Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κόλλησε το iPhone - Τί κάνω;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
124 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/10/2008 - 02:18

Θα προσπαθησω να καλυψω ολες τις πιθανες περιπτωσεις. Υπαρχουν και σε αλλα θεματα οδηγιες αλλα θα τα συγκεντρωσω εδω ολα για να ειναι πιο ευκολο να το βρισκουν

Σεναριο 1: Εν μεσω μιας εφαρμογης/παιχνιδι η οθονη παγωσε. Τι κανω τωρα?

Λυση: Είναι αρκετα απλο. Κανουμε ενα soft reset. Κραταμε το sleep/wake και το home button μέχρι το κινητό να κάνει restart.



Σεναριο 2: Εκανα [κατι] και στην επανεκίννηση το τηλέφωνο κόλλησε στο μηλαράκι και δεν ανοιγει

Λυση: Στόχος είναι να το συνδέσουμε στο iTunes ώστε να πραγματοποιήσουμε restore. Δοκιμαζουμε πρωτα την ευκολη μεθοδο και το συνδεουμε στο iTunes ώστε να γίνει restore. Αν το iTunes το αναγνωρισει πατάμε το κουμπάκι. Αν πανω στην διαδικασία εμφανιστεί κάποιο error τότε δοκιμάζουμε τα εξής. Google-άρουμε το error και διαβάζουμε αν υπάρχει κάποια λύση ή αλλάζουμε θύρα USB ή κάνουμε επανεκίννηση το iTunes/PC.
Αν δεν γίνει τίποτα τότε το κινητό πρέπει να μπει σε recovery mode. Τί ειναι αυτό?

Quote

Revovery Mode



Όποτε το iPhone δεν λειτουργει οπως θα επρεπε μπορειτε να καταφυγετε σε recovery mode για να κανετε restore. Για να μπειτε σε recovery mode κρατησε τα sleep/wake και home buttons μεχρι το iPhone να κανει reboot. Μολις δειτε το μηλαρακι, αφηστε το sleep/wake και συνεχιστε να κρατατε το home button μεχρι να εμφανιστει το λογοτυπο του iTunes με το καλωδιο USB. Mετα, μεσω iTunes μπορειτε να πραγματοποιησετε restore

Αν για κάποιον λόγο ούτε αυτό πετυχει τότε πρέπει να μπει σε DFU mode. Τί είναι αυτό?

Quote

DFU Mode



DFU σημαινει Device Firmware Update.



Εαν κανετε restore σε recovery mode και κατι δεν παει καλα τοτε πρεπει να μπειτε DFU ως τελευταια λυση.

Οταν το τηλεφωνο ειναι σε DFU, δεν γινεται load του OS πριν γινει το restore.  Για να το κανετε αυτο, κρατηστε πατημενα τα sleep/wake και home buttons για περιπου 10 δετερολεπτα. Το τηλεφωνο θα επανεκιννησει. ΠΡΙΝ δειτε το μηλαρακι πρεπει να εχετε ηδη αφησει το sleep/wake ενω συνεχιζετε να πατατε το home μεχρι το iTunes να εντοπισει το iPhone σε recovery mode

Με το παραπάνω θα γίνει στάνταρ restore και το πρόβλημα σας θα λυθεί.

Βέβαια, τώρα πρέπει να ξαναπεράσετε τα πάντα πάλι απο την αρχή και να κάνετε πάλι jailbreak/(unlock)

Για χρηστες 3G: Ελέγχουμε σε ποιά έκδοση είμαστε και επιλέγουμε το αντίστοιχο πρόγραμμα για jailbreak από το αντίστοιχο φόρουμ του iPhoneHellas Forum

Για χρήστες 2G: Λογικά (όχι απαραίτητα) το τηλέφωνο σας θα είναι locked. ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΚΑΡΤΑ ΣΙΜ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ SIM LOCKED ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΤΟ PIN ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ IPHONE ΕΙΝΑΙ LOCKED τότε είμαστε σίγουροι ότι πρέπει να γίνει jailbreak ΚΑΙ unlock. Βεβαιωνόμαστε κλασικά ότι είμαστε στην τελευταία firmware (ή γενικά σε αυτή που θέλουμε) και έπειτα επιλέγουμε το αντίστοιχο πρόγραμμα για jailbreak/unlock από το αντίστοιχο φόρουμ του iPhoneHellas Forum





Προς το παρον δεν μου ερχεται καποιο αλλο σεναριο. Αν εχετε καποια προταση ή θελετε καποια περαιτερω αναλυση/διευκρινηση πατηστε reply ;)


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   fly3003

fly3003

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2008 - 11:07

καλημερα εχτες πηγα να κανω update απο 2.1 σε 2.2 εκανε back up και τα σκετικα και μολις μπηκε σε DUF mode κολλησε και οποτε το ανοιγοκλεινω βγαζει το σηματακι με usb και το itunes.........πως μπορω να το" ξεκολλησω"απο κει γιατι δεν εχω τηλ.ευχαριστω........... ???
Ξεχασα να αναφερω οτι ο υπολογιστης δεν το αναγνωριζει καν απλα κανει μονο το θορυβο οταν βαζεις το usb ευχαριστω και παλι........

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 11:57

Aπλά πρέπει να πειραματιστείς μέχρι να πιάσει το DFU

#4   madness007

madness007

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/12/2008 - 01:10

κολα οταν παω να κανω jail....και μετα μενει με το μηλαρακι για πολυ ωρα τι κανω ????

α και κατι αλλο  μηπως ξερεις  να μπορει να αλλαξω το ονομα της συσκευης χωρις να κανω restore???????????

ευχαριστω πολυ

#5   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2008 - 01:32

To name της συσκευής αλλάζει αν στο itunes πατήσεις πάνω στο ταμπελάκι του iphone στην πλαϊνή μπάρα πάνω στο όνομα...

Υγ η μπάρα είναι αυτή που περιεχει το library, itunes store κλπ κλπ

#6   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2008 - 21:26

Insert a valid sim with no pin lock to activate phone. αυτο το μηνυμα μουθ βγαζει μετα απο restore.
Εχω 3G aπο vodafone

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/12/2008 - 22:36

Ε βάλε μια sim κ κάνε activate:P
Mήπως κλείδωσες την pin σου?

#8   asbnanoglou

asbnanoglou

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/12/2008 - 05:22

Quote

κολα οταν παω να κανω jail....και μετα μενει με το μηλαρακι για πολυ ωρα τι κανω ?



α και κατι αλλο  μηπως ξερεις  να μπορει να αλλαξω το ονομα της συσκευης χωρις να κανω restore??


Έχω το ίδιο πρόβλημα με το παλικάρι. Έχω iPhone 3G από Vodafone και μόλις το κάνω Jailbreak με το σωστό Quickpwn για 2.2 κολλάει στο μηλαράκι. Τι φταίει;

Ευχαριστώ :-)

Edit: Greeklish to Greek

#9   alexpr

alexpr

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2008 - 10:12

Παιδιά καλημέρα και Χρόνια Πολλά με υγεία!

Έχω ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο και θα ήθελα μία βοήθεια
Χτες το βράδυ μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία είναι στο 10% την ώρα που κατέβαζα μία εφαρμογή.
Περίμενα να τελειώσει και μετά θα το έβαζα για φόρτιση αλλά δεν πρόλαβα γιατί έκλεισε.

Το έβαλα για φόρτιση αλλά δεν ανοίγει... μένει στο μηλαράκι
Το iTunes δεν το βλέπει αφού δεν ανοίγει

Το τηλέφωνο είναι iPhone 3G v2.1 Jailbroken από Vodafone.
Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία

Edit: Κεφαλαία σε πεζά


#10   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2008 - 13:02

Xρόνια πολλά!
Εγώ έχω καταφέρει να σβήσω αρχείο συστήματος και να μην κάνει τίποτα το iPhone και το iTunes το αναγνωρίζει συνέχεια...
Άνοιξε πρώτα το iTunes και συνδεσε το κινητό κλειστό...
Δοκίμασε να αλλάξεις θύρα αν δεις ότι δεν πιάνει. Κανονικά πρέπει να πιάσει.Σου λέω εμένα το βλέπει πάντα...!
Κάποια permissions πειράχτηκαν κάποια αλλαγή στο filesystem...
Η καλύτερη λύση είναι το restore...!
Σε recovery mode μπαίνει?

#11   alexpr

alexpr

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2008 - 18:39

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Μετα απο δεκαδες restart το ειδε τελικα το τηλεφωνο και ετσι το εκανα restore απο την αρχη.

Ευχαρειστω για την βοηθεια.

Καλη χρονια.

#12   dhmhtrakos

dhmhtrakos

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2009 - 03:47

Καλησπέρα,

Πήρα πριν από 4 ημέρες ένα iPhone 3G από Vodafone...

Προσπάθησα να κάνω restore στην έκδοση iPhone1,2_2.2_5G77_Restore που βρήκα στο site εδώ και να το κάνω Jailbreak. Αλλά εκεί που έκανε Restore μου έβγαλε ένα σφάλμα και κόλλησε το κινητό. Τώρα δείχνει την εικόνα με το USB και το iTunes. Προσπάθησα να μπω σε Safe Mode, σε DFU Mode αλλά τίποτα.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, έχω διαβάσει τα περισσότερα Post εδώ και σε πολλά άλλα Forum αλλά απάντηση δεν πήρα πουθενά.

Ευχαριστώ πολύ in Αdvance.... Α και ξέχασα να αναφέρω πως δεν αναγνωρίζεται πως δεν αναγνωρίζεται το iPhone από το PC όταν το συνδέω, άλλαξα θύρες, έκανα πάλι εγκατάσταση το iTunes αλλά τίποτα.

Edit: Greeklish to Greek

#13   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/01/2009 - 03:52

Πρέπει να βάλεις το κινητό σε DFU mode!
Και εγώ το είχα αυτο το πρόβλημα και λύθηκε αφού κατέβσα το Oficial firmware μεσα απο Itunes οταν πατησα restore + update και οχι το firmware απο εδώ

#14   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2009 - 12:56

Κι εμένα όταν το πήρα μου κόλλησε στην ίδια οθόνη που περιγράφεις. Με τη διαφορά ότι όταν το συνέδεα στον υπολογιστή μου το αναγνώριζε σαν iphone σε recovery mode. Προσπαθούσα να κάνω την εγκατάσταση του firmware και κόλλαγε η διαδικασία βγάζοντας μου ένα σφάλμα με κωδικό "6".  Τελική κατάληξη; Αντικατάσταση του iphone.

#15   bekat

bekat

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2009 - 19:37

Παιδιά θέλω τεραστια χάρη και βοήθεια.... έχω ένα iphone 8GB 3G.... πήγα στις ρυθμίσεις και πάτησα επαναφορά (την τελευταία επιλογή).

Όμως μετά κατά λάθος έκλεισα το iPhone... τώρα μου βγάζει το καλώδιο usb και το itunes. Τα συνδέω κάνω restore και δεν κάνει τίποτα.. εμφανίζει eror =-3259

Βοηθήστε με please

Edit: Greeklish to Greek

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες