Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γκρίκλις (εναλλακτικός τίτλος, «mi grafc etc»)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
165 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 01:29

Οχου....πάλι τα ίδια?GREEKLISH 4 EVER :D
Εγώ γουστάρω να γράφω σαν 13χρόνο...γιατί είμαι.
Με greeklish μιλάω με τους φίλους μου γιατί βαριέμαι....γιατί και οι άλλοι έτσι μιλάνε , γιατί είναι πιο εύκολο και άλλα πολλά.
Το απίστευτο είναι ότι όλοι λένε να γράφουμε ελληνικά και θάνατο στα greeklish και πολλές άλλες λαμακιες , όταν οι ίδιοι γράφουν μια πρόταση με περισσότερα ορθογραφικά λάθη από όσα έκανα εγώ στο νήπιο.
Greek_Lamakes....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 01:43

παιδες ακουτε κανα μεγαλυτερο και αφηστε τα +1 και το τι γουσταρω να κανω και αμα θες με διαβαζεις κλπ κλπ.Ειναι πολυ πιο σοβαρο το θεμα και ειναι βασικα θεμα κοινωνιας στην οποια θα βγειτε καποια στιγμη.Και εκει δεν εχει ετσι γουσταρω και αν σου αρεσει με διαβαζεις και οτι αλλο που τοσο ευκολα γραφετε τωρα.Δυστυχως εκει εξω θα φατε τετοια κλωτσια που θα σκυψετε το κεφαλι γιατι θα εχετε χασει πολυ περισσοτερα πραγματα απο αυτα που χανετε τωρα που καθεστε πισω απο ενα Mac η ενα Pc.
Telephoner etsi einai kai to ksereis...

Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 24/01/2011 - 01:44


#48   Lysias

Lysias

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 02:23

To θέμα το δικό μου με το greeklish είναι καθαρά θέμα αισθητικής! Όπου μπορώ να τα αποφύγω, τα αποφεύγω... Όμως, για να αποκατασταθεί και η ...ιστορική αλήθεια, έχει γραφτεί βιβλίο στα greeklish το 1655!!!

"Πράγματι υπάρχουν αρκετά δείγματα από αυτόγραφα χειρόγραφα της αναγέννησης, όπου ελληνικά κείμενα είναι γραμμένα με αυτόν τον τρόπο, όπως π.χ. η κωμωδία "Fortounatos" από τον Μάρκο Αντώνιο Φώσκολο (1655). Υπάρχουν ακόμα δείγματα από βιβλία τυπωμένα με τέτοιο τρόπο, όπως το βιβλίο "I Mera tou Hristianou" που φυλάσσεται σήμερα στο Βενετικό Μουσείο της Νάξου." Wikipedia

Προσωπικά, πολλές φορές ειδικά σε fora, βλέπω τόσο ανορθόγραφα μηνύματα που με δυσκολεύουν στην ανάγνωση και μου θίγουν την αισθητική περισσότερο κι από τα greeklish!

#49   saxlas123

saxlas123

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2011 - 02:34

Με το ίδιο σκεπτικό να αρχίσουμε να φωνάζουμε ότι δε μιλάνε ελληνικά σε διαφορες περιοχές της ελλάδας που δεν έχουν την ίδια προφορά με την αθηναϊκή. καλο θα ήταν ο καθένας να μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει αφού γίνετε κατανοητός από τους άλλους χωρίς τέτοιου είδους διακρίσεις. αν κάποιος δε μπορεί να συντάξει μια πρόταση δε νομίζω να φταίνε τα greeklish

Αφου γινεται κατανοητος ...

#50   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:18

Οχου....πάλι τα ίδια?GREEKLISH 4 EVER :D
Εγώ γουστάρω να γράφω σαν 13χρόνο...γιατί είμαι.
Με greeklish μιλάω με τους φίλους μου γιατί βαριέμαι....γιατί και οι άλλοι έτσι μιλάνε , γιατί είναι πιο εύκολο και άλλα πολλά.
Το απίστευτο είναι ότι όλοι λένε να γράφουμε ελληνικά και θάνατο στα greeklish και πολλές άλλες λαμακιες , όταν οι ίδιοι γράφουν μια πρόταση με περισσότερα ορθογραφικά λάθη από όσα έκανα εγώ στο νήπιο.
Greek_Lamakes....


Δεν θα το σχολιασω μονο και μονο επειδη οπως λες και εσυ εισαι 13 χρονων!

#51   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:27

μπραβο DIN πιστευω πολυ καλο παραδειγμα γιατι εχουμε δει οτι να ναι ποστ απο ασχετους εδω μεσα για διαφορους δηθεν απο το μυαλο τους λογους που απαγορευονται τα greeklish στο forum! ελεος δεν σας βαλανε τιμωρια να γραψετε την γλωσσα σας ζητησαν!

#52   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:35

Επισης θελω να πω οτι τασομαι υπερ στο να μην μπαινουν στην ζωη μας τα greeklish δεν λεω οτι δεν τα εβαλα, απλα λεω οτι τα εβγαλα και δεν τα χρησομοποιω πουθενα!
Απο το facebook το msn το skype και τα sms μεχρι τις εργασιες μου και τις σημειωσεις μου,να πω εδω οτι ειδικα στα sms δεν ξερω γιατι αλλα το απεχθανομαι,ισως επειδη δεν μπορω να καταλαβω ποιος ο λογος να γραψεις το 'Ok tha ta poume stis 9' αντι 'Oκ θα τα πουμε στις 9!' δηλαδη θα εξοικονομησουμε χρονο; Και αν ναι ποσος θα ειναι αυτος 1 δευτερολεπτο; Δηλαδη σε 60 τετοια μηνυματα 1 λεπτο; Εδω τρωμε την μιση μας ζωη μπροστα στα φαναρια αυτο σας πειραξε το ενα λεπτο παραπανω;!!!
Και να ρωτησω και κατι ακομα; Υπαρχει καποιος απο εσας που λετε οτι τα χρησιμοποιητε που να τα χρησιμοποιει και στις χειρογραφες σημειωσεις του; Εγω δεν ξερω καποιον που να το κανει αυτο!
Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο για μερικους να πατανε alt+shift για να αλλαξουν γλωσσα στο κειμενο;
Και ενταξει να το δεχθω οτι πριν 10 χρονια δεν υποστηριζαν ολα τα προγραμματα την ελληνικη γλωσσα ή ηταν εξαρχης στην αγγλικη οποτε δεν θελαμε να 'κουραστουμε' για να αλλαξουμε γλωσσα τωρα ομως η ελληνικη γλωσσα ειναι παντου(και αν οχι παντου ειναι τουλαχιστον στο 95%)!
Απλα πιστευω οτι στα Greeklish πρεπει να μπει ενα τελμα!

Φιλικα Γιαννης!

#53   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:44

Και ενταξει να το δεχθω οτι πριν 10 χρονια δεν υποστηριζαν ολα τα προγραμματα την ελληνικη γλωσσα ή ηταν εξαρχης στην αγγλικη οποτε δεν θελαμε να 'κουραστουμε' για να αλλαξουμε γλωσσα τωρα ομως η ελληνικη γλωσσα ειναι παντου(και αν οχι παντου ειναι τουλαχιστον στο 95%)!

το θεμα ειναι οτι οι υπερασπιστες των greeklish, πριν 10 χρονια πρεπει να ηταν στο νηπιαγωγειο, πραγμα που μου κανει δυσκολο να πιστεψω οτι γι'αυτο σκαλωσαν με αυτα :P

#54   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:47

Δεν θα το σχολιασω μονο και μονο επειδη οπως λες και εσυ εισαι 13 χρονων!


Ελα ομως που αυτο το κειμενακι φιλε Γιαννη ηταν ολη η αληθεια για τον τροπο που βλεπουν καποια πραγματα μια μεγαλη ομαδα ανθρωπων που γραφουν σε φορουμ.Οποτε εγω του αναγνωριζω του Τelephoner την ειλικρινεια να εκφρασει ακριβως αυτο που σκεφτεται και νιωθει χωρις φτιαχτες (copy) υπερβολες.

#55   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:47

το θεμα ειναι οτι οι υπερασπιστες των greeklish, πριν 10 χρονια πρεπει να ηταν στο νηπιαγωγειο, πραγμα που μου κανει δυσκολο να πιστεψω οτι γι'αυτο σκαλωσαν με αυτα :P


Οχι ολοι, αλλα δεν εχεις και αδικο! :P :P

#56   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:49

Θα δανειστω ένα σχόλιο που μου άρεσε απο το συγκεκριμένο blog

Στα greeklish περνάς στο γραπτό λόγο την κρατούσα νοοτροπία του «κάνω ό,τι γουστάρω» γράφοντας όπως σου κατεβαίνει, χωρίς ορθογραφικούς κανόνες (διότι στην Ελλαδα ζεις και οι κανόνες εδώ είναι για να τους γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια): ένα πράγμα σαν να παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο κλείνοντας παράλληλα τη διάβαση πεζών και την είσοδο της πολυκατοικίας.



Νομίζω ότι το θέμα μόλις απέκτησε και την ψυχαγωγική χροιά που του έλειπε...

#57   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 04:57

Νομίζω ότι το θέμα μόλις απέκτησε και την ψυχαγωγική χροιά που του έλειπε...

δεν το κανεις πιο λιανα μπας και γελασουμε και εμεις?

#58   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/01/2011 - 05:09

Εγώ απο την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατι σε ένα ελληνικό τεχνολογικό φόρουμ, θα πρέπει να αναλύσουμε, να δικαιολογησουμε! κτλ, για ποιον λόγο θα πρέπει να γράφουμε ελληνικά! Τα αυτονόητα δηλαδή!

Για όσους μηλανε τώρα για ελευθερία λόγου, δημοκρατία, κτλ, δυο πράγματα: Κανείς δεν σας ανάγκασε να εγγραφειτε στην κοινότητα, και κανείς δεν σας κρατάει. Σεβαστειτε τους κανόνες της. Δεύτερων πολιτικοφιλοσοφικες ιδεολογίες και κινήματα, (για να μην τα πω αλλιώς) σε άλλο φόρουμ.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/01/2011 - 05:12

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#59   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 08:23

Εγώ πάντως οφείλω να ομολογήσω θαυμαζω το οτι εκτέθηκαν 58 απόψεις απο διάφορες ηλικίες ( ο καθένας με τα επιχειρήματα του ) , καθ´ όλους σεβαστά, χωρίς ύβρεις και χωρίς προσωπικές επιθέσεις .. Έχουμε κάνει αρκετή πρόοδο ως forum..
Να μην το ματιασω βέβαια.. :)

#60   STRATIS66

STRATIS66

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 08:42

Πολύ καλό και τεκμηριωμένο άρθρο αν και δεν με εκφράζει απόλυτα, είχα 18 στα αρχαία και δεν χαλάν που τα ξέρω και μπορώ να τα διαβάζω ακόμα (+1 από μένα)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες