Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 vs Google Nexus S [Video]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 02:41

Εάν σας ενδιαφέρει η αγορά ενός εκ των δύο smartphone και δεν έχετε αποφασίσει ακόμα, ίσως βρείτε το παρακάτω συγκριτικό βίντεο διαφωτιστικό.

Αναρτημένη εικόνα

Το iPhone 4 της Apple και το Nexus S της Google (με τη συνεργασία της Samsung) έρχονται αντιμέτωπα σε ένα πολύ όμορφο και κατατοπιστικό βίντεο από το PhoneArena:

http://www.youtube.com/watch?v=Doj4eMfyKnE

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 11:35

παρολο που εχω 4αρι οσο βλεπω το video θελω να παω να αγορασω και δευτερο. :)

#3   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 11:48

Συμφωνω και γω... Πολυ ωραιο φαινεται

Ρε λες........... ???

#4   Pumpa

Pumpa

    iPH newbie

  • Pip
  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 11:59

καμια σχεσι τα υλικα του Iphone 4 με του nexus το ιphone 4 ειναι γιαλι με αλουμινιο και το αλλο ειναι πλαστικο

#5   ceRoN

ceRoN

    iPH Enthousiast

  • 403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 12:07

πολυ ανωτερο το nexus S και σαν λειτουργικο πλεον το android τα σπαει
μονο το apple store και το ui σε κραταει στην apple αλλα οσο παει και μεγαλωνει το android market

#6   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 03/01/2011 - 12:28

Τον περασμένο Μάρτιο αγόρασα ένα Nexus One (σαν 2ο τηλέφωνο, το βασικό μου ήταν ένα 3GS). Μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση η σχεδίασή σου μιας και ήταν κάτι νέο. Το οτι με το Android δε συμφώνησα σε πολλά πράγματα, με έκανε να το αντικαταστήσω με ένα iPhone 3G.

Πριν λίγες μέρες, αντικατέστησα το 3GS με το 4άρι το οποίο είναι φανταστικό τηλέφωνο... Το design του άλλαξε (επιτέλους) και δεν το χορταίνει το μάτι μου!!! Από την άλλη, το nexus s δε μου κάνει καμία εντύπωση. Το λειτουργικό παραμένει το ίδιο, λίγες οι διαφορές (από το 2.2 που αφησα εγώ) αλλά η συσκευή κλάσεις κατώτερη από το Nexus της HTC και σε εμφάνιση αλλά και σε ποιότητα. Αυτό το τηλέφωνο, δε θα με τραβούσε για κανένα λόγο να το πάρω μιας και είναι ένα face lift του galaxy s και όχι κάτι νέο.

Πιστεύω οτι ένα iphone jailbroken είναι μακράν καλύτερο από οποιδήποτε android device υπάρχει σήμερα...

#7   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 03/01/2011 - 12:48

Πιστεύω οτι ένα iphone jailbroken είναι μακράν καλύτερο από οποιδήποτε android device υπάρχει σήμερα...


Μη το λες. Από ένα σημείο και μετά (κυρίως χρηματικό) όλα τα smartphones και παπάδες κάνουν και ωραίες - και στιβαρές - κατασκευές είναι. Οι διαφορές παίζουν σε πολύ μικρές λεπτομέρειες, πολλές φορές καθαρά αισθητικές. Εγώ χρησιμοποιώ iPhone επειδή μου αρέσει ιδιαίτερα το iOS και φυσικά ο σχεδιασμός του 4 (αν και στο χέρι προτιμώ 3G/3GS). Μόλις το Android εξελιχθεί λίγο ακόμη (που θα γίνει - θέμα χρόνου είναι) και μόλις το Windows Mobile αποκτήσει ένα καλό μερίδιο αγοράς, εκεί να δεις παιχνίδι που έχει να γίνει. Εμείς να είμαστε καλά, να έχουμε επιλογές ώστε να καταλλήγουμε με τη καλύτερη και πιο ευχάριστη αγορά.

#8   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 03/01/2011 - 13:06

Συμφωνώ οτι το Android θέλει το χρόνο του φίλε hellenicsun. Τα WinMo είναι ήδη πολύ πίσω και δεν είναι καν διατεθιμένα να "τρέξουν" για να προλάβουν το iOS και Android.
Από την άλλη εγώ έχω κάνει κατα καιρούς φιλότιμες προσπάθειες για να ασχοληθώ με το android, αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο...

#9   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:42

καμια σχεσι τα υλικα του Iphone 4 με του nexus το ιphone 4 ειναι γιαλι με αλουμινιο και το αλλο ειναι πλαστικο

το iphone ηταν εδω και 4 γεννιες ολο πλαστικο...
και ρε παιδια χαλαρωστε λιγο, ετσι οπως τα παρουσιαζετε ειναι λες και το εφτιαξαν απο τα τελευταιας ποιοτητας πλαστικα που βρηκαν...
το μονο θετικο ειναι στο Iphone 4 ειναι το πισω γυαλι το οποιο δεν γρατζουνιεται τοσο ευκολα...

Συμφωνώ οτι το Android θέλει το χρόνο του φίλε hellenicsun. Τα WinMo είναι ήδη πολύ πίσω και δεν είναι καν διατεθιμένα να "τρέξουν" για να προλάβουν το iOS και Android.
Από την άλλη εγώ έχω κάνει κατα καιρούς φιλότιμες προσπάθειες για να ασχοληθώ με το android, αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο...

το android ειναι φοβερο λειτουργικο, και νομιζω πως δεν ειναι καπου πισω σε σχεση με το iOS και δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι δεν τα βρησκουν με το android αφου ακομα και αν δεν εχεις διαθεσει να το αξιοποιησεις πληρως , σου παρεχει ολη την απλοτητα του iOS...
Επεισης η MS εκανε μεγαλο βημα με τα WP7 πραγμα που ειναι πολυ καλο για τον ανταγωνισμο...

#10   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:42

nexus S wow... μια πατάτα... μια έξυπνη πατάτα.... λέω να πάτε να τα πείτε στο googlehellas.. no to iphonehellas... :lol: B) :D

#11   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:50

nexus S wow... μια πατάτα... μια έξυπνη πατάτα.... λέω να πάτε να τα πείτε στο googlehellas.. no to iphonehellas... :lol: B) :D

επιχειρηματα.. φανμποισμοι μεχρι αηδιας

#12   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 15:52

nexus S wow... μια πατάτα... μια έξυπνη πατάτα.... λέω να πάτε να τα πείτε στο googlehellas.. no to iphonehellas... :lol: B) :D

μπραβο φιλε εγραψες
πες κι αλλα μας κανεις και γελαμε :lol:

#13   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:00

Το iphone 4 δύσκολα το αλλάζει κάποιος αν κάνει το λάθος..να το πάρει!!!! :rolleyes:

#14   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:03

Είναι πολλά μικρά πραγματάκια που με χαλάνε στο android. Κατ'αρχήν το σύνολο μου θυμίζει ένα πάντρεμα των WinMo και του iOS. Δε θεωρώ οτι είναι κάτι νέο, αλλά κάτι μπερδεμένο (όχι κακώς απαραίτητα, αλλά περισσότερο μου αρέσει το ios και όχι το "πάντρεμα"). Δεν είναι smooth όπως το iphone και απ'ότι δείχνει δε θα γίνει. Οι εφαρμογές του, είναι πολύ απλές, πολύ λιτές, δεν είναι όμορφες σαν του iOS. Τώρα τελευταία βλέπω κάποιες καλές που στην ουσία είναι οι ίδιες που ήδη έχει το iOS. Μπορώ να κάθομαι όλη μέρα να σου λέω λεπτομέριες που με χαλάνε σ'αυτό το λειτουργικό. Ίσως και να έχω συνιθίσει στο iphone και να μου φαίνονται όλα τα διαφορετικά, άσχημα.

#15   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 03/01/2011 - 16:06

το iphone ηταν εδω και 4 γεννιες ολο πλαστικο...
και ρε παιδια χαλαρωστε λιγο, ετσι οπως τα παρουσιαζετε ειναι λες και το εφτιαξαν απο τα τελευταιας ποιοτητας πλαστικα που βρηκαν...
το μονο θετικο ειναι στο Iphone 4 ειναι το πισω γυαλι το οποιο δεν γρατζουνιεται τοσο ευκολα.


Δέν είναι λογική αυτή.. Επειδή τα παλιά iPhone ήταν πλαστικό , δέν μπορούμε να παινέψουμε το 4 για την κατασκευή του σε σχέση με τον ανταγωνισμό?..

EDIT: Sorry για το τελευταίο.. Withdrawn..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 03/01/2011 - 16:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες