Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέες αγγελίες υποδηλώνουν πρόγραμμα navigation από την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/12/2010 - 00:54

H Apple δημοσίευσε νέες αγγελίες για την αναζήτηση iOS software μηχανικών με έμφαση στην ανάπτυξη προγραμμάτων navigation.

Αναρτημένη εικόνα

Οι αγγελίες αναφέρουν ότι η Apple αναζητά μηχανικούς για την βελτίωση της επόμενης γενιάς προϊόντων της με εμπειρία στην ανάπτυξη προγραμμάτων navigation. Απαιτείται, μάλιστα, εμπειρία τριών χρόνων πάνω σε αυτόν τον τομέα για να έχουν μια ευκαιρία οι αιτούντες για πρόσληψη. Ανάμεσα στις άλλες απαιτήσεις είναι και η βαθιά γνώση υπολογιστικής γεωμετρίας ή θεωρία γράφων.

H Apple και στο παρελθόν αναζητούσε μηχανικό για να φέρει τους χάρτες στο iPhone σε ένα καλύτερο επίπεδο διαδραστικότητας με τους χρήστες και είχε μάλιστα εξαγοράσει και την εταιρεία Placebase, μια εταιρεία που προσφέρει υπηρεσίες για χάρτες με παρόμοια λειτουργικότητα με αυτή της Google. Μάλιστα, η Apple προχώρησε και σε άλλη μία εξαγορά αργότερα, αυτή της Poly9 που κατασκευάζει λογισμικό παρόμοιο με αυτό του Google Earth.

H κίνηση αυτή της Apple κρίνεται απολύτως λογική αφού η εξέλιξη των χαρτών της Google στις Android συσκευές είναι μεγαλύτερη από αυτή στο iPhone με υπηρεσίες όπως το Maps Navigation, vector και 3D εικόνες και offline maps στο Google Maps 5.0 να καθιστούν την Android έκδοση πολύ μπροστά. Η Apple δεν μπορεί να βασίζεται στη Google για τον εμπλουτισμό των υπηρεσιών του Maps.app και κινείται στη προσφορά δικής της λύσης. Έχει μάλιστα ήδη μεταφέρει τις υπηρεσίες τοποθεσίας σε δικούς τους servers και ίσως η νέα φάρμα που κατασκευάζεται να βοηθήσει περισσότερο σε μια cloud υλοποίηση των χαρτών.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2010 - 00:55

δεν το βλεπω καλα το google maps στο ios...

#3   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2010 - 01:24

εγω παλι δεν βλεπω καλα το ios χωρις το google maps...τουλαχιστον στο αρχικο σταδιο. Η google οπως και να το κανουμε ειναι πολυ μπροστα στο θεμα χαρτων και η apple πρεπει να φαει πολυ ψωμι για να καταστει ανταγωνιστικη σε αυτο το θεμα.

#4   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2010 - 09:11

Τους χάρτες δεν τους φτιάχνει η google.

#5   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/12/2010 - 09:45

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν δεν βάλει ένα δυνατό gps στις συσκευές της,ότι χάρτες και να βάλει δουλειά δεν κάνει..

Οι χάρτες του navigon είναι μια χαρά, το gps της σαν hardware από τα χειρότερα που έχω δεί!

#6   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/12/2010 - 10:39

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν δεν βάλει ένα δυνατό gps στις συσκευές της,ότι χάρτες και να βάλει δουλειά δεν κάνει..

Οι χάρτες του navigon είναι μια χαρά, το gps της σαν hardware από τα χειρότερα που έχω δεί!

Σε εμένα το GPS είναι πολύ accurate.
Βέβαια και εγώ έχω άλλη εφαρμογή GPS για το τηλέφωνο, καθως το Maps παρουσιάζει ελλήψεις:
1)Φωνητικές εντολές [Απλά ηχογραφήστε τες και βάλτε τις να παίζουν! Δύσκολο; Ναι, στο μέρος του προγραμματισμού]
2)Καλούδια όπως ETA, KM Driven [Εύκολο; Ναι! Απλά βάλτε το ΕΤΑ από το Google Maps :D και προσθέστε την λήψη δεδομένων ωστε στο μέλλον να βασίζεται σε data πραγματικών οδηγών. Το KM Driven είναι απλή πρόσθεση! :D]

#7   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2010 - 11:48

navimania.gr/showthread.php?t=25735

Εξαγορά της TomTom από την Apple;

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 18/12/2010 - 13:30
Προσθήκη τίτλου


#8   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2010 - 12:06

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν δεν βάλει ένα δυνατό gps στις συσκευές της,ότι χάρτες και να βάλει δουλειά δεν κάνει..
Οι χάρτες του navigon είναι μια χαρά, το gps της σαν hardware από τα χειρότερα που έχω δεί!

Μάλλον θα αναφέρεσαι στο παλαιότερο GPS hardware, πριν το iPhone 4 δηλαδή, όπου εκ του αποτελέσματος αποδεικνυόταν πραγματικά άχρηστο. Στο iPhone 4 όμως, ο δέκτης του GPS είναι όχι απλά καλύτερος από ότι χρησιμοποιούσε η Apple στα προηγούμενα μοντέλα, αλλά ισάξιος ή και καλύτερος από πολλά PIN devices παρά τους εγγενείς περιορισμούς που επιβάλει η διάταξη των κεραιών. Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλές συσκευές, κινητά ή PIN, που σχεδόν υπό οποιεσδήποτε συνθήκες να κλειδώνουν non-latched στίγμα σε λιγότερο από 10" ή που έχουν ακριβέστερο και ταχύτερο tracking.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες