Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 4.3.1 Untethered jailbreak. Ο i0n1c ξαναχτυπά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:29

Ο i0n1c ξαναχτυπά με ένα νέο video στο οποίο παρουσιάζει ένα untethered jailbroken iPod 4G με iOS 4.3.1:

http://www.youtube.com/watch?v=jOz2tQH9iEA


Όπως δηλώνει ο i0n1c, δεν προτίθεται να δώσει σε κυκλοφορία ένα ολοκληρωμένο jailbreak tool παρά μόνο το κομμάτι του untether, πιθανώς μέσω ενός Cydia package.

Οι φίλοι του jailbreak θα ήταν καλό να διαβάσουν τις παρακάτω δηλώσεις του i0n1c καθώς εξηγεί αρκετά πράγματα:

Meanwhile everyone should have noticed that my prediction became true and Apple released iOS 4.3.1 in order to fix the PWN2OWN vulnerability in Safari.

It was very unlikely that Apple also fixed the kernel vulnerability I used for my untether exploit. Mainly because the kernelcache binary is about 8-10 MB in size and the likelihood that Apple finds the same vulnerability in that short amount of time was very low.

However you never know until you try it. So this morning when I woke up and saw that Sn0wbreeze 2.4 beta was released I thought it would be fun to create a new video.

Unfortunately Sn0wbreeze does not work with my iPad 1 and so I had to test with my iPod 4G.

In the video you can see how I switch off the iPod, then restart it, show the version, show that it is untethered and has the multitasking gestures, i show that you can buy ringtones and then I show cydia and the ninja jump game from last time.

Because several people misunderstood me in the past:

a. I repeatedly stated that I will not release a jailbreak tool - I will only give out the untether. I did not try yet, but if it is feasible the untether could be a cydia package.

b. While the vulnerability I use is in the iPad 2 kernel my untether will NOT SUPPORT the iPad 2, because there is no way to install it there (bootrom exploits fixed). - however Comex is working on that part.

c. I am not giving out any ETA again, because the Jailbreak community is simply nuts. Last time I gave an ETA and even before that had passed I got constantly insulted by people that were demanding an immediate release. Sorry guys the more you insult people with the knowledge to actually do what YOU WANT the less motivation there is to use our free time to give it to you.

d. The only reason why I did not finish the untether before the ETA was due to unexpected work overload in my real job. It had nothing todo with the untether being too hard or unreal.

e. I don't know why the dev team has not released a redsn0w that does tethered jailbreak for 4.3.1 - I would prefer that to be available, cause sn0wbreeze obviously does not work 100% yet.

f. If you want to learn more about iPhone kernel hacking/exploitation you should come to SyScan Singapore at the end of April. http://syscan.org/index.php/sg/program

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jmakro

jmakro

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:34

δηλαδη εμεις με 4.3.1 να ξεκιναμε να βαζουμε τα κλαμματα η πρεπει να κανουμε πρωτα tethered και μετα μεσω cydia untethered?

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:38

Καλο θα ήταν να μεταφραστεί το κείμενο Βασίλη..Αφορά αρκετούς χρήστες και αρκετοί δεν γνωρίζουν αγγλικά.

ezgif_com_crop_2.gif


#4   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:48

hah άντε να δούμε.. για να έσπασε και αυτήν η έκδοση καλά είμαστε..

#5   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:52

δηλαδη εμεις με 4.3.1 να ξεκιναμε να βαζουμε τα κλαμματα η πρεπει να κανουμε πρωτα tethered και μετα μεσω cydia untethered?

Φίλε μάλλον κάτι τέτοιο θα παίξει!αν φυσικά ο καλός μας ο i0n1c το δώσει τελικά σε κυκλοφορία!

#6   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 18:56

ας ειναι και έτσι!
εγω ειμαι tethered στην 4.3
λέτε να παω τωρα στην 4.3.1 ?

#7   Nymphora

Nymphora

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 19:23

Εγω πιστευω αυριο η σημερα θα εχουμε το tethered..αν και τωρα κανω install το untethered :P

#8   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 19:44

Εγω πιστευω αυριο η σημερα θα εχουμε το tethered..αν και τωρα κανω install το untethered :P


πoιο untethered κανεις install? βγήκε για 4.3 untethered?

#9   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/03/2011 - 19:47

παιδια μην βιαζεσται .Αφηστε να ωριμάσει το πραγμα λιγο και μετα βουρρρρρρρ.

#10   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 28/03/2011 - 20:02

νομιζω οτι ο hackρουλης κατι φοβαται!αλλα τι?

#11   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 20:04

Καλο θα ήταν να μεταφραστεί το κείμενο Βασίλη..Αφορά αρκετούς χρήστες και αρκετοί δεν γνωρίζουν αγγλικά.



To αναλαβάνω εγώ αυτό τώρα!

#12   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 20:12

To αναλαβάνω εγώ αυτό τώρα!


Μπράβο mate :-)


Sent from Dark Side using the Force

#13   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 20:17

Μπράβο mate :-)


Sent from Dark Side using the Force


Δίνω και proficiency τον Μάιο οπότε καλό μου κάνει ;)

#14   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2011 - 20:28

H μετάφραση (συγνώμη αν υπάρχει κάνα ορθρογραφικό, ελπίζω να έκανα καλή δουλεία)

Όλοι πρέπει να έχετε παρατηρήσει πως η πρόβλεψη μου βγήκε αληθινή και η Apple κυκλοφόρησε το iOS 4.3.1 για να διορθώσει την τρύπα του Safari που χρησιμοποιήθηκε στo PWN2OWN.

Ήταν απίθανο η Apple να διόρθωσε και την τρύπα στον kernel την οποία χρησιμοποίησα για το untether exploit μου.
Αυτό διότι το kernelcache binary είναι γύρω στα 8-10ΜΒ και η πιθανότητα η Apple να βρήκε την ίδια τρύπα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα είναι ελάχιστη...

Παρ'όλα αυτά ποτέ δεν ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις, έτσι σήμερα το πρωί όταν ξύπνησα και είδα πως το Sn0wbreeze 2.4 beta είχε κυκλοφορήσει σκέφτηκα πως θα είχε πλάκα να κάνω ένα νέο βίντεο...

Δυστυχώς το Sn0wbreeze δεν δούλεψε με το iPad 1 μου και έτσι έπρεπε να το δοκιμάσω στο ipod 4G μου.

Στο βίντεο μπορείτε να δείτε πως απενεργοποίησα το iPod, μετά το έκανα επαναεκκίνηση, έδειξα την έκδοση του, έδειξα πως είναι untethered και πως διαθέτει τα multitasking gestures, επίσης έδειξα πως μπορείτε να αγοράσε ringtones και μετά έδειξα το Cydia και το παιχνίδι ninja jump από την τελευταία φορά.

Επειδή μερικοί άνθρωποι με παρεξήγησαν στο παρελθόν:

α) Έχω επανηλημένα δηλώσει πως δεν θα κυκλοφορήσω κάποια j/b εργαλείο - Θα δώσω μόνο το untether κομμάτι.
Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά αν είναι εφικτό το untether κομμάτι θα μπορούσε να είναι διαθέσιμο μέσο ενός πακέτου στο Cydia.

β) Ενώ η τρύπα που χρησιμοποιώ στον kernel του iPad 2 το untether μου δεν θα υποστηρίζει το iPad 2, καθώς δεν υπάρχει τρόπος εγκατάστασης του σε αυτό (το bootrom exploits διορθώθηκαν) παρ'όλα αυτά ο Comex δουλέυει πάνω σε αυτό.

γ) Δεν ξαναδίνω κάποια αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφόριας διότι η κοινότητα του jailbreak είναι απλά "ηλίθια" (πιο λιανά gtp). Την τελευταία φορά που έδωσα, ακόμα πριν αυτή περάσει δεχόμουν συνεχώς προσβολές από ανθρώπους που απαιτούσαν άμεση κυκλοφορία. Λυπάμαι παίδες αλλά όσο περισσότερο προσβάλλετε κάποιον που έχει πραγματικά την γνώση να κάνει κάτι που θέλετε μειώνεται το κίνητρο μας να ξοδέψουμε τον ελεύθερο μας χρόνο για να σας το δώσουμε.

δ) Ο μόνος λόγος που δεν τέλειωσα το untether πρίν την αναμενόμενη ημερομηνία που είχα δηλώσει ήταν λόγω απρόσμενου φόρτου εργασίας στην πραγματική μου δουλειά, δεν είχε καμία σχέση με το αν το untether ήταν πολύ δύσκολο ή εξωπραγματικό.

ε) Δεν ξέρω γιατί η Dev Team δεν έχει κυκλοφορήσει το redsn0w με tethered για την 4.3.1, αλλά θα προτιμούσα να το κάνει διαθέσιμο διότι το sn0wbreeze προφανώς δεν δουλεύει 100% ακόμα.

ζ) Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα περί iPhone kernel hacking/exploitation πρέπει να έρθετε στο SyScan στην Σογκαπούρη.



#15   matrixios

matrixios

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2011 - 21:32

να ρωτήσω κάτι; εγώ που έχω iphone 3gs old boot rom λέτε να έχω πρόβλημα που το έκανα jailbreak με το sn0wbreeze-v2.4b1 στην 4.3.1 ;ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από: matrixios, 28/03/2011 - 21:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες