Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

"Aντίστροφο torrent" σύστημα από το Hackulous


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/12/2010 - 22:02

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε το Hackulous, την ομάδα πίσω από το Apptrackr και Installous, πηγές όπου χρήστες jailbroken συσκευών μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν τις περισσότερες εφαρμογές που υπάρχουν στο App Store.

Η βάση των χρηστών είναι ιδιαίτερα σημαντική ξεπερνώντας τους 10 με 11 εκατομμύρια μοναδικούς επισκέπτες κάθε μήνα. Η φιλοσοφία πίσω από τo Apptrackr είναι το "try-before-you-buy", μια ιδιαίτερα αφελής δικαιολογία για το παράνομο κατέβασμα της δουλειάς των developers. To Hackulous έκανε δύο νέες ανακοινώσεις σχετικά με την πειρατεία που αφορούν το "Clutch" και το "Κickback".

Αναρτημένη εικόνα

To "Clutch" είναι μια μέθοδος με την οποία οι χρήστες «σπάνε» μια εφαρμογή και αργότερα την ανεβάζουν στο apptrackr έτσι ώστε να την κατεβάσουν και άλλοι χρήστες. Η διαδικασία αυτή είναι κάπως περίεργη και αποθαρρυντική για τους μέσους χρήστες με συνέπεια να λείπουν αρκετοί τίτλοι από το apptrackr. Η νέα αναβάθμιση που θα γίνει στο Installous θα εμφανίζει στο χρήστη ένα μήνυμα ότι διαθέτει για παράδειγμα κάποια εφαρμογή που δεν υπάρχει στη βάση του apptrackr. Ο χρήστης θα ερωτάται σε μια τέτοια περίπτωση εάν επιθυμεί να μοιραστεί αυτή την εφαρμογή και με τον υπόλοιπο κόσμο. Εάν απαντήσει θετικά, τότε η εφαρμογή θα αρχίσει να ανεβαίνει στο παρασκήνιο σε κομματάκια.

Η διαδικασία αυτή θυμίζει την αντίστροφη πορεία ενός torrent, όπου ένα αρχείο μοιράζεται από πολλούς χρήστες σε κάποιον άλλον και ούτω καθεξής. Τώρα, η ίδια εφαρμογή από πολλούς χρήστες θα ανεβαίνει σιγά σιγά στο apptrackr όπου θα μπορούν να την κατεβάζουν και άλλοι.

H άλλη ανακοίνωση έχει σχέση με το Mac App Store και μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   panospap

panospap

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 22:17

ωραια και τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/12/2010 - 22:40

κακό για τους developers, καλό για τους «τζαμπατζήδες»

Follow me on twitter


#4   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:41

Δηλαδή για να καταλάβω...

Έχω εγώ πχ μια εφαρμογή που δεν υπαρχει στο apptrackr, την έχω αγορασμένη νόμιμα, αυτό θα μου ζητήσει να την ανεβάσω στο apptrackr σιγά σιγά? Και αν ναι ποιός θα κάνει το σπάσιμο? Και πως μπορεί αυτό να μου παρέχει εμένα ασφάλεια?

#5   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:50

Δηλαδή για να καταλάβω...

Έχω εγώ πχ μια εφαρμογή που δεν υπαρχει στο apptrackr, την έχω αγορασμένη νόμιμα, αυτό θα μου ζητήσει να την ανεβάσω στο apptrackr σιγά σιγά? Και αν ναι ποιός θα κάνει το σπάσιμο? Και πως μπορεί αυτό να μου παρέχει εμένα ασφάλεια?

1) Ναί
2) Δεν ξέρουμε ίσως αυτοί
3) Τώρα τι ψάχνεις :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: MacDimitris, 28/12/2010 - 23:51


#6   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:50

μηπως αντιστηχο του torrent?γτ αυτο το πραγμα κανει το torrent και στελνεις και λαμβανεις!

#7   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:53

εγω παλι νομιζω οτι αγορασα imac την καταληλη εποχη..

ερχονται χρυσα χρονια για τους mac users (οχι οτι δεν ηταν)..

πολυ καλα νεα....

ειπαμε οι εφαρμογες που ειναι must ΠΡΕΠΕΙ να αγοραζονται.... αλλα και το warez ειναι στα συν μιας καταστασης..

#8   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:53

Δηλαδή για να καταλάβω...

Έχω εγώ πχ μια εφαρμογή που δεν υπαρχει στο apptrackr, την έχω αγορασμένη νόμιμα, αυτό θα μου ζητήσει να την ανεβάσω στο apptrackr σιγά σιγά? Και αν ναι ποιός θα κάνει το σπάσιμο? Και πως μπορεί αυτό να μου παρέχει εμένα ασφάλεια?

ρε παιδεια ρε παιδεια? αν hackaρι καποιος το κινητο μας και?δεν λυνεται με ενα restore στην χειροτερη?μας ρωταει αν θελουμε να το ανεβασουμε!και εδω εχω το torrent στο pc και δεν εχω τπτ απο ιους θα εχω στο κινητο???νομιζω οτι υπερβαλουμε λιγο!

#9   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2010 - 23:56

ρε παιδεια ρε παιδεια? αν hackaρι καποιος το κινητο μας και?δεν λυνεται με ενα restore στην χειροτερη?μας ρωταει αν θελουμε να το ανεβασουμε!και εδω εχω το torrent στο pc και δεν εχω τπτ απο ιους θα εχω στο κινητο???νομιζω οτι υπερβαλουμε λιγο!


Βασικά εμένα στο μυαλό μου δεν πήγε το να hackαρει το iPhone αλλά να μπορεί η apple να βρεί οτι ο λογαριασμός σου πχ ανεβάζει εφαρμογές στο apptrackr με ότι συνεπάγεται αυτό!

#10   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 29/12/2010 - 00:02

Γιατί μια και δυό φορές έχουν hackαρει κινητά;

#11   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 29/12/2010 - 11:23

υποθέτω οτι το άρθρο αναφέρεται στη λειτουγρια mobilehunt που υπάρχει στο installous 4 beta?
btw είναι διαθέσιμο στο cydia και εμφανισιακά τουλάχιστον φαίνεται αρκετά ανανεωμένο...

Τελευταία επεξεργασία από: tasulm, 29/12/2010 - 11:24


#12   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/12/2010 - 13:19

Δηλαδή για να καταλάβω...

Έχω εγώ πχ μια εφαρμογή που δεν υπαρχει στο apptrackr, την έχω αγορασμένη νόμιμα, αυτό θα μου ζητήσει να την ανεβάσω στο apptrackr σιγά σιγά? Και αν ναι ποιός θα κάνει το σπάσιμο? Και πως μπορεί αυτό να μου παρέχει εμένα ασφάλεια?

Εσύ έχεις μια εφαρμογή την οποία την έχεις σπάσει (στην ουσία της αφαιρείς το copy protection) με Clutch, ή με AppCrackr, ή με CrackNShare, είτε με οτιδήποτε άλλο App υπάρχει στο cydia και βρίσκεται μέσα στο iDevice σου (τα νόμιμα apps που έχεις από το App Store μέσα στην συσκευή σου, σπάζουν με αυτές τις εφαρμογές και αποθηκεύονται σε συγκεκριμένη τοποθεσία). Εσύ όμως βαριέσαι να την κάνεις upload στα γνωστά μαγαζάκια ή δεν θέλεις για τον άλφα ή βήτα λόγο.
Εκεί λοιπόν, έρχεται το Mobile Hunt και σε ρωτάει ότι έχεις μια σπασμένη εφαρμογή που δεν υπάρχει στο μαγαζάκι, και αν θέλεις δίνεις την άδεια να σου πάρει ένα μικρό κομματάκι. Ενώνοντας τα κομματάκια από διάφορους χρήστες, έχουν την σπασμένη εφαρμογή στο μαγαζί και για τους υπόλοιπους.
Αυτή την στιγμή, μόνο το AppCrackr συνεργάζεται με την εφαρμογή AppBox και στέλνει σε αυτήν τις εφαρμογές που σπάει για να τις πάρουν και άλλοι (μέσω AppBox)

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 29/12/2010 - 13:29


#13   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2011 - 10:16

Για όσους ενδιαφέρονται, το Ιnstallous 4 κυκλοφόρησε στο cydia σε κανονικό release, και περιλαμβάνει την λειτουργία Mobile Hunt.
(Πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσετε το Ιnstallous 3)

#14   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/01/2011 - 10:42

Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, αν και προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω στο ανέβασμα εφαρμογών μιας και δεν έχω καμία αγορασμένη...

#15   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/01/2011 - 10:57

Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, αν και προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω στο ανέβασμα εφαρμογών μιας και δεν έχω καμία αγορασμένη...

Δεν αρκεί να την έχεις αγορασμένη. Θα πρέπει να την έχεις σπάσει εσύ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες