Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί με λες Gadgetakia;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 28/12/2010 - 16:37

Γιατί με λες Gadgetakia;

γιατί, επειδή από το 1984 αγόραζα όλα τα “μπλιμπλίκια” της nintendo; γιατί το 1987 αγόρασα το πρώτο laptop παγκοσμίως με ενσωματωμένο εκτυπωτή; μήπως επειδή δούλευα ένα καλοκαίρι ολόκληρο για να πάρω το πρώτο Game Boy με δώρο το tetris; μήπως,επειδή όταν ήρθε το πρώτο κινητό στην Ελλάδα Nokia 1010 πήγα και το αγόρασα; Γιατί; επειδή από τότε αλλάζω κινητό κάθε χρόνο; γιατί; επειδή μόλις βγήκε το πρώτο κινητό με δόνηση (Panasonic) το αγόρασα; μήπως γιατί αγόρασα ένα από τα πρώτα plamtop που ήρθανε στην χώρα μας;γιατί; επειδή πήρα το πρώτο πραγματικά έγχρωμο κινητό της Sony Ericsson; γιατί, επειδή αγόρασα 2 x mini disc sony; μήπως γιατί πήρα και τα bluetooth στερεοφωνικά ακουστικά της Sony; μήπως επειδή πήρα PSP με το που κυκλοφόρησε; γιατί; επειδή πήρα GPS με το που βγήκε; μήπως επειδή εκτός από laptop, desktop, έχω και ένα netbook; ή μήπως επειδή κυκλοφορούσα 3 χρόνια τώρα, με ένα blackberry στην μια τσέπη, ένα gps στην άλλη και ένα ipod touch στην τρίτη; τι σε κάνει να επιμένεις να λες ότι είμαι γκατζετάκιας; μήπως επειδή ακόμα και την ώρα της απίστευτης κρίσης που περνάει η χώρα μου, δεν έχω να φάω αλλά πληρώνω τις δόσεις του Iphone 4; ή μήπως γιατί μαζεύω λεφτά για ένα Ipad και ένα MacBook;
Ε ένα πάθος έχω και εγώ... και αυτό είναι η τεχνολογία... ούτε αλκοολικός είμαι, ούτε καπνίζω, ούτε ναρκωτικά παίρνω...

είναι κανένας άλλος που να με νιώθει; έχει κανένας άλλος τέτοια αρρώστια;
ξέρει κανείς αν υπάρχει σύλλογος ανώνυμων gadgetakidon για αποτοξίνωση;

πείτε μου και εσείς την ιστορία σας!

Τελευταία επεξεργασία από: GodfatherGR, 28/12/2010 - 16:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 28/12/2010 - 16:43

Μπορει να είμαι και εγώ.. Έχω gameboy color sp ds ps3 iPhone 4 καμία δεκαριά SE είχα και ps1 αλλα το πούλησαν iPad... Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αλλα κάτι επιπλέον θα έχω..

Τελευταία επεξεργασία από: MacDimitris, 28/12/2010 - 16:44


#3   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 28/12/2010 - 16:53

Mια απ' τα ίδια, αλλά με μικρότερη ιστορία διότι είμαι και μικρότερης ηλικίας...

#4   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 16:57

ολοι απο κατι θα παμε, ας φυγουμε και μεις απο κανα ογκο στο κεφαλι με ολη αυτη την ακτινοβολια :P

#5   JamesR21

JamesR21

    iPH Addict

  • 784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:06

Την ίδια ασθένεια πάσχω και γω και σίγουρα αρκετοί εδώ μέσα. Από το 1989, 6 χρονώνμε έναν IBM 8088 ήμουν. Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι ότι αναγνωρίζω το πρόβλημα μου.

Τελευταία επεξεργασία από: JamesR21, 28/12/2010 - 17:08


#6   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:14

Την ίδια ασθένεια πάσχω και γω και σίγουρα αρκετοί εδώ μέσα. Από το 1989, 6 χρονώνμε έναν IBM 8088 ήμουν. Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι ότι αναγνωρίζω το πρόβλημα μου.

εγώ πάντως, για να ξέρετε, στο μόνο που έκανα πλάκα είναι ότι θέλω να κάνω αποτοξίνωση!

#7   disorder

disorder

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:acheron911

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:17

δε νομιζω να ειναι κατι το αρνητικο να εισαι gudgetakias. απλα, να μη ξεφευγει το πραγμα. να μην εισαι υπερκαταναλωτικος και να αγοραζεις αβερτα το ο,τιδηποτε καινουριο βγαινει στην αγορα. δικο σου προβλημα ειναι το που και ποσα λεφτα θα ξοδεψεις απλα οπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι: παν μετρον αριστον.

#8   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:26

GodfatherGR respect my friend.

Πως ξέρεις ότι γεννήθηκες πραγματικός gadgetakias:

-- Μα φυσικά όταν ήσουν ο μόνος που μπορούσες να προγραμματίσεις το video χωρίς να διαβάσεις το Manual. (ναι, νέοι φίλοι μας, αυτό ήταν επίτευγμα!!!)

-- Έκανες diskcopy στον amstrad 6128

-- Τερμάτισες το lemmings

-- Πήρες GPS με το που βγήκε φυσικά

-- Πήρες iPod πολύ πριν το σωτήριο έτος 2007

-- Προσπαθούσες να μπεις με WAP στο internet όταν καθαρά φαινόταν ότι ήταν μια αποτυχημένη τεχνολογία

-- Πήρες PDA και μετά πάλευες να δεις τι θα το κάνεις

-- Έκανες ebanking λογαριασμό στην Εθνική την εποχή που σου έδιναν τους κωδικούς επιβεβαίωσης (TAN) σε χαρτί και τους έσβηνες ένα ένα με το που τους χρησιμοποιούσες.

-- Κανείς δεν μπορούσε να σε βρει εύκολα στο κινητό τις πρώτες ηρωικές εποχές των smartphones (WIN CE) αφού το κινητό σου συνέχεια κόλλαγε και δεν το έπαιρνες χαμπάρι για να του κάνεις hard reset.

-- Απορείς με τον κόσμο που δεν καταλαβαίνει τι επίτευγμα είναι η σταθερότητα του iPhone διότι δεν είχε την δική σου πρότερη κακιά εμπειρία.


Μπορώ να σκεφτώ και άλλα, αλλά ήδη νιώθω πολύ γέρος για να συνεχίσω :lol:

#9   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:26

Χαχαχα !! Μπράβο! Πολύ ωραίο!

Αυτό μας δίνει χαρά και δεν βαριόμαστε !!

Το μόνο "κακό" είναι ότι έχω μείνει με άπειρα καλώδια που τα περισσότερα δεν ξέρω καν για που είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις! :lol:

#10   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:59

GodfatherGR respect my friend.

Πως ξέρεις ότι γεννήθηκες πραγματικός gadgetakias:

-- Μα φυσικά όταν ήσουν ο μόνος που μπορούσες να προγραμματίσεις το video χωρίς να διαβάσεις το Manual. (ναι, νέοι φίλοι μας, αυτό ήταν επίτευγμα!!!)

-- Έκανες diskcopy στον amstrad 6128

-- Τερμάτισες το lemmings

-- Πήρες GPS με το που βγήκε φυσικά

-- Πήρες iPod πολύ πριν το σωτήριο έτος 2007

-- Προσπαθούσες να μπεις με WAP στο internet όταν καθαρά φαινόταν ότι ήταν μια αποτυχημένη τεχνολογία

-- Πήρες PDA και μετά πάλευες να δεις τι θα το κάνεις

-- Έκανες ebanking λογαριασμό στην Εθνική την εποχή που σου έδιναν τους κωδικούς επιβεβαίωσης (TAN) σε χαρτί και τους έσβηνες ένα ένα με το που τους χρησιμοποιούσες.

-- Κανείς δεν μπορούσε να σε βρει εύκολα στο κινητό τις πρώτες ηρωικές εποχές των smartphones (WIN CE) αφού το κινητό σου συνέχεια κόλλαγε και δεν το έπαιρνες χαμπάρι για να του κάνεις hard reset.

-- Απορείς με τον κόσμο που δεν καταλαβαίνει τι επίτευγμα είναι η σταθερότητα του iPhone διότι δεν είχε την δική σου πρότερη κακιά εμπειρία.


Μπορώ να σκεφτώ και άλλα, αλλά ήδη νιώθω πολύ γέρος για να συνεχίσω :lol:


απλά έχω διπλώσει στα γέλια!!!! χαχαχα μα ακριβώς αυτά έχω κάνει... μέχρι και script σε unix και σε cobol!!!
Το κάψαμε ρε παίδες... γιαυτό είπα, πρέπει να κάνουμε κανα meeting να τα πούμε και αυτά από κοντά να λιώσουμε!!!

#11   Thermoman

Thermoman

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Thermoman

Δημοσίευση 28/12/2010 - 17:59

χαχαχα
ωραίο πραγματικά τοπικ...

Αν και οικονομικά δεν μπορώ να πω ότι μικρός είχα μεγάλη δύναμη ώστε να έχω υπολογιστή από πολύ μικρή ηλικία άρχισα στα 15 μου με τον πρώτο celeron στα 300 και όταν τον πίεσα στα 330 του έβαλα και ανεμηστιράκι!!!

Όταν βγήκαν οι dolby surround ενισχυτές πήρα τότε 110.000 (σχολείο πήγαινα και τα μάζευα ένα ένα τα χιλιάρικα) της Teac που δεν ήταν και κάνα σοβαρό τεχνολογικό επίτευμα για να βλέπω τον τιτανικό ξανά και ξανά την ώρα που σπάει σε όσο το δυνατόν πιο μεγάλη ένταση μπορούσα, έχω ένα απο τα ελάχιστα της εποχής cd player deck που είχε dot matrix οθόνη για τους τίτλους με cd text και τα γράμματα τα έβγαζε στρογγυλά και όχι τετράγωνα (με γραμμες δλδ)...

Έγραψα έναν χαζοκώδικα σε pascal αν θυμάμαι καλά στην δευτέρα λυκείου για να του δίνω 5 διαφορετικούς αριθμούς και να μου δίνει εκείνο ποιο σετ 4αρων από αυτούς μου έκανε έναν συγκεκριμένο αποτέλεσμα ώστε να κερδίσω σε έναν διαγωνισμό του τσαουσόπουλου και ενώ τους έδινε 30 δευτερα σε ολους και πολλοί δεν το βρίσκαν εμένα δεν πρόλαβε να πει ούτε "πάμε"... αχαχαχαχα αυτό το θυμάμαι χαρακτηριστικά τον είχα αφήσει κόκαλο...:)

Για κάποιο λόγο είχα μια ατελείωτη μανία να προσπαθώ να φτιάξω ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στο σπίτι να επικοινωνούν μεταξύ τους αλλά πάντα κάτι μου την έσπαγε για τις περιορισμένες δυνατότητες του και στο τέλος τα παράταγα...

Είχα και εγώ για λίγο καιρό mini disk αν και μπορώ να πω ότι δεν πέτυχε τόσο η συγκεκριμένη κίνηση της sony...
Κωδικοποιούσα ΝΥΧΤΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ mp3 με εντολές μέσα απο cmd παράθυρα (DOS)
Κατέβαζα mp3 με λινκ 1 προς 1 και πολύ δύσκολα με το getright με Pstn και προσπαθούσα πάντα να συνδεθώ στα 56k γιατί συνήθως μου καθόταν γραμμή 33.6!!! (έκανα χρυσό τον ΟΤΕ)...

Έκανα μεγάλη χαρά όταν έφτιαξα το πρώτο μου pc χωρίς floppy (το θεωρούσα ηλίθιο μετά από την τεχνολογία που είχαμε να βασιζόμαστε σε δισκέτες (ΕΛΕΟΣ).

Δεν είχα λεφτά έτσι πήρα το ipod touch για να καλύψω την κάψα μου για i συσκευή... μετά βρήκα λίγα λεφτά έτρεξα πήρα το 3άρι και τώρα με σκίσιμο πήρα το 4άρι και το έχω σαν παιδί μ.


Έβαλα το 2004 Υδρόψηξη χωρίς ανεμηστήρια στον υπολογιστή μου!!! (η οποία δουλέυει αδιάκοπα μέχρι και τώρα)...

δικτυακούς δίσκους και άλλα πολλά που κατεβάζω ταινείες και σειρές χωρίς τελικά να βρίσκω τον ουσιαστικό λόγο απλά και μόνο για να το κάνω... όπως το τσιγάρο ας πούμε... δεν υπάρχει λόγος ουσιαστικός απλά σε ικανοποιεί...

πάραυτα γενικότερα δεν πίνω δεν καπνίζω δεν δεν δεν γενικά... :)

Τελευταία επεξεργασία από: Thermoman, 28/12/2010 - 18:02


#12   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 18:09

Thermoman είσαι και εσύ ένας από εμάς!!! :lol:


Φταίω εγώ που έχω ερωτευτεί το νέο macbook Air. Δεν το χρειάζομαι, αλλά πρέπει να το αποκτήσω. Γιατρέ μου είναι σοβαρό; :lol:

#13   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 28/12/2010 - 18:11

δικτυακούς δίσκους και άλλα πολλά που κατεβάζω ταινείες και σειρές χωρίς τελικά να βρίσκω τον ουσιαστικό λόγο απλά και μόνο για να το κάνω...


υπαρχεί ένα σκηνικό ακριβώς αυτού στο Big Bang Theory. Μπαίνει η γειτόνισα και βλέπει τα "Nerds" με στο pc πάνω από τον seldon ο οποίος αναβοσβήνει τα φώτα από το pc και χαίροντε... και μπαίνει εντελώς ξενέρωτα... "γιατί να το κάνετε από το pc?" και η απάντηση ήταν ομόφωνη... "γιατί μπορούμε!"

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 18:19

Πάρε ένα ipad .. Και θα παψεις να το αναζητας .. Θα σου περάσει..
Από μικρός θυμάμαι να συνδεω τηλέφωνα στο ΣΠΙΤΙ.. Και που δεν είχα βάλει τηλέφωνο..
Εγω είχα ένα ν commodore 64 για αρχη .. Αγορασα 300000 χιλιδες το πρώτο κινητό της telestet ένα Ericsson με αναδιπλουμενη κεραία.. Αρκετά nokia, samsung, htc, και Από το 2007 κόλλησε στο iPhone και γενικά στην apple

Έχω όλα τα iPhone, Έχω ipad, πρόσφατα απέκτησα MacBook pro.. Και περιμένω σε 2 μέρες apple tv Από αγγλία..

Συμπασχω και εγω λοιπόν..

#15   panosss23

panosss23

    iPH Enthousiast

  • 498 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/12/2010 - 18:57

χαχα μαρεσεις....

λοιπον
3 atari
game boy το πρωτο
master system
snes nidento
sega saturn
sony playstasion 1
sony playstasion 2
psp sony
dectop pc 1999 το πρωτο pc που αγορασα.
laptops
ibm, acer, turbox , ibm 2 , fujitsu siemens, hp ,apple mac air, toshiba, apple ipad, κ τωρα ενα desktop.
κηνιτα,
nokia 3210 x 2
8210 x 2
6600 slide
n95
n95 8gb black
3330
3510
Nokia 5300 XpressMusic
Nokia 6110
Nokia 6110 Navigator
Nokia 6111
Nokia 6131
Nokia 6210
Nokia 6220
Nokia 6230i
6230 απλο
Nokia 6510
Nokia 6610
Nokia 7250
Nokia 7650
Nokia 8850
nokia 5210

ericsson Samsung
c 905 p 300
w302 p 310 απο expansys εξοτερικο.
t 28 s x550
t 39 c 300
t 68 htc Touch Diamond
t 20 e s 100
r380 alcatel OT 525
t 10 s OT 300
w 550
k 850
t 300
sharp gx 10
siemens sx 1
siemens sl 55
siemens sl 45i το πρωτο που επαιζε mp3 το ηθελα για το στρατο
panasonic το πρωτο που βγηκε με καμερα,
δυο κινεζικα ενα ρολοι κηνιτο κ ενα με τηλεοραση

iphone 2g x 3
iphone 3g
iphone 3gs
iphone 4
απο κηνιτα ειναι καμια 10 αρια ακομα αγνοστες μαρκες,δεν εχει νοημα να τα γραψω
ειμαι γεννηθεις το 1982... αυτη ειναι η ιστορια μου, εφαγα πολυ ωρα να τα βρω κ να τα γραψω...
καλα ενοιτε οτι δεν τα εχω ολα τωρα.ορισμενα ναι,
τηλεοραση χεριου πριν πολλα χρονια με κουπονια απο εφημεριδες :P :P
τηλεκατεθ αεροπλανα 1 ελικοπτ 2 4χ4 με βενζιν
hoby airsoftguns mp5 , κ ενα m16 , uzi ,... ktl
σταματαω

Τελευταία επεξεργασία από: panosss23, 28/12/2010 - 18:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες