Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περιορισμός των συσκευών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Cydia Store


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/12/2010 - 17:08

Ο chpwn επιβεβαιώνει ότι υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των iOS συσκευών που μπορούν να συνδεθούν με έναν λογαριασμό χρήστη στο Cydia Store [via]. O αριθμός αυτός είναι τέσσερις (4) iOS συσκευές και αν αναλογιστούμε τον συνολικό αριθμό των συσκευών που υπάρχουν (9) είναι πολύ μικρός.

Αναρτημένη εικόνα

Η ύπαρξη ενός τέτοιου περιορισμού είναι πολύ λογικός και σκοπό έχει να προστατεύσει το Store από τη διακίνηση εφαρμογών δωρεάν σε απεριόριστο αριθμό συσκευών. Την ίδια τακτική ακολουθεί και το App Store όπου μπορεί κανείς να κάνει authorize μέχρι και 5 συσκευές. Σε αντίθεση, όμως, με το App Store όπου είναι εφικτός ο επανακαθορισμός αυτών των πέντε συσκευών στο Cydia Store αυτό δεν επιτρέπεται. Ακόμα και με restore ο λογαριασμός του χρήστη στο Cydia Store παραμένει «δεμένος» με τη συσκευή, πιθανότατα γιατί συνδέεται με το UDID -τον μοναδικό αριθμό- αυτής.

Ας ελπίσουμε ότι ο saurik θα βρει μια λύση για αυτό το πρόβλημα σύντομα.


UPDATE: Στο App Store δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Ο κάθε χρήστης μπορεί χρησιμοποιώντας έναν λογαριασμό να εγκαταστήσει μια αγορασμένη εφαρμογή σε απεριόριστο αριθμό συσκευών. Ο αριθμός των 5 συσκευών αναφέρεται στον αριθμό των υπολογιστών που μπορούν να «δεθούν» με έναν λογαριασμό.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2010 - 17:11

Στο "Via" Χάρη ξέχασες το link :)

ezgif_com_crop_2.gif


#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/12/2010 - 17:18

fixed

Follow me on twitter


#4   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/12/2010 - 17:39

το App Store όπου μπορεί κανείς να κάνει authorize μέχρι και 5 συσκευές.

5 συσκευές ή 5 PC?

#5   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 23/12/2010 - 01:38

δηλαδή άμα πουλήσεις τη συσκευή έχασες μια άπο τις 4 άδειες . πρεπει να βρεθεί τρόπος "αποσυνδεσδης" του udid απο το cydia .

#6   cyberwalker

cyberwalker

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2010 - 03:12

Πολύ φοβάμαι ότι δεν εννοεί PC, αλλά apple συσκευές. Και αυτό είναι ήδη πρόβλημα για εμένα που από τα χέρια μου έχουν περάσει συνολικά 5 συσκευές... (για την οικογένεια, την κοπέλα μου + ένα που εκλάπη). Ευτυχώς στις δύο από αυτές είχα διαφορετικό λογαριασμό αλλά πλέον μένω με 3 ενεργοποιημένους για την πάρτη μου και προφανώς μου μένει μια μόνο ευκαιρία ακόμα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω με σύνεση. Ελπίζω να λύσει σύντομα το πρόβλημα ο Saurik.

#7   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 23/12/2010 - 05:05

5 συσκευές ή 5 PC?


Στο appstore 5 pc.. Δέν υπάρχει περιορισμός συσκευών στο Appstore.. Αυτό θα ήταν γελοίο παιδιά..

#8   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/12/2010 - 10:11

Πολύ φοβάμαι ότι δεν εννοεί PC, αλλά apple συσκευές.
Ελπίζω να λύσει σύντομα το πρόβλημα ο Saurik.

Φίλε, αν θα διαβάσεις προσεκτικά παραπάνω, η ερώτηση (που ήταν ρητορική) αφορούσε το App Store και ΟΧΙ το cydia.

#9   cyberwalker

cyberwalker

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 16:15

Φίλε, αν θα διαβάσεις προσεκτικά παραπάνω, η ερώτηση (που ήταν ρητορική) αφορούσε το App Store και ΟΧΙ το cydia.


Ωπ, ναι, σόρρυ! :P
Σχετικά με αυτό που αναφέρετε για το AppStore :
Το AppStore θέτει τον περιορισμό των 5 PCs ή το iTunes; Έχω την εντύπωση ότι οι 'συσχετίσεις' του εγκατεστημένου iTunes σε PC (ή MAC) με ένα κινητό είναι αυτές που περιορίζονται στις 5... ή μήπως όχι; :unsure: Μιλάω για το authorization του υπολογιστή για κάθε iTunes account. Μάλλον πρόκειται για το ίδιο πράγμα από άλλη οπτική γωνία, έτσι;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες