Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γκρίκλις (εναλλακτικός τίτλος, «mi grafc etc»)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
165 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:34

Προσωπικά πιστεύω πως είναι τεμπέληδες και αγράμματοι. Αλλά αυτή πάλι είναι μονάχα η δική μου γνώμη, και ξέρετε τι λένε για τις γνώμες...


Συγχαρητήρια φίλε Tillter που είσαι ένας απο τους λίγους μορφωμένους και εργατικούς ανθρώπους της χώρας.. Εγω προτείνω να του δώσουμε την θέση του Πρωθυπουργού..


Το ότι γράφω ελληνικά σημαίνει ότι αποδέχομαι το συγκεκριμένο κανόνα.

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη αυτός ο κανόνας δεν καταλαβαίνω γιατί εξάπτεσαι..

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη αυτός ο κανόνας ποια είναι ακριβώς η χρησιμότητα αυτού του θέματος ;

Να θάψουμε τα greeklish και να βγάλουμε το άχτι μας ή να πει ο καθένας την άποψη του ;

Εγώ απλά είπα ότι ξεκινήσαμε με τα greeklish ,μετά θα μας ενοχλούν οι ξένες συντομογραφίες , μετά θα μας ενοχλούν τα πολλά ορθογραφικά ,κλπ.

Αυτή είναι η άποψη μου , δε ζήτησα ούτε να την ασπαστεί το το forum , ούτε κάνω καμιά επανάσταση γράφοντας τη στα παλιά μου τα παπούτσια...

Χαίρομαι πάντως που με παρακολουθείς , αν μαζευτείτε πολλοί μπορούμε να κάνουμε και group...

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις επί προσωπικού , θα δώσω και εγώ τόπο στην οργή και δε θα το συνεχίσω... lol!!


Αν δεν τα πεί ο Looter ποιός θα τα πεί?.. Δέν καταλαβαίνω γιατί σε όσους τάσσονται υπέρ της συνήθειας του greeklish (γιατι για συνήθεια πρόκειται) τους λέτε να φύγουν απο το forum επειδή εδώ δέν επιτρέπονται..
Δεχόμεθα την policy του forum εφόσον είμαστε ενεργά μέλη και μιλάμε μόνο Ελληνικά αλλα δικαιούμαστε να έχουμε άποψη δέν νομίζετε?..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 18:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:40

Συγχαρητήρια φίλε Tillter που είσαι ένας απο τους λίγους μορφωμένους και εργατικούς ανθρώπους της χώρας.. Εγω προτείνω να του δώσουμε την θέση του Πρωθυπουργού..

εγω παλι συμφωνω με τον Tillter και η ειρωνεια νομιζω περιτευει

Τελευταία επεξεργασία από: DooMDiveR, 24/01/2011 - 18:42


#93   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:44

εγω παλι συμφωνω με τον Tillter και η ειρωνεια νομιζω περιτευει

Δηλαδή συμφωνείς οτί παραπάνω απο μια ολόκληρη γενιά είναι τεμπέληδες και αγράμματοι?..
Keep dreaming Θα έλεγα..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 18:44


#94   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:46

εχεις την εντυπωση οτι ολη η γενια σου ειναι υπερ τον greeklish?U keep dreaming dude :)

Τελευταία επεξεργασία από: DooMDiveR, 24/01/2011 - 18:54


#95   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:48

εχεις την εντυπωση οτι ολη η γενια σου ειναι υπερ τον greeklish? keep dreaming u dude :)

Δέν θα το έλεγα.. Βασικά έχω την εντύπωση οτι το 90% της γενιάς μου χρησιμοποιεί greeklish.. ;)
Υ.Γ. Το u δέν χρειάζεται..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 18:49


#96   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:49

Αν δεν τα πεί ο Looter ποιός θα τα πεί?.. Δέν καταλαβαίνω γιατί σε όσους τάσσονται υπέρ της συνήθειας του greeklish (γιατι για συνήθεια πρόκειται) τους λέτε να φύγουν απο το forum επειδή εδώ δέν επιτρέπονται..
Δεχόμεθα την policy του forum εφόσον είμαστε ενεργά μέλη και μιλάμε μόνο Ελληνικά αλλα δικαιούμαστε να έχουμε άποψη δέν νομίζετε?..


Σεβαστες οι αποψεις, ποιος ειπε σε ποιον να φυγει ? και ειδικα λογω γκρικνγλις ??

#97   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:50

χρειαζεται για να δωσει εμφαση απλα επρεπε να μπει πριν το keep dreaming :P

#98   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:51

Dn kTlVn gT ts MSs :blink:

#99   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:53

Αναρτημένη εικόνα

#100   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:53

Αζαλέα θα το βρώ και θα σου πώ..
EDIT: Ορίστε

Πραγματικα προσπαθησα να βρω εστω και μια σωστη κουβεντα απο τις 5-6 σειρες που αραδιασες αλλα απετυχα.
Ας τα παρουμε ενα-ενα.
Αμα δε σου αρεσει η πολιτικη κατα των greeklish εδω μεσα, παρε δρομο.
Συντομογραφια δεν ειναι το smr = σημερα, ουτε το knc = κανεις και ολα τα συναφη τους. Ανοιξε κανα λεξικο να δεις ποιες ειναι οι συντομογραφιες (π.χ. = παραδειγματος χαρη, κτλ = και τα λοιπα)
Με το να μην επιτρεπονται εδω μεσα (ή γενικα οπουδηποτε) τα greeklish δεν καταστρατηγειται η μαθηση της Αγγλικης γλωσσας μην ανησυχεις. Ημαρτον δηλαδη... Μπορει να ξερεις απταιστα Αγγλικα αλλα να τα χρησιμοποιεις εκει που χρειαζονται. Οχι να δανειζεσαι τα λατινικα τους γραμματα για να γραψεις ελληνικες λεξεις. Αλλο Αγγλικα, αλλο greeklish προς Θεου.
Ο καθενας με τα παρεακια του μπορει να γραφει ο,τι και οπως γουσταρει. Ακομα και ελληνικα με αραβικους χαρακτηρες. Εδω μεσα ομως δεν ειμαστε ολοι 15χρονα για να μας βγαινουν τα ματια.
Κατι τελευταιο: σαφως και τα greeklish δεν ευθυνονται αποκλειστικα για την ανορθογραφια στη χωρα μας (παντα υπηρχαν ανορθογραφοι) αλλα η υπερβολικη χρηση τους (το λεω και απο προσωπικη εμπειρια) οδηγει σε αυτη
Καλημερες

χρειαζεται για να δωσει εμφαση απλα επρεπε να μπει πριν το keep dreaming :P

Μα δέν έχει σχέση το Keep dreaming με το post της αζαλέας..
Για ξαναδιάβασε ;)

EDIT2:

Δηλαδή συμφωνείς οτί παραπάνω απο μια ολόκληρη γενιά είναι τεμπέληδες και αγράμματοι?..
Keep dreaming Θα έλεγα..

εγω θα πω ενα...επηρεασμενος απο την μανια του facebook,msn,skype να μιλαω με greeklish ξεκινησα και εγραψα 5 σελιδες απο την πτυχιακη μου σε greeklish,οταν το συνειδητοποιησα τρελαθηκα τα ειχα βαλει στη ζωη περισσοτερο απο οτι φανταζομουν. Aς μην τα βαζουμε αλλο αναμεσα μας εστω και εδω να χρησιμοποιουμε μονο ελληνικα ειναι μεγαλη υποθεση...το κακο με τα greeklish δεν ειναι η ορθογραφια, ειναι οτι σε λιγο καιρο θα φτασουμε στο σημειο να μην μπορουμε να διαβασουμε ελληνικο κειμενο αλλα μονο οτι ειναι γραμμενο σε greeklish...

Μήν κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια φίλε μου..
EDIT3: Με κουράσατε ρε παιδιά με τόσα edit :P

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 19:00


#101   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:59

Dn kTlVn gT ts MSs :blink:

that's so totally greek
να σας πω, ετσι γραφετε και τα σκονακια στο σχολειο ? :lol:

#102   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 19:03

that's so totally greek
να σας πω, ετσι γραφετε και τα σκονακια στο σχολειο ? :lol:


Για να μήν χαθεί το post μου.. :blush:

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 19:04


#103   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2011 - 19:08

Καλησπερα κ απο εμενα,
χαιρομαι πολυ που διαβαζω ελληνικα και οχι γκρινγκλις οι λογοι που συμβαλουν σ αυτο ειναι διαφοροι

1ον, βρισκομαστε στο iPhoheHELLAS, αρα δεν μπορεις να μην γραφεις ελληνικα, και ελληνικα θα πει με ελληνικους χαρακτηρες, το οτι καπου εχουν επικρατησει τα greeknglish και διαβαζεις τα μισα ποστ στα ελληνικα και τα αλλα μισα σε γκρινγκλις, για τα δικα μου ματια ειναι ολιγον τουρλου.

2ον, οι λεξεις εχουν η καθε μια την σημασια της, τη εννοια της, δεν μπορει να υπαρξει νοημα λεξης χωρις τα αναλογα στοιχεια (γραμματα), προκυπτει αλλιωση, εξαμπλ : σαποουζ γιου νιντ του εξπλειν λαικ δις, τζειλμπρεικινγκ ον οπερειτινγκ σιστεμ... μαλλον σε μπερδεμα παμε...

3ον, καθως ειμαστε ελληνες, και παρακολουθησαμε τα ελληνικα σχολεια, μαθαμε να γραφουμε, να διαβαζουμε και να κατανοουμε πρωτα στα ελληνικα. Δεν μπορεις να λειτουργησεις το ιδιο διαβαζοντας greeklish. Σε πιο νεα παιδια, ισως ειναι οικεια η αναγνωση, αλλα πως μπορεις να περασεις σε πολυπλοκοτερες εννοιες γραφοντας ετσι ? Αλλωστε δεν γινεσαι περισσοτερο ευρωπαιος γραφοντας γκρινγλις.


Κανενας δεν σου λεει πως πρεπει να γραφεις, αλλα και εσυ δεν μπορεις να επιβαλεις πως θελουν οι αλλοι να σε διαβαζουν
Η ελευθερια καθενος φτανει ως εκει που ξεκιναει η ελευθερια του διπλανου του
αλλωστε και ειπε κ ο DINFUN πιο πανω, μην τσιμπας, ηταν απλα ενα αστειο.


Δεν ειμαι πανω απο 55 για να σου πω ακριβως, ομως διδαχτηκα πολυτονικο, και εχω να πω το εξης,
για εμας που το ειχαμε μαθει, οπως μαθαμε γενικως ορθογραφια δεν ηταν τιποτε ιδιαιτερο οι ψιλες,οι δασειες, οι περισπομενες και οι οξειες. Για εσας ομως, που δεν τις διδαχτηκατε απο νωρις, για πες μου λιγο ποσο κινεζικα σου φανηκαν τ αρχαια οταν τα αρχισες στο γυμνασιο-λυκειο ?
Μ αλλα λογια, η καταργηση του πολυτονισμου δεν εξυπηρετησε τη προοδο της γλωσσας μας πουθενα, αλλα επιπροσθετα δυσκολεψε τους μαθητες στις επομενες ταξεις.

Αλλο να εχουν μπει τ αγγλικα στη ζωη μας, και αλλο να φτανεις και να γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες ελληνικα, ανεφερα παραδειγμα παραπανω, γιου γουντ'εντ ραιτ λαικ δις, γουντ γιου ? ορ λετς χαβ σαμ κοφι.
Ατυπα ειναι ηδη καθιερωμενη σαν 2η γλωσσα, φαντασου να γινει 1η και 2η τα ελληνικα. Βλεπεις πως δεν υπαρχει αντιρηση στη λεξη "ποστ" που χρησιμοποιησες (αντι για δημοσιευση)
Και δεν ειναι μονο η ορθογραφια, ειναι γενικα η δομη, η συνταξη.


Χρησιμοποιει πληθυντικο γιατι δεν ηταν ατομικη του αποφαση.
Θα ηθελα πραγματικα πολυ να καταλαβω που ακριβως νομιζεις οτι υπαρχει "περιοριστικη αποφαση με υποκειμενικα κριτηρια" και μανδυες διασωσης και ψευτοκουλτουρες, ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα
Ελληνες ειμαστε, ελληνικα μιλαμε κ γραφουμε για να μπορουμε στο τελος να συννενοηθουμε. Θα προτιμουσες δηλαδη να διαβαζες μηνυματα τυπου : To kopi to pita ?


Για εσενα υπαρχει λυση :blush: παρε μια δακτυλογραφο :) (τωρα που εξαφανιστηκε και η whitera1n... :D )
Τρομερο παραδειγμα παντως, μα καλα 5 σελιδες σου πηρε ? ? ?


Εκφραση συνυπαξης και συννενοησης ειναι και το παρκαρισμα.


13χρονο τι δουλεια εχεις 1.30 στο ιντερνετ ? υπνο γρηγορα!! :lol: σχολειο αυριο (σημερα)
Τοσο δυσκολο ειναι δηλαδη απλα ν αλλαξετε γλωσσα και βαριεστε ? Δεν ειναι πιο ευκολο, ισα ισα, απλα συνηθεια ειναι, οσο για τα ορθογραφικα εχεις 100% δικιο

Κανοντας τοσα quote, δεν προσπαθω να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση, συζητηση γινεται απλα γραφω τις σκεψεις μου, δεκτες απαντησεις

Τελος, εχω να πω πως διαβαζοντας, σχετικα συχνα, το φορουμ ειναι απο τα πιο ταξινομημενα, οργανωμενα και καλαισθητα
και σε αυτο εχουν συμβαλει κατα πολυ τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ

με φιλικους χαιρετισμους
Αζαλεα

υγ.*ορισμενες εκφρασεις και λεξεις ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΙ
πχ. Παρθενωνας = Virgin House ?



Να τος και ο υπερασπιστής που πολυτονικού , σας τα έλεγα! χαχαχαχα!!!!

Πέρα από την πλάκα , η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή αν και μου μοιάζει εντελώς outdated...

#104   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 24/01/2011 - 19:12

Για να μήν παρεξηγηθώ λοιπόν, είμαι υπέρ μιας μορφής των Greeklish και μου αρέσει που στο iPhoneHellas δέν επιτρέπονται αλλά άν επιτρέπονταν θα ήθελα να υπήρχε ένα announcement που να εξηγούσε πώς πρέπει να γράφονται :)..

Δηλαδή εσείς δέν καταλαβαίνετε αυτές τις φράσεις: Den exw douleia aurio, Den thelw na sou milisw, Iparxei Theos h Oxi? Prosexw gia na exw..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 24/01/2011 - 19:12


#105   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2011 - 22:41

Να τος και ο υπερασπιστής που πολυτονικού , σας τα έλεγα! χαχαχαχα!!!!

Πέρα από την πλάκα , η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή αν και μου μοιάζει εντελώς outdated...


Δεν υπερασπιστηκα το πολυτονικο, διαπιστωση εκανα,
βεβαια και μοιαζει ληγμενη, ξεπερασμενη, η αλλιως εταιροχρονισμενη (outdated) οταν αναφερω δασειες και οξειες... το ξερω :)


@Agnwristos
Δεκτο το παραδειγμα, αλλα δεν νομιζω να επικροτει κανενας αυτο το "παρε δρομο"
οσο για τον billytilaver, ισα ισα αυτο λεει, τρομαξε με την συνειδητοποιηση οτι ειχε γραψει 5 σελιδες greeklish ωσπου να το καταλαβει

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες