Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γκρίκλις (εναλλακτικός τίτλος, «mi grafc etc»)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
165 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 24/01/2011 - 08:52

δηλαδή συγκρίνεις την ελευθερια του να εκφράζομαι όπως θέλω με το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο?


Την εποχή του irc την έζησα και τη χάρηκα. Πολλοί από εδώ μέσα, δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό. Ξέρεις ποιο ήταν μόνιμα το πρόβλημα φίλε UsualSuspect? Οτι ο καθένας έγραφε όπως του κάπνιζε. Το Ξ ήταν ks και 3. Το μπ ήταν mp και b, το οποίο όμως ήταν και β, όπως και το v. Το θ ήταν th, 8, 9. Το ντ ήταν nt kai d το οποίο ήταν και δ! Είναι πολλά τα ελληνικά γράμματα που δεν ταιριάζουν με τα λατινικά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γράφει ο καθένας όπως έμαθε, όπως του αρέσει και οι υπόλοιποι να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θέλει να πει ο ποιητής! Και άντε, εμείς περάσαμε και μια περίοδο που διαβάζαμε πολλά greeklish. Ο τυπάκος που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο και προσπαθεί να διαβάσει για j/b στο φόρουμ τι θα καταλάβει? Εσύ μπορείς να διαβάσεις αγγλικά με ελληνικούς χαρακτήρες? Και στην τελική αυτή τη γλώσσα όλοι έτσαι τη μάθαμε, δεν την έμαθε κανείς σε greeklish! Σε διαφώτισα τώρα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:08

δεν διαφωνώ καθόλου με το θέμα των γκρικλις. όμως δυο ενστάσεις.
πρώτον.
τι γίνεται με τους τόνους? αμα ειναι να γράφουμε ελληνικά και μόνο να είναι υποχρεωτικά και τα κείμενα με τόνους. (εγω δε, ξεχνάω να βάλω παρ' ό,τι ξέρω και στραβό σύστημα)
επίσης τι γίνεται με φιλους που οι υπολογιστες τους δεν εχουν ελληνικα φοντς και δεν ειναι προσωπικοί τους?
τι γίνεται με την ορθογραφία. ενα πλήρως ανορθόγραφο κείμενο ειναι το ιδιο με γκρικλις.
ομοίως με κείμενα φίλων που δεν είναι έλληνες και η ορθογραφία τους βγάζει ματια.
(μην καταντησουμε και ρατσιστες στο τελος)
θέλω να πω ότι έχει μερικα θεματάκια και η υποχρεωτική γραφή σε ελληνικά

για προσέξτε το παρακάτω

καλοιμαίρα φύλει μωυ. τή κάναιται. αίχο αίνα μηκρώ πρώβλιμα με το αιφον μου.

δηλαδή αυτό θα πέρναγε οκ και το

kalimera filoi mou exo ena problima me to iphone mou οχι?

κάτι δεν πάει καλά τοτε στο βασίλειο της Δανιμαρκίας.

τον πρωτο καιρό έγραφα πχ το greenpoison γκρινπόιζον και γινοταν χαμός.
από το παράδειγμα της απάντησης μου.
ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ
PLATEIA SYNTAGMATOS.

αυτά τα λίγα και η αλήθεια και το σωστό είναι πάντα κάπου στη μέση.

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 24/01/2011 - 09:08


#63   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:25

Διαφωνώ κάθετα με τη συγκεκριμένη πολιτική αν και σχεδόν πάντα γράφω ελληνικά!!

Μετά την απαγόρευσή των greeklish θα μας κάνετε και μαθήματα για τη σωστή ή όχι χρησιμοποίηση των συντομογραφιών...

Ρε τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα ;

Αν ρωτήσεις την γενιά των μορφωμένων ανθρώπων που είναι σήμερα 55+ χρονών θα σου πουν ότι η κατάργηση του πολυτονικού συστήματος και της καθαρεύουσας με την ταυτόχρονη επιβολή της νέας ελληνικής κατέστρεψε τη γλώσσα μας.

Νομίζεις ότι διαφέρεις πολύ από αυτούς ;

Τα greeklish και οι συντομογραφίες χρησιμοποιούνται πάρα πολύ από τους νέους γιατί τα αγγλικά έχουν μπει για τα καλά στη ζωή τους και χρησιμοποιούν πάρα πολλές αγγλικές λέξεις παράλληλα με τις ελληνικές.

Το επιχείρημα της ευκολίας δεν είναι πια το πρωτεύον κατά την άποψη μου.

Σε φαντάζομαι μετά από 20-30 χρόνια να κάνεις αντίστοιχα ποστ για να μην καθιερωθεί η αγγλική ως δεύτερη επίσημη γλώσσα στη χώρα μας...

Γιατί όσοι δεν τον καταλαβαίνουν προς τα εκεί πάμε...

Μια πραγματικά ενωμένη Ευρώπη θα έχει και μια τουλάχιστο κοινή γλώσσα επικοινωνίας για τους πολίτες της...

Δείτε λίγο πιο μακριά...


Πραγματικα προσπαθησα να βρω εστω και μια σωστη κουβεντα απο τις 5-6 σειρες που αραδιασες αλλα απετυχα.
Ας τα παρουμε ενα-ενα.
Αμα δε σου αρεσει η πολιτικη κατα των greeklish εδω μεσα, παρε δρομο.
Συντομογραφια δεν ειναι το smr = σημερα, ουτε το knc = κανεις και ολα τα συναφη τους. Ανοιξε κανα λεξικο να δεις ποιες ειναι οι συντομογραφιες (π.χ. = παραδειγματος χαρη, κτλ = και τα λοιπα)
Με το να μην επιτρεπονται εδω μεσα (ή γενικα οπουδηποτε) τα greeklish δεν καταστρατηγειται η μαθηση της Αγγλικης γλωσσας μην ανησυχεις. Ημαρτον δηλαδη... Μπορει να ξερεις απταιστα Αγγλικα αλλα να τα χρησιμοποιεις εκει που χρειαζονται. Οχι να δανειζεσαι τα λατινικα τους γραμματα για να γραψεις ελληνικες λεξεις. Αλλο Αγγλικα, αλλο greeklish προς Θεου.
Ο καθενας με τα παρεακια του μπορει να γραφει ο,τι και οπως γουσταρει. Ακομα και ελληνικα με αραβικους χαρακτηρες. Εδω μεσα ομως δεν ειμαστε ολοι 15χρονα για να μας βγαινουν τα ματια.
Κατι τελευταιο: σαφως και τα greeklish δεν ευθυνονται αποκλειστικα για την ανορθογραφια στη χωρα μας (παντα υπηρχαν ανορθογραφοι) αλλα η υπερβολικη χρηση τους (το λεω και απο προσωπικη εμπειρια) οδηγει σε αυτη.

Καλημερες

#64   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:33

Πραγματικα προσπαθησα να βρω εστω και μια σωστη κουβεντα απο τις 5-6 σειρες που αραδιασες αλλα απετυχα.
Ας τα παρουμε ενα-ενα.
Αμα δε σου αρεσει η πολιτικη κατα των greeklish εδω μεσα, παρε δρομο.
Συντομογραφια δεν ειναι το smr = σημερα, ουτε το knc = κανεις και ολα τα συναφη τους. Ανοιξε κανα λεξικο να δεις ποιες ειναι οι συντομογραφιες (π.χ. = παραδειγματος χαρη, κτλ = και τα λοιπα)
Με το να μην επιτρεπονται εδω μεσα (ή γενικα οπουδηποτε) τα greeklish δεν καταστρατηγειται η μαθηση της Αγγλικης γλωσσας μην ανησυχεις. Ημαρτον δηλαδη... Μπορει να ξερεις απταιστα Αγγλικα αλλα να τα χρησιμοποιεις εκει που χρειαζονται. Οχι να δανειζεσαι τα λατινικα τους γραμματα για να γραψεις ελληνικες λεξεις. Αλλο Αγγλικα, αλλο greeklish προς Θεου.
Ο καθενας με τα παρεακια του μπορει να γραφει ο,τι και οπως γουσταρει. Ακομα και ελληνικα με αραβικους χαρακτηρες. Εδω μεσα ομως δεν ειμαστε ολοι 15χρονα για να μας βγαινουν τα ματια.
Κατι τελευταιο: σαφως και τα greeklish δεν ευθυνονται αποκλειστικα για την ανορθογραφια στη χωρα μας (παντα υπηρχαν ανορθογραφοι) αλλα η υπερβολικη χρηση τους (το λεω και απο προσωπικη εμπειρια) οδηγει σε αυτη.

Καλημερες

άκυρον αλλού πήγαινε.
σόρρυυυυυυυυυυυυ

dusty μια μικρή διαφωνία μόνο. το "πάρε δρόμο" δεν ακούστηκε καθόλου καλά.
μια παρέα είμαστε και στις διαφωνίες μας τα βρίσκουμε χωρίς αφορισμούς και αναθέματα.
είναι η γνώμη του φίλου και είναι καθ' όλα σεβαστή.

Τελευταία επεξεργασία από: geORGIOSb, 24/01/2011 - 09:37


#65   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:44

άκυρον αλλού πήγαινε.
σόρρυυυυυυυυυυυυ

dusty μια μικρή διαφωνία μόνο. το "πάρε δρόμο" δεν ακούστηκε καθόλου καλά.
μια παρέα είμαστε και στις διαφωνίες μας τα βρίσκουμε χωρίς αφορισμούς και αναθέματα.
είναι η γνώμη του φίλου και είναι καθ' όλα σεβαστή.


Γεια σου φιλε geORGIOSb
Ας προσεξει πρωτα εκεινος πώς μιλαει στους υπολοιπους εδω μεσα (τον εχω ξαναπετυχει κι αλλη φορα με απαραδεκτο υφος απεναντι σε αλλο μελος του forum στο θεμα με την κεραια του iphone 4).
Ετσι και τωρα το στυλακι του απεναντι στον DINFUN ηταν απαραδεκτο και ευτυχως που ο ανθρωπος εδωσε τοπο στην οργη και δεν το συνεχισε.
Η γνωμη του ειναι σεβαστη, ταυτοχρονα ομως ειναι σε αντιθεση με τον κανονα για τα greeklish εδω μεσα. Οποτε ή μενει και το αποδεχεται ή φευγει.
Δεν τον υποχρεωνω εγω, αλλα η λογικη.

#66   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:50

Γεια σου φιλε geORGIOSb
Ας προσεξει πρωτα εκεινος πώς μιλαει στους υπολοιπους εδω μεσα (τον εχω ξαναπετυχει κι αλλη φορα με απαραδεκτο υφος απεναντι σε αλλο μελος του forum στο θεμα με την κεραια του iphone 4).
Ετσι και τωρα το στυλακι του απεναντι στον DINFUN ηταν απαραδεκτο και ευτυχως που ο ανθρωπος εδωσε τοπο στην οργη και δεν το συνεχισε.
Η γνωμη του ειναι σεβαστη, ταυτοχρονα ομως ειναι σε αντιθεση με τον κανονα για τα greeklish εδω μεσα. Οποτε ή μενει και το αποδεχεται ή φευγει.
Δεν τον υποχρεωνω εγω, αλλα η λογικη.

όπως όμως θα παρατήρησες (ή όχι) ποστάρισε με ελληνικότατα την άποψή του.
από το ύφος του γραπτού λόγου εύκολα μπορείς να παρεξηγηθείς όπως πολύ σωστά με είχε παρατηρήσει ο φίλτατος kdelios.
για το επιθετικό ύφος απένταντι σε άλλο μέλος παλαιότερα δεν το γνωρίζω και δεν το αμφισβητώ ούτε το επιβεβαιώνω.
επίσης για το ύφος απέναντι στον DINFUN ναι θα μπορούσε εκει στις πρώτες γραμμές του ποστ του να ήταν ποιο προσεκτικός όχι τοσο για την ιδιότητα του Ντίνου αλλά
για την κόσμια και ευγενική συμπεριφορά απέναντι σε ένα άλλο μέλος και προς χάριν του επικοδομητικού διαλόγου.
αλλά όπως λέω και κάθε μέρα στον εαυτό μου όσο και μέσα από τα ποστ μου (δες υπογραφή μου)
μην κρινετε ίνα μην κριθείτε

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 24/01/2011 - 09:53


#67   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 24/01/2011 - 09:57

Εγώ απο την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατι σε ένα ελληνικό τεχνολογικό φόρουμ, θα πρέπει να αναλύσουμε, να δικαιολογησουμε! κτλ, για ποιον λόγο θα πρέπει να γράφουμε ελληνικά! Τα αυτονόητα δηλαδή!

Για όσους μηλανε τώρα για ελευθερία λόγου, δημοκρατία, κτλ, δυο πράγματα: Κανείς δεν σας ανάγκασε να εγγραφειτε στην κοινότητα, και κανείς δεν σας κρατάει. Σεβαστειτε τους κανόνες της. Δεύτερων πολιτικοφιλοσοφικες ιδεολογίες και κινήματα, (για να μην τα πω αλλιώς) σε άλλο φόρουμ.

το αναλύουμε γιατί ξεκίνησε το θέμα ο dinfun δε ζήτησε κανεις δικαιολογίες. επίσης δε μίλησε κανεις για ελευθερια λόγου αλλα για ελευθερια έκφρασης του λόγου. δε καταλαβαίνω γιατί ταράχτηκες, οι περισσότεροι τηρούν τους κανόνες για τα greeklish. μήπως μπερδεύτηκες με τους κανόνες για τις αγγελίες?

#68   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/01/2011 - 10:12

Δεν ειπα το αντιθετο. Ειπα οτι αν δε του αρεσει ο συγκεκριμενος κανονας, να παει σε αλλα φρορουμ που επιτρεπονται τα greeklish.
Τοσο απλο :-)

#69   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 10:15

Να εμπλουτισουμε την συζήτηση θέτοντας και την άποψη της Ακαδημίας Αθηνών


Η ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ GREEKLISH

"Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να εκδηλώνεται μία τάση να αντικατασταθεί το ελληνικό αλφάβητο από το λατινικό. Η τάση αυτή γίνεται φανερή κυρίως σε κείμενα παραγόμενα από ηλεκτρονικούς υπολογιστές - με χρήστες κρατικές υπηρεσίες ακόμη και Α.Ε.Ι. - σε κείμενα προβαλλόμενα από την τηλεόραση αλλά και από σχετικές προτροπές ξένων ραδιοφωνικών σταθμών. Είναι χαρακτηριστικό ότι η προσπάθεια αυτή, η οποία θα καταφέρη καίριο πλήγμα κατά της ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του ελληνικού πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα, αλλά και των γένει ανθρωπιστικών σπουδών, έφτασε μέχρι ν' απασχολήση τον Τύπο και ν' αποτελέση αντικείμενο ερωτήσεων βουλευτών προς τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η γλώσσα μας η αρχαιότατη αλλά πάντα σύγχρονη και ζώσα, αυτή η γλώσσα που εμπλούτισε όχι μόνο τη λατινική, αλλά και τις κυριώτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, που έχει και οπτικά συνδεθή άρρηκτα με το αλφάβητό της, δεν είναι δυνατό να υποστή μείωση με την κατάργησή του από εμάς τους ίδιους. Είναι αδιανόητο να δεχθούμε ως Έλληνες την μεταμφίεση της γραφής μας με την κατάργηση πολλών γραμμάτων της, που δεν πέρασαν στο λατινικό αλφάβητο, και με την αντικατάστασή τους από άλλα υποτίθεται ηχητικώς παραπλήσια γράμματά του.

Όταν άλλοι λαοί, όπως π.χ. Γάλλοι και Ισπανοί μάχονται ως σήμερα να διατηρήσουν μέχρι τη τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων τους με το δικό τους αλφάβητο, εδώ, με την δικαιολογία της δήθεν διευκόλυνσής μας στην παγκόσμια επικοινωνία, επιχειρείται η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου των 2.500 και πλέον χρόνων με το λατινικό. Ως λαός, που μέσα από το ίδιο αλφάβητο της γλώσσας του μετέδωσε τον πολιτισμό σε όλο των κόσμο, εμείς οι Έλληνες δεν είναι δυνατόν παρά να αρνούμεθα να εγκαταλείψουμε την ιστορική μας γραφή. Όχι μόνο γιατί αχρηστεύεται ένα από τα θεμελιακά στοιχεία του πολιτισμού μας, αποκόβοντάς μας από τις μέχρι σήμερα εκδηλώσεις του, αλλά και γιατί έτσι αγνοείται η σχέση αλφαβήτου και γλώσσας. Μιας γλώσσας, που ο τρόπος της γραπτής της απόδοσης έμεινε αναλλοίωτος επί ολόκληρες χιλιετίες ως σήμερα

#70   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:04

Ο Henri Kissinger είχε δηλώσει: Οι Έλληνες είναι απείθαρχος λαός και γι' αυτό επικίνδυνοι. Πρέπει να τους προσβάλλουμε στο μαλακό υπογάστριο της εθνικής τους οντότητας κι αυτό είναι η γλώσσα τους.

Τα greeklish συνιστούν την πιο αντι-αισθητική εκφορά της ελληνικής γλώσσας.

Υποκρύπτουν τα greeklish κάποια διάθεση να δείξουν οι χρήστες τους ότι είναι ξενόγλωσσοι, καλλιεργημένοι, νεωτεριστές κλπ κλπ ;

Προσωπικά πιστεύω ότι οι μισοί έχουν υιοθετήσει τα greeklish από τον φόβο μη φανούν ανορθόγραφοι, και οι άλλοι μισοί τους μιμούνται αγνοώντας την ζημιά που προκαλείται.

Τι θέση έχει στο λεξιλόγιό μας το κa81s; Σε ποιο γλωσσικό κώδικα ευδοκιμεί ο όρος αυτός;
Το φαινόμενο greeklish μειώνει την αυτοεκτίμηση μας προς την μητρική μας γλώσσα.
Πρέπει επιτέλους να σταματήσει η περιφρόνηση της γλωσσικής μας κληρονομιάς. Η Ελληνική γλώσσα έχει την πιο μακρά ιστορία από τις Ευρωπαϊκές γλώσσες.
Σαφώς και δεν θα επιβάλουμε στον καθένα να μιλάει την μητρική του γλώσσα που (προέρχεται από τους Αρχαίους Έλληνες) και όχι τα κορακίστικα, αλλά προσωπικά δεν θα ήμουν μέρος αυτής της κοινότητας αν επιτρεπόταν τα greeklish.
Επιλέγω να μην τα διαβάζω και να τα αγνοώ, όπου και να τα συναντήσω.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 24/01/2011 - 11:08


#71   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:18

+1 kdelios απο μενα

#72   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 12:36

I smell BURNING bananas.....

#73   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 12:54

Δεν θα το σχολιασω μονο και μονο επειδη οπως λες και εσυ εισαι 13 χρονων!

Πριν καν αρχίσω να γράφω στο msn , facebook ή σε κάποιο άλλο παρόμοιο network , έγραφα μηνύματα με το κινητό.Από εκεί ξεκίνησα να γράφω greeklish.Σε αυτό το κινητό λοιπόν , ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω που είναι τα γράμματα στα ελληνικά.Στα αγγλικά ήξερα καθώς τα έγραφαν τα κουμπιά αλλά στα ελληνικά πάντα τα μπέρδευα.
Όλοι οι φίλοι μου στο facebook γράφουν με greeklish.Από τη στιγμή που για 'μένα τουλάχιστον είναι πολύ πιο εύκολα τα greeklish , γιατί να μην τα χρησιμοποιήσω και εγώ;Μήπως ενοχλήσω κανέναν;
Στο twitter δεν έχω κάνει ούτε ένα tweet με greeklish γιατί όλοι γράφουν με ελληνικά , κάτι το οποίο ισχύει και για το forum.Στο skype όταν γράφω greeklish στον πατέρα μου , με βρίζει :P. Ο θείος μου δεν έχει πρόβλημα :lol:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχω ανάγκη να γράψω greeklish.Όταν ενοχλώ κάποιον γράφω ελληνικά.Όταν όμως δεν τον ενοχλώ και βαριέμαι γράφω με greeklish.
Τέλος συμφωνώ με όλους ... :rolleyes: :rolleyes:

#74   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 24/01/2011 - 13:26

Τέλος συμφωνώ με όλους ... :rolleyes: :rolleyes:


Χαχαχα! Μιας και είσαι μικρός ακόμα και σίγουρα έχεις περιθώριο να σκεφτείς τι θα γίνεις όταν τελειώσεις το σχολείο, να κοιτάξεις και τη διπλωματία!! :lol: Η πιο ωραία απάντηση!

#75   Lysias

Lysias

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 13:38

Προσωπικά, γράφω από αμερικάνικο υπολογιστή που δεν έχει τα ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα, αλλά επειδή τα πάντα είναι θέμα συνήθειας και έχω συνηθίσει τις θέσεις τους, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα... Όμως σε κάποια κινητά (ιδίως κάποια παλαιότερα Motorola, κλπ.) είναι πάρα πολύ δύσκολο να μαντέψεις αυτοί οι αχρείοι που τοποθέτησαν τα Ελληνικά! Ομοίως και στα πρώτα iPhone, στα οποία δεν υποστηρίζονταν επισήμως...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες