Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Αυτές είναι οι τιμές πώλησης στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Swede

Swede

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 16:41

Pantos edo Stockholm pou exei 30kati foro pali pio ftino einai.
Kai fusika ki edo exei metaforika teloneia klp.

Re mas klevoun stin Ellada.

AEI STO DIAOLO PIA!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Swede

Swede

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 16:43

ναι σιγουρα οι τιμες ειναι οπως ολες οιτιμες στην ελλαδα φουσκομενες για τα κοροιδα τους ελληνες που πληρωνουν τα κερατα τους, στη νορβηγια με 25% φπα ειναι φτηνοτερο απο τη ψωροκωσταινα , και ο βασικος μισθοσ ειναι 1800 ευρω
εμεις φταιμε που πληρωνουμε οτι μας ζητανε χωρις διαμαρτηριες
ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ :mellow:



Ma kala pote tha fonaksoume oti den eimaste ZOA?!??!
Otan mas valoun kai ti poutsa sto kolo?

Alla mallon kai tote tha rotame "einai diathesimo i tha perimeno tsamba stin oura?" (me to poutso sto kolo panta)

AISXOS!!!!! NTROPI KAI AISXOS!!!!!!

#93   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:15

δωσε περισσοτερες πληροφοριες My friend...!

απο το site της apple γερμανιας?

ποσο σου πηγε?

και πως στο στελνουν?

με το τελωνιο δεν θα υπαρχει προβλημα?

Δυστυχώς δεν στέλνει άμεσα το Apple Store στην Ελλάδα. Αλλά το περίεργο είναι ότι δέχεται Ελληνικές Πιστωτικές! Έτσι με την πιστωτική μου αγοράζω αυτά που θέλω στην Διεύθυνση ενός Γνωστού μου στην Γερμανία ,και αυτός ανακατευθύνει το Courier για Ελλάδα με μια μικρή Επιβάρυνση . Και μέσα σε τρεις με πέντε Εργάσιμες Συνήθως ,είναι εδώ . Και φυσικά δεν υπάρχει θέμα τελωνείων ,αφού για αυτό υπάρχει η Ευρωπαϊκή Ένωση (ακόμα :P). Με βολεύει έτσι σχεδόν σαν να τα παραγγέλνω άμεσα , και γλίτωσα γύρω στα 50 € . Αλλά θα προτιμούσα να το πάρω από εδώ ,για να μην υποχρεώνομαι αλλά και να ενίσχυα την τοπική αγορά . Θα μου πεις και γιατί δεν περιμένεις 2-3 μήνες; Αλλά είπαμε αν είσαι ψώνιο με την Apple δεν μπορείς να περιμένεις τόσο !!! :lol: :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 25/03/2011 - 17:16


#94   realtowz

realtowz

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:25

Ma kala pote tha fonaksoume oti den eimaste ZOA?!??!
Otan mas valoun kai ti poutsa sto kolo?

Alla mallon kai tote tha rotame "einai diathesimo i tha perimeno tsamba stin oura?" (me to poutso sto kolo panta)

AISXOS!!!!! NTROPI KAI AISXOS!!!!!!



Ένα λεπτό ρε παιδία. Η διαφορετική τιμή στην Ελλάδα έχει μόνο να κάνει με τον ΦΠΑ. Με τίποτα άλλο.


Σίγουρα το να έχουμε μεγαλύτερο ΦΠΑ συγκριτικά με χώρες που έχουν μεγαλύτερους μισθούς σημαίνει ότι μπαίνουν λιγότερα χρήματα στην τσέπη, αλλά για όποιον δεν έχει ανοίξει την τηλεόραση τον τελευταίο χρόνο, ενημερώνω ότι είμαστε υπο ΔΝΤ και σε βαθιά οικονομική κρίση...

Στο κάτω κάτω το ipad ΕΙΝΑΙ είδος πολυτελείας. Δεν σε αναγκάζει κανείς να το πάρεις. Και αν είσαι διαθετημένος να δώσεις 480 ευρώ για αυτό, 30 ευρώ πάνω δεν θα σε αποτρέψουν από το να το πάρεις...

Όσον αφορά στο να περιμένει στην ούρα και ΑΝ το πάρεις, και αυτό επιλογή σου είναι. Μπορούσες να έχεις προνοήσει και να κάνεις προπαραγγελία...

Ας συνέλθουμε λίγο...

#95   newralrust

newralrust

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:28

Παιδιά σε 30 λεπτά θα έχουν το iPad2 διαθέσιμο σε ορισμένα apple retail stores της Ολλανδίας. Αυτή τη στιγμή είμαι στην Ουτρέχτη και γίνεται χαμός. Η τιμή που αναμένουν να έχει (μου το είπε πωλητής που ρώτησα πριν λίγο) είναι όσο περίπου και του iPad 1, δηλαδή γύρω στα 490€, χωρίς να ξεπερνάει το 500€. Επίσης, θα είναι από σήμερα διαθέσιμο για αγορά. 30 λεπτάκια έμειναν. Υπομονή. . . .

#96   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:41

Παιδιά σε 30 λεπτά θα έχουν το iPad2 διαθέσιμο σε ορισμένα apple retail stores της Ολλανδίας. Αυτή τη στιγμή είμαι στην Ουτρέχτη και γίνεται χαμός. Η τιμή που αναμένουν να έχει (μου το είπε πωλητής που ρώτησα πριν λίγο) είναι όσο περίπου και του iPad 1, δηλαδή γύρω στα 490€, χωρίς να ξεπερνάει το 500€. Επίσης, θα είναι από σήμερα διαθέσιμο για αγορά. 30 λεπτάκια έμειναν. Υπομονή. . . .



ελα πλακα μας κανεις τωρα!

εδω ειναι ελλαδα αν δεν το καταλαβες. θες να τρεχουν ολοι στην ολλανδια τωρα!

χα χα χα

#97   newralrust

newralrust

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:50

ελα πλακα μας κανεις τωρα!

εδω ειναι ελλαδα αν δεν το καταλαβες. θες να τρεχουν ολοι στην ολλανδια τωρα!

χα χα χα


Χμμμμ. δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πιο πολύ το ανέφερα σαν συμπλήρωση στο άρθρο, μιας και δεν είδα να αναγράφονται οι τιμές του iPad 2 στην Ολλανδία. Όπως και να έχει, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα και δε νομίζω να αλλάξει σύντομα αυτό. Μακάρι να βγω ψεύτης.

P.S. Μόλις το έφεραν στο μαγαζί.

Τελευταία επεξεργασία από: newralrust, 25/03/2011 - 17:52


#98   realtowz

realtowz

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:53

Χμμμμ. δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πιο πολύ το ανέφερα σαν συμπλήρωση στο άρθρο, μιας και δεν είδα να αναγράφονται οι τιμές του iPad 2 στην Ολλανδία. Όπως και να έχει, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα και δε νομίζω να αλλάξει σύντομα αυτό. Μακάρι να βγω ψεύτης.



'Οσον αφορά στο iPad 2, σε τι ακριβώς είμαστε πίσω; Στο ότι έχουμε εθνική εορτή την ημερομηνία κυκλοφορίας του; Δεν σε πιάνω...

#99   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 25/03/2011 - 17:54

Χμμμμ. δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πιο πολύ το ανέφερα σαν συμπλήρωση στο άρθρο, μιας και δεν είδα να αναγράφονται οι τιμές του iPad 2 στην Ολλανδία. Όπως και να έχει, στην Ελλάδα είμαστε ακόμα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα και δε νομίζω να αλλάξει σύντομα αυτό. Μακάρι να βγω ψεύτης.

P.S. Μόλις το έφεραν στο μαγαζί.



καλα εκανες φιλε μου, εσυ που βρισκεσαι τωρα?

αυριο να δεις τι εχει να γινει στο ελλαδισταν....

#100   newralrust

newralrust

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 18:01

'Οσον αφορά στο iPad 2, σε τι ακριβώς είμαστε πίσω; Στο ότι έχουμε εθνική εορτή την ημερομηνία κυκλοφορίας του; Δεν σε πιάνω...


Το είμαστε πίσω πήγαινε σε ότι αφορά την apple και τα προϊόντα της, καθώς και τη διάθεσή τους. Π.χ. τις προάλες αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το Mac μου και το πήγα σε ένα apple retail store. Μου ζήτησαν να το αφήσω εκεί και το πήρα την επομένη. Απλά να αναφέρω ότι το πρόβλημα ήταν στο trackpad, μιας και δεν αποκρινόταν καθόλου στα gestures, Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση στην Ελλάδα όσον αφορά το service, όμως απ' όσο γνωρίζω, οι ελληνικοί διανομείς πονάνε σε αυτό το ζήτημα. Επίσης, ξέχασα ότι σήμερα είναι αργία στην Ελλάδα :P . Λείπω και 5 χρόνια βλέπεις.

#101   newralrust

newralrust

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 18:03

καλα εκανες φιλε μου, εσυ που βρισκεσαι τωρα?

αυριο να δεις τι εχει να γινει στο ελλαδισταν....


Όπως είπα και πιο πάνω, είμαι σε ένα apple retail store στην Ουτρέχτη.

#102   realtowz

realtowz

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/03/2011 - 18:10

Το είμαστε πίσω πήγαινε σε ότι αφορά την apple και τα προϊόντα της, καθώς και τη διάθεσή τους. Π.χ. τις προάλες αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το Mac μου και το πήγα σε ένα apple retail store. Μου ζήτησαν να το αφήσω εκεί και το πήρα την επομένη. Απλά να αναφέρω ότι το πρόβλημα ήταν στο trackpad, μιας και δεν αποκρινόταν καθόλου στα gestures, Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση στην Ελλάδα όσον αφορά το service, όμως απ' όσο γνωρίζω, οι ελληνικοί διανομείς πονάνε σε αυτό το ζήτημα. Επίσης, ξέχασα ότι σήμερα είναι αργία στην Ελλάδα :P . Λείπω και 5 χρόνια βλέπεις.




Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το πιο εύκολο είναι να πάρεις ένα iPhone ή ένα Mac. Public, Πλαίσιο κλπ τα έχουν πρώτη μούρη. Αν συγκρίνεις την παρούσα κατάσταση με πρίν 7 χρόνια που για να πάρω το πρώτο μου iBook έπρεπε να περάσω από χίλια μύρια κύματα λόγω rainbow, μπορείς να καταλάβεις ότι η πρόσβαση σε προιόντα apple είναι πλέον ανοιχτή.

Η αλήθεια είναι ότι για service δεν γνωρίζω την κατάσταση, αφού δεν έχει χρειαστεί ποτε να πάω, και αν λάβω υπόψην ένα γεγονός που ακούστηκε τελευταία με την system graph (http://www.protothem...icle/?aid=97429) ίσως να μήν είμαστε ακόμα εκεί που θα θέλαμε. Για αυτό όμως δεν φταίει η "Ελλάδίτσα", το "Ελλαδισταν" κλπ, αλλά μάλλον η apple που δεν έχει έρθει επίσημα ακόμα στην χώρα.


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ας μην το παρακάνουμε πλέον με την μουρμούρα...


Καλορίζικο το iPad ;)

#103   newralrust

newralrust

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 18:22

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το πιο εύκολο είναι να πάρεις ένα iPhone ή ένα Mac. Public, Πλαίσιο κλπ τα έχουν πρώτη μούρη. Αν συγκρίνεις την παρούσα κατάσταση με πρίν 7 χρόνια που για να πάρω το πρώτο μου iBook έπρεπε να περάσω από χίλια μύρια κύματα λόγω rainbow, μπορείς να καταλάβεις ότι η πρόσβαση σε προιόντα apple είναι πλέον ανοιχτή.

Η αλήθεια είναι ότι για service δεν γνωρίζω την κατάσταση, αφού δεν έχει χρειαστεί ποτε να πάω, και αν λάβω υπόψην ένα γεγονός που ακούστηκε τελευταία με την system graph (http://www.protothem...icle/?aid=97429) ίσως να μήν είμαστε ακόμα εκεί που θα θέλαμε. Για αυτό όμως δεν φταίει η "Ελλάδίτσα", το "Ελλαδισταν" κλπ, αλλά μάλλον η apple που δεν έχει έρθει επίσημα ακόμα στην χώρα.


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ας μην το παρακάνουμε πλέον με την μουρμούρα...


Καλορίζικο το iPad ;)

Κι όμως. Αν και δεν γνωρίζω πολλά από marketing και οικονομικά, για να ανοίξει ένα apple retail store θα πρέπει ένας ιδιώτης να δείξει ενδιαφέρον και όχι η apple. Δεν μίλησα για apple store, το οποίο είναι επίσημο από την apple. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν όλες οι χώρες τέτοια (π.χ. η Ολλανδία δεν έχει). Αν ο ιδιώτης δείξει ενδιαφέρον και αγοράσει τα δικαιώματα (franchising), τότε μπορεί να ανοίξει το μαγαζί. Αλλιώς, η εταιρεία δεν πρόκειτα να έρθει από μόνη της, ειδικά σε μια αγορά όπως είναι η ελληνική. Δεν μπορώ να κατηγορίσω καμία από τις δύο πλευρές γι αυτό (ελληνική αγορά - Ελλάδα ή apple). Αυτό που είναι όμως σίγουρο είναι ότι τα προϊόντα της apple δεν πουλάνε και πολύ στην Ελλάδα, παρά μόνο σε ένα μικρό ποσοστό, μιας και οι υπόλοιποι δεν είναι εξοικειωμένοι με αυτά. Όπως και να έχει όμως, δε νομίζω ότι είναι μουρμούρα, μιας κι εγώ εξέφρασα απλά την άποψη μου σε όσα είχα βιώσει και πολύ περισσότερο ακούσει, όσο ήμουν στην Ελλάδα. Συγγνώμη για την πολυλογία.

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα :) το έχω ήδη στα χέρια μου και πάω σπίτι να το χαρώ ;)

#104   FrankyGR

FrankyGR

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 25/03/2011 - 21:37

Ρε παιδιά μου πήρε ένας φίλος από UK το 64 3G 659£ και 35£ ένα cover. Ξέρει κανείς ποιός είναι ο ποιό σίγουρος τρόπος να μου το στείλει. Μου είπε ότι ρώτησε να το ασφαλίσει για 700£ γαι ζητάνε περίπου 50£ ταχυδρομικά. Τι να κάνω να μου το στείλει έτσι ή απλά και ο θεός βοηθός ?

#105   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/03/2011 - 21:46

Όσοι δικαιολογούν την αυξημένη τιμή του iPad2 στην ευρωπαϊκή Ουγκάντα,ας ρίξουν μια ματιά στο λινκ και να κάνουν τις συγκρίσεις

http://en.wikipedia....rates_of_Europe

Το ρίχνουμε στον Φ.Π.Α. στο τελωνείο και δεν δεχόμαστε το προφανές,ότι στην Ελλάδα είναι ακριβότερο γιατί έτσι μας αρέσει !

Ας βγεί κάποιος απο την pcοεταιρία που το εισάγει να μας πεί απο που προκύπτει αυτή η διαφορά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες