Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κατάληψη στο ΜΕΤΡΟ τα ξημερώματα – Αυξήσεις “φωτιά” στα εισιτήρια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:21

Αυτές οι μαλακίες που διαβάζω παραπάνω τόση ώρα είναι κλασική κατάληξη της μεθοδευμένης στρατηγικής της (εκάστοτε) κυβέρνησης να φέρει τα κοινωνικά στρώματα σε αντιπαράθεση/πόλεμο και μέσα στην θύελλα χώνονται και τα χαράτσια/φόροι/απολύσεις και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι ... μασήστε μερικοί το τυράκι "δημόσιοι εναντίον ιδιωτικών" και μην δίνετε καθόλου σημασία στο αγγούρι που εισχωρεί απαλά στον κ.... όλων μας!!!!
Καληνύχτα σας κύριοι!!!! :)

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 03/01/2011 - 04:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:23

Αυτές οι μαλακίες που διαβάζω παραπάνω τόση ώρα είναι κλασική κατάληξη της μεθοδευμένης στρατηγικής της (εκάστοτε) κυβέρνησης να φέρει τα κοινωνικά στρώματα σε αντιπαράθεση/πόλεμο και μέσα στην θύελλα χώνονται και τα χαράτσια/φόροι/απολύσεις και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι ... μασήστε μερικοί το τυράκι "δημόσιοι εναντίον ιδιωτικών" και μην δίνετε καθόλου σημασία στο αγγούρι που εισχωρεί απαλά στον κ.... όλων μας!!!!
Καληνύχτα σας κύριοι!!!! :)

καληνχυτα φιλε και για εμας που δε κοιμομαστε βεβαια

#33   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:29

Aν μπουνε στη θεση τους θα χαριζω ενα iphone το χρονο στο ελληνικο κοινοβουλιο(εχετε δει τις υαινες πως κανουν...τρομερο θεαμα).
Ο ανθρωπος μιλησε αναφεροντας γενικα πως λειτουργει το συστημα στην ελλαδα και αμεσως εφαγε τη ταμπελα του και με προειδοποιηση κιολας οτι παει να βγει απο πανω.Βρε σοβαρευτειτε λιγακι και μαθετε να συνομιλειτε με ευγενεια.Μην κρινετε με κριτηρια που σας βολευουν.Και διαβαστε και ενα αρθρο να περασει η ωρα http://www.kathimeri...12/2010_1293609

#34   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:34

Αυτές οι μαλακίες που διαβάζω παραπάνω τόση ώρα είναι κλασική κατάληξη της μεθοδευμένης στρατηγικής της (εκάστοτε) κυβέρνησης να φέρει τα κοινωνικά στρώματα σε αντιπαράθεση/πόλεμο και μέσα στην θύελλα χώνονται και τα χαράτσια/φόροι/απολύσεις και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι ... μασήστε μερικοί το τυράκι "δημόσιοι εναντίον ιδιωτικών" και μην δίνετε καθόλου σημασία στο αγγούρι που εισχωρεί απαλά στον κ.... όλων μας!!!!
Καληνύχτα σας κύριοι!!!! :)

Όταν κάποιος το μόνο που μπορεί να εκφέρει είναι "αγγούρια" και "κ@λους" είναι φυσικό να θεωρεί τις απόψεις άλλων ως "μαλακίες". Θα μας επιτρέψεις όμως να αφήσουμε εσένα να αγωνιάς για τα λαχανικά και τους πισινούς και εμάς για πιο ταπεινά και καθημερινά θέματα.

#35   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 04:44

[quote name='nikos278' date='03 January 2011 - 04:07 AM' timestamp='1294020473' post='358192']
1.στο παραπανω ποστ δεν εθιξα τη δουλεια με την ενοια οτι δε κανετε τιποτα αλλα οτι συγκριτικα με αλλους δεν επρεπε να περνετε τοσα λεφτα μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας .
2.απο οτι καταλαβα και εσυ μπηκες με το βισματακι σου μεσα οποτε εχω ενα λογο παραπανω να σου πω να μη γκρινιαζεις γιατι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ να εφαγες την θεση απο καποιον που τουλαχιστον με βαση τις σπουδες του αξιζε να μπει και δε μπηκε και αν γκρινιαζει οπως λες ΚΑΛΑ θα κανει ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ αφου του πηρες το μεροκαματο(κατι τετοιο κανεις και συ νομιζω τωρα που σου στερουν κατι που κατα τη γνωμη σου ειναι εδικο ετσι δεν ειναι????)
3.το οτι πλεον θα βρειτε το κοσμο απεναντι σας ειναι γιατι και του λετε ψεματα με αυτους τους ανθρωπους που στλενετε στα καναλια και επειδη ειστε αρκετα προκλητικοι
4.το οτι εχουν πεσει θυματα κακων συνθηκων οδηγοι ναι το καταλαβαινω αλλα να μου πεις ποιος δεν εχει πεσει ?
5.αφου μου παρουσιαζεις εσυ ολους τους οδηγους σαν κατι το μαγικο και δε ξερω γω τι να σου αρχισω για περιστατικα ΚΑΚΩΝ οδηγων που ναι μωρε ειναι εξαιρεση

φιλε απο τη στιγμη που εισαι μερος του συστηματως και εχεις γλιψει για να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ σημερα δεν πρεπει να βγαιναις και απο πανω επειδη εστω και αργοποριμενα καποια πραματα πανε να μπουν στη θεση του

Για να μην προτρέχεις αρχηγέ μου, έκανα αίτηση στην εταιρία και έπειτα από εξέταση των σπουδών μου, συνεντεύξεις, κόντρα συνεντεύξεις, ψυχομετρικές εξετάσεις (ίδιες με αυτές των ΙΚΑΡΩΝ), 6μηνη εκπαίδευση και διαγωνισμό ανάμεσα σε πολλούς υποψήφιους και τέλος 1 χρόνο δοκιμαστική περίοδο στην λειτουργία δικτύου, υπέγραψα σύμβαση με την εταιρία αορίστου χρόνου... Μια εταιρία που στο ξαναλέω δεν είναι δημόσιο...
Και επιτέλους ξυπνήστε.. Το Μετρό ΠΟΤΕ δεν ήταν ελλειματικό (όπως και άλλοι οργανισμοί ή ΔΕΚΟ). Ίσα ίσα που κάθε χρόνο έπαιρνε το υπουργείο μεταφορών το κέρδος της εταιρίας για να κλείνει τρύπες. Σταματήστε να κατηγορείτε τους εργαζόμενους για τις δουλειές που με μέσον ή όχι πήραν. Δεν χρεωκόπησε η Ελλάδα από τους εργαζόμενους αλλά από τα σκάνδαλα και άλλα παιχνίδια των πολιτικών. Πριν την ΞΑΦΝΙΚΗ κρίση, που πίσω από αυτή κρύφτηκαν οι πολιτικοί μας, προκειμένου να έρθουν ξένες δυνάμεις για να εκμεταλλευτούν το φυσικό και ορικτό πλούτο της Ελλάδας, δεν υπήρχε πρόβλημα με το δημόσιο. Όλα τους πειράζουν εντελώς τυχαία τώρα...
Και για να απαντήσω σε παραπάνω post, με τις απεργείες που γίνονται παίρνω 500 ευρώ και ας θέλουν κάποιοι να τα παρουσιάζουν αλλιώς.. Και κάτι τελευταίο.. Ο πατέρας μου είναι οδηγός φορτηγού (όχι ιδιοκτήτης, μόνο οδηγός σε αφεντικά) από 18 χρονών... Όταν άρχισαν τις διαμαρτυρίες τους οι νταλικέριδες, πάλι φώναζε ο κόσμος και τους έβριζε και τους πέταγε πέτρες. Δεν ήταν όμως δημόσιοι υπάλληλοι. Ιδιώτες ήταν που πολλοί από αυτούς, αποχωρίζονταν τις οικογένειές τους για μήνες σε ταξίδια στο εξωτερικό και εσωτερικό, όπως και ο πατέρας μου. Αλλά είπαμε.. Και αυτοί φταίνε που αντέδρασαν και ταλαιπώρησαν τον κόσμο.. Εκεί καταλήγουμε. Όλοι θα φταίνε. Όποιος και να διαμαρτυρηθεί και "ταλαιπωρηθεί" ο κόσμος θα φταίει...
Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε τίποτα στην Ελλάδα. Μια ζωή υποχείρια πολιτικών θα είμαστε. Είμαστε του καφέ και του ωχαδερφισμού, και αν κάποιος μας χαλάσει την ηρεμία μας φταίει... Είναι χαζοί οι Γάλλοι, Ιρλανδοί κτλ. που βγήκαν στους δρόμους ΟΛΟΙ σύσσωμοι... Καλά να πάθουμε....

#36   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 05:00

αυτο εγραψες παραπανω φιλε μου
τις χρυσές θεσούλες που λες, δεν τις βρήκα μόνος μου. Αλλά είναι θεσούλες που τάζουν τα κομματόσκυλα σε κοσμάκη, προκειμένου να πάρουν ψήφους και να εδραιώνουν εκείνοι την παραμονή τους στην Βουλή. Είναι θέσεις που αν δεν έπαιρνα π.χ εγώ θα έπαιρνες εσύ ή κάποιος άλλος.

οταν λες οτι αμα δε τη παρω εγω με βισμα θα την παρει αλλος τι ακριβως θελεις να συζησησεις φιλε μου?
και σου ειπα παραπανω οτι εσυ ακομα και ετσι να τα εχεις κανει που δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω δεν εισαι ο κανονας
ΕΙΔΙΚΑ για ΜΕΤΡΟ και ΤΡΑΜ .μη τρελαθουμε ξερω παρα πολλα πραματα οπου και συ σιγουρα ξερεις οπου δεν εχει ουσια να τα πουμε γιατι ο κοσμος τα ακουει καθημερινα και μπορει να υπαρχει και προβλημα με το σαιτ

εγω φιλε ετσι για να σου δωσω ενα παραδειγμα εχω ενα ξενοδοχειο ημιδιαμονης οπου εχω συνολικα 14 εργαζομενους και δοξα το θεο παμε καλα.οι καμαριερες παιρνουν 1200 και οι ρεσεψιονιστ 1500 με την μοναδικη συμφωνια οτι οι μισθοι αυτοι που ειναι παραπανω απο το κανονικο θα ισχυουν οσο εχουμε δουλεια.
ξερεις ποσες φορες λεω οτι αν χτυπα ξυλο κατι δε παει καλα και τους πω οτι θα εχουμε ψαλιδι θα τους βρω απεναντι μου??
η μηπως κανω λαθος??

να σου πω ποσα πληρωνω στους εργαζομενους καθε φορα που εσυ κανεις απεργια για να παρουν το ταξι τους να ερθουν να δουλεψουν
να σου πω τι προβλημα ειχα οταν δεν ειχαν ερθει καποια πραματα που περιμενα
να σου πω τι προβλημα (αυτο ηταν το σοβαροτερο στη δικια μου επιχειρηση) οταν πριν 2 χρονια οι υπαλληλοι της δεη μας εκοβαν το ρευμα?

κατσε ρε φιλε εγω σε τι εκιβως σε εχω βλαψει εσενα??
και επειδη εγω ειμαι ΚΥΡΙΟΣ στις συναναστροφες μου ΑΠΑΙΤΩ να εχω και την ιδια αντυμετωπιση
και επειδη δηλωνω τα παντα επειδη και παλι με αυτα που βγαζω ειμαι ευχαριστιμενος ΑΠΑΙΤΩ να ποιανουν τοπο

ΥΓ το τελευταιο δε πηγαινε σε σενα αλλα στους 300

#37   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 05:11

Mηπως εχεις θεση ρεσεψιονιστ ελευθερη Νικο?Εγω σαν γιατρος σε μεγαλο νοσοκομειο επαιρνα κατι παραπανω απο τον υπαλληλο σου,τωρα παιρνω λιγοτερα.Μακαρι να μπορεις να τον πληρωνεις ακομα περισσοτερα,πραγματικη ευχη ειναι αυτη.Και καμαριερα με βλεπω συντομα,λιγοτερο αγχος περισσοτερα λεφτα. :unsure:

#38   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 05:16

Mηπως εχεις θεση ρεσεψιονιστ ελευθερη Νικο?Εγω σαν γιατρος σε μεγαλο νοσοκομειο επαιρνα κατι παραπανω απο τον υπαλληλο σου,τωρα παιρνω λιγοτερα.Μακαρι να μπορεις να τον πληρωνεις ακομα περισσοτερα,πραγματικη ευχη ειναι αυτη.Και καμαριερα με βλεπω συντομα,λιγοτερο αγχος περισσοτερα λεφτα. :unsure:

φιλε να σου πω κατι οχι για να θιξω τα του κλαδου μου αλλα συγκεκριμενα τα περισοτερα ξενοδοχεια ημιδιαμονης πληρωνουν πολυ καλυτερα απο τα καλα και τα χλιδατα γιατι ειμαστε μια οικογενεια ολοι και ειμαι της φυλοσοφιας οτι πληρωνοντας καλυτερα εναν εργαζομενο εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες και να σε κλεψει αλλα και να μην αποδοσει οσο πρεπει
υπαρχουν βεβαια και οι ανθρωποι που δαγκωνουν ακομα και το δικο τους χερι αλλα ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες ειδικα σημερα
κοιτα ειδικα για τον γιατρο πιστευω οτι πρεπει να ειναι ο μοναδικος''εργαζομενος'' που πρεπει να ειναι πλουσιος.οχι να πληρωνετε καλα αλλα να ειναι πλουσιος

αλλα και στη δικια σου δουλεια ρε φιλε πολυ βρωμια ομως πολυ.αλλα αμα ποιασουμε ολονων τις δουλειες ολο και κατι θα βρουμε

ειδικα στη κατηγορια του ξενοδοχειου μου αυτα που βλεπει η καμαριερα φιλε ειναι αστο ας μη το συζητησουμε ελπιζω να καταλαβαινεις

Τελευταία επεξεργασία από: nikos278, 03/01/2011 - 05:19


#39   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 05:19

Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε τίποτα στην Ελλάδα. Μια ζωή υποχείρια πολιτικών θα είμαστε. Είμαστε του καφέ και του ωχαδερφισμού, και αν κάποιος μας χαλάσει την ηρεμία μας φταίει... Είναι χαζοί οι Γάλλοι, Ιρλανδοί κτλ. που βγήκαν στους δρόμους ΟΛΟΙ σύσσωμοι... Καλά να πάθουμε....

Φαντάζομαι πως όπως και οι υπόλοιποι (κανείς δηλαδή) συνάδελφοί σου βγήκατε πολλές φορές στο δρόμο για διακδικήσεις άλλων πλην των δικών σας. Φαντάζομαι πως σας πόνεσαν ιδιαίτερα οι απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, η άδικη υπερφορολόγηση των ιδιωτών, ο επί δεκαετίες διωγμός της ιδιώτευσης και της αγοράς, οι μισθοί και οι συντάξεις των 600€ και όλα αυτά. Αλλά ενώ τότε τα συνδικάτα των δημοσίων αγόραζαν αγρούς κοιτώντας μόνο πως θα τσιμπήσουν κανένα ακόμα επίδομα ή πως θα μειώσουν ακόμα και το επτάωρο της εργασίας τους, τώρα ξαφνικά ξύπνησε μέσα σας ο επαναστάτης που βλέπει περιφρονητικά εμάς τους υπόλοιπους "μικροαστούς" μιλώντας για ωχαδελφισμούς και άλλα τέτοια γραφικά.

Άστα αδελφέ, και πίστεψέ με δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα που μπορεί να ανήκεις στις λαμπρότερες των εξαιρέσεων. Έτσι όπως έχει φτάσει η κατάσταση, η οποιαδήποτε αντίδραση του κόσμου δεν θα περιοριστεί στους τριακόσιους φαύλους της βουλής και τα τσιράκια τους. Θα πάρει η μπάλλα και όλους αυτούς που τόσα χρόνια αποτελούν το πλέον υπεράριθμο κατά αναλογία πληθυσμού δημόσιο στον κόσμο και το πλέον τεμπέλικο, αναποτελεσματικό και διεφθαρμένο. Και σε μια τέτοια αντίδραση θα θυμηθεί ο κόσμος για ποιόν φορολογούνταν όλα αυτά τα χρόνια, ποιοί ζητούσαν φακελλάκι και λάδωμα, ποιοί έκαναν την αργία τριήμερο, ποιοί έδιναν τις κάρτες τους να τις χτυπούν άλλοι, ποιοί την έκαναν με πλήρη σύνταξη στα 40 και τα 45, ποιοί περιφρονητικά απουσίαζαν για ώρες ή και ημέρες από την υπηρεσία και το πόστο τους και ποιοί οδήγησαν τους πλέον των 2000 δημόσιων φορέων σε απόλυτη χρωκοπία την οποία πάλι ο κόσμος καλείται να την πληρώσει για να μην απολυθεί κανείς εκλεκτός.

Οπότε άκουσε καλύτερα τα κελεύσματα των εποχών και άσε τις επαναστατικές προτροπές για άλλη στιγμή ή για τίποτα μαρξιστικά φερέφωνα. Δεν είναι καιρός για κοινωνικές επαναστάσεις τέτοιου είδους γιατί οι ιδιώτες λίγα έχουν να χάσουν πια αλλά πάρα πολλά να διεκδικήσουν, με πρώτο και καλύτερο τον τερματισμό της αφαίμαξης του ιδιωτικού τομέα και ολόκληρης της αγοράς προς εξασφάλιση των μισθών και της καλοπέρασης του δημοσίου μη σταματώντας όμως στους τριακόσιους μπαγλαμάδες αλλά σιχτιρίζοντας και την υπόλοιπη πολυπληθή συμμορία που με τις ευχές του συντάγματος και των πουλημένων πολιτικών λυμαίνονται το δημόσιο, τα χρήματα και την υπομονή μας.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 03/01/2011 - 05:26


#40   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 12:49

Φαντάζομαι πως όπως και οι υπόλοιποι (κανείς δηλαδή) συνάδελφοί σου βγήκατε πολλές φορές στο δρόμο για διακδικήσεις άλλων πλην των δικών σας. Φαντάζομαι πως σας πόνεσαν ιδιαίτερα οι απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, η άδικη υπερφορολόγηση των ιδιωτών, ο επί δεκαετίες διωγμός της ιδιώτευσης και της αγοράς, οι μισθοί και οι συντάξεις των 600€ και όλα αυτά. Αλλά ενώ τότε τα συνδικάτα των δημοσίων αγόραζαν αγρούς κοιτώντας μόνο πως θα τσιμπήσουν κανένα ακόμα επίδομα ή πως θα μειώσουν ακόμα και το επτάωρο της εργασίας τους, τώρα ξαφνικά ξύπνησε μέσα σας ο επαναστάτης που βλέπει περιφρονητικά εμάς τους υπόλοιπους "μικροαστούς" μιλώντας για ωχαδελφισμούς και άλλα τέτοια γραφικά.

Άστα αδελφέ, και πίστεψέ με δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα που μπορεί να ανήκεις στις λαμπρότερες των εξαιρέσεων. Έτσι όπως έχει φτάσει η κατάσταση, η οποιαδήποτε αντίδραση του κόσμου δεν θα περιοριστεί στους τριακόσιους φαύλους της βουλής και τα τσιράκια τους. Θα πάρει η μπάλλα και όλους αυτούς που τόσα χρόνια αποτελούν το πλέον υπεράριθμο κατά αναλογία πληθυσμού δημόσιο στον κόσμο και το πλέον τεμπέλικο, αναποτελεσματικό και διεφθαρμένο. Και σε μια τέτοια αντίδραση θα θυμηθεί ο κόσμος για ποιόν φορολογούνταν όλα αυτά τα χρόνια, ποιοί ζητούσαν φακελλάκι και λάδωμα, ποιοί έκαναν την αργία τριήμερο, ποιοί έδιναν τις κάρτες τους να τις χτυπούν άλλοι, ποιοί την έκαναν με πλήρη σύνταξη στα 40 και τα 45, ποιοί περιφρονητικά απουσίαζαν για ώρες ή και ημέρες από την υπηρεσία και το πόστο τους και ποιοί οδήγησαν τους πλέον των 2000 δημόσιων φορέων σε απόλυτη χρωκοπία την οποία πάλι ο κόσμος καλείται να την πληρώσει για να μην απολυθεί κανείς εκλεκτός.

Οπότε άκουσε καλύτερα τα κελεύσματα των εποχών και άσε τις επαναστατικές προτροπές για άλλη στιγμή ή για τίποτα μαρξιστικά φερέφωνα. Δεν είναι καιρός για κοινωνικές επαναστάσεις τέτοιου είδους γιατί οι ιδιώτες λίγα έχουν να χάσουν πια αλλά πάρα πολλά να διεκδικήσουν, με πρώτο και καλύτερο τον τερματισμό της αφαίμαξης του ιδιωτικού τομέα και ολόκληρης της αγοράς προς εξασφάλιση των μισθών και της καλοπέρασης του δημοσίου μη σταματώντας όμως στους τριακόσιους μπαγλαμάδες αλλά σιχτιρίζοντας και την υπόλοιπη πολυπληθή συμμορία που με τις ευχές του συντάγματος και των πουλημένων πολιτικών λυμαίνονται το δημόσιο, τα χρήματα και την υπομονή μας.



Μισό λεπτό φίλε μου... Μιλάς για υπερφορολόγηση του ιδιωτικού τομέα, όταν δεν γνωρίζεις πόσα φορολογούμαι και εγώ κάθε μήνα από το ΙΚΑ και μόνο (για να μην πούμε και άλλα που δεν έχουν σχέση)... Και σε ξαναρωτάω: ποιοί είναι αυτοί που έφεραν το δημόσιο στην χρεωκοπία? Οι υπάλληλοι? Όχι φίλε μου... Το κράτος που δεν μπορεί να διαχειριστεί τους οργανισμούς που ελέγχει. Και για παράδειγμα έφερα το Μετρό, που όπως είπα δεν ήταν ποτέ ελλειματικό αλλά έκλεινε και τρύπες του κράτους. Το παρουσίασαν ελλειματικό για να προωθήσουν τα νομοσχέδιά τους. Επιπλέον, μιας λοιπόν και αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να μειώσουν τις σπατάλες του δημοσίου γιατί παίρνει και η μπάλα και τον ιδιωτικό τομέα? Γιατί κλείνουν τις επιχειρήσεις τη μία πίσω από την άλλη? Απλά, γιατί δεν προσπαθούν να σώσσουν την οικονομία. Προσπαθούν να την εξαθλιώσουν, και τους παίρνει όλους η μπάλα ακόμα και τον ιδιωτικό τομέα. Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας.. Συμφωνώ στο να γίνουν τα ΜΜΜ ιδιωτικά. Το πρώτο πράγμα που θα γίνει, προκειμένου να βγάλει κερδος ο ιδιώτης, είναι να αυξήσει το εισιτήριο (που είναι το φθηνότερο στην Ευρώπη), να τσιγγουνευτεί την συντήρηση του δικτύου, να απολύσει εργαζόμενους (που ούτως ή άλλως λίγοι είναι, μιας και το δίκτυο συνεχώς επεκτείνεται) με αποτέλεσμα να πέσει το επίπεδο υπηρεσιών (που σήμερα κατέχουμε την πρωτιά). Τότε να δω τί θα κάνεις φίλε επιβάτη, που και τότε -κρίνοντας από την αντίδραση του συνόλου- θα φωνάζεις και θα εξαπολύεις επιθέσεις...
Δεν πειράζει. Αντί ο στόχος μας να είναι να ανεβασουμε το βιωτικό μας επίπεδο σαν εργαζόμενοι, κοιτάμε πώς να καταστρέψουμε αυτούς που τυχαίνει να έχουν καλύτερη από εμάς δουλειά. Είναι αυτό που λένε για τους Έλληνες: δεν εύχονται να αποκτήσουν μία κατσίκα οι ίδιοι αλλά να πεθάνει η κατσίκα του αλλουνού!!!!!

#41   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:01

Ειστε υπερ η κατα της αξιολογησης σας; Και αν ειστε κατα τεκμηριωστε την αποψη σας

#42   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:01

Θα πάρει η μπάλλα και όλους αυτούς που τόσα χρόνια αποτελούν το πλέον υπεράριθμο κατά αναλογία πληθυσμού δημόσιο στον κόσμο και το πλέον τεμπέλικο, αναποτελεσματικό και διεφθαρμένο. Και σε μια τέτοια αντίδραση θα θυμηθεί ο κόσμος για ποιόν φορολογούνταν όλα αυτά τα χρόνια, ποιοί ζητούσαν φακελλάκι και λάδωμα, ποιοί έκαναν την αργία τριήμερο, ποιοί έδιναν τις κάρτες τους να τις χτυπούν άλλοι, ποιοί την έκαναν με πλήρη σύνταξη στα 40 και τα 45, ποιοί περιφρονητικά απουσίαζαν για ώρες ή και ημέρες από την υπηρεσία και το πόστο τους και ποιοί οδήγησαν τους πλέον των 2000 δημόσιων φορέων σε απόλυτη χρωκοπία την οποία πάλι ο κόσμος καλείται να την πληρώσει για να μην απολυθεί κανείς εκλεκτός.


Ολη η αληθεια ειναι εδω για το τραγικο παρελθον μας.Αλλα αυτα ειναι διαπιστωσεις που δεν λενε το τι πρεπει να γινει αντιθετως νομιζω οτι παγιδευουν τη κριση μας γιατι τη θολωνουν.Κατ'εμε ουτε 200000 δημοσιοι υπαλληλοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν.Ειναι υπεραρκετοι για μια χωρα με τοσο χαμηλη αναπτυξη.Και το θεμα ειναι εδω.Αthan πρεπει να δουμε λιγο μακρια,3 στοιχεια δες μονο.Μειωσεις μισθων,ακριβεια,κατακορυφη αυξηση ανεργιας.Που πιστευεις οτι θα οδηγησει αυτη η κατασταση?Πιστευεις οτι θα υπαρχει σε λιγο καιρο ιδιωτικος τομεας?Ελαχιστα ιδιωτικα συμφεροντα ναι,ιδιωτικος τομεας με το ρυθμο επενδυσεων που εχουμε χλωμο μου φαινεται.Και εδω ειναι ολη η ενσταση η δικια μου.Βρε καραγκιοζηδες που μας δουλευετε ολους ψιλο γαζι αν θελετε και κοπτεσθε για το καλο της ελλαδας παρτε παραλληλα μετρα.Να μειωθει ο αριθμος των δημοσιων υπαλληλων,να μειωθουν λογω κρισης...οι μισθοι ΟΛΩΝ αλλα να μειωθουν οι τιμες στα καταναλωτικα προιοντα η εστω στα ειδη πρωτης αναγκης,να εφαρμοστουν εστω για πρωτη φορα οι νομοι για ολους και οχι οποτε συμφερει,να γινει το κρατος πιο ευελικτο ωστε να ερθουν πραγματικες επενδυσεις και οχι αυτες που αποσκοπουν στο να ερθουν δηλ οι ιδιοι που ειναι και τωρα.Το μεγαλυτερο προβλημα μας δυστυχως δεν ειναι για μενα το γιγαντωμενο δημοσιο,αυτο θα το εβαζα δευτερο αλλα η μη εφαρμογη των νομων.Αποτελεσμα αυτου ειναι να εχουμε φαινομενα σηψης παντου,δημοσιο τομεα,ιδιωτικο τομεα,συστημα υγειας,αθλητικο τομεα κλπ κλπ..Και εγω ειλικρινα σας καλω να απαριθμησετε 5 πραγματα που θα πρεπει να γινουν σε αυτη τη χωρα για να παει μπροστα.
Αν εβλεπα εσενα στην τηλεοραση Αthan η Νικο να μου λετε οτι πρεπει να αυξησουμε τα εισιτηρια για να ορθοποδησει ενας οργανισμος(...τελοσπαντων)πιθανον να ειχα ολη τη καλη διαθεση να σας πιστεψω αλλα να βγαινουν και να μου τα λενε αυτοι οι ιδιοι που με οδηγησαν εδω και κατεστρεψαν μια ολοκληρη χωρα ε τοτε φιλοι μου συμπαθατε πολυ αλλα δεν θα παρω.Επιτρεψτε με να εχω λιγο μεγαλυτερη εμπειρια απο εσας αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εχω βαλει κλεφτες να μου φυλανε το σπιτι.(για αλλη μια φορα)

#43   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:13

Ειστε υπερ η κατα της αξιολογησης σας; Και αν ειστε κατα τεκμηριωστε την αποψη σας


Άλλο αξιολογηση και άλλο μειώσεις μισθών... Εγώ απλά παίρνω το μέρος ΟΛΩΝ των εργαζομένων. Είτε είναι μπάτσος, γιατρός, δικηγόρος, δημοσιογράφος, δικαστής, πωλητής, νταλικέρης κ.ά... Αυτό που κατακρίνω δεν είναι γιατί μειώνουν τους μισθούς μόνο σε μένα, αλλά στον φτωχό κοσμάκη που πάλι αυτός θα την πληρώσει. Δεν γίνεται ΜΙΑ φορά σαν έθνος και εμείς να συσπειρωθούμε και να εναντιωθούμε στα αντιλαϊκά αυτά μέτρα που πλήττουν όλους μας? Μάλλον δεν μπορούμε. Αντίθετα ικανοποιούμαστε για την δυστυχία του άλλου, εφόσων δεν ακουμπάει εμάς. Αλλά τί να πούμε... Εμείς κλείναμε στην φυλακή και τον Κολοκοτρώνη, εξορίζαμε όλους τους αρχαίους λόγιους ή τους εκτελούσαμε, πολεμούσαμε μεταξύ μας όταν είμασταν πόλεις-κράτη κτλ. Αυτό κάνουμε και σήμερα.....

#44   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:22

αφου διαβασα ολα οσα γραψατε θα σασ πω το εξης για τον οασα...οταν ηταν κυβερνηση ο Μιτσοτακησ(χρουσουζης) εδωσε αν θυμαστε τα λςωφορεια σε ιδιωτες...ο πατερας μου ως πολυτεκνος ειπε ασ παω να παρω μια αδεια με κατι χρηματα που ειχε στην ακρη απο μια πωληση που ειχε κανει...πειρε λοιπον μιση αδεια...δουλεψε 2 χρωνια...ο ιδιος ως οδηγος...οταν χαλαγε το αμαξι εχανε χρηματα...επρεπε να τρεχει να το επισκευασει να βγει να το δουλεψει...αν δεν δουλευε δεν επερνε χρηματα...αν εβαζε οδηγο ασπουμε το καλοκαιρι τον πληρωνε απο την τσεπη του...και πολλα αλλα...οσο καιρο τα ειχαν ιδιωτες η εταιρεια ειχε κερδος ανανεωσε τον στολο και εφερε αυτα που βλεπετε και μπενετε σημρα...οταν λοιπον ο ΜΙτσοτακςης τα εδωσε και εμπλεκοντας και πολυτεκους και αλλους δεν τα κατωχηρωσε με καποιο τροπο και ετσι οταν επεσε το πασοκ τα εδωσε παλι πισω στους δημοσιους επιτασοντασ τα...ακομα ειναι οι αδειες στο ονομα των πατεραδων μας....
οποτε ρε παιδια τ να λεμε τωρα...οι πολιτικοι μας ειναι οι χειρωτεροι ολων μας αλλα φταιμε και εμεις που τους ακουμε και που τους υποσχομαστε ψηφο για να μας βολεψουν...τι αλλο να πω....οσο για τους μισθους ναι μας τους μειωνουν κατα τις προτασεις τις τροικας αλλα εκεινοι λενε και μειωση τιμων στα προιοντα αλλα αυτο δε το βλεπω ουτε καν το αναφαιρουν,,,μονο το αναποδο κανουν.

Τελευταία επεξεργασία από: xarisk, 03/01/2011 - 13:23


#45   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:24

Σου απαντησα και στον πατερα μου που ειναι γιατρος απο 1400 τον εριξαν στα 1200 σε δημοσιο νοσοκομειο..τι πρεπει να πει δεν ραβω αλλους κολληθειτε με σελοτεπ και οσους ανοιξα ανοιξα φτανει παψ σπιτι για καφε;η επειδη μ μειωσαν τα χρηματα θα σ δειξω συστημα θα αφησω τους υπολοιπους να πεθανουν εγω απεργω;
Μυστηρια πραγματα μαλλον λεω
Δεν λεει κανεις οχι στην απεργια,δουλεψε τις ωρες που εισαι υποχρεωμενος να πληρωθεις μετα και μετα πηγαινε να διεκδικησεις τα κεκτημενα σου..αλλα αυτο μονο Ελλαδα γινεται με το μανδυα της απεργιας να μην δουλευουμε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες