Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολοι εμεις φταιμε για τις τιμες πωλησης μεταχειρισμενων.!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:15

Εγώ από εμπειρία ξέρω ότι αυτοί που γκρινιάζουν για τις τιμές είναι κάποιοι που έχουν μάθει να βγάζουν χρήματα Χερι-Χερι σε αδαής κ έτσι χάνουν το περιθώριο κέρδους τους..

β) δεν είναι η σημερινή ελεύθερη αγορά μόνο, αλλά εκ της γέννησης της η οικονομία βασίζεται στην προσφορά - ζήτηση.

γ) τα 3G τώρα που έμειναν έξω απο την 4.3 θα γίνουν .. Συλλεκτικά :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:20

υπαρχει μια ταση στα θεματα που ανοιγω , να γινεται ενας πανικος η μου φενεται? και τοτε πεσατε να με φατε..... :)

http://www.iphonehel...__1#entry246902

#33   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:20

Ο υποψήφιος αγοραστής φίλε μου, μπορεί να κάνει μία αναζήτηση στο φόρουμ και να βρεί αυτό που είναι η καλύτερη ευκαιρία. Άν δεν του αρέσει, μπορεί να πάει σε ένα μαγαζί έξω με μεταχειρισμένα και να δώσει 400!!! για ένα 3GS 16άρι. Γιατί τόσα ζητάνε άν θέλεις να ξέρεις.

#34   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:22

Ο υποψήφιος αγοραστής φίλε μου, μπορεί να κάνει μία αναζήτηση στο φόρουμ και να βρεί αυτό που είναι η καλύτερη ευκαιρία. Άν δεν του αρέσει, μπορεί να πάει σε ένα μαγαζί έξω με μεταχειρισμένα και να δώσει 400!!! για ένα 3GS 16άρι. Γιατί τόσα ζητάνε άν θέλεις να ξέρεις.


και επειδη τα ζητανε εσυ πρεπει να τα δωσεις? εαν δεν τα δωσεις εσυ και καποιοι αλλοι, εχεις την εντυπωση οτι θα συνεχιση να πουλαει τοσο?

#35   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:23

Sale ακου κατι που η δεν το έχεις ξανά ακούσει η το έχεις προσπεράσει..

Το παρόν φόρουμ είναι μια ενημερωτική κοινότητα σχετικά με τα προϊόντα της Apple και μόνο(πλην κάποιων εξαιρέσεων).Το ότι υπάρχει η ενότητα "αγγελίες" έχει ξεκαθαριστεί άπειρες φορές και έχουμε πει πως το φορουμ δεν συμμετάσχει επισημα στο ολο εγχειρημα και απλά παρεχει την δυνατότητα αυτή στα μέλη του.Αυτό που έχουμε αναλάβει επίσημα όμως είναι,η ομάδα διαχείρισης να "εποπτεύει" τον τομέα αυτό για την ορθή λειτουργία του.

Τώρα το αν ο καθένας πουλάει ότι θέλει όσο θέλει είναι δικό του θέμα και του πιθανου αγοραστή.

Η κοινότητα τώρα ,εφόσον μια αγγελία πληρεί της προϋποθέσεις( και κατά την δημοσίευση και κατά την εξέλιξη της)δεν έχει καμιά ανάμιξη στο όλο θέμα .Παρεμβαίνει μόνο αν παραβιαστούν οι κανόνες είτε απο την μια είτε απο την αλλη πλευρά και εκει τελιωνει το θέμα με εμας..

Η κοινότητα σαν κοινότητα οφείλει να προστατέψει και της δυο πλευρές..Και του αγοραστή αλλά και του πωλητή.Η προστασία που παρεχει είναι να ορίσει κάποιους κανόνες οι οποίοι καλώς η κακός πρέπει να τηρούνται από όλους για να μην υπάρχουν (που τα έχουμε δει επανειλημμένα) εντάσεις και ακραίες συμπεριφορές.


με καλυψε ο θαννασης..

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#36   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:26

Σίγουρα. Αλλά αφού ο κόσμος θέλει να αγοράσει, θα το κάνει. Πάντως υπάρχουν και κάποιοι που τα δίνουν και σε πολύ καλές τιμές. Προτιμάμε αυτούς. Όταν όμως η καλύτερη τιμή είναι τα 300πχ, θα δώσει ο αγοραστής τόσα. Γιατί απλά θέλει να το πάρει. Επομένως, καλά κάνουν και τα δίνουν τόσο. Είναι ο νόμος αγοράς-ζήτησης. Και αφού ζητάει, πώς ζητάς να το σταματήσουν να το ζητάνε? :ρ.

#37   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:26

με καλυψε ο θαννασης..


μαθε να εχεις δικη σου κριση και αποψη, και οχι απλα να καλυπτεσαι απο αλλους.! ;) αυτο ξερω και εγω να το κανω. ευκολα.

#38   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:28

Σίγουρα. Αλλά αφού ο κόσμος θέλει να αγοράσει, θα το κάνει. Πάντως υπάρχουν και κάποιοι που τα δίνουν και σε πολύ καλές τιμές. Προτιμάμε αυτούς. Όταν όμως η καλύτερη τιμή είναι τα 300πχ, θα δώσει ο αγοραστής τόσα. Γιατί απλά θέλει να το πάρει. Επομένως, καλά κάνουν και τα δίνουν τόσο. Είναι ο νόμος αγοράς-ζήτησης. Και αφού ζητάει, πώς ζητάς να το σταματήσουν να το ζητάνε? :ρ.


μαλλον ο νομος αγορας-ζητησης μας "εφαγε" εδω στην ελλαδα και ακομα δεν το εχουμε καταλαβει.!

#39   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:29

καντο επιτελους και ασε μας στην υσηχια μας καθε μηνα σε πιανουν τα νευρα σου ανοιγεις ενα τοπικ να ασχοληθουμε ολοι μαζι σου...υπαρχουν παιδια που θελουν βοηθεια με τα τηλεφωνα τους..πηγαινε για ενα καφεδακι να ηρεμησεις...

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#40   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:30

Ξέρεις κάτι όμως? Άν εγώ πχ που έχω ένα 3GS 16άρι το δώσω 100 ευρώ θα είμαι κορόιδο. Αν το δώσω 500, θα είναι ο άλλος κορόιδο. Οπότε, στα 300 είναι η κατάλληλη τιμή και για τους 2 ;)

#41   Precious78

Precious78

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:37

Ρε σεις μη την λέμε ο ένας στον άλλο δε μας χωρίζει τίποτα...για όλα φταίει η Apple και η κάθε Apple,αυτός είναι ο στόχος...
άκου εκεί 700 και 800 ευρώ για κινητό...
Να τη χέσω τέτοια ''ελεύθερη'' αγορά είναι κατοχική και είδαμε που μας πάει...εν μέρει καλά τα λέει ο φίλος sale !! Eχει επίγνωση το παιδί και αποψη..

#42   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:41

Ο καθενας μπορει να πουλάει το iPhone του όσο θέλει! Αφου έτσι λειτουργούν οι αγγελίες τι θέλεις και επιμένεις βρε παιδι μου... Στο κάτω κάτω ασε τους άλλους να τα πάρουν... Παρολαυτα εσυ μπορείς (όπως και το έκανες ) να κανείς ένα τοπικ που να κατηγορεις αυτες τις τιμές, αλλα όχι να μπαίνεις μέσα στις αγγελίες και να τις σχολιάζει με αρνητικά σχόλια για τις τιμές τους. Δεν λέω έχεις ένα μέρος δικιου είναι οντως αρκετά ψηλά οι τιμές ΑΛΛΑ στο κάτω κάτω αφτες είναι οι τιμές.

#43   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:44

Βρέθηκαν οι πονεμένοι να πούνε την ιστορία τους.. ::)
Ρε παιδιά έτσι είναι η αγορά πώς να το κάνουμε? Δέν θέλεις δέν αγοράζεις.. Έχετε δεί κινητά 1000-3000 ευρώ?
Αυτά τα κινητά υπάρχουν, τα αγοράζουν πολλοί και τίποτα διαφορετικό απο ένα απλό τηλέφωνο προσφέρουν.. Σας αναγκάζει κανείς να τα πάρετε? Όχι..

Επομένως ναί να ζητάτε χαμηλότερες τιμές αλλά δέν θα τα γκρεμίσουμε και όλα.. Όπως και να το κάνουμε Veblen goods υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.. ;)

#44   markosathens

markosathens

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 20:48

δεν μπορει κανενας να βαλει μετρο η φραγμο σε οτι πουλα.η αγορα ειναι ελευθερη.και οσο αφορα τα iphone εχουν πολυ καλη τιμη μεταπωλησης καθως και καινουργια ειναι ακομα ακριβα.

#45   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:08

Λοιπόν...
Η apple δεν είναι Samsung.
Γιατί?Γιατί βγάζει ΈΝΑ τηλέφωνο τον χρόνο[μέχρι τώρα τουλάχιστον]
Η Samsung βγάζει 100 τηλέφωνα τον χρόνο.
Το iPhone 4 από την μέρα που βγήκε στην ελλάδα , μέχρι να βγει το επόμενο , θα το πουλάνε όλοι τα ίδια λεφτά.
Το Samsung μέχρι να το πας στο σπίτι (και καινούριο να είναι) έχει χάσει 50 ευρώ από την αξία του.
Εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα.Το ίδιο και για το iPad που δεν υπάρχει "επίσημα" στην ελλάδα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες