Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Cellular Data


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2008 - 11:09

Παιδιά, έχω μια απορία που θα ήθελα να τη λύσω πριν έρθει ο λογαριασμός μου και αρπαχτώ με κανέναν στη Vodafone χωρίς λόγο.

Πριν από 3-4 εβδομάδες περίπου αγόρασα το iphone 3g μου από τη Vodafone. Σημειωτέον ότι το πρώτο iphone που πήρα βγήκε ελλατωματικό και μου το αντεκατέστησαν μέσα σε 5 ημέρες. Αυτό που έχω τώρα είναι μια χαρά, το έκανα jailbreak κτλ. κτλ.

Δεν μπήκα σε κάποιo iphone πρόγραμμα παρά μόνο έκανα ανανέωση το ήδη υπάρχον συμβόλαιο μου σε ένα "αρχαίο" πακέτο (Vodafone 120) με 2 ώρες δωρεάν χρόνο ομιλίας. Αυτό σημαίνει ότι στο πακέτο μου δεν υπάρχουν καθόλου data.

Για να μπω στο internet χρησιμοποιώ το Wi-fi είτε του σπιτιού μου είτε κάποιου χρήστη που δεν το έχει κλειδώσει (κανόνικο παράσιτο).

Από τις διάφορες εφαρμογές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούν διαδικτυακά δεδομένα (εκτός από τα προεγκατεστημένα) έχω βάλει το Swirlymms, το GPS Tracker, το Weather Widget, Cydia, και Installer.

Πήγα σήμερα να δω τις λεπτομέρειες από τη χρήση του κινηντού και μου εβγαλε ότι έχω κάνει απόστολή 233 Kbytes και λήψη 703 Kbytes. Το ξέρω ότι ο όγκος των δεδομένων είναι αμελητέος αλλά κανονικά δε θα έπρεπε να είναι μηδενικός; Και τελικά αυτός ο όγκος είναι χρεώσιμος; Απλά θέλω να ξέρω ποια εφαρμογή απ'όλες αυτές χρησιμοποιήσε (αν τελικά χρησιμοποιήσε) το 3G να μπει στο internet.

Μετά από αυτό διέγραψα τις ρυθμίσεις στο πεδίο Cellular Data Network για να δω αν θα συνεχιστεί η αποστολή/λήψη δεδομένων μέσω 3G. Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά των διαδικτυακά-επηρεαζόμενων εφαρμογών, οπότε η απορία μου δε λύθηκε. Ποια εφαρμογή μπορεί να προκάλεσε αυτή τη μεταφορά δεδομένων (δύσκολη ερώτηση) και θα χρεωθώ τελικά για αυτά τα Kbytes (εύκολη ερώτηση)...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2008 - 11:42

οχι δεν θα χρεωθεις γιατι κι εγω με καρτοκινητη βοντα μου γραφει αριθμους στα sent/receive αλλα δεν χρεωνομαι ουτε γνωστος μου με συμβολαιο παρομοιο με το δικο σου. αφου ομως αλλαξες το Cellular Data Network εισαι μια χαρα.επισης αν θες να εισαι περισσοτερο ασφαλης κατεβασε το bossprefs απο cydia και αφου το κατεβασεις,ανοιξε το και βεβαιωσε οτι 3g και edge ειναι στο off.

#3   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2008 - 11:49

Μάλιστα! Απενεργοποιώντας το 3g και το Edge θα μπορεί να γίνεται αποστολή και λήψη mms?

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2008 - 11:51

ναι κανονικα αφου τα mms τα στελνεις μεσω vodafone δικτυο και οχι μεσω internet

#5   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2008 - 12:09

Thanx, φίλε. Κατατοπιστικότατος!

#6   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/09/2008 - 06:27

Επισης να γνωριζεις οτι εφοσον δεν εκανες καποιο προγραμμα με data στο ΑPN σου γραφει από default webonly.vodafone.gr και οχι internet.vodafone.gr.Αυτό σημαινει οτι δεν υπάρχει περιπτωση να συνδεθει στο internet τουλαχιστον μεσω EDGE.Για 3G δε γνωριζω.Βέβαια οπως είπε κ ο φιλος παραπάνω αν εχεις από το BossPrefs τα ΕDGE και 3G στο off δε θα εχεις κανενα προβλημα.Εξάλλου αν συνδέεσαι στο net μέσω Wi-Fi δε νομιζω ότι χρειάζεσαι το 3G..

#7   skouliki

skouliki

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2008 - 14:20

Καλησπερα,

Θα ηθελα να μαθω τις ρυθμισεις της Vodafone οσον αφορα το Cellular Data
εχω προγραμμα με 500ΜΒ δωρεαν και στο APN εχω webonly.vodafone.gr
μπαινω κανονικα στο internet.

διαβασα για την ρυθμιση internet.vodafone.gr

τη διαφορα υπάρχει? να αλλαξω την ρυθμιση? θα κερδισω κατι?

Ευχαριστω...

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/09/2008 - 14:29

Μην αλλαξεις τιποτα

#9   skouliki

skouliki

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2008 - 14:51

ΟΚ, να μην αλλαξω τιποτα...
αλλα τι διαφορα υπαρχει μεταξυ webonly & internet?

Ευχαριστω...

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/09/2008 - 15:00

Δεν υπαρχει καμια. Απλα το ενα δημιουργηθηκε για τους χρηστες iPhone ενω το αλλο ηταν το παλιο
Διαβασε και εδω για να καταλαβεις http://www.iphonehel...opic,132.0.html




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες