Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Προετοιμασία για Jailbreak!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
658 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   schumigirl86

schumigirl86

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2011 - 13:33

ωραια ευχαριστω πολυ...

κ μαι τελευταια ερωτηση ....το iphone back up extractor μ εβγαλε καποιο μυνημα για register..κ οτι επιδη δεν εχω κανει μπορει να αποθηκευει μονο 2 αρχεια....
παιζει να εχω χασει καποια μηνυματα? :blush:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/03/2011 - 16:37

ωραια ευχαριστω πολυ...

κ μαι τελευταια ερωτηση ....το iphone back up extractor μ εβγαλε καποιο μυνημα για register..κ οτι επιδη δεν εχω κανει μπορει να αποθηκευει μονο 2 αρχεια....
παιζει να εχω χασει καποια μηνυματα? :blush:


Όχι δεν έχασες κάτι.

Απλά επειδή δεν το έχεις αγοράσει κάθε φορά που το ανοίγεις μπορείς να παίρνεις μέχρι δυο αρχεία από το backup.

Οπότε αν είχες πχ 20 μηνύματα, θα ανοίξεις το πρόγραμμα 10 φορές και κάθε φορά θα παίρνεις 2 μηνύματα από το backup.

Λίγο σπαστικό ξέρω, αλλά τη δουλειά του την κάνει!

#33   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2011 - 17:24

Παρόλο που έχω ρωτήσει ξανά σε άλλο τοπικ στο παρελθόν, να ρωτήσω ξανά μήπως ξέρει κάνεις: μπορούμε να κάνουμε restore τις φωτο στο camera roll και όχι σαν ξεχωριστό άλμπουμ;

#34   makll

makll

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 18:54

εισαι αρχοντας !!!!!!!!

#35   raftis

raftis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2011 - 00:32

παρα πολυ καλος οδηγος!!!

αλλα να προσθεσω κ εγω μια ερςτηση και οποιος ξερει να γραψει πως γινετε αν κανουμε restore kai set up as new θα χασουμε και της σημειωσεις μας οποτε μπορει καποιος να μας πει πως της σωζουμε και τις ξαναβαζουμε στην καινουργια εκδοση?

ευχαριστουμε!!!

#36   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 09/03/2011 - 19:06

Παιδια τα φωτα σας ακομα μια φορα!

Μολις πηρα το iPhone4 :rolleyes: φοραει τωρα την 4.2.1 και δεν ειχε jailbreak.

Το εκανα jailbreak με το Greenpoison ολα καλα και μετα εβαλα το Cydia. Παρατηρησα οτι επανω λεει οτι εχω υποστηριξη SHSH: 4.1, 4.2.1, 4.2b3.

Επισης εκανα και backup αυτα τα SHSH με το iSHSHit και τα εστειλα στο email μου.

Οποτε για την 4.2.1 λογικα ειμαι ενταξει.

Το ερωτημα μου ειναι οτι επειδη το 4.2.1 ακουγεται και ειναι αργο, κολλαει, το GPS ειναι οτι ναναι κτλ σε σχεση με το 4.1 το οποιο ειναι πραγματικα ελαφρυτερο και σταθερο (τουλαχιστον στο παλιο 3GS μου ηταν) θελω να ρωτησω προτου περασει η 20:00 ωρα που λεει η Apple οτι θα βγαλει την 4.3 να κανω ΤΩΡΑ Downgrade στην 4.1 αφου μου το δειχνει και το CYDIA μου.

Ειμαι ενταξει οποτε να ξεκινησω το Downgrade ΣΟΣ!!!!!!!!!

ΥΓ: Μετα θα το κανω jailbreak με το Limera1n και μετα θα ασχοληθω βαζοντας το στο itunes για τα περαιτερω (restore from backup κτλ)!!!!!!

HELP!!!!!!!!!!!!!!

#37   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/03/2011 - 19:19

παρα πολυ καλος οδηγος!!!

αλλα να προσθεσω κ εγω μια ερςτηση και οποιος ξερει να γραψει πως γινετε αν κανουμε restore kai set up as new θα χασουμε και της σημειωσεις μας οποτε μπορει καποιος να μας πει πως της σωζουμε και τις ξαναβαζουμε στην καινουργια εκδοση?

ευχαριστουμε!!!


Δες τον οδηγό ΕΔΩ. Θα πάρεις τα αρχεία από το φάκελο Notes.

#38   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 21:40

Μία πολύ συνηθισμένη ερώτηση πριν κάποιος να προχωρήσει στη διαδικασία του jailbreak στο τηλέφωνό του είναι το αν θα μπορέσει να διατηρήσει τα αρχεία του.
Θα μπορούσαμε απλά να κρατήσουμε backup και να τα ανακτήσουμε αλλά πολλές φορές αυτό δεν ενδείκνυται καθώς ανακτώντας το backup μπορεί να πάρουμε και "σκουπίδια" από το προηγούμενο jailbreak.

Ας ξεκινήσουμε σιγά-σιγά λοιπόν.


Back-up:

Αρχικά πρέπει να βεβαιωθούμε ότι δεν θα χάσουμε τίποτα.

Επαφές:

- Αρχικά βεβαιωνόμαστε ότι έχουμε το Outlook εγκατεστημένο στον υπολογιστή μας. Επίσης πρέπει να το έχουμε ανοίξει τουλάχιστον μία φορά πριν από την διαδικασία. Επισήμανση: Αν δεν έχουμε επαφές στο Outlook, τότε δημιουργούμε μια demo επαφή και κατά το συγχρονισμό επιλέγουμε merge.
- Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή.
- Ανοίγουμε το iTunes.
- Στην καρτέλα του κινητού, πατάμε το info και φροντίζουμε η επιλογή Sync Contacts να είναι επιλεγμένη και το πρόγραμμα επιλογής το outlook.
- Αν επιθυμούμε να κρατήσουμε και τα ημερολόγια επιλέγουμε και το Sync Calendars με πρόγραμμα επιλογής το outlook.

- Στην ίδια καρτέλα, πηγαίνουμε παρακάτω και στο Advanced φροντίζουμε ώστε οι επιλογές Contacts και Calendars να ΜΗΝ είναι ενεργοποιημένες.

- Επιλέγουμε Sync.
- Όταν το Sync τελειώσει αν ανοίξουμε το outlook θα δούμε ότι στην καρτέλα Επαφές θα έχουν περαστεί όλες οι επαφές μας τις οποίες μπορούμε να ανακτήσουμε στη συνέχεια.

SMS:

- Αν έχετε κάνει ήδη jailbreak, είτε ακολουθείτε τον τρόπο που περιγράφεται πιο κάτω, είτε χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα όπως το iFunBox, πηγαίνετε στο φάκελο /private/var/mobile/Library/SMS/ και αντιγράφετε το αρχείο sms.db τοπικά στον υπολογιστή σας. Μετά το jailbreak θα το μεταφέρετε και πάλι στο ίδιο σημείο για να επανέλθουν τα SMS. Αν δεν εμφανιστούν μετά από επανεκκίνηση του κινητού, απλά αλλάζετε τα perimissions του αρχείου sms.db (χρησιμοποιώντας το WinSCP, με δεξί κλικ πάνω στο αρχείο) σε 0644 με Group & Owner mobile.

- Αν δεν έχετε κάνει ήδη jailbreak, κατεβάζετε το πρόγραμμα iPhoneBackupExtractor (Mac και Windows). Αφού έχετε κάνει sync με το iTunes, ανοίγετε το πρόγραμμα και αυτό θα βρει το τελευταίο backup. Θα επιλέξετε Expert Mode και θα πλοηγηθείτε στο Library > SMS, θα επιλέξετε το αρχείο sms.db και θα πατήσετε Extract selected. Θα το αποθηκεύσετε τοπικά στον υπολογιστή σας και μετά το jailbreak μπορείτε να το μεταφέρετε στο κινητό ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω.

Εφαρμογές:

- Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή.
- Ανοίγουμε το itunes.
- Πατάμε File > Transfer Purchases from iphone.
- Έτσι μεταφέρονται οι εφαρμογές μας από το τηλέφωνο στον υπολογιστή μας.
- Με τον τρόπο αυτό ΔΕΝ περνιούνται στον υπολογιστή οι εφαρμογές που έχετε κατεβάσει από το installous. Θα πρέπει να τις ξανακατεβάσετε, ή να περάσετε το appsync από το cydia μετά το jaibreak και μετά να συχρονίσετε τις σπασμένες εφαρμογές που έχετε στο itunes στον υπολογιστή.

Φωτογραφίες:

Οι φωτογραφίες που έχετε συγχρονίσει από τον υπολογιστή θα ξανασυγχρονιστούν μετά το restore απλά επιλέγοντας τον φάκελο που επιθυμείτε από την καρτέλα Photos στο itunes.

Οι φωτογραφίες της κάμερας που εμφανίζονται στο Camera Roll του κινητού μπορούν να κρατηθούν ως εξής:

- Συνδέετε το κινητό στον υπολογιστή.
- Πηγαίνεται στο Υπολογιστής > iPhone και από εκεί αντιγράφετε όλες τις φωτογραφίες σε έναν φάκελο του υπολογιστή σας.

Διαδικασία Restore:

Πολλές φορές πριν από ένα jailbreak θα δείτε ότι η προτεινόμενη διαδικασία είναι να γίνει Restore kai Set up as New στο τηλέφωνό σας.
Αυτό γίνεται ως εξής:

- Κατεβάζετε από εδώ την κατάλληλη έκδοση λογισμικού που θέλετε να περάσετε στο τηλέφωνό σας.
- Συνδέετε το τηλέφωνο στον υπολογιστή.
- Στη συνέχεια βάζετε το τηλέφωνο σε DFU mode όπως περιγράφεται εδώ.
- Εάν το κάνετε σωστά το itunes στον υπολογιστή θα σας πει ότι ανίχνευσε ένα τηλέφωνο που χρειάζεται restore.
- Πατάτε ΟΚ.
- Βλέπετα μπροστά σας μια επιλογή που λέει Restore.
- Πατάτε το πλήκτρο shift στο πληκτρολόγιο και ενώ το κρατάτε πατημένο πατάτε την επιλογή restore στο itunes.
- Θα σας ανοίξει ένα παράθυρο στο οποίο θα πρέπει να εντοπίσετε την έκδοση λογισμικού που κατεβάσατε.
- Την επιλέγετε και πατάτε ΟΚ.
- Το Restore Ξεκινάει.
- Όταν τελειώσει, θα σας εμφανίσει στο itunes μια επιλογή που θα λέει αν θέλετε να κάνετε Set up as new ή Restore from backup.
- Επιλέγετε το Set up as new. Καλό θα είναι επίσης να Αφαιρέσετε την επιλογή που έχει από κάτω για αυτόματο συγχρονισμό επαφών.

Error 1013: Σε περίπτωση που κατά την παραπάνω διαδικασία σας εμφανιστεί το σφάλμα 1013, τότε κοιτάτε εδώ και κάνετε την ακριβώς αντίστροφη διαδικασία, δηλαδή αντί να προσθέσετε γραμμές στο αρχείο hosts, εσείς τα αφαιρείτε.

Ξαναπέρασμα Επαφών, Εφαρμογών και Ημερολογίων:

Τώρα έχουμε ένα "καθαρό" τηλέφωνο σαν να το βγάλαμε μόλις από το κουτί του.

- Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή.
- Ανοίγουμε το itunes.
- Στην καρτέλα του κινητού, πατάμε το info και φροντίζουμε η επιλογή Sync Contacts να είναι επιλεγμένη και το πρόγραμμα επιλογής το outlook.
- Αν επιθυμούμε να ανατήσουμε και τα ημερολόγια επιλέγουμε και το Sync Calendars με πρόγραμμα επιλογής το outlook.
- Στην ίδια καρτέλα, πηγαίνουμε παρακάτω και στο Advanced φροντίζουμε ώστε οι επιλογές Contacts και Calendars να είναι ενεργοποιημένες.

- Στην Καρτέλα Apps, ενεργοποιούμε την επιλογή Sync Apps και επιλέγουμε από κάτω ποιές εφαρμογές θέλουμε να περάσουμε στο τηλέφωνό μας.

- Παρόμοια επιλέγουμε και στις καρτέλες Photos, Music, Books κτλ αν θέλουμε να περάσουμε κάτι από εκεί.
- Πατάμε την επιλογή Apply που βρίσκεται κάτω δεξιά.
- Όταν τελειώσει η διαδικασία θα πρέπει οι επαφές μας, τα ημερολόγια και οι εφαρμογές που επιλέξαμε να έχουν ξαναπεραστεί στο τηλέφωνο.


Είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε στη Διαδικασία του jailbreak.
Επιλέγουμε το κατάλληλο εργαλείο ανάλογα με το τηλέφωνο και την έκδοση που χρησιμοποιούμε και προχωράμε σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης του που θα βρούμε στο αντίστοιχο τοπικ μέσα στο φόρουμ.
Τα εργαλεία για jailbreak θα τα βρείτε συγκεντρωμένα εδώ ώστε να διαλέξετε ποιό είναι το κατάλληλο για το τηλέφωνο και την έκδοση που χρησιμοποιείτε.

Έχω φάει όλη τη μέρα σήμερα να ψάχνω για το πως θα κάνω restore το iphone χωρίς να χάσω κάτι από τα δεδομένα μου. Ο οδηγός είναι κάτι παραπάνω από καταπληκτικός και μου έλυσε ως δια μαγείας όλες τις απορίες που είχαν μαζευτεί. Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες, και τη βοήθεια που προσέφερες σε αρχάριους σαν και μένα. Το επόμενο βήμα είναι να εμπεδώσω και το jailbreak. AAAAAA+++++

#39   idomeneas

idomeneas

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2011 - 16:28

Για να συμπληρωθεί ο πολύ καλός αυτός οδηγός δεν θα έπρεπε να αναφερθεί
το πως θα κρατήσεις τα αρχεία από aptback για να μην ξαναπερνάς τις εφαρμογές από cydia? :unsure:
Ακόμα δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και το appbackup για τα saves..
Ας μας φωτίσουν οι "guru" του forum!! 8)

#40   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 26/03/2011 - 16:31

Για να συμπληρωθεί ο πολύ καλός αυτός οδηγός δεν θα έπρεπε να αναφερθεί
το πως θα κρατήσεις τα αρχεία από aptback για να μην ξαναπερνάς τις εφαρμογές από cydia? :unsure:
Ακόμα δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και το appbackup για τα saves..
Ας μας φωτίσουν οι "guru" του forum!! 8)


Το aptbackup δεν το χρησιμοποιώ μιας και προτιμώ να τα περνάω μόνος από την αρχή να μπαίνουν καθαρά και όχι σαν restore from backup...

Για τα saves επίσης δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Άλλωστε τώρα με το game center τα high scores δεν χάνονται!

#41   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/03/2011 - 16:32

Εγώ φίλε μου να σου πω την προσωπική μου άποψη όχι δεν τα ξαναβάζω κάθε φορά που κάνω restore το τηλέφωνο το στήνω διαφορετικά εκτός από 5-6 πραγματάκια που τα έχουμε όλοι μας...

Επίσης πολλά δεν λειτουργούν σε άλλες εκδόσεις πχ make it mine στην 4.1 έγινε fake carrier στην 4.2.1 και πάει λέγοντας ...

Ελπίζω να σε κάλυψα ...

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#42   fakoykas

fakoykas

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2011 - 23:18

Παιδιά εγώ τώρα που θέλω να περάσω την 4.3.1 και έχω ήδη jb σε 4.2.1 πως θα γίνει να μη χάσω τα saves μου?

#43   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 13/04/2011 - 23:22

Παιδιά εγώ τώρα που θέλω να περάσω την 4.3.1 και έχω ήδη jb σε 4.2.1 πως θα γίνει να μη χάσω τα saves μου?



back up games και μηνυματα

#44   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 15/04/2011 - 09:16

Πολύ καλός οδηγός. Ευχαριστούμε πολύ!

#45   alexbb

alexbb

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2011 - 13:03

τι μουσική πως τη σώζουμε ώστε να μην ξαναπερναμε τα τραγούδια και τις playlists?
γιατί 2 φορες που έκανα upgrade μετά jailbreak και μετά restore from backup, δεν ξαναπεράστηκαν τα τραγουδια και έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες