

  • Intel Mac
  • Windows XP/Vista/7 Installation Disk
  • Superdrive ή κάποια μονάδα δίσκου τέλος πάντων :P
  • Καφεδάκι

Step 1) Τοποθετούμε το Windows XP/Vista/7 Installation Disk στην μονάδα δίσκου.

Step 2) Ανοίγουμε το Boot Camp Assistant (Applications -> Utilities -> Boot Camp Assistant)
Αναρτημένη εικόνα

Step 3) Όταν ανοίξει το παρακάτω παράθυρο πατάμε Continue
Αναρτημένη εικόνα

Step 4) Στην συνέχεια επιλέγουμε το μέγεθος που θέλουμε να δώσουμε , στο partition των Windows
Αναρτημένη εικόνα

Step 5) Εφόσον το partition έχει δημιουργηθεί μπορούμε να ξεκινήσουμε την εγκατάσταση των Windows πατώντας "Start Installation"
Αναρτημένη εικόνα

Ο Mac θα κάνει επανεκκίνηση αλλά αυτή τη φορά , θα ξεκινήσει από το DVD Disk με τα Windows XP/Vista7.
Τα υπόλοιπα θέλω να πιστεύω ότι τα ξέρετε (για την εγκατάσταση των Windows XP/Vista/7)

Υ.Γ Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης ο υπολογιστής θα κάνει restart.Σε μερικές περιπτώσεις που έχω ακούσει , ο Mac δεν ξεκινούσε από το partition των Windows αλλά από το OS X.
Για καλό και για κακό , όταν τον βλέπετε να κάνει επανεκκίνηση , την στιγμή που κλείνει πατήστε το Option Key (Alt) μέχρι να σας εμφανίσει τα διαθέσιμα Partitions.
Από εκεί επιλέξτε το Partition των Windows.

Υ.Γ.1 Κάθε φορά που θέλετε να ανοίξετε τα Windows , μόλις κάνετε επανεκκίνηση τον mac , πατήστε το Option (Alt) key και επιλέξτε το partition με τα Windows.

Υ.Γ.2 Δύο ScreenShot τα πήρα από άλλο Site καθώς έχω ήδη κάνει εγκατάσταση τα Windows 7 και το Boot Camp Assistant είναι διαφορετικό αν έχει εγκατεστημένα Windows.


®Telephoner


Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 07/12/2010 - 18:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/12/2010 - 18:44

Ολα καλά κι ωραία.Και σ'ευχαριστούμε!Όμως,σε μένα,παρόλο που τα έκανα όλα σωστά,στην αρχή δεν είχα ούτε ήχο,ούτε bluetouth,ούτε κάμερα!!Μετά από update του bootcamp(για windows),ο ήχος έφτιαξε,αλλά το πρόβλημα με το bluetouth και την κάμερα παραμένει!Τι μπορώ να κάνω?Εχω macbook pro 13"(το καινούργιο το 374GR)...

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 07/12/2010 - 19:19
Διόρθωση Quote


#3   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 21:46

Ολα καλά κι ωραία.Και σ'ευχαριστούμε!Όμως,σε μένα,παρόλο που τα έκανα όλα σωστά,στην αρχή δεν είχα ούτε ήχο,ούτε bluetouth,ούτε κάμερα!!Μετά από update του bootcamp(για windows),ο ήχος έφτιαξε,αλλά το πρόβλημα με το bluetouth και την κάμερα παραμένει!Τι μπορώ να κάνω?Εχω macbook pro 13"(το καινούργιο το 374GR)...

Για να διορθώσεις το πρόβλημα σου :
1)Βάζεις το DVD με το Snow Leopard (αυτό που είχε στο κουτί το MacBook) ενώ είσαι σε Windows
2)Πήγαινε στο φάκελο drivers του dvd.
3)Εκεί βρες και κάνε εγκατάσταση τους Drivers για iSight και Bluetooth.

#4   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:06

Επειδη ειμαι καινουριος στο θεμα MAC.. Εχω Snow Leopard, ειχα βαλει Windows XP με BootCamp και εβαλα μετα τα Ubuntυ. Σαν bootloader εχω το rEFIt και βγαζει και τα 3 λειτουργικα συστηματα.. Αλλα τα Windows δεν μπουταρουν και λενε κατι για error οτι λειπει ενα αρχειο (ενω υπαρχει).

Δεν με αφηνει να προχωρησω σε αλλη εγκατασταση του BootCamp :(

Καμια ιδεα ? (χωρις φορματ)

#5   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:12

Επειδη ειμαι καινουριος στο θεμα MAC.. Εχω Snow Leopard, ειχα βαλει Windows XP με BootCamp και εβαλα μετα τα Ubuntυ. Σαν bootloader εχω το rEFIt και βγαζει και τα 3 λειτουργικα συστηματα.. Αλλα τα Windows δεν μπουταρουν και λενε κατι για error οτι λειπει ενα αρχειο (ενω υπαρχει).

Δεν με αφηνει να προχωρησω σε αλλη εγκατασταση του BootCamp :(

Καμια ιδεα ? (χωρις φορματ)

Applications -> Utilities -> Boot Camp Asssistant -> Create or Remove a Windows Partition -> Continue -> Κομπλε :Ρ

#6   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:29

Δεν εχω καμια επιλογη που να λεει "Create or Remove a Windows Partition" :blink:

Αναρτημένη εικόνα

#7   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:49

Δεν εχω καμια επιλογη που να λεει "Create or Remove a Windows Partition" :blink:

Αναρτημένη εικόνα

Δεν είναι έτσι?


#8   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:53

Δεν είναι έτσι?


Ετσι ειναι αλλα οταν παταω το Continue μου βγαζει αυτο το error επειδη κατι εχει πειραξει το ubuntu και δεν το βρισκει σαν Partition :(

#9   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:00

gptsync είναι η λύση σου βρες το syntax ;)

#10   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:06

τι μηνυμα σου βγαζει error ακριβως?Το Googglares?
Telephoner θυμασαι καποτε που συζηταγαμε κατι παρομοιο που μου ειχε συμβει?Κατι εντολη δεν ειχα τρεξει και εφτιαξε?

#11   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:13

Οταν βαζεις linux αυτα βαζουν τον δικο τους Bootloader στον MBR (master boot record) με το Gptsync παίρνεις πισω αυτη την αλλαγη αλλα πρεπει να εισαι ετοιμος να φτιαξεις ξανα τον bootloader του osx αλλιως θα πρεπει να ξεκινας με το Dvd .. Οταν τον αποκαταστησεις μετα θα λειτουργεί αυτος και θα σου επιτρέψει να λειτουργήσει το bootcamp.Εγω εχω triple boot με τον Chameleon αλλα το έστησα ετσι απο την αρχή.. Τώρα και να καταφέρεις με αλλο πρόγραμμα να φτιάξεις παρτιτιον τα win δεν κανουν εγκατασταση.. Οπότε μονο το Bootcamp μπορεί..

Τελευταία επεξεργασία από: Wishman, 07/12/2010 - 23:17


#12   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:16

Οταν βαζεις linux αυτα βαζουν τον δικο τους Bootloader στον MBR (master boot record) με το Gptsync παίρνεις πισω αυτη την αλλαγη αλλα πρεπει να εισαι ετοιμος να φτιαξεις ξανα τον bootloader του osx αλλιως θα πρεπει να ξεκινας με το Dvd .. Οταν τον αποκαταστησεις μετα θα λειτουργεί αυτος και θα σου επιτρέψει να λειτουργήσει το bootcamp.


Ευχαριστω θα το δοκιμασω ;)

#13   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:17

ΝΑΙ!
Από ότι θυμάμαι το πρόβλημα ήταν με τον Bootloader των Windows.
Ορέστη δοκίμασε να ανοίξεις την εγκατάσταση των Windows μέχρι να φτάσεις στο σημείο που επιλέγεις δίσκο.
Εκεί πάτα Ctrl + F10 για να σου εμφανίσει το CMD .
Όταν ανοίξει το CMD γράψε :
Bootrec.ece/FixMbr
Bootrec.exe/FixBoot
Bootrec.exe/RebuildBdc

#14   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:24

ΝΑΙ!
Από ότι θυμάμαι το πρόβλημα ήταν με τον Bootloader των Windows.
Ορέστη δοκίμασε να ανοίξεις την εγκατάσταση των Windows μέχρι να φτάσεις στο σημείο που επιλέγεις δίσκο.
Εκεί πάτα Ctrl + F10 για να σου εμφανίσει το CMD .
Όταν ανοίξει το CMD γράψε :
Bootrec.ece/FixMbr
Bootrec.exe/FixBoot
Bootrec.exe/RebuildBdc

Αυτο ειναι για να αναλαβει ο Bootloader των win ολο το παιχνιδι αλλα βασικα δεν βλεπει τα αλλα λειτουργικα( και αυτο αν το εχεις ολοκληροσει), θα σου ξεκιναει μονο τα win..Μετα θελεις αλλο προγραμμα μεσω Win για να μπορεσεις να φτιαξεις το triple boot ..και γενικα το παιχνιδι με τον MBR ειναι λιγο τζιζ.. πας ευκολα για Format..

#15   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:26

Αυτο ειναι για να αναλαβει ο Bootloader των win ολο το παιχνιδι αλλα βασικα δεν βλεπει τα αλλα λειτουργικα( και αυτο αν το εχεις ολοκληροσει), θα σου ξεκιναει μονο τα win..Μετα θελεις αλλο προγραμμα μεσω Win για να μπορεσεις να φτιαξεις το triple boot ..και γενικα το παιχνιδι με τον MBR ειναι λιγο τζιζ.. πας ευκολα για Format..

Εγώ όταν το έκανα ξεκίναγαν όλα όπως πριν.
Μήπως το μπερδεύεις με το hackintosh?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες