Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αλλάξτε την Default υπογραφή του Email στο iPhone/iPad για πάντα ,εύκολα γρήγορα και απλά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/02/2011 - 00:03

Πολλοί από εσάς μαζί και εγώ πέρα από ότι το iPhone είναι το αγαπημένο μας Gadget το χρησιμοποιούμε και σαν εργαλείο δουλειάς..Το βασικότερο χαρακτηριστικό της βοήθειας που μπορεί να παρεχει το iPhone στην δουλειά μας είναι να μπορούμε να διαβάσουμε τα Email μας (που για πολλούς από εμάς είναι πολύ βασικά) ανά πάσα ώρα και στιγμή...Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλοι...


Τι γίνετε όμως όταν θέλουμε να στείλουμε ένα Email με καθαρά επαγγελματικό ύφος προσδιορίζοντας την ιδιότητα μας?

Πιστεύω πως και εδώ θα συμφωνήσουμε ότι,όταν επρόκειτο να στείλουμε ένα επαγγελματικό Email, το Default (και πλέον βαρετό) μήνυμα "Από το iPhone μου" δεν είναι και ότι καλύτερο θα μπορούσαμε να έχουμε ως υπογραφή...



Αναρτημένη εικόνα



Σχετικά με αυτό λοιπόν θα δούμε ένα Trick με το οποίο μπορούμε να έχουμε μια υπογραφή ισάξια με της υπόγραφες που παρέχουν το Outlook το Thunderbird κτλ κτλ.Η παρακάτω διαδικασία ΔΕΝ απαιτεί η συσκευή μας να είναι Jailbroken ούτε να έχουμε ιδιαίτερες γνώσεις για να την ολοκληρώσουμε..


Ας αφήσουμε όμως της πολλές κουβέντες μιας και πιστεύω ότι όλοι θα θέλαμε να έχουμε μια αξιοπρεπή υπογραφή στα mail μας και ας το δούμε στην πράξη..


Η διαδικασία έχει ως εξής :

Αρχικά επισκεπτόμαστε από το iPhone/iPad μας την σελίδα coolgeex.com/iphonesign και συναντάμε την παρακάτω φόρμα :


Συνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 1.PNG   42,06KB   20 λήψεις


Εισάγετε όλες τις πληροφορίες που θέλετε να εμφανίζονται στην ανανεωμένη υπογραφή σας.


Συνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 3.PNG   46,48KB   14 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 16.PNG   40,87KB   11 λήψεις


Ορίζετε το χρώμα του Τίτλου και της επιχείρησης κάνοντας click μέσα στο πεδίο με τους αριθμούς και προσθέτετε το αριθμό που αντιστοιχεί στο χρώμα της επιλογής σας.

Για όσους δεν γνωρίζουν ποιος κωδικός ( αριθμός ) αντιστοιχεί στο χρώμα που επιθυμούν μπορούν να κοιτάξουν εδώ : Colors.

Ακόμα μπορείτε να ορίσετε και το στυλ το οποίο θέλετε να έχει η γραμματοσειρά αυτών των κειμένων.


Όταν θα συμπληρώσετε τα στοιχεία σας και θα φτάσετε στην φάση που πρέπει να βάλετε τηλέφωνο - φαξ κτλ κτλ ,συμπληρώστε μόνο το Phone Number..


Αναρτημένη εικόνα


Για να εμφανιστούν τα σύμβολα του τηλεφώνου του φαξ κτλ κτλ (θα το δούμε στην συνέχεια τι εννοώ ακριβώς) συμπληρώνουμε ΜΟΝΟ το Phone Number όπως είπα και παραπάνω και το Phone Label το αφήνουμε κενό.


Στο τέλος αυτής φόρμας βάζουμε τον προσωπικό μας κωδικό και πατάμε Create Signature


Έπειτα θα μεταβούμε αυτόματα στην παρακάτω σελίδα :

Συνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 32.PNG   40,15KB   19 λήψεις



Και πατάμε επάνω στο url και όχι στο Click Here..

Στην επόμενη σελίδα που θα μας εμφανίσει μας ζητάει να προσθέσουμε το Password που ορίσαμε νωρίτερα.Εμείς πατάμε επάνω στο βελάκι του Safari και επιλέγουμε να το προσθέσουμε στο Springboard της συσκευής μας :


Συνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 33.PNG   46,4KB   3 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 94.PNG   65,86KB   3 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 52.PNG   88,89KB   3 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 39.PNG   260,23KB   35 λήψεις


Έπειτα για να κάνουμε δοκιμή των όσων είδαμε παραπάνω κλείνουμε τον Safari και πάμε πλέον στο εικονίδιο το οποίο προσθέσαμε στην επιφάνεια εργασίας της συσκευής μας και κάνουμε κλικ επάνω του.Όταν αυτό θα ανοίξει θα μας ζητήσει να προσθέσουμε το PassWord το οποίο είχαμε ορίσει νωρίτερα.Μόλις αυτό μπει σωστά στο πεδίο και αναγνωριστεί,μας ανοίγει αυτόματα η γνωστή φόρμα του iPhone για αποστολή Email..Γράφουμε το κείμενο μας και το στέλνουμε στον αποστολέα(Αρχικά για δοκιμή σε ένα δικό μας Email)...


Αν έχουν πάει όλα καλά και δεν έχουμε κάνει κάτι λάθος το αποτέλεσμα που θα έχουμε είναι το παρακάτω :


Συνημμένο αρχείο  Χωρίς τίτλο.jpg   84,19KB   75 λήψεις





Έτσι δεν είναι καλύτερα?
Τι λέτε...?


Όσοι το δοκιμάσετε πείτε μας τα σχόλια σας..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 13/02/2011 - 10:25

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2011 - 00:09

πολυ καλο Θαναση.. ειχα βαραθει το sent from iPhone ... θα το δοκιμασω αυριο και θα επανελθω.. με σχολια... :)

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 12/02/2011 - 22:51

Πολύ χρήσιμος οδηγός Θανάση! Λειτουργεί άψογα... Thanks
Behind the Scenes...

#4   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/02/2011 - 22:56

πολλα μπραβο κ ενα + :P

#5   gdal

gdal

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/02/2011 - 00:50

+10000 ζωγράφισες!!! Να σαι καλά, φοβερός βοηθός/αρθράκι..

Τελευταία επεξεργασία από: gdal, 13/02/2011 - 00:51


#6   taxtherapy

taxtherapy

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 00:53

τελειο μακαρι να εβγαινε και οταν κανουμε προοθηση καποιο απο τα εισερχομενα μας

#7   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 13/02/2011 - 01:13

Μπράβο Θανάση πολύ καλό και να βρεθούμε και από κοντά και εγώ από Βόλο είμαι

#8   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 13/02/2011 - 01:15

τωρα ειδα στο cydia ενα tweak που κανει ακριβως αυτο.λεγεται SIGnify για οσους το θελουν και κοστιζει 1,5dollars

#9   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 01:15

Πολύ καλό κ όμορφο για επαγγελματικά e-mails

#10   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 03:21

Πάρα πολύ καλό το έκανα κι εγώ, συγχαρητήρια.
Το logo όμως δεν το βγάζει ξέρει κανείς γιατί? Έβαλα μια φώτο από το imageshack που έχω.

#11   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2011 - 08:35

Μπράβο Θανάση πολύ καλό και να βρεθούμε και από κοντά και εγώ από Βόλο είμαι



Γιατί όχι μια γειτονιά είμαστε (Μικρή πόλη ο Βόλος βλέπεις..) :P

ezgif_com_crop_2.gif


#12   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2011 - 09:00

Ωραίος Θανάση! Εγώ το είχα σβήσει το "Από το iPhone μου" μου φαίνεται εντελώς ανούσιο σαν υπογραφή.

#13   StefMac

StefMac

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 13/02/2011 - 09:40

Μπράβο !!!
Αλλά και σ' εμένα δεν εμφανίζει το logo ... :(

#14   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2011 - 09:43

Παιδιά αυτό με το Logo να σας πω την αλήθεια και σε έμενα δεν το εμφάνιζε και αυτός είναι και ένας λόγος που δεν το ανέφερα καθολου στον οδηγό..

ezgif_com_crop_2.gif


#15   StefMac

StefMac

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 13/02/2011 - 09:52

Edit πως μπορούμε να κάνουμε ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες