Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα Wi-Fi και YouTube


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   subcode

subcode

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:subcode

Δημοσίευση 01/10/2008 - 22:59

Από την πρώτη μέρα που πήρα το iPhone 3G διαπίστωσα ότι ήταν αδύνατο να παρακολουθήσω πολλά βίντεο στο YouTube χωρίς να κάνει συνεχώς Buffering...
Στην αρχή νόμιζα ότι απλά έτυχε για λόγους υπερφόρτωσης του YouTube... Αλλά...μια, δυο, τρείς...μου είχε σπάσει τα νεύρα και μου μπήκαν υποψίες ότι δεν φταίει το YouTube.

Άνοιξα συγχρόνως λοιπόν το ίδιο βίντεο στο Laptop μου και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... έψαξα και στο Google και ανακάλυψα ότι πάρα πολλοί χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα  >:( Συμβαίνει συχνά και με τα περισσότερα Router της αγοράς μάλιστα.

Για παράδειγμα αυτό το βίντεο: link παίζει σωστά σε οποιονδήποτε υπολογιστή στο σπίτι είτε ασύρματα είτε ενσύρματα... στο iPhone 3G κάνει συνεχώς rebuffer...

Βάλτε και στο Google π.χ. iPhone 3G wifi slow YouTube και θα δείτε πολλούς με το πρόβλημα όπως ακριβώς το αναφέρουν και στο εγχώριο MyPhone.

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Ελπίζω με το επόμενο firmware να διορθωθεί το πρόβλημα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2008 - 23:08

Εμενα παντως το συγκεκριμενο βιντεο το παιζει χωρις προβλημα το iPhone 2G μου σε δικτυο WiFi.
Εσενα σου κολλαει σε συνδεση wifi ή 3G. Δοκιμασε και με τα δυο και πες μας. Ισως φταιει μονο το δικτυο της voda

#3   subcode

subcode

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:subcode

Δημοσίευση 01/10/2008 - 23:14

Με 3G πάει σφαίρα... με Wi-Fi υπάρχει πρόβλημα... Τι μάρκα router έχεις; Πολλοί λένε ότι το πρόβλημα λύνεται βάζοντας το ασύρματο δίκτυο σε 802.11b mode. Δυστυχώς το αρχαίο 3com που έχω δεν έχει δυνατότητα να εκπέμπει μόνο σε 802.11b  >:( Το δικό σου από την άλλη δεν είναι το iPhone 3G... το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται σε iPhone 3G απ'ότι διάβασα.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2008 - 23:18

Αν ειναι θεμα μοντελου τοτε ειναι θεμα hardware (?) αφου εχουμε το ιδιο software.

Απο'τι ειδα και γω μαλλον θεμα router ειναι. Αν πας σε καποιο αλλο wifi spot σου κανει το ιδιο?

Router ειναι το ενσωματομενο του laptop της Intel και ειμαι σε 802.11b απο'τι βλεπω

Με 3G επισης εχω την εντυπωση πως κατεβαζει σε χαμηλοτερη ποιοτητα τα βιντεο απο'τι με WiFi

#5   subcode

subcode

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:subcode

Δημοσίευση 01/10/2008 - 23:25

Θα το τσεκάρω και αύριο το πρωί στη δουλειά που έχω διάφορα routers σε λειτουργία (Netgear, Linksys, Zyxel) να δώ τι παίζει με αυτό το πρόβλημα και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα... Πάντως για το 3G ισχύει ότι κατεβάζει σε χαμηλότερη ποιότητα.

#6   tranaee

tranaee

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2008 - 23:34

Τελικά η μόνη λογική εξήγηση που βρήκα ψάχνοντας (και όπως σωστά διαπίστωσε ο φίλος sepsis) είναι πως όταν συνδέεται 3G σου κατεβάζει τα Low-bandwidth videos προορισμένα για mobile συνδέσεις (από m.youtube) ενώ με wifi κατεβάζει αυτό που θα δεις και στο desktop σου..

the device is smart enough to know what interface you are using, the 3G youtube clips are a very low res version, (data rate under 80kbps) to save on bandwidth and data charges.

the wifi ones are as they are on the site


[http://forums.mactal...html#7]Πηγή]

Εδώ και 10 λεπτά πάντως που έχω αλλάξει το mode σε b έχω δει απίστευτη βελτίωση.. :D
Επιλέγω βίντεο και αρχίζει σχεδόν αμέσως (σε 2 δεύτερα).. όπως και στο 3G αλλά φυσικά με desktop ανάλυση..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες