Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πειρατικές εφαρμογές και App store: Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι θετικά για τους developers


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 18/01/2011 - 14:17

Η πειρατεία εφαρμογών και παιχνιδιών είναι ένα φαινόμενο τις εποχής με κοινωνικές προεκτάσεις που δεν αφήνει κανέναν μας αδιάφορο. Το iOS App store αλλά και το Mac App store αποτελούν βασικό στόχο των πειρατών λόγω της εξάπλωσης τους και οι χρήστες εκμεταλλεύονται τα διάφορα εργαλεία που τους παρέχει απλόχερα το Internet για να αποκτήσουν δωρεάν τις επί-πληρωμής εφαρμογές. Οι δικαιολογίες είναι πολλές, από το "δεν υπάρχουν λεφτά" ως το "κατεβάζω πειρατικές εφαρμογές για να τις δοκιμάσω πριν τις αγοράσω" με αποτέλεσμα οι developers που χάνουν χρόνο και χρήμα για την ανάπτυξη τους να εκφράζουν την δυσαρέσκεια τους για την εξέλιξη αυτή.

Όπως συμβαίνει στη ζωή, έτσι και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν υπάρχει μόνο Μαύρο ή Άσπρο. Υπάρχει και το Γκρι.

Ο developer Daniel Amitay σε πρόσφατο δημοσίευμα του μας ενημερώνει με πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με το θέμα της πειρατείας, αλλά και το πως αυτή επηρέασε την πορεία των πωλήσεων της εφαρμογής του (Punch ‘Em! - Fight people through your camera!):

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα λοιπόν με τον developer, από την στιγμή που η εφαρμογή του κυκλοφόρησε ευρέως στα γνωστά πειρατικά μαγαζάκια οι πωλήσεις της αυξήθηκαν κατά 230% (!!) ή αλλιώς για κάθε δεκαπέντε (15) πειρατικές εκδόσεις ένας (1) χρήστης αγόραζε την εφαρμογή από το iOS App store:

  • Period 2 had 38.6X more Pirates than Period 1
  • Period 2 had 2.3X more Sales than Period 1
  • For every 15 or so Pirates, I received an extra Sale
Ο developer δηλώνει ότι δεν είναι δυσαρεστημένος με την κατάσταση. Κάθε άλλο μάλιστα, καθώς ο σκοπός (πωλήσεις) επιτυγχάνεται, έστω και με την παράδοξη αυτή εξέλιξη.

Οι εφαρμογές που βρίσκονται ήδη στο Top 100 προφανώς δεν θα παρουσιάσουν τα ίδια δεδομένα καθώς δεν θα επωφεληθούν από την εξάπλωση των πειρατικών εκδόσεων, ωστόσο οι εφαρμογές μικρών developers που βρίσκονται χαμένες μέσα στα άδυτα των χιλιάδων εφαρμογών του App store ενδέχεται να παρουσιάσουν παρόμοια αποτελέσματα με αυτά της εφαρμογής του Amitay.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο blog του developer.

Συμφωνείτε με την άποψη του Amitay ή πιστεύτε ότι τα δεδομένα του developer οφείλονται σε τυχαίους παράγοντες;
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 18/01/2011 - 14:41

Μιλώντας για μένα,8 στις 10 περιπτώσεις που εχω κατεβασει μια σπασμένη εφαρμογή,μου αρέσει και τη χρησιμοποιοω συχνά,την αγοραζω στο τέλος..
Αν κρίνω λοιπόν με αυτή τη λογική,που στην ουσία σημαίνει ¨´δοκιμάζώ´´ κάτι free και αν μου αρεσει το αγοράζω,ναι συμφωνώ με την προηγούμενη άποψη,οτι τελικά είναι κερδισμένες οι εφαρμογές...

#3   HarKal

HarKal

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Twitter:@harkal
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:harkalos

Δημοσίευση 18/01/2011 - 14:52

Προσωπικά με την τελευταία μου εφαρμογή μπορώ να πω ότι έγινε το ίδιο. Με το που έγινε pirate η εφαρμογή διπλασιάστηκαν οι πωλήσεις! Βέβαια η πειρατική έκδοση κατέβηκε μέσα σε μια ώρα, αλλά η αναφορά της εφαρμογής σε εκατοντάδες πειρατικά sites έμεινε και δημιουργεί μια επιπλέον έκθεση για την εφαρμογή. Εκεί νομίζω πως οφείλονται και οι επιπλέον πωλήσεις. Οι επισκέψεις στην σελίδα της εφαρμογής δεκαπλασιάστηκαν.

Γενικά είναι ενδιαφέρον ζήτημα...

#4   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/01/2011 - 15:03

Αυτά μόνο η Apple τα κάνει! :P

#5   sirdiman

sirdiman

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Sir Diman

Δημοσίευση 18/01/2011 - 15:41

Αυτά μόνο η Apple τα κάνει! :P


που κολαει η Apple τώρα???

Ειναι ενδιαφέρον παντως που εχει αυτη την τροπη η πώληση της εφαρμογής αυτης.
Εφόσον επιτυγχάνεται η αυξηση των πωλήσεων τοτε δεν υπάρχει λογος να δράσει ο developer (τουλάχιστον) ενάντια των πειρατών.
Εξάλλου και η "κακη" διαφήμιση παραμένει (καλη κάποιες φορές) διαφήμιση...

#6   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2011 - 17:21

Όσοι γνωρίζουν απο στατιστική θα δουν ξεκάθαρα πως ο correlation coefficient μάλλον θα δείχνει πολύ ισχυρή σχέση (strength of relationship) μεταξύ του αριθμού πουλημένων εφαρμογών και πειρατικών. Άρα τα δεδομένα του developer δεν οφείλονται σε τυχαίους παράγοντες.

#7   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 18/01/2011 - 17:43

Πάντως είναι λάθος αυτό που πολλοί θεωρούν τα πειρατικά downloads σαν χαμένες πωλήσεις.Τις περισσότερες φορές μιλάμε για περιπτώσεις που ο χρήστης που κατέβασε την πειρατική εφαρμογή, δε θα έκανε έτσι και αλλιώς την αγορά. Αντίθετα, γίνεται διαφήμιση μέσω word of mouth που οδηγεί σε περισσότερες πωλήσεις. Επίσης μην ξεχνάμε πως τα επίπεδα πειρατείας στο iOS είναι πολύ μικρά σε σύγκριση με την αγορά των υπολογιστών.

#8   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2011 - 17:50

ετσι ετσι για να μην λενε καποιοι για τους καημενους τους developers που μονο χαμενοι βγαινουν. ολοι κερδισμενοι βγαινουν απο αυτην την ιστορια. η apple πουλαει περισσοτερες συσκευες οι devs εχουν τσαμπα διαφημιση της εφαρμογης τους μεσω της πειρατιας και οι χρηστες μπορουν να κατεβασουν ελευθερα οποια εφαρμογη θελουν και αμα τους αρεσει την αγοραζουν κιολας. οχι να την κατεβαζουν και μετα να ψαχνουν το refund και η apple να τους λεει μλκς...

#9   alfagamma

alfagamma

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2011 - 17:59

Εγω παντως την τελευταια εφαρμογη που αγορασα χωρις να "δοκιμασω" το smartdial δεν το κρατησα ουτε 1 μερα.... (ψεματα προτελευταια, η τελευταια ειναι το Auto catalog :) ) αρα δεν προκειτε να ξαναπαρω εφαρμογη αν δεν μπορεσω να την δοκιμασω...

#10   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/01/2011 - 18:12

2 οψεις εχει το νομισμα φιλοι μου... απο την μια κοιτάμε την τσεπη μας και απο την αλλη κοιτανε τις τσεπη τους και στην apple και οι developers...

Μου ακουγεται λογικο ολο αυτο το παραπονο του τυπου αλλα αφου υπαρχει παρακαμπτήρια οδος...καποιοι την παιρνουμε καποιοι οχι.

#11   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/01/2011 - 18:14

που κολαει η Apple τώρα???

Ειναι ενδιαφέρον παντως που εχει αυτη την τροπη η πώληση της εφαρμογής αυτης.
Εφόσον επιτυγχάνεται η αυξηση των πωλήσεων τοτε δεν υπάρχει λογος να δράσει ο developer (τουλάχιστον) ενάντια των πειρατών.
Εξάλλου και η "κακη" διαφήμιση παραμένει (καλη κάποιες φορές) διαφήμιση...

Να δημιουργήσει τέτοιο ντόρο που περιγράφεται... :P

#12   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 18/01/2011 - 18:15

και εγω το 90% τον εφαρμογών που με έχουν ικανοποιήσει τις έχω αγοράσει, φυσικά μιλάμε για φτηνές εφαρμογές, από τις ακριβές μόνο δύο προγράμματα πλοήγησης αγόρασα και όχι 5 που έχω στο iphone μου τις περιόδους που είμαι jailbreak.

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 18/01/2011 - 18:15


#13   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 19/01/2011 - 11:32

Εγω νομιζω οτι οποια αλλαγη φαινεται στα στατιστικα μαλλον εχει πιο πολυ να κανει με προβολη του app σε καποιο blog / app review site παρα σε διαφημιση απο πειρατικα sites. Κι αυτο, γιατι υπαρχει τεραστια και ξαφνικη μεταβολη αποτομα και στις δυο μετρησεις, κατι που δειχνει οτι και οι πειρατες απο καπου το εμαθαν για να το ψαξουν. Σε καποιο site θα αναφερθηκε κι εσπευσαν ξαφνικα τοσοι πειρατες και νομιμοι να το δοκιμασουν, το θεωρω απιθανο να εγινε ξαφνικα τοσο αποτομη μεταβολη μονο και μονο απο word of mouth ή νέες συσκευες. Στη θεση του θα εκανα ενα χτενισμα στο Google να δω ποια sites αναφερονται στο app μου την ημερα που εγινε η αποτομη μεταβολη προς τα πανω κι εκει θα οφειλεται πιθανοτατα η οποια αυξηση στις πωλησεις, κι οχι τα πειρατικα sites (εκτος κι αν το site που ανεφερε το app του ειναι οντως ενα πειρατικο site που το εφερε στα featured apps ή recent apps).

#14   im2

im2

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2011 - 16:27

Ένα συχνό σενάριο είναι να έχει κάποιος μία πειρατική εφαρμογή και να την δείξει σε έναν άλλον που είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πειρατικές εφαρμογές και εκείνος να την αγοράσει.

Δ Ε Ν είναι χαμένα τα downloads των πειρατικών εφαρμογών . Τουλάχιστον οχι όλα σίγουρα... Αντιθέτως, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κάνουν καλό!
Ενα target group που ούτως η άλλως δεν θα αγόραζε την εφαρμογή σου και παρόλαυτά λειτουργεί σαν αγωγός διαφήμισης στόμα-με-στόμα.

#15   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/01/2011 - 16:42

Εφαρμογές αξίας 0,75 λεπτά €, αγοράζονται εύκολα. Πιστεύω οτι το JB βοηθάει πιο πολύ να κατεβάσεις και εφαρμογές που ποτέ δε θα αγόραζες, να τις δείς .. και να τις κρίνεις. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και άχρηστες ακριβές εφαρμογές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες