Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mobile substrate: Αυτος ο αγνωστος...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
137 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:02

Ειπα σημερα να ασχοληθω-ουμε με το Mobile substrate, αυτο το περιεργο αλλα βασικο κομματι του SBSettings και του Winterboard. Για οποιον δεν γνωριζει καλυτερα να διαβασει τριγυρω τι ειναι ολα αυτα.

Πολλες φορες πολλοι κανουν λογο οτι τα jailbroken iPhone καθυστερουν στην αποκριση τους και διαφορα αλλα. Δεν γνωριζουν ομως απο υπολογιστες και ισως για αυτο (και δικαιολογημενα) εχουν αυτη την εσφαλμενη αποψη. Τι εννοω;

Οπως ο υπολογιστης ετσι και εδω υπαρχουν διεργασιες που δουλευουν στο προσκηνιο. Αυτες απασχολουν τον επεξεργαστη και τις αλλες μοναδες επεξεργασιας (βλεπε καρτα γραφικων κτλ) με αποτελεσμα αν υπαρχουν πολλες τετοιες διεργασιες να "γονατιζουν" καποιες στιγμες τον επεξεργαστη και φυσικα την μπαταριουλα μας.

Τι κανουμε λοιπον για αυτο;

Απλα προσεχουμε οτι περναμε στο κινητο μας (απο Cydia) να μην απασχολει οσο το δυνατον το επεξεργαστη μας. Αυτο φαινεται ευκολα στο SBSettings στην επιλογη Mobile substrate. Εκει βλεπετε (και δεν πειραζετε :-))) ) τα procceses που τρεχουν. Αυτα καταναλωνουν μπαταρια αλλα πολλα μπορει να τα θελετε πολυ οποτε και τα κρατατε. Πχ το SBSetting ειναι βασικοτατο και παναλαφρο, αρα το κραταμε. Το activator επισης αφου το θελει και το SBSettings.

Αν θελετε μπορω να σας γραψω ποιες διεργασιες δεν εχουν ενεργοβορο παραγοντα μετα απο πολυ ψαξιμο... :-)))


ΛΙΣΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΟΥ CYDIA

1. SBSettings! :-) Η εφαρμογη που καθε jailbreak κινητο θα πρεπει να εχει. Ελαφρυ, αποτελεσματικο, ειναι παντα εκει (πανω!) να κανει αυτο που θα ηθελες μεσα απο τα πολλα μενου των ρυθμισεων. Θυμαστε που σας ελεγα να συγκρατησετε την λεξη αυτη. Ειναι γιατι το SBSettings εχει επιλογη καθαρισμου της μνημης (FREE MEMORY). Αυτο σε συνδυασμο με το toggle που λεγεται RemoveBG (ή αλλιως remove backround) ειναι οτι καλυτερο γιατι πρωτα σβηνετε ΟΛΑ τα apps που τρεχουν στην multitasking bar και μετα πατατε FREE MEMORY και καθαριζεται οτι εμεινε στην μνημη.
Αποτελεσμα: Ενα πεντακαθαρο κινητο, απαλλαγμενο απο εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο καταναλωνοντας μνημη, επεξεργαστικη ισχυ και μπαταρια (πχ navigators, facebook, twitter, mailers κτλ). Οταν μετα κλεισετε το κινητο σας (με το Sleeep Button) θα ξερετε οτι τρεχει μονο το Phone.app του iPhone και οτι αλλο και μονο αυτα που τρεχουν στο Substrate. Ετσι και μονο θα καταναλωνετε πολυ λιγοτερη μπαταρια.
Φυσικα εννοειτε οτι το 3G, GPS, Wi-Fi και τα Push ειναι απενεργοποιημενα εκτος και αν εκεινη την στιγμη τα χρειαζεστε.

2. ScreenDimmer: Απιστευτα χρησιμο, παναλαφρο και μειωνει την καταναλωση της μπαταριας. Βαλτε το στα 20 δευτερολεπτα να κανει dim την οθονη σας και σε 5 δευτερολεπτα να την σβηνει τελειως! Ουτε να περιμενετε 1 λεπτο οπως ειναι η αρχικη ρυθμιση του iPhone. Με ενα αγγιγμα αναβει ακαριαια και συνεχιζετε και φυσικα δεν χρειαζεται να δωσετε κωδικο! Καλο ετσι;
Συμβουλη: Μην ενεργοποιησετε το accelerometer γιατι η συχνη χρηση του καταναλωνει την μπαταρια με το κουνημα του χεριου σας. Κατα τα αλλα ειναι βασικοτατο!

3. FakeclockUp: Παναλαφρο, αξιζει το βαρος του σε χρυσαφι! Κανει τα transition (animations) οπουδηποτε στο κινητο να πανε πολυ πιο γρηγορα αλλα παντα το ιδιο ομαλα και πανεμορφα. Ειναι σαν το κινητο σας να εχει πιο γρηγορο επεξεργαστη. Σκεφτειτε οτι κερδιζετε χρονο γιατι δεν περιμενετε να τελειωσουν τα εφε στον μανισιο χρονο τους και παραλληλα αφου γινεται αυτο καταναλωνεται λιγοτερη μπαταρια αφου γινονται ολα πιο γρηγορα. Δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρια.
Συμβουλη: οριστε την τιμη στο 1.6x μεχρι το 2Χ. Ειναι τελειο!!!

4. Safari tweaks (ResetSafari, PrivaCY, Safari Download Manager): Ολα ελαφρια, δεν καταναλωνουν ενεργεια σημαντικη και κανουν χρυση δουλεια. Θα τα πουμε αναλυτικα αυτα αν θελετε καποια αλλη στιγμη.

5. Folder Enhancer: πανεμορφη εφαρμογη που επιτρεπει φακελους μεσα σε φακελους, ελαφρια. Οι φακελοι ανοιγουν πιο γρηγορα απο οτι στην αρχικη μορφη του iPhone! Πρεπει να το δειτε για να το πιστεψετε! Συνεργαζεται αψογα με τα SBRotator και ScrollingBoard (ειναι τα επομενα!)
Συμβουλη: Πατηστε την επιλογη του που λεει Cache και θα γινουν ακομα γρηγοροτερα τα παραθυρα των φακελων! Supersafe!

6. ScrollingBoard: Χρησιμο εργαλειο που αφηνει τα κατω εικονιδια του Springboard να πηγαινουν αριστερα και δεξια βαζοντας και επιπλεον και οχι μονο τα 4 σταθερα που αφηνει το iOS. Δεν εδειξε να καταναλωνει πορους απο την μπαταρια οποτε και εμεινε στο Substrate μου.

7. SBRotator: Συνεργαζεται αψογα με τα παραπανω. Ομορφο, καταναλωνει οταν χρησιμοποιειτε πολυ αλλα εχει επιλογη απενεργοποιησης οποτε το ενεργοποιω μονο οταν θελω να "παιξω"! Ομορφο και σταθερο οπως ειπα. Βαλτε το αφοβα.

8. Activator: Το εν λογω app ερχεται "τσοντα" με το SBSettings. Δεν μπορει το ενα χωρις το αλλο αν και παλιοτερα ηταν χωρια. Ειναι καλο για gestures απλα αν εχετε πολλα θα καταναλωνουν σιγουρα ενεργεια. Απενεργοποιηστε οσα δεν χρειαζεστε και αφηστε πολυ λιγα ωστε να μην ψαχνει αδικα για κινησεις χεριων το προγραμμα του. Εγω εχω μονο για το SBSettings (Swipe Right) και ολα ειναι μια χαρα!


Λιστα με καποια βασικα Addons του Mobile Substrate

ActionMenu – Action Menu – Adds actions to the action menu.
Activator – Activator – Used to create custom activations for applications.
Auto3G – Auto3G – Auto3G extends your battery life by automatically turning off the 3G radio (leaving on the 2G radio) when you lock your iPhone.
ClockHide – Lockscreen Clock Hide – Hide the clock on the lock screen.
CyDelete – CyDelete – Delete Cydia packages from SpringBoard, just like App Store applications!
Cyntact – Cyntact – Show profile pictures in contact lists.
DisplayOut – DisplayOut – Mirror screen on external display.
DisplayStack – libdisplaystack – Library for switching, quitting and exiting apps.
Downloader – Safari Download Manager – A full Download Manager for Mobile Safari.
FolderCloser – FolderCloser – Auto-close folders after app launch.
IconSupport – IconSupport – Support library for safe icon tweaks.
Infinifolders – Infinifolders – Scroll your folders and break the 12 icon barrier!
IntelliStatusIconsVi… – IntelliStatusBarIcons – Shared Library for status bar icons for intelli products using iOS4.
LibWeather – LibWeather – Library for loading weather information.
LockInfo – LockInfo – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
LockInfoMail – LockInfo (plugin) – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
LockInfoPhone – LockInfo (plugin) – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
MobileVolumeSound – MobileVolumeSound – Adds the volume sound found in Mac OSX to the volume popup.
MusicBarExtended – MusicBarExtended – The perfect music controller. Accessible through your status bar, home button, and more.
NotificationGriP – Notification GriP for Notified Pro – A new notification in GriP style.
Notified – Notified Pro – Notifications the way Apple should have made them.
PDFPatch_CVE-201… – PDF Patch (CVE-2010-1797) – Protects against known PDF exploit
PreferenceLoader – PreferenceLoader – Load preferences in style.
QuickReply – QuickReply for SMS – Allows you to reply to an SMS/MMS from /anywhere/ with an awesome interface.
SpringBoardAccess
Unrestrictor3G-dae…
Unrestrictor3G
WinterBoard
enablettydebug
fis
libhide
libstatusbar
sandcastle
sandcastleclient
ultrasn0w
zRingtonesHook



Επισης πολυ χρησιμα και χωρις καμια συνεπεια ουσιαστικη στην μπαταρια ειναι τα ακολουθα Cydia Tweaks:

GROUPSEN

PRIVACY

SAFARI GRID TAB

STEALTHCAM (!)

FASTCOPY

IPHONEDELIVERYMS

RESETSAFARI

SAFARI DOWNLOAD MANAGER

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 18/04/2011 - 21:46
Διορθωσεις, προσθηκες


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:09

MobileSubstrate is the de facto framework that allows 3rd-party developers to provide run-time patches (“MobileSubstrate extensions”) to system functions, similar to Application Enhancer on the OS X.

MobileSubstrate consists of 3 major components: MobileHooker, MobileLoader and safe mode.


http://iphonedevwiki...MobileSubstrate

#3   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:14

Ωραιος αλλα μηπως πρεπει να γραφουμε στα ελληνικα;

Επισης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΙΣΤΑ με ολα τα Mobile substrate Addons με το ποιο προγραμμα το χρησιμοποιει, ποσο ενεργοβορο ειναι, αν μπορει να γινει disable κ.τ.λ.

Λεω να την ξεκινησουμε εδω, συμφωνειτε;

#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:18

Ωραιος αλλα μηπως πρεπει να γραφουμε στα ελληνικα;


Μη μου πεις οτι το παραπανω θελει μεταφραση για να το καταλαβει καποιος... Τι ακριβως να μεταφρασεις...

Επισης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΙΣΤΑ με ολα τα Mobile substrate Addons με το ποιο προγραμμα το χρησιμοποιει, ποσο ενεργοβορο ειναι, αν μπορει να γινει disable κ.τ.λ.

Λεω να την ξεκινησουμε εδω, συμφωνειτε;


Καλη ιδεα... Μπορεις αν θελεις να ξεκινησεις με την λιστα και θα μεταφερθει στο πρωτο ποστ για να ειναι ολα συγκεντρωμενα.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 31/01/2011 - 12:19


#5   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:19

Πχ το zringtoneshook ποιο προγραμμα το χρησιμοποιει;
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πχ αυτο το χρησιμιποιει το vwallpaper. Αλλα γιατι να τρεχει πχ στο Mobile Substrate ενω η εφαρμογη ειναι απενεργοποιημενη; Αυτα ειναι τα ερωτηματα που πρεπει και θελω να δουμε σε αυτο το τοπικ. Και φυσικα αν σπαταλανε πολυ την μπαταρια μας.

Αν κανουμε την λιστα ολοι μας θα ξερουμε τι το τρεχει και αν αξιζει τελικα να κραταμε μια εφαρμογη ή οχι (πχ ενεργοβορα).

#6   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:20

Άν θέλεις, γράψε ποιά είναι αυτά που καταναλώνουν μπαταρία και επεξεργαστική ισχύ και μπορούμε να τα σβήσουμε άφοβα, αφού λές ότι το έχεις ψάξει. Θα βοηθούσε πολύ κόσμο :-)

#7   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:24

Mikexs, χαιρομαι που συμφωνουμε και εννοειτε οτι ολοι μας ξερουμε αγγλικα. Απλα ειδα ενα ξερο ποστ και ηταν καπως. :-)))) ολα καλα οποτε φιλος.

Οποτε ξεκιναμε ολοι μας!

#8   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:25

Το απογευμα θα σας εχω μια αρχικη λιστα οκ;

#9   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:26

Οκ φίλε μου. Αναμένουμε :-)

#10   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 21:38

Καταρχην να πω οτι οσα αναφερω ειναι καθαρα υποκειμενικα απλα ειναι αποτελεσμα πολυ σκληρης δουλειας, διαβασματος και παρατηρησης. Εχω φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο διαχειρησης της μπαταριας μου και χαιρομαι για αυτο. Δοκιμαζω, διαβαζω, παρατηρω και μετα ειτε το απορριπτω ή το υιοθετω βαζοντας στο μονιμα στο κινητο μου...

Να πω για την ιστορια οτι αρχισα να γραφω γυρωσ τις 5 σελιδες απο το iPhone μου για να σας πω καποια πραγματα και κατα λαθος χαθηκαν ολα! Γκρρρ! Δεν πειραζει ομως γιατι τωρα καθομαι αραχτος στο NetBook μου και ειμαι ετοιμος να σας δωσω την βοηθεια μου. Ελπιζω να σας φανουν χρησιμα (σε οσους τελος παντων τα βρουν χρησιμα).

Κατι που πρεπει να ειπωθει ειναι πως λειτουργουν καποιες εφαρμογες μεσω του Mobile Substrate Addons. Καποιες λοιπον εφαρμογες (tweaks οπως θελετε πεστε τα)καθονται στο παρασκηνιο και καταναλωνουν πορους (μνημη), επεξεργαστικη ισχυ αλλα και ενεργεια. Ειναι τα γνωστα processes που βρισκουμε σε καθε κοινο υπολογιστη. Εξαλλου και το iPhone υπολογιστης ειναι! Αυτες ειναι οι διεργασιες που μας τρωνε την μπαταρια (φυσικα και αλλα πολλα αλλα αυτες ειναι οτι χειροτερο!) :)

Βλεπετε εφαρμογες που τις εγκαθιστατε απο το Cydia και δεν εμφανιζονται καθολου σαν διεργασιες στο Mobile Substrate Addons. Αυτο ειναι καλο γιατι καταναλωνουν ολα αυτα που ειπαμε μονο οταν τα τρεξετε. Ενα παραδειγμα μπορει να ειναι μια εφαρμογη οπως το Battery Detective. Οταν την τρεχετε καταναλωνει, οταν δεν την εχετε φορτωμενη απλα δεν καταναλωνει τιποτα. Απλο ετσι; Για αυτο το θεματακι κρατηστε μια λεξη στο μυαλο σας... την λεξη SBSetiings!

Ωραια, μεχρι εδω; :-) Συνεχιζουμε...

Παμε τωρα στις εφαρμογες του Cydia που καθονται σαν μπαστακες και καταναλωνουν τους πορους και την ενεργεια. Τα περισσοτερα απο αυτα φαινονται μεσα στο Mobile Substrate Addons απλα οι ονομασιες των διεργασιων τους (κοινως processes) δεν εχουν παντα το ιδιο ονομα με την εφαρμογη τους. Ετσι το Activator εχει το ιδιο ονομα με την εφαρμογη του ενω αλλα (βλεπε vWallpaper) δεν εχει. Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ειναι οσο το δυνατον να μην εχουμε πολλες τετοιες διεργασιες γενικα γιατι καταναλωνουν και μενουν στο παρασκηνιο (backround tasks).

Μια τελευταια παρατηση που μπορω να πω με ευκολια ειναι οτι οτι εφαρμογη καθεται στο lockscreen και επεξεργαζεται ειδοποιησεις , ενημερωσεις κτλ τρωει τα κερατιατικα του λογω ολων αυτων των Push ειδοποιησεων. Οποτε μακρια και αγαπημενα με αυτα (βλεπε LockInfo)!!! :) Το δοκιμασα και μολις ειδα τι γινοταν με την μπαταρια μου το εβγαλα αμεσως!

Επισης να πουμε και για το Winterboard. Ξερουμε ολοι οτι ειναι ενα υπεροχο πακετο που κανει πανεμορφα πραγματα στο κινητο μας. Απλα μια συμβουλη: Μην το παραφορτωνεται γιατι μετα θα καταναλωνει. μην βαζετε δηλ. γενικα θεματα με εικονιδια και πολλα tweak θεματα γιατι σκεφτειτε οτι ειναι σαν τις διαφανειες (layers): Το ενα καθετε επανω στο αλλο και καταναλωνουν απιστευτη μνημη και πορους, συν μπαταρια. Γενικα αποφευγεται να βαζετε εφαρμογες που επισκιαζουν τα εικονιδια οπως το real clock (αυτο που κανει το εικονιδιο του ρολογιου να κουνιουνται οι δεικτες ή αυτο που ανανεωνει το εικονιδιο του καιρου (weather info). To τελευταιο ειναι ομορφο στο Status bar αλλα στο εικονιδιο κανει συνεχεια refresh στο Springboard. Οποτε βαλτε τουλαχιστον μερικα απο αυτα. Πχ εγω εχω στο Winterboard το Transparent Dock, το Silent Camera, το No Dock Bar, το White Icon Mask (ή οπως το λεει δεν θυμαμαι, το κινητο το εχει η μικρη μου τωρα :) ). μια χαρα ειναι το Springboard μου, ελαφρυ, ομορφο και οποτε θελω βαζω και κατι πιο φαντεζι!

Ας παμε λοιπον στην περιβοητη λιστα με Cydia tweaks και apps που παντα κατα την γνωμη μου (αλλα και πολλων αλλων στα ξενα φορουμ) ειναι τα πιο ελαφρια και τα λιγοτερο ενεργοβορα για τα iPhone μας... Παντα φυσικα μετρουσε η πολυχρονη δοκιμη που εκανα και οχι τοσο η γνωμη των αλλων χρηστων.

Παμε λοιπον:

#11   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 31/01/2011 - 22:06

ΛΙΣΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΟΥ CYDIA

1) Εν αρχη ην το... SBSettings! :-) Η εφαρμογη που καθε jailbreak κινητο θα πρεπει να εχει. Ελαφρυ, αποτελεσματικο, ειναι παντα εκει (πανω!) να κανει αυτο που θα ηθελες μεσα απο τα πολλα μενου των ρυθμισεων. Θυμαστε που σας ελεγα να συγκρατησετε την λεξη αυτη. Ειναι γιατι το SBSettings εχει επιλογη καθαρισμου της μνημης (FREE MEMORY). Αυτο σε συνδυασμο με το toggle που λεγεται RemoveBG (ή αλλιως remove backround) ειναι οτι καλυτερο γιατι πρωτα σβηνετε ΟΛΑ τα apps που τρεχουν στην multitasking bar και μετα πατατε FREE MEMORY και καθαριζεται οτι εμεινε στην μνημη.
Αποτελεσμα: Ενα πεντακαθαρο κινητο, απαλλαγμενο απο εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο καταναλωνοντας μνημη, επεξεργαστικη ισχυ και μπαταρια (πχ navigators, facebook, twitter, mailers κτλ). Οταν μετα κλεισετε το κινητο σας (με το Sleeep Button) θα ξερετε οτι τρεχει μονο το Telephone.app του iPhone και οτι αλλο και μονο αυτα που τρεχουν στο Substrate. Ετσι και μονο θα καταναλωνετε πολυ λιγοτερη μπαταρια.

Φυσικα εννοειτε οτι το 3G, GPS, Wi-Fi και τα Push ειναι απενεργοποιημενα εκτος και αν εκεινη την στιγμη τα χρειαζεστε.

2)ScreenDimmer: Απιστευτα χρησιμο, παναλαφρο και μειωνει την καταναλωση της μπαταριας. Βαλτε το στα 20 δευτερολεπτα να κανει dim την οθονη σας και σε 5 δευτερολεπτα να την σβηνει τελειως! Ουτε να περιμενετε 1 λεπτο οπως ειναι η αρχικη ρυθμιση του iPhone. Με ενα αγγιγμα αναβει ακαριαια και συνεχιζετε και φυσικα δεν χρειαζεται να δωσετε κωδικο! Καλο ετσι;
Συμβουλη: Μην ενεργοποιησετε το accelerometer γιατι η συχνη χρηση του καταναλωνει την μπαταρια με το κουνημα του χεριου σας. Κατα τα αλλα ειναι βασικοτατο!

3) FakeclockUp: Παναλαφρο, αξιζει το βαρος του σε χρυσαφι! Κανει τα transition (animations) οπουδηποτε στο κινητο να πανε πολυ πιο γρηγορα αλλα παντα το ιδιο ομαλα και πανεμορφα. Ειναι σαν το κινητο σας να εχει πιο γρηγορο επεξεργαστη.
Σκεφτειτε οτι κερδιζετε χρονο γιατι δεν περιμενετε να τελειωσουν τα εφε στον μανισιο χρονο τους και παραλληλα αφου γινεται αυτο καταναλωνεται λιγοτερη μπαταρια αφου γινονται ολα πιο γρηγορα. Δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρια.
Συμβουλη: οριστε την τιμη στο 1.6x μεχρι το 2Χ. Ειναι τελειο!!!

4) Safari tweaks (ResetSafari, PrivaCY, Safari Download Manager): Ολα ελαφρια, δεν καταναλωνουν ενεργεια σημαντικη και κανουν χρυση δουλεια. Θα τα πουμε αναλυτικα αυτα αν θελετε καποια αλλη στιγμη.

5) Folder Enhancer: πανεμορφη εφαρμογη που επιτρεπει φακελους μεσα σε φακελους, ελαφρια. Οι φακελοι ανοιγουν πιο γρηγορα απο οτι στην αρχικη μορφη του iPhone! Πρεπει να το δειτε για να το πιστεψετε! Συνεργαζεται αψογα με τα SBRotator και ScrollingBoard (ειναι τα επομενα!)
Συμβουλη: Πατηστε την επιλογη του που λεει Cache και θα γινουν ακομα γρηγοροτερα τα παραθυρα των φακελων! Supersafe!

6) ScrollingBoard: Χρησιμο εργαλειο που αφηνει τα κατω εικονιδια του Springboard να πηγαινουν αριστερα και δεξια βαζοντας και επιπλεον και οχι μονο τα 4 σταθερα που αφηνει το iOS. Δεν εδειξε να καταναλωνει πορους απο την μπαταρια οποτε και εμεινε στο Substrate μου.

7) SBRotator: Συνεργαζεται αψογα με τα παραπανω. Ομορφο, καταναλωνει οταν χρησιμοποιειτε πολυ αλλα εχει επιλογη απενεργοποιησης οποτε το ενεργοποιω μονο οταν θελω να "παιξω"! Ομορφο και σταθερο οπως ειπα. Βαλτε το αφοβα.

8) Activator: Το εν λογω app ερχεται "τσοντα" με το SBSettings. Δεν μπορει το ενα χωρις το αλλο αν και παλιοτερα ηταν χωρια. Ειναι καλο για gestures απλα αν εχετε πολλα θα καταναλωνουν σιγουρα ενεργεια. Απενεργοποιηστε οσα δεν χρειαζεστε και αφηστε πολυ λιγα ωστε να μην ψαχνει αδικα για κινησεις χεριων το προγραμμα του. Εγω εχω μονο για το SBSettings (Swipe Right) και ολα ειναι μια χαρα!

Εχω και καποια ακομα που τρεχουν αφοβα στο κινητο μου απλα... η μικρουλα μου το εχει παρει τωρα το κινητο και δεν θελω να της το στερησω!

Στην συνεχεια λεω να ονομασουμε οσα Mobile Substrate Addons φαινονται να τρεχουν αλλα δεν εχουν ιδιο ονομα με το ονομα της εφαρμογης τους. Ετσι θα ξερουμε αν τρεχουμε κατι ασχετο που μπορει να σβησουμε χωρις επιπτωσεις ή αν ειναι σημαντικο κομματι καποιου app.

Καλη μας συνεχεια και ελπιζω να βοηθησα τουλαχιστον μεχρι στιγμης!

#12   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/01/2011 - 23:02

Πολύ καλή δουλειά. Η παραπάνω λίστα μεταφέρθηκε και στο πρώτο ποστ.

#13   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 31/01/2011 - 23:12

Ωραιος αλλα μηπως πρεπει να γραφουμε στα ελληνικα;

Επισης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΙΣΤΑ με ολα τα Mobile substrate Addons με το ποιο προγραμμα το χρησιμοποιει, ποσο ενεργοβορο ειναι, αν μπορει να γινει disable κ.τ.λ.

Λεω να την ξεκινησουμε εδω, συμφωνειτε;

Συμφωνω εχεις απολυτο δικιο...

#14   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 04/02/2011 - 23:15

Μη εχοντας χρονο διαθεσιμο για μεταφραση, σας παραθετω με την συγνωμμη μου μια ενδιαφερουσα λιστα με καποια βασικα Addons του Mobile Substrate.

Και παλι συγνωμμη για τα αγγλικα.

Νομιζω η λιστα μιλαει απο μονη της.

ActionMenu – Action Menu – Adds actions to the action menu.
Activator – Activator – Used to create custom activations for applications.
Auto3G – Auto3G – Auto3G extends your battery life by automatically turning off the 3G radio (leaving on the 2G radio) when you lock your iPhone.
ClockHide – Lockscreen Clock Hide – Hide the clock on the lock screen.
CyDelete – CyDelete – Delete Cydia packages from SpringBoard, just like App Store applications!
Cyntact – Cyntact – Show profile pictures in contact lists.
DisplayOut – DisplayOut – Mirror screen on external display.
DisplayStack – libdisplaystack – Library for switching, quitting and exiting apps.
Downloader – Safari Download Manager – A full Download Manager for Mobile Safari.
FolderCloser – FolderCloser – Auto-close folders after app launch.
IconSupport – IconSupport – Support library for safe icon tweaks.
Infinifolders – Infinifolders – Scroll your folders and break the 12 icon barrier!
IntelliStatusIconsVi… – IntelliStatusBarIcons – Shared Library for status bar icons for intelli products using iOS4.
LibWeather – LibWeather – Library for loading weather information.
LockInfo – LockInfo – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
LockInfoMail – LockInfo (plugin) – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
LockInfoPhone – LockInfo (plugin) – Customize your lockscreen with calendar, mail, SMS and other device information.
MobileVolumeSound – MobileVolumeSound – Adds the volume sound found in Mac OSX to the volume popup.
MusicBarExtended – MusicBarExtended – The perfect music controller. Accessible through your status bar, home button, and more.
NotificationGriP – Notification GriP for Notified Pro – A new notification in GriP style.
Notified – Notified Pro – Notifications the way Apple should have made them.
PDFPatch_CVE-201… – PDF Patch (CVE-2010-1797) – Protects against known PDF exploit
PreferenceLoader – PreferenceLoader – Load preferences in style.
QuickReply – QuickReply for SMS – Allows you to reply to an SMS/MMS from /anywhere/ with an awesome interface.
SpringBoardAccess
Unrestrictor3G-dae…
Unrestrictor3G
WinterBoard
enablettydebug
fis
libhide
libstatusbar
sandcastle
sandcastleclient
ultrasn0w
zRingtonesHook

#15   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 04/02/2011 - 23:40

Τα ScreenDimmer και FakeclockUp δεν είχα αποφασίσει να τα δοκιμάσω γιατί τα θεωρούσα περιττά.
Μετά απο τις συμβουλές σου εδώ τα δοκίμασα και σίγουρα θα τα κρατήσω.
Thanks για το πολύ χρήσιμο post :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες