Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κατάληψη στο ΜΕΤΡΟ τα ξημερώματα – Αυξήσεις “φωτιά” στα εισιτήρια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   poison

poison

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 01:55

κυριοι δε ξερω τι λετε και τι θελουν να κανουν οι πολιτικοι
αλλα εδω παει να γινει μια σωστη κινηση και σεις βλεπετε ονειρα
κοιταξτε να δειτε μισθολογικο χαρτι ενος οδηγου 20 χρονων και μετα θα καταλαβετε γιατι πραμα μιλαω
ο οδηγος ειναι οδηγος και τιποτα παραπανω
ειναι ενας ανιδικευτος εργατης απλα εμεις θελουμε να τον παρουσιασουμε σαν μεταφορεα ψυχων και λοιποες μπουρδες
ας αφησουμε να φτιαξουν ενα δημοσιο αν οχι τελειο τουλαχιστον λιγοτερο συσβασταχτο για ολη την ελλαδα

Φιλος μου που μπηκε στα τρολευ οδηγος ξεκινησε με 1200 καθαρα μισθο και πηρε την πρωτη χρονια στην υπηρεσια 11/100 αυξηση πριν απο 3 χρονια οταν εγω μετα απο 9 χρονια δουλειας με βαρεα ενσημα και ανθυγειηνα με το ζορι φτανω τα 1000 ε δεν θα λυπηθω και για τους δημοσιους κοπριτες που εννοειται πως δεν τα ξυνουν ολοι αλλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε και τι λεμε να βλεπουμε τι τραβαει ο περισσοτερος κοσμος στον ιδιωτικο τομεα και σε οποιον δεν του κανει το δημοσιο ας παραιτηθει και ας ερθει στον ιδιωτικο για δουλεια να δει την γλυκα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 01:58

10.000.000 ζουμε στην Ελλαδα με 1.000.000 δημοσιους υπαλληλους.
Ας μπει μια αξιολογηση και οσοι ειναι κοπρασκυλα και πετανε χαρταετο να παρουν ποδι αλλα αυτο μοιαζει ουτοπικο. Φυσικα ολα αυτα γινονται με την ανοχη της καθε κυβερνησης που η μια φευγει και αλλη ερχεται για να διορισει τους δικους της. Μπλε,πρασινοι,κοκκινοι ολοι καλοι χωρατε στο δημοσιο τομεα μεχρι να γονατισει η χωρα. Δεν παραγουμε τιποτα μονο δημοσιους υπαλληλους που οι περισσοτεροι δεν ειναι σωστοι ουτε στις υποχρεωσεις τους.
Κανενα ελεος στον δημοσιο υπαλληλο και ναι να τους κοψουν και μισθο γιατι οι μισοι οχι μονο δεν αξιζουν αλλα εχουν φιλησει και κ@τουρημενες ποδιες για να παρουν μια θεση στο δημοσιο στερωντας την απο εναν νεο η νεα.
Πειτε μου ποιον πρεπει να λυπηθω τον δημοσιο υπαλληλο,που οτι και να κανει δεν τον κουναει κανεις απο την καρεκλιτσα του(το πολυ πολυ να φαει επιπληξη) ή καποιον που βρισκεται στον ιδιωτικο τομεα και ειναι με το φοβο να απολυθει?
(πατερας γνωστης μου στην αθηνα ηταν ελεγκτης εισητηριων και τον εβλεπα να πινει καφε 11 ωρα αραχτος με την εφημεριδα σε καφετερια,ενα τυχαιο παραδειγμα φερνω και μεσα στο θεμα)

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2011 - 02:02


#18   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 02:01

Φιλος μου που μπηκε στα τρολευ οδηγος ξεκινησε με 1200 καθαρα μισθο και πηρε την πρωτη χρονια στην υπηρεσια 11/100 αυξηση πριν απο 3 χρονια οταν εγω μετα απο 9 χρονια δουλειας με βαρεα ενσημα και ανθυγειηνα με το ζορι φτανω τα 1000 ε δεν θα λυπηθω και για τους δημοσιους κοπριτες που εννοειται πως δεν τα ξυνουν ολοι αλλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.Οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε και τι λεμε να βλεπουμε τι τραβαει ο περισσοτερος κοσμος στον ιδιωτικο τομεα και σε οποιον δεν του κανει το δημοσιο ας παραιτηθει και ας ερθει στον ιδιωτικο για δουλεια να δει την γλυκα.

πολυ σωστος φιλε
αλλα το θεμα δεν ειναι ο κοπριτισμος
και στη συγκεκριμενη πριπτωση δε μιλαμε για κοπριτες αλλα για εργαζομενους που πληρωνονται παραπανω απο οσο ΠΡΕΠΕΙ
αλλο ο υπαλληλος σε γραφεια που ξυνει τα τετοια του ολη μερα και αλλο οι οδηγοι
εγω δεν ηθελοα να θιξκω οτι δε δουλευουν αλλα μεχρι εκει ρε φιλε .να φτασει δηλαδη ενας ΟΔΗΓΟΣ να περνει οσα περνει ενα προισταμενος τραπεζας για παραδειγμα που εχει φαει τη ζωη του στο διαβασμα ???
τοσο αξιζουν και τοσο θα παρουν οσο και να θελουν να μας το παιξουν θιγμενοι

#19   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 02:13

καλα ολα αυτα που λετε ρε παιδια αλλα ποιος θα τα επιβαλλει αυτα?
Αυτος http://www.iphonehel...λεφτά-δημοσίου/ ?
Αναρωτιεμαι δηλαδη αν αυτοι που δεν βαζουν ταξη στο δικο τους μαγαζι(Βουλη λεγεται με τοσους διορισμενους που αν αποφασισουν να δουλεψουν ολοι θα γινει απεξω λαικη διαδηλωση) ειναι ικανοι να βαλουν ταξη σε κατι που τους ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.Ειλικρινα πιστευετε οτι μια χωρα που γκρεμιζει οτιδηποτε σημαινει αναπτυξη ειναι ικανη με το να κανει αυξησεις σε εισιτηρια να σωσει χρεωκοπημενα μεσα μαζικης μεταφορας?Εδω οι ιδιοι δεν τα χρησιμοποιουν για να βοηθησουν υποτιθεται.
Ξυπνατε και αφηστε τα ρομαντικα πρεπει,αυτα τα ξερουμε ολοι,δεν ειμαστε χαζοι για να καταλαβουμε τι πρεπει να γινει για να ορθοποδησει κατι.Απλα εχω μια απορια και τελειωνω...αυτα τα μετρα με τις αυξησεις παντου που θα σωσουν ολα αυτους τους οργανισμους που καποτε μας εξυπηρετησαν(χρηματιστηριο ξεχασαμε μαλλον τι ρολο επαιξαν και τι λεφτα φαγωθηκαν απο τις δηθεν επενδυσεις)γιατι δεν τα επαιρναν οταν ο κοσμος ειχε υποτιθεται λεφτα αλλα τα παιρνουν τωρα?Θα μου πειτε γιατι η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο....αμ δε που ειναι ετσι.Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο απο τελη δεκαετιας 90 και τοτε ανελαβαν οι τραπεζες να σωσουν τη παρτιδα(με το αζημιωτο φυσικα)δωριζοντας στην ουσια δανεια.
Το ψαρι δυστυχως βρωμαει απο το κεφαλι και αν δεν φυγει η βρωμα απο κει εμενα και φανταζομαι αρκετο κοσμο δεν θα τον πεισει κανενα μετρο οτι δεν ειναι εκ του πονηρου η το λιγοτερο μονοπλευρο.Αν εσας σας πειθουν τοτε ειλικρινα ειστε ευτυχισμενοι ανθρωποι οπως και να μεταφραζεται αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 03/01/2011 - 02:14


#20   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:03

Παιδιά να σας πω κάτι μιας και είμαι εργαζόμενος στα ΜΜΜ... Πέρασα 6μηνη εκπαίδευση από την εταιρία που δουλεύω (Μετρό), προκειμένου να μάθω να χειρίζομαι ΟΛΑ τα συστήματα ενός σταθμού, και εφόσων περάσω τις εξετάσεις παίρνω την θέση. Και όταν λέω συστήματα εννοώ: υπολογιστές χειρισμού συρμών, πυρανίχνευση-πυρόσβεση μέσω inergen και τον χειρισμό τους από τερματικά και τοπικά συστήματα στους τεχνικούς τους χώρους (4 επίπεδα κάτω από την γη), χειρισμό και αντιμετώπιση βλαβών σε ανεκλυστήρες-κυλιόμενες-μηχανήματα έκδοσης και επικύρωσης εισιτηρίων, ενεργοποίηση-απενεργοποίηση ρεύματος ηλεκτροφόρας γραμμής (750W συνεχούς έντασης) και πολλές φορές τοπικά στις ράγες με τη χρήση γειωτήρων για την ηλεκτροφόρο, αντιμετώπιση κάποιων βλαβών στους συρμούς (σήματα και μοχλοί κινδύνου, πόρτες συρμού κτλ.), χειρισμό φωτισμού-εξαερισμού μέσω συστημάτων BMS, διαδικασίες αντιμετώπισης περιστατικών όπως απειλές βόμβας, ατόμων κάτω από συρμό, ακινητοποιημένος συρμός λόγω βλάβης εντός σήραγγας με επιβάτες εντός αυτού κ.ά, πρώτες ιατρικές βοήθειες για περιπτώσεις επιβατών που τραυματιστούν και πολλά άλλα που και να σας πω δεν θα καταλάβετε... Προσθέστε σε αυτά και την εξυπηρέτηση των επιβατών σε πληροφορίες και άλλα, και αναλογιστείτε πόσοι συνάνθρωποί μας ξεσπούν πάνω μας βρίζοντας, φτύνοντας και πολλές φορές χειροδικώντας σε συναδέλφους μου και εμένα... Τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν πολλοί άσχετοι δημοσιογράφοι και πιστέψτε με στα 9 χρόνια που δουλεύω έχω δει και έχω περάσει πάρα πολλά. Επιπλέον δεν έχω σταθερό ωράριο και δουλεύω πρωϊνά, απογευματινά και βραδινά (22:00-06:00), σαββατοκύριακα, αργίες και υπερωρίες. Ξέρετε λοιπόν πόσο μισθό έπαιρνα? 1400 ευρώ μαζί με βραδινά, υπερωρίες, σαββατοκύριακα και αργίες. Τώρα ξέρετε πόσα παίρνω με τις μειώσεις? 990 με 1000 ευρώ... Και τέλος να ξεκαθαρίσω κάτι. ΔΕΝ είμαστε δημόσιο, αλλά εταιρία ιδιωτικού δικαίου.
Εν πάσει περιπτώσει πολλοί συνάνθρωποι κάνουν σκληρές δουλειές και παίρνουν λίγα λεφτά. Μην τα βάζουμε με τον εργαζόμενο. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό. Πρέπει να ξεσηκωθούμε για τα εργασιακά κεκτιμένα πολλών χρόνων που σε λίγες μέρες κατάφεραν οι κυβερνήσεις να γκρεμίσουν και να παραβιάσουν, και να είμαστε στο πλευρό των εργαζομένων είτε είναι φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες, Μετρό, δημοσιογράφοι κτλ. Σίγουρα όλοι ταλαιπωριόμαστε, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος για τον εργαζόμενο να διαμαρτηρηθεί για τις αδικίες των 300, που έφτιαξαν αμύθητες περιουσίες (βλέπε ακίνητα, σκάνδαλα του καθένα κτλ.) και προσπαθούν να καλύψουν ρουφώντας το αίμα των εργαζομένων... Και κλείνοντας, να είσαστε σίγουροι για το εξής. Όλοι θα πληγούν από τα μέτρα. Και οι δημόσιοι και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Ας μην βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας...

#21   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:20

Παιδιά να σας πω κάτι μιας και είμαι εργαζόμενος στα ΜΜΜ... Πέρασα 6μηνη εκπαίδευση από την εταιρία που δουλεύω (Μετρό), προκειμένου να μάθω να χειρίζομαι ΟΛΑ τα συστήματα ενός σταθμού, και εφόσων περάσω τις εξετάσεις παίρνω την θέση. Και όταν λέω συστήματα εννοώ: υπολογιστές χειρισμού συρμών, πυρανίχνευση-πυρόσβεση μέσω inergen και τον χειρισμό τους από τερματικά και τοπικά συστήματα στους τεχνικούς τους χώρους (4 επίπεδα κάτω από την γη), χειρισμό και αντιμετώπιση βλαβών σε ανεκλυστήρες-κυλιόμενες-μηχανήματα έκδοσης και επικύρωσης εισιτηρίων, ενεργοποίηση-απενεργοποίηση ρεύματος ηλεκτροφόρας γραμμής (750W συνεχούς έντασης) και πολλές φορές τοπικά στις ράγες με τη χρήση γειωτήρων για την ηλεκτροφόρο, αντιμετώπιση κάποιων βλαβών στους συρμούς (σήματα και μοχλοί κινδύνου, πόρτες συρμού κτλ.), χειρισμό φωτισμού-εξαερισμού μέσω συστημάτων BMS, διαδικασίες αντιμετώπισης περιστατικών όπως απειλές βόμβας, ατόμων κάτω από συρμό, ακινητοποιημένος συρμός λόγω βλάβης εντός σήραγγας με επιβάτες εντός αυτού κ.ά, πρώτες ιατρικές βοήθειες για περιπτώσεις επιβατών που τραυματιστούν και πολλά άλλα που και να σας πω δεν θα καταλάβετε... Προσθέστε σε αυτά και την εξυπηρέτηση των επιβατών σε πληροφορίες και άλλα, και αναλογιστείτε πόσοι συνάνθρωποί μας ξεσπούν πάνω μας βρίζοντας, φτύνοντας και πολλές φορές χειροδικώντας σε συναδέλφους μου και εμένα... Τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν πολλοί άσχετοι δημοσιογράφοι και πιστέψτε με στα 9 χρόνια που δουλεύω έχω δει και έχω περάσει πάρα πολλά. Επιπλέον δεν έχω σταθερό ωράριο και δουλεύω πρωϊνά, απογευματινά και βραδινά (22:00-06:00), σαββατοκύριακα, αργίες και υπερωρίες. Ξέρετε λοιπόν πόσο μισθό έπαιρνα? 1400 ευρώ μαζί με βραδινά, υπερωρίες, σαββατοκύριακα και αργίες. Τώρα ξέρετε πόσα παίρνω με τις μειώσεις? 990 με 1000 ευρώ... Και τέλος να ξεκαθαρίσω κάτι. ΔΕΝ είμαστε δημόσιο, αλλά εταιρία ιδιωτικού δικαίου.
Εν πάσει περιπτώσει πολλοί συνάνθρωποι κάνουν σκληρές δουλειές και παίρνουν λίγα λεφτά. Μην τα βάζουμε με τον εργαζόμενο. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό. Πρέπει να ξεσηκωθούμε για τα εργασιακά κεκτιμένα πολλών χρόνων που σε λίγες μέρες κατάφεραν οι κυβερνήσεις να γκρεμίσουν και να παραβιάσουν, και να είμαστε στο πλευρό των εργαζομένων είτε είναι φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες, Μετρό, δημοσιογράφοι κτλ. Σίγουρα όλοι ταλαιπωριόμαστε, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος για τον εργαζόμενο να διαμαρτηρηθεί για τις αδικίες των 300, που έφτιαξαν αμύθητες περιουσίες (βλέπε ακίνητα, σκάνδαλα του καθένα κτλ.) και προσπαθούν να καλύψουν ρουφώντας το αίμα των εργαζομένων... Και κλείνοντας, να είσαστε σίγουροι για το εξής. Όλοι θα πληγούν από τα μέτρα. Και οι δημόσιοι και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Ας μην βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας...

φιλε μου το λες και μονος σου αυτο!6 μηνες εκπευδευση η σεμιναριο η οπως θες πες το
δηλαδη τιποτα σε σχεση με οοοοοοοολα αυτα που διαφημηζεις οτι κανει ενας εργαζομενος στο μετρο
η ουσια ειναι οπως ειπα εγω παραπανω οτι πρεπει ο καθενας μας να παιρνει αυτα που αξιζει να παιρνει
με βαση τους μισθους της χωρα.σαφως και καλο θα ηταν να ειχαμε κατωτατο μισθο τα 1500 ευρω για παραδειγμα
αλλα τουλαχιστον τωρα δε γινετε και κακα τα ψεματα αυτοι οι 6 μηνες που εκανες δε με συγκινουν (δε μιλαω προσωπικα )
για να μπορεσω να δικαιολογισω τους μισθους που παιρνουν οι οδηγοι ΟΛΩΝ των ΜΜΜ.και αφου μιλησες για μισθους αν θες και αν ξερεις που φανταζομαι ξερεις να μας πεις τι μισθο παιρνει ενας οδηγος 20 με 12 χρονια εργασια?
και αυτα τα ωραρια που λες και τις υπερωριες τις ηξερες οταν (αν οχι ,εσυ οι περισοτεροι συναδελφοι σου)γλιφατε τον βερελη,λιαπη,χατζηδακη για αυτη τη χρυση θεσουλα

και στο λεω 3η φορα για απο φυγη οποιαδηποτε παρεξηγησης οτι εσυ μπορει να δουλευεις για να ζησεις την φαμιλια σου και να μπηκες με το σπαθι σου εκει μεσα αλλα αν ειναι ετσι εισαι η εξαιρεση και οχι ο κανονας...

#22   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:34

Παιδιά να σας πω κάτι μιας και είμαι εργαζόμενος στα ΜΜΜ... Πέρασα 6μηνη εκπαίδευση από την εταιρία που δουλεύω (Μετρό), προκειμένου να μάθω να χειρίζομαι ΟΛΑ τα συστήματα ενός σταθμού, και εφόσων περάσω τις εξετάσεις παίρνω την θέση. Και όταν λέω συστήματα εννοώ: υπολογιστές χειρισμού συρμών, πυρανίχνευση-πυρόσβεση μέσω inergen και τον χειρισμό τους από τερματικά και τοπικά συστήματα στους τεχνικούς τους χώρους (4 επίπεδα κάτω από την γη), χειρισμό και αντιμετώπιση βλαβών σε ανεκλυστήρες-κυλιόμενες-μηχανήματα έκδοσης και επικύρωσης εισιτηρίων, ενεργοποίηση-απενεργοποίηση ρεύματος ηλεκτροφόρας γραμμής (750W συνεχούς έντασης) και πολλές φορές τοπικά στις ράγες με τη χρήση γειωτήρων για την ηλεκτροφόρο, αντιμετώπιση κάποιων βλαβών στους συρμούς (σήματα και μοχλοί κινδύνου, πόρτες συρμού κτλ.), χειρισμό φωτισμού-εξαερισμού μέσω συστημάτων BMS, διαδικασίες αντιμετώπισης περιστατικών όπως απειλές βόμβας, ατόμων κάτω από συρμό, ακινητοποιημένος συρμός λόγω βλάβης εντός σήραγγας με επιβάτες εντός αυτού κ.ά, πρώτες ιατρικές βοήθειες για περιπτώσεις επιβατών που τραυματιστούν και πολλά άλλα που και να σας πω δεν θα καταλάβετε... Προσθέστε σε αυτά και την εξυπηρέτηση των επιβατών σε πληροφορίες και άλλα, και αναλογιστείτε πόσοι συνάνθρωποί μας ξεσπούν πάνω μας βρίζοντας, φτύνοντας και πολλές φορές χειροδικώντας σε συναδέλφους μου και εμένα... Τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν πολλοί άσχετοι δημοσιογράφοι και πιστέψτε με στα 9 χρόνια που δουλεύω έχω δει και έχω περάσει πάρα πολλά. Επιπλέον δεν έχω σταθερό ωράριο και δουλεύω πρωϊνά, απογευματινά και βραδινά (22:00-06:00), σαββατοκύριακα, αργίες και υπερωρίες. Ξέρετε λοιπόν πόσο μισθό έπαιρνα? 1400 ευρώ μαζί με βραδινά, υπερωρίες, σαββατοκύριακα και αργίες. Τώρα ξέρετε πόσα παίρνω με τις μειώσεις? 990 με 1000 ευρώ... Και τέλος να ξεκαθαρίσω κάτι. ΔΕΝ είμαστε δημόσιο, αλλά εταιρία ιδιωτικού δικαίου.
Εν πάσει περιπτώσει πολλοί συνάνθρωποι κάνουν σκληρές δουλειές και παίρνουν λίγα λεφτά. Μην τα βάζουμε με τον εργαζόμενο. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό. Πρέπει να ξεσηκωθούμε για τα εργασιακά κεκτιμένα πολλών χρόνων που σε λίγες μέρες κατάφεραν οι κυβερνήσεις να γκρεμίσουν και να παραβιάσουν, και να είμαστε στο πλευρό των εργαζομένων είτε είναι φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες, Μετρό, δημοσιογράφοι κτλ. Σίγουρα όλοι ταλαιπωριόμαστε, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος για τον εργαζόμενο να διαμαρτηρηθεί για τις αδικίες των 300, που έφτιαξαν αμύθητες περιουσίες (βλέπε ακίνητα, σκάνδαλα του καθένα κτλ.) και προσπαθούν να καλύψουν ρουφώντας το αίμα των εργαζομένων... Και κλείνοντας, να είσαστε σίγουροι για το εξής. Όλοι θα πληγούν από τα μέτρα. Και οι δημόσιοι και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Ας μην βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας...

Δεν αμφιβαλω ενας που θα γινει ελεγκτης εισητηριων οπως προειπα τι χρειαζεται?μηπως μεσον?και για αυτην την δουλεια ποσοι χρειαζονται χιλιαδες?
Εμενα ο πατερας μου δουλευει στο νοσοκομειο ως γιατρος και παιρνει απο 1400 1200 με την νεα ταξη τον πραγματων ..τι θα επρεπε να πει στοπ δεν ανοιγω αλλους ασθενεις και οσους ανοιξα χρησιμοποιηστε κολλητικη ταινια?
Γιατι προσπαθειτε να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα αυτο πρεπει να σταματησει..ταλαιπωρειτε τον κοσμο

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2011 - 03:36


#23   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:37

Αναρωτιεμαι δηλαδη αν αυτοι που δεν βαζουν ταξη στο δικο τους μαγαζι(Βουλη λεγεται με τοσους διορισμενους που αν αποφασισουν να δουλεψουν ολοι θα γινει απεξω λαικη διαδηλωση) ειναι ικανοι να βαλουν ταξη σε κατι που τους ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.Ειλικρινα πιστευετε οτι μια χωρα που γκρεμιζει οτιδηποτε σημαινει αναπτυξη ειναι ικανη με το να κανει αυξησεις σε εισιτηρια να σωσει χρεωκοπημενα μεσα μαζικης μεταφορας?Εδω οι ιδιοι δεν τα χρησιμοποιουν για να βοηθησουν υποτιθεται.
Ξυπνατε και αφηστε τα ρομαντικα πρεπει,αυτα τα ξερουμε ολοι,δεν ειμαστε χαζοι για να καταλαβουμε τι πρεπει να γινει για να ορθοποδησει κατι.Απλα εχω μια απορια και τελειωνω...αυτα τα μετρα με τις αυξησεις παντου που θα σωσουν ολα αυτους τους οργανισμους που καποτε μας εξυπηρετησαν(χρηματιστηριο ξεχασαμε μαλλον τι ρολο επαιξαν και τι λεφτα φαγωθηκαν απο τις δηθεν επενδυσεις)γιατι δεν τα επαιρναν οταν ο κοσμος ειχε υποτιθεται λεφτα αλλα τα παιρνουν τωρα?Θα μου πειτε γιατι η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο....αμ δε που ειναι ετσι.Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο απο τελη δεκαετιας 90 και τοτε ανελαβαν οι τραπεζες να σωσουν τη παρτιδα(με το αζημιωτο φυσικα)δωριζοντας στην ουσια δανεια.

Το κακό που στην συντριπτική τους πλειοψηφία προκάλεσαν τα κόμματα και η πολιτική στην Ελλάδα, δεν αναιρεί σε καμμιά περίπτωση και δεν δικαιολογεί την ατομική και συλλογική υπαιτιότητα όλων μας, ούτε φυσικά και επιτρέπει την διαιώνιση των κακών κειμένων της χώρας.
Αλλοίμονο αν στο όνομα της ευθύνης των πολιτικών, στους οποίους εμείς "πουλήσαμε" την ψήφο και την ψυχή μας, πάψουμε να βλέπουμε την πραγματικότητα. Αλλοίμονο αν ολημερίς αναθεματίζουμε ένα μνημόνιο, μια τρόϊκα ή κάποιον "κακό" ξένο δαίμονα, την στιγμή που είναι γνωστό τοις πάσι πως τα χρήματα του δανεισμού από αυτούς στην συντριπτική τους πλειοψηφία δίνονται στην μισθοδοσία του χρεωκοπημένου και διεφθαρμένου δημόσιου τομέα. Αλλοίμονο αν κλείσουμε τα μάτια στο γεγονός πως το μεγαλύτερο μέρος της υπέρογκης άμεσης και έμμεσης φορολογίας των ιδιωτών επίσης κατευθύνεται προς το αρρωστημένο δημόσιο.

Πόσο μπορεί αλήθεια ακόμα να ανέχεται ο ιδιωτικός υπάλληλος της εργασιακής ανασφάλειας και των 600€, ή ο μικροεπιχειρηματίας - ελεύθερος επαγγελματίας που με το ζόρι βγάζει τα μηνιαία του έξοδα, το υπερμεγέθες σπάταλο δημόσιο τομέα και τους βολεμένους στο καθεστώς της ατιμωρησίας και της μονιμότητας λειτουργούς του; Πόσο μπορεί να δέχεται την απόλυτη περιφρόνησή του από τους δημόσιους υπαλλήλους την στιγμή που ο ίδιος χρεωκοπεί, απολύει ή απολύεται, υπερφορολογείται και υπόκειται εθνικό εξεφτυλισμό για να κρατήσουν οι κύριοι αυτοί τα "κεκτημένα" τους;

Ως πότε μπορεί να δέχεται μέσα στην μιζέρια της καθημερινότητας ο κάθε ιδιώτης να τον πνίγουν οι υποχρεώσεις απέναντι σε ένα κράτος που μέχρι σήμερα παραχωρούσε επιδόματα καυσόξυλων, κινητά τηλέφωνα, επιδόματα αποδοτικότητας (!!!), επιδόματα ταξιδίων και ανατροφής τέκνων, επιδόματα βιβλίων και διακοπών, υπολογιστών και σεμιναρίων και κάθε λογής ανόητα αιτιολογημένη προσαύξηση του ήδη υπέρογκου μισθού ενός εκατομμυρίου και βάλε βολεμένων του δημοσίου;

Ως πότε θα τρέμει ο κάθε ιδιωτικός υπάλληλος μήπως και προστεθεί το όνομά του στην λίστα των δεκάδων εκατοντάδων χιλιάδων άνεργων τη στιγμή που οι εν λόγω κύριοι υπάλληλοι του υπερχρεωκοπημένου δημοσίου και των χιλιάδων οργανισμών του μπορούν να ξύνονται, να κλέβουν και να λαδώνονται χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο απόλυσης; Και όλα αυτά όταν την ίδια στιγμή και σε καθημερινή βάση αντιμετωπίζει την ανεπάρκεια και συχνά την αλητεία αυτών των "κυρίων" που τον περιφρονούν στην συναλλαγή του με τις υπηρεσίες και τους φορείς;

Σίγουρα το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Μόνο που το κεφάλι μπορούμε να το κόψουμε, να το αλλάξουμε ή έστω να το τρομάξουμε. Το υπόλοιπο όμως σάπιο σώμα παραμένει, φουσκώνει και βρωμίζει έχοντας μάλιστα συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα της μόνιμης βρώμας. Σίγουρα δεν θα βγει κανείς μας ως κυνηγός κεφαλών να εκδικηθεί ή να ζητήσει το κεφάλι του κάθε δημόσιου υπαλλήλου, ο οποίος μπορεί να είναι ο αδελφός, ο πατέρας ή η σύζυγος. Δεν πρόκειται όμως και κανείς μας να κλάψει ή να δικαιολογήσει το άγχος των μέχρι σήμερα βολεμένων και ακριβοπληρωμένων δημοσίων υπαλλήλων. Καιρός απλά να αντιμετωπίσουν και οι ίδιοι επί ίσοις όροις όπως και οι ιδιώτες συνάδελφοί τους την πραγματικότητα της καθημερινότητας. Μιας ρεαλιστικής όμως καθημερινότητας και όχι της μέχρι σήμερα που έτρεφε δημόσιους υπαλλήλους με μισθούς και καθεστώς Ευρώπης απέναντι σε ιδιωτικούς με Αφρικανικό καθεστώς οι οποίοι μάλιστα ήταν αναγκασμένοι να πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να έχουν οι δημόσιοι τα "κεκτημένα" τους.

Και στο κάτω - κάτω, δημοσιονομικό έλλειμα έχουμε, δημόσιους χρεωκοπημένους οργανισμούς και χρεωκοπημένες ΔΕΚΟ. Έχοντας μέχρι σήμερα κόψει πολλάκις τον δικό μας, ας κόψουν και τον δικό τους σβέρκο καμμια φορά και ας βάλουν αν μπορούν σε τάξη τα του οίκου τους. Αρκετά όμως με το παραμύθι των κακών πολιτικών (που είναι κακοί) και των 300 κλεφτών (που επίσης είναι). Ας ασχοληθούμε λίγο και με το ενάμισυ περίπου εκατομμύριο υπαλλήλων του στενού και ευρύτερου δημόσιου που χωρίς να τους ψηφίσουμε χωρίς τις περισσότερες φορές να τους χρειαζόμαστε και χωρίς στην πλειοψηφία τους να προσφέρουν, τους πληρώνουμε και τους ξαναπληρώνουμε. Ας πάνε μερικές χιλιάδες από αυτούς σπίτια τους και στο καφενείο όπου θα συναντήσουν τον καημένο τον ιδιωτικό υπάλληλο που μάταια αναζητά ένα μεροκάματο των 20€ και δεν το βρίσκει. Ας πάνε να βρουν μια πραγματική εργασία όπου με 600€ θα τρέμουν καθημερινά αν τον επόμενο μήνα θα εξακολουθούν να έχουν την θέση τους.

#24   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:40

Καλα Νικο 1400 ευρω επαιρνε ο ανθρωπος με ενα σκασμο υπερωριες,δηλαδη πολυ περισσοτερες ωρες δουλειας και σαφως πολυ χαμηλοτερα απο τον αντιστοιχο ιταλο η ισπανο συναδελφο του.Το θεμα ομως δεν ειναι εδω,ειναι οτι ναι μεν μπορει να μειωνουν μισθους αλλα συγχρονως αυξανουν τα παντα σε σημειο να εχουμε μπει στο top 3 των ακριβοτερων χωρων της ευρωζωνης.Αρα ο στοχος λες οτι ειναι να φερουν σε μια δικαιη κλιμακα τους μισθους?Εγω αλλα βλεπω αλλα θα ανοιξουμε μεγαλες κουβεντες.
Αληθεια για τα πανακριβα καταναλωτικα αγαθα που εχουμε δεν ειδα να κανει τιποτα η κυβερνηση,αντιθετως τους δινει και κλωτσιες να ανεβουν και αλλο.Ξεχασα θα μειωθουν οι τιμες στα ξενοδοχεια(ολοι οι ελληνες θα κανουν πια τρισευτυχισμενοι διακοπες).
Σταματηστε να πιστευετε επιτελους αυτα που σας σερβιρουν.Ολα αυτα που γινονται σημερα αποσκοπουν καπου...θα το λουστουμε συντομα και παλι θα βριζουμε αυτους που μας την εφεραν.Δυστυχως το παθημα δεν μας εγινε μαθημα.Αλλα ειπαμε ΕΛΛΗΝΕΣ...εμεις και ολοι οι υπολοιποι βλακες.

EDIT:Δεν διαφωνω με αυτα που λες απλα εξηγησε μου γιατι δεν γινονται ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ που λες και φανταζομαι ολοι υποστηριζουν πως πρεπει να γινουν αλλα συγχρονως γινονται και αλλα τα οποια βαζουν στον συνταξιουχο και σε αλλες κοινωνικες ομαδες που δεν χρωστανε τιποτα το μαχαιρι στο λαιμο.Μηπως γιατι πρεπει η μηπως γιατι δεν εχουμε περιθωρια?Ειπαμε δεν τα ριχνουμε στο ΔΝΤ,ετσι δεν ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 03/01/2011 - 03:46


#25   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:40

εγω δεν μπορω να καταλαβω και κατι ακομα..γιατι τις μερες που καποιος απεργει να πληρωνετε και αυτες τις μερες?μονο στην Ελλαδα θα το δει κανεις αυτο...

#26   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:44

Καλα Νικο 1400 ευρω επαιρνε ο ανθρωπος με ενα σκασμο υπερωριες,δηλαδη πολυ περισσοτερες ωρες δουλειας και σαφως πολυ χαμηλοτερα απο τον αντιστοιχο ιταλο η ισπανο συναδελφο του.Το θεμα ομως δεν ειναι εδω,ειναι οτι ναι μεν μπορει να μειωνουν μισθους αλλα συγχρονως αυξανουν τα παντα σε σημειο να εχουμε μπει στο top 3 των ακριβοτερων χωρων της ευρωζωνης.Αρα ο στοχος λες οτι ειναι να φερουν σε μια δικαιη κλιμακα τους μισθους?Εγω αλλα βλεπω αλλα θα ανοιξουμε μεγαλες κουβεντες.
Αληθεια για τα πανακριβα καταναλωτικα αγαθα που εχουμε δεν ειδα να κανει τιποτα η κυβερνηση,αντιθετως τους δινει και κλωτσιες να ανεβουν και αλλο.Ξεχασα θα μειωθουν οι τιμες στα ξενοδοχεια(ολοι οι ελληνες θα κανουν πια τρισευτυχισμενοι διακοπες).
Σταματηστε να πιστευετε επιτελους αυτα που σας σερβιρουν.Ολα αυτα που γινονται σημερα αποσκοπουν καπου...θα το λουστουμε συντομα και παλι θα βριζουμε αυτους που μας την εφεραν.Δυστυχως το παθημα δεν μας εγινε μαθημα.Αλλα ειπαμε ΕΛΛΗΝΕΣ...εμεις και ολοι οι υπολοιποι βλακες.

δεν αντιλεγω και τονισα οτι καλα θα ηταν οι κατωτατοι να ηταν πολυ παραπανω ΑΛΛΑ ΔΕΝ ειναι
και θα μιλησουμε για το τι γινετε τωρα.ενα αλλο παραδειγμα που τσακωνομαι οταν ανοιγω συζητηση σπιτι :lol: :lol: η μανα μου ειναι 20 χρονια στον οτε οχι σε καποια θεση αλλα γραμματεας ενος διευθυντου στα κεντρικα. ξερεις ποσα περνει?2000 ευρω περνει φιλε μου .ελπιζω να σε καλυψα.οσο κοιταμε ο καθενας μας τη παρτη μας και το σπιτι μας ΜΟΝΟ θα δουμε ακομα χειροτερα.

ΥΓ αλλα ρε φιλε ο αλλος δε μπορει να κανει υποχωρηση και σου βαζει καρεκλα για να μη του παρεις το παρκινγκ ,εχεις την απιτηση να σκεφτει σε πολυ σοβαροτερα θεματα τον γειτονα του???

#27   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:46

εγω δεν μπορω να καταλαβω και κατι ακομα..γιατι τις μερες που καποιος απεργει να πληρωνετε και αυτες τις μερες?μονο στην Ελλαδα θα το δει κανεις αυτο...

πρακτικα δε πληρωνετε αλλα κανουν την εξης μαγκια οι ΚΥΡΙΟΙ του μετρο
στην 24ωρη απεργια που εξαγγελουν ουσιαστικα κανουν μια 4ωρη οι οδηγοι αλλη μια οι ελεγκτες αλλη μια οι ηλεκτρονικοι
και επειδη ειναι αλυσιδα και δε μπορει να δουλεψουν στα χαρτια φενεται σαν να κανουν 4ωρη ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
καλο ε????

σορρυ 2ωρη ηθελα να πω οχι 4ωρη

Τελευταία επεξεργασία από: nikos278, 03/01/2011 - 03:50


#28   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:55

πρακτικα δε πληρωνετε αλλα κανουν την εξης μαγκια οι ΚΥΡΙΟΙ του μετρο
στην 24ωρη απεργια που εξαγγελουν ουσιαστικα κανουν μια 4ωρη οι οδηγοι αλλη μια οι ελεγκτες αλλη μια οι ηλεκτρονικοι
και επειδη ειναι αλυσιδα και δε μπορει να δουλεψουν στα χαρτια φενεται σαν να κανουν 4ωρη ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
καλο ε????

Στην Ρωσια κατερευσε ο κομμουνισμος διοτι οι απο τους 10, που επαιρναν ολοι τον ιδιο μισθο,απο τους 10 δουλευαν οι 5...εδω που δεν εχουμε κομμουνισμο απο τους 10 αφου δουλευει ο 1 γιατι δεν καταρευσαμε ακομα?
Δεν μπορω την καραμελα με την απεργια πραγματικα..μονο στους δημοσιους υπαλληλους μειωσαν τα χρηματα?οι αλλοι 9.000.000 την εχουν παρει δηλαδη αυξηση? Ολοι εχουμε προβληματα αλλα μονο με δουλεια λυνονται τα προβληματα
Στο τελος θα ζητησουν και επιδομα για βαρεα και ανθυγιεινα,ρε τους καημενους τους δημοσιους υπαλληλους τι τραβανε.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/01/2011 - 03:59


#29   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 03:57

φιλε μου το λες και μονος σου αυτο!6 μηνες εκπευδευση η σεμιναριο η οπως θες πες το
δηλαδη τιποτα σε σχεση με οοοοοοοολα αυτα που διαφημηζεις οτι κανει ενας εργαζομενος στο μετρο
η ουσια ειναι οπως ειπα εγω παραπανω οτι πρεπει ο καθενας μας να παιρνει αυτα που αξιζει να παιρνει
με βαση τους μισθους της χωρα.σαφως και καλο θα ηταν να ειχαμε κατωτατο μισθο τα 1500 ευρω για παραδειγμα
αλλα τουλαχιστον τωρα δε γινετε και κακα τα ψεματα αυτοι οι 6 μηνες που εκανες δε με συγκινουν (δε μιλαω προσωπικα )
για να μπορεσω να δικαιολογισω τους μισθους που παιρνουν οι οδηγοι ΟΛΩΝ των ΜΜΜ.και αφου μιλησες για μισθους αν θες και αν ξερεις που φανταζομαι ξερεις να μας πεις τι μισθο παιρνει ενας οδηγος 20 με 12 χρονια εργασια?
και αυτα τα ωραρια που λες και τις υπερωριες τις ηξερες οταν (αν οχι ,εσυ οι περισοτεροι συναδελφοι σου)γλιφατε τον βερελη,λιαπη,χατζηδακη για αυτη τη χρυση θεσουλα

και στο λεω 3η φορα για απο φυγη οποιαδηποτε παρεξηγησης οτι εσυ μπορει να δουλευεις για να ζησεις την φαμιλια σου και να μπηκες με το σπαθι σου εκει μεσα αλλα αν ειναι ετσι εισαι η εξαιρεση και οχι ο κανονας...


Φίλε μου, αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι πολλές δουλειές ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ξεκούραστες και τεμπέλικες προκαλώντας σχόλια του τύπου ο τάδε τα ξύνει, ο άλλος κοπροσκυλιάζει κτλ. Ποιός να ήξερε ότι ένας σταθμάρχης (όπως και εγώ) θα ήταν υπεύθυνος για τόσα πράγματα και μέσα σε αυτά να αντιμετωπίζει καθημερινά επικίνδυνες καταστάσεις. Γιατί μέσα στους 100.000 επιβάτες που περνούν καθημερινά από τον σταθμό, δεν είναι όλοι υποδείγματα πολιτών. Αντιμετωπίζουμε τρελλούς (κυριολεκτικά), παράξενους και φασαριόζους, ληστές, εγκληματίες και όλων των ειδών του κόσμου. Ακόμα και ένας οδηγός λεωφορείου... Έχεις δει ποτέ οδηγό να μαχαιρώνεται, να τον χτυπούν καμιά 40ριά άτομα επειδή έμεινε το λεωφορείο και βιάζονται? Εγώ έχω δει και τα βλέπω πολύ συχνά.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτές τις χρυσές θεσούλες που λες, δεν τις βρήκα μόνος μου. Αλλά είναι θεσούλες που τάζουν τα κομματόσκυλα σε κοσμάκη, προκειμένου να πάρουν ψήφους και να εδραιώνουν εκείνοι την παραμονή τους στην Βουλή. Είναι θέσεις που αν δεν έπαιρνα π.χ εγώ θα έπαιρνες εσύ ή κάποιος άλλος. Γιατί να βγάζουμε κακκία επειδή δεν πήραμε εμείς την θέση (και δεν μιλάω επί προσωπικού)? Και εγώ θα ήθελα να είμαι υπάλληλος στο υπουργείο Οικονομικών και να δουλεύω μόνο πρωϊνά και να παίρνω 3 χιλιάρικα, αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος άλλος πήρε την θέση είτε με βίσμα είτε όχι, θα πρέπει να τον βρίζω και να τον απαξιώνω...
Δυστυχώς έχουν καταφέρει να τρωγόμαστε μόνοι μας, και εκείνοι να απολαμβάνουν και θρασύτατα να προκαλούν τον κόσμο λέγοντας φράσεις όπως όλοι τα φάγαμε. Ναι... Έφαγα πολλά από το κράτος με τα 1400 (τώρα 1000) ευρώ που τα ΔΟΥΛΕΥΩ-ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ... Εκείνοι όμως τρώνε τα άτρωτα, ενώ είναι αυτοί που πραγματικά τα ξύνουν και κοπροσκυλιάζουν!!!!!

#30   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:07

Φίλε μου, αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι πολλές δουλειές ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ξεκούραστες και τεμπέλικες προκαλώντας σχόλια του τύπου ο τάδε τα ξύνει, ο άλλος κοπροσκυλιάζει κτλ. Ποιός να ήξερε ότι ένας σταθμάρχης (όπως και εγώ) θα ήταν υπεύθυνος για τόσα πράγματα και μέσα σε αυτά να αντιμετωπίζει καθημερινά επικίνδυνες καταστάσεις. Γιατί μέσα στους 100.000 επιβάτες που περνούν καθημερινά από τον σταθμό, δεν είναι όλοι υποδείγματα πολιτών. Αντιμετωπίζουμε τρελλούς (κυριολεκτικά), παράξενους και φασαριόζους, ληστές, εγκληματίες και όλων των ειδών του κόσμου. Ακόμα και ένας οδηγός λεωφορείου... Έχεις δει ποτέ οδηγό να μαχαιρώνεται, να τον χτυπούν καμιά 40ριά άτομα επειδή έμεινε το λεωφορείο και βιάζονται? Εγώ έχω δει και τα βλέπω πολύ συχνά.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτές τις χρυσές θεσούλες που λες, δεν τις βρήκα μόνος μου. Αλλά είναι θεσούλες που τάζουν τα κομματόσκυλα σε κοσμάκη, προκειμένου να πάρουν ψήφους και να εδραιώνουν εκείνοι την παραμονή τους στην Βουλή. Είναι θέσεις που αν δεν έπαιρνα π.χ εγώ θα έπαιρνες εσύ ή κάποιος άλλος. Γιατί να βγάζουμε κακκία επειδή δεν πήραμε εμείς την θέση (και δεν μιλάω επί προσωπικού)? Και εγώ θα ήθελα να είμαι υπάλληλος στο υπουργείο Οικονομικών και να δουλεύω μόνο πρωϊνά και να παίρνω 3 χιλιάρικα, αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος άλλος πήρε την θέση είτε με βίσμα είτε όχι, θα πρέπει να τον βρίζω και να τον απαξιώνω...
Δυστυχώς έχουν καταφέρει να τρωγόμαστε μόνοι μας, και εκείνοι να απολαμβάνουν και θρασύτατα να προκαλούν τον κόσμο λέγοντας φράσεις όπως όλοι τα φάγαμε. Ναι... Έφαγα πολλά από το κράτος με τα 1400 (τώρα 1000) ευρώ που τα ΔΟΥΛΕΥΩ-ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ... Εκείνοι όμως τρώνε τα άτρωτα, ενώ είναι αυτοί που πραγματικά τα ξύνουν και κοπροσκυλιάζουν!!!!!

1.στο παραπανω ποστ δεν εθιξα τη δουλεια με την ενοια οτι δε κανετε τιποτα αλλα οτι συγκριτικα με αλλους δεν επρεπε να περνετε τοσα λεφτα μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας .
2.απο οτι καταλαβα και εσυ μπηκες με το βισματακι σου μεσα οποτε εχω ενα λογο παραπανω να σου πω να μη γκρινιαζεις γιατι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ να εφαγες την θεση απο καποιον που τουλαχιστον με βαση τις σπουδες του αξιζε να μπει και δε μπηκε και αν γκρινιαζει οπως λες ΚΑΛΑ θα κανει ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ αφου του πηρες το μεροκαματο(κατι τετοιο κανεις και συ νομιζω τωρα που σου στερουν κατι που κατα τη γνωμη σου ειναι εδικο ετσι δεν ειναι????)
3.το οτι πλεον θα βρειτε το κοσμο απεναντι σας ειναι γιατι και του λετε ψεματα με αυτους τους ανθρωπους που στλενετε στα καναλια και επειδη ειστε αρκετα προκλητικοι
4.το οτι εχουν πεσει θυματα κακων συνθηκων οδηγοι ναι το καταλαβαινω αλλα να μου πεις ποιος δεν εχει πεσει ?
5.αφου μου παρουσιαζεις εσυ ολους τους οδηγους σαν κατι το μαγικο και δε ξερω γω τι να σου αρχισω για περιστατικα ΚΑΚΩΝ οδηγων που ναι μωρε ειναι εξαιρεση

φιλε απο τη στιγμη που εισαι μερος του συστηματως και εχεις γλιψει για να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ σημερα δεν πρεπει να βγαιναις και απο πανω επειδη εστω και αργοποριμενα καποια πραματα πανε να μπουν στη θεση τους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες