Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Καπως ασκοπα...ipad vs ipad2(και γραφιστες)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thefatbeicon

thefatbeicon

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2011 - 01:25

Νομιζω πως ολα αυτο περι τον συγκρισεων ειναι για να δει ο κοσμος κατα ποσο η εταιρα εχει εξεληξει το οποιοδηποτε προιον της...αλλα γενικα βλεπω τρελα σχολια που λενε οτι το πρωτο ipad σερνεται κλπ κλπ...αν ειναι δυνατον να υπαρχει φανατικος ipad user που να λεει οτι το μηχανιμα αυτο σερνεται...εγω οντας γραφιστας το χρησιμοποιο σαν φοριτο σχεδιαστικο tablet αλλα παιζω και τα παιχνιδακια μου...η συσκευη μου λοιπον δεν με εχει αφησει ποτε να παραπονεθω για θεμα ταχυτητας...λογικο ειναι οτι κατι νεο ειδικα απο την apple και ειδικα το ipad που πουλαει σαν τρελο θα ειχε εξεληξη αλλα οχι να λεμε και οτι το πρωτο σερνεται...το ipad 2 ειναι σαφως καλυτερο αλλα μεχρι εκει...δεν νομιζω οτι αν δεν εισαι ο υπεργκατζετακιας που θελει να εχει τα παντα θα τρεξεις να παρεις το 2...ασχετα που προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το ipad 1ειναι ποιο ομορφο λογο του οτι μαρεσουν οι γονιες και γενικα και τα κουμπακια και το ηχειο...το 2 με τις καμπιλες μου θυμιζει ipod touch..κατι ακομα οσον αφορα τον κλαδο μου(γραφιστες-ζωγραφους)που το εχουν για σχεδιαση οπως κι εγω...ακουσα πολλους οτι θελουν να εχει τα ipad στις εφαρμογες σχεδιασης και preassure sensitivity πραγμα που συμαινει οτι παχενει και λεπτενει η γραμμη αναλογα με την πιεση της οθονης που ασκεις...κατι σαν wacom..χωρις να ειμαι συγουρος πιστευω οτι ειναι αδυνατον αυτο σε capacitive οθονη με γυαλι σαν του ipad διοτι δεν ανγνοριζει την πιεση...αυτο ειναι εφικτο πιστευω μονο σε resistive οθονες...αλλα περιμενω αποψεις κι απο αλλους σχετικος με το αντικειμενο...ευχαριστω για τον χρονο σας... :-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/03/2011 - 09:35

Εγω συμφωνω με αυτα που λες. Σε καμια περιπτωση το iPad 1 δε σερνεται. Εξαλλου ολα τα συγκριτικα εχουν δειξει ελαχιστες διαφορες οσον αφορα καθημερινο browsing, mail και χρηση εφαρμογων γραφειου και αλλων. Οτι δηλαδη κανει καποιος καθε μερα κατα κυριο λογο.
Τωρα αν καποιος θεωρει οτι για τετοια πραγματα καποια millisecond ή εστω και δευτερολεπτα λιγοτερα ειναι τρομακτικη βελτιωση αποδοσης, και θα κερδισει χρονο απο τη ζωη του με αυτο, τι να πω. Περι ορεξεως...

Η πραγματικη δυναμη του iPad 2 φαινεται σε παιχνιδια οπως infinity blade. Εκει, απο τη συγκριση των δυο προκυπτει οτι τα γραφικα του παιχνιδιου στο iPad 1 ειναι πραγματικα χαλια.

Για καποιον που εχει ηδη iPad, θεωρω οτι υπαρχει και μια δευτερη σκεψη για το αν θα προχωρησει στην αγορα του 2. Καποιος που δεν εχει ομως iPad, σιγουρα το iPad 2 ειναι μονοδρομος, εκτος και αν βρει το 1 σε πολυ χαμηλη τιμη και καλυπτει τις αναγκες του.

#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2011 - 10:27

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε.

-- Όποιος έχει iPad πρώτης γενιάς μένει στα αυγά του και περιμένει το 3 ή τις ανταγωνιστικές προτάσεις των άλλων κατασκευαστών στο μέλλον

-- Όποιος δεν έχει iPad πάει βουρ για iPad2 διότι αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

#4   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 14/03/2011 - 20:19

Και τι κανεις αν βρεθεις σε ενα apple store και χαζευεις το ασπρο ??? για πειτε μου ??? το πιανεις στα χερια σου, το επεξεργαζεσαι, το βλεπεις ποσο ελαφρύ κ γρηγορο ειναι ....

και βγαζεις την πιστωτική λες, δε γ@@@@ται πλερωνεις και φευγεις με ενα ipad ασπρο ...

#5   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2011 - 20:47

Και τι κανεις αν βρεθεις σε ενα apple store και χαζευεις το ασπρο ??? για πειτε μου ??? το πιανεις στα χερια σου, το επεξεργαζεσαι, το βλεπεις ποσο ελαφρύ κ γρηγορο ειναι ....

και βγαζεις την πιστωτική λες, δε γ@@@@ται πλερωνεις και φευγεις με ενα ipad ασπρο ...



Φίλε μου, αν μπεις σε app Store είσαι χαμένος από χέρι. Το έχεις πάρει, θέλεις δεν θέλεις !!! Αν έχεις το πρώτο μακρυά.
Άσε που εγώ πριν μπω οσονούπω σε ένα θα επαναλάβω χίλιες φορές από μέσα μου.
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,

μπας και συγκρατηθώ και δεν το αγοράσω. :lol:

#6   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 14/03/2011 - 20:53

Φίλε μου, αν μπεις σε app Store είσαι χαμένος από χέρι. Το έχεις πάρει, θέλεις δεν θέλεις !!! Αν έχεις το πρώτο μακρυά.
Άσε που εγώ πριν μπω οσονούπω σε ένα θα επαναλάβω χίλιες φορές από μέσα μου.
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,
Δεν χρειάζεσαι το καινούργιο MacBook Air,

μπας και συγκρατηθώ και δεν το αγοράσω. :lol:

πώς στο καλό θα μπεις στο app store ? :blink:

αστειάκι




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες