Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ενεργοποιήστε το Home Sharing στο iOS 4.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 09/03/2011 - 22:16

Με την έλευση του iOS 4.3 πλέον μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ακόμη μία δυνατότητα στην εφαρμογή iPod, αυτήν του Home Sharing.

Now you can play your entire iTunes library from anywhere in the house. If it’s on your Mac or PC, you can play it on your iPhone, iPad, or iPod touch over a shared Wi-Fi network. And not just music. Watch a movie or TV show. Play a podcast. Or listen to an audiobook. On whichever device you want — without having to download or sync.


Αναρτημένη εικόνα

H νέα αυτή λειτουργία για τις iOS συσκευές είναι σχεδόν το αντίθετο του AirPlay. Αντί να στέλνεται το περιεχόμενο από την φορητή συσκευή στην τηλεόραση, η λήψη του γίνεται ασύρματα από τον υπολογιστή. Οι κάτοχοι υπολογιστών Mac ή Apple TV γνωρίζουν εδώ και καιρό αυτή την λειτουργία.

Ουσιαστικά έχετε πρόσβαση σε όλη την βιβλιοθήκη του υπολογιστή σας χωρίς συγχρονισμό και μεταφορά αρχείων, με streaming του περιεχομένου μέσω WiFi.

Για να χρησιμοποιήσετε λοιπόν την Οικιακή Κοινή Χρήση πλέον και από το iPhone, iPad ή iPod Touch, απλώς ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

1. Ενεργοποιήστε το Sharing στο iTunes

Αναρτημένη εικόνα


Ανοίξτε το μενού Preferences και στη συνέχεια το “Sharing” και επιλέξτε το “Share my library on my local network” και το “Share entire library”.

Για την ενεργοποίηση του Home Sharing, θα σας ζητηθεί να συνδεθείτε με το Apple ID σας. Βεβαιωθείτε ότι θα χρησιμοποιήσετε το ίδιο Apple ID που έχετε και στο iPhone, iPod Touch ή iPad.

2. Ενεργοποιήστε το Home Sharing στο iPhone, iPod Touch ή iPad

Αναρτημένη εικόνα

Αφού ενεργοποιηθεί το Home Sharing στον υπολογιστή, το επόμενο βήμα είναι να ανοίξετε το μενού Ρυθμίσεις -> iPod στην iOS συσκευή σας και να εισάγετε το ίδιο Apple ID και συνθηματικό που χρησιμοποιήσατε για την ενεργοποίηση του Home Sharing στον υπολογιστή.

3. Επιλέξτε την Κοινόχρηστη Βιβλιοθήκη στην εφαρμογή iPod


Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Τέλος, θα πρέπει να ορίσετε την εφαρμογή iPod να δει την κοινόχρηστη βιβλιοθήκη και όχι τη δική του. Μεταβαίνοντας στην καρτέλα "Λοιπά" θα δείτε ότι εμφανίζεται πλέον ένα καινούριο μενού "Κοινόχρηστα", το οποίο περιέχει όλες τις βιβλιοθήκες κοινής χρήσης που υπάρχουν στο δίκτυό σας. Επιλέγοντάς τες, φορτώνουν το αντίστοιχο περιεχόμενο και πλέον μπορείτε να αναπαράγετε κανονικά όποιο αρχείο επιθυμείτε. Θα απολαμβάνετε έτσι ατελείωτη μουσική στο iPad ή iPhone σας!

Ιδανικό και για όλους όσους επιθυμούν να δουν μία ταινία στο σπίτι και ο υπολογιστής τους ή ή τηλεόραση είναι κατειλημμένοι.

Εσείς κατά πόσο πρόκειται να χρησιμοποιήσετε αυτή την νέα λειτουργία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 09/03/2011 - 22:19

παρα πολυ χρησιμο αυτο. πολλες φορες εχει τυχει να θελω να δω ενα βιντεο στο Iphone κ να βαριεμαι να το συγχρονισω. τωρα ασυρματα μια χαρα!

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2011 - 22:31

Πολυ καλο review @epaminos σε ευχαριστούμε πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 09/03/2011 - 22:31


#4   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2011 - 22:38

Εσείς κατά πόσο πρόκειται να χρησιμοποιήσετε αυτή την νέα λειτουργία;


Χμ sky is the limit my friend με το τι θα κάνω με αυτή τη λειτουργία!!!

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 09/03/2011 - 22:40


#5   John_s60

John_s60

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2011 - 23:19

Με το Air Video,Plug player κτλ ,αυτο το κάνουμε απο τότε που υφίσταται iPhone,οποτε δε μου φαίνεται κατι καινούριο ...βέβαια το "μαμισιο" είναι άλλο πράγμα...

#6   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2011 - 23:40

Δουλεύω το iPad αλλά και το iPhone μου σας AppleTV εδώ και πολύ καιρό, με το StreamToMe και ένα καλώδιο Composite. Έτσι βλέπω όλες τις ταινίες που έχω στο iTunes μου στην TV μου. Με την ενσωμάτωση του Home Sharing που εγώ προσωπικά περίμενα εδώ και καιρό, αυτό πλέον γίνεται OutOfTheBox και χωρίς εξωτερική εφαρμογή και μάλλον (όπως μας έχει συνηθίσει η Apple μέχρι τώρα) με τον καλύτερο δυνατό τρόπο !!!

#7   Jimmy96

Jimmy96

    iPH Enthousiast

  • 483 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimmy1996

Δημοσίευση 09/03/2011 - 23:43

Ο υπολογιστής πρέπει να είναι ανοιχτός ή αρκει να ειναι σε κατασταση "sleep"?

#8   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 10/03/2011 - 00:40

δυστυχώς όχι μόνο ο υπολογιστής αλλά και το iTunes...

#9   kevin23

kevin23

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 01:09

Εγω στην καρτελα " λοιπα " δεν βλεπω πουθενα το "κοινοχρηστα" ...πρεπει απο καπου να ενεργοποιηθει ωστε να το δει ..; Εχω 3gs

#10   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 10/03/2011 - 01:43

Στα βιντεο φυσικα δεν εχουμε υποτιτλους ομως .... οπως με το airplay.

#11   TheTeacher

TheTeacher

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 04:19

Κι εγώ δεν βλέπω το ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ... Και έχω iPhone 4!
Κάποιο bug μου μυρίζει...

#12   manpit

manpit

    iPH Member

  • 229 μηνύματα
  • Twitter:@manpit2642
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/03/2011 - 04:59

ουτε εγω το βλεπω......τι γινετε;;;ας μας πει καποιοσ!!!

#13   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 05:24

Τι δεν καταλαβενετε ρε παιδιά;δεν έχει bug ... Μια χαρα δουλευει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 10/03/2011 - 05:29


#14   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/03/2011 - 05:42

Για όσους αναρωτιούνται γιατί δεν βλέπουν το 'ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ', η γιατί δεν μπορούν (δεν βρίσκουν!) πως μπορούν να κάνουν την ενεργοποίηση του Home Sharing, ο λόγος είναι ότι 'προφανώς' βρίσκεστε σε λάθος δρόμο!

Αφού λοιπόν επιλέξετε την βιβλιοθήκη σας από το μενού Preferences (όπως σας δείχνει ο παραπάνω οδηγός) η ενεργοποίηση τώρα του 'Home Sharing' δεν θα σας ζητηθεί μέσα από αυτό το 'παράθυρο'! Βγείτε λοιπόν από το μενού Preferences, και πηγαίνετε πάνω πάνω στον υπολογιστή σας, στο Advanced (του iTunes σας), μεταξύ του Store και του Help και από εκεί μόνο θα μπορέσετε να το κάνετε activate. Αν όλα πάνε καλά (δεν υπάρχει λόγος να μην πάνε!) τότε και μόνο τότε θα δείτε στο iPhone, iPad ή iPod Touch σας, τα 'κοινόχρηστα' και θα μπορείτε να τα μοιραστείτε!

Δείτε και κάποιες φωτό (από το δικό μου iPad), και ελπίζω να σας βοηθήσουν! (..sory που είναι στα γαλλικά! αλλά που να κάθομαι να αλλάζω 'γλώσσα' τώρα πρωινιάτικα!!) ... ;-)


Υ.Γ. Home Sharing with iPhone, iPad, iTV, And iPod Touch only supports Music, Video, TV, Audiobooks, And Podcasts. Windows a Mac supports the previous as well as Apps, Games, And “more”. (ακόμα και αν 'τσεκάρετε' στο iTunes>>Preferences…>>Sharing, Pictures, δεν αναγράφονται. (is not listed.)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/03/2011 - 05:45

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#15   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 09:05

Μια χαρά δουλεύει, αλλά δυστυχώς, αυτό που φοβόμουνα, στις Movies μου όποιες έχουν Sound σε AC3 ΔΕΝ τις παίζει ... Μόνο όσες έχουν AAC ...
Δυστυχώς, παραμένω σε εφαρμογή τρίτων (StreamToMe) που παίζει τα πάντα !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες