Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone VPN


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 15/07/2009 - 22:47

Αναρτημένη εικόνα
iPhone VPN
Φέρτε το οικιακό/εργασιακό σας δίκτυο όπου και να είστε στο iPhone σας!


Μπορείτε με μερικές απλές ρυθμίσεις να συνδεθείτε στο οικιακό σας ή στης εταιρίας σας το δίκτυο, σαν να είστασταν με wifi στον ίδιο router.

Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα
Κάντε κλικ στις εικόνες για μεγαλύτερο μέγεθος


Η τεχνολογία VPN είναι στην ουσία Ιδιωτικό Προσωπικό Δίκτυο (Virtual Private Network) και ανάλλογα τις ρυθμίσεις μπορείτε να έχετε πραγματικά συνδεθεί στον απομακρισμένο server που σας συνδέει στο δίκτυό "σαν να είσασταν δίπλα του"

Στο παράδειγμα εγώ συνδέθηκα στον vpn server ενός από τα μέλη του AWMN (Athens Wireless Metropolitan Network) μέσα από το Internet και ανοίγω σελίδες σαν να είμουν στο AWMN, ανταποκρίνονται όλα dns ip's όλα γιατί όταν μια σύνδεση VPN ολοκληρωθεί δέχεστε κι εσείς στην συσκευή σας μια IP όπως και όταν θα ήσασταν δίπλα στον server συνδεμένοι!!!


 

Και με την σειρά ο οδηγός..

Συνήθως τα VPN είναι τύπου PPTP που δεν χρειάζονται περισσότερες πιστοποιήσεις απλά ένα username κι ένας κωδικός όπως επίσης το dns ή ip του server που σας συνδέει.


Βήμα 1ο - Ρυθμίσεις VPN

- Πάμε Settings και μετά General[/b].
- Πατάμε πάνω στο Network και μετά στο VPN.
- Πατάμε στο Add VPN Configuration...
- Από τις 3 επιλογές διαλέγουμε την μεσαία (PPTP)
- Στο Description συμπληρώνουμε ένα χαρακτηριστικό όνομα για να γνωρίζουμε την σύνδεση
- Στο Server συμπληρώνουμε το dns ή την IP του server που θα μας κάνει την διασύνδεση
- Στο Accont δίνουμε το username που χρειάζεται για την σύνδεση
- Στο RSA SecurID δεν το πειράζουμε, το αφήνουμε OFF
- Στο Password δίνουμε το password (κωδικό) που χρειάζεται για την σύνδεση
- Στο Encryption Level διαλέγουμε None, γιατί οι περισσότεροι vpn-server δεν χρησιμοποιούν Encryption, σε περίπτωση που οι πληροφορίες σας αναφέρουν διαφορετικά!
- Στο Send All Traffic το αφήνετε στο OFF εκτός κι αν θέλετε όλες οι πληροφορίες που ζητάτε να περνάνε από το VPN, μερικά δίκτυα δεν βγάζουν στο Internet παρά μόνο στο VPN άρα αν μπείτε σε ένα δίκτυο με την λειτουργία αυτή στο ON δεν θα μπορείτε με το iPhone να σερφάρετε σε άλλες σελίδες αν το δίκτυο που μπαίνετε δεν βγάζει στο Internet. Συνήθως το αφήνουμε στο OFF ώστε μόνο οι διευθήνσεις που βγάζουν στο VPN να περνάνε σε εσάς και το υπόλοιπο Internet κανονικά από το Wifi που είστε τώρα συνδεμένοι!

Μην ξεχάσετε στο τέλος να πατήσετε Save ώστε οι πληροφορίες σας να αποθηκευτούν.

Αν τώρα στην οθόνη που σας εμφάνισε πατήστε στο VPN από OFF να γίνει ON θα προσπαθήσει να συνδεθεί.
Θα σας δείξει κατάσταση της σύνδεση μέχρι την ολοκλήρωσή της, αν δεν καταφέρει να συνδεθεί θα σας το δείξει! ;)

Επίσης μπορείτε και από τα Settings απευθείας (βλέπε εικόνα 4) να το ανοίξετε και να το κλείσετε !

Καλές "προσωπικές" συνδέσεις!!! -Som

Τελευταία επεξεργασία από: Somnius, 15/07/2009 - 22:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 15/07/2009 - 22:56

ty somnius το εχεις δοκιμασει δουλευει ??>>

#3   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2009 - 16:54

Κάτι πολύ ενδιαφέρον,μα πάρα πολύ.....
Ευχαριστω somnius...


Ονειροπαρμενοσ παραπάνω λέει πως το έχει δοκιμάσει...
Πάω να το δοκιμάσω και εγώ και έρχομαι...

#4   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 16/07/2009 - 16:56

Πολύ ωραίος οδηγός!

Το έχω κάνει για το εταιρικό δίκτυο και δουλεύει άψογα!

Ήθελε όμως πρώτα κάποιες ρυθμίσεις και στον server! :blush:

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2009 - 17:35

Μία ερώτηση,σε Mac που είμαι πως βλέπω αυτά:Στο Server συμπληρώνουμε το dns ή την IP του server που θα μας κάνει την διασύνδεση;
Νομίζω μπαίνω στο whatismyip.com

Ξέρει κανείς;;

Τελευταία επεξεργασία από: ipodtouchpro, 16/07/2009 - 17:36


#6   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2009 - 18:06

OK νομίζω πως το βρήκα αλλά δεν κάνει σύνδεση.Πάντώς μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι αυτό το VPN;Πρώτη φορά το βλέπω...Απ'ότι έχω καταλάβει:Είσαι κάπου χωρίς WiFi,ας πούμε στο σχολείο ή έναν άλλο χώρο και θές να μπείς στο δίκτυο του σπιτιού σου που έχεις WiFi και συνδέεσαι;

#7   Kostis

Kostis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2009 - 11:41

Πάντώς μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι αυτό το VPN;


VPN = Virtual Private Network

#8   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2009 - 14:04

OK νομίζω πως το βρήκα αλλά δεν κάνει σύνδεση.Πάντώς μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι αυτό το VPN;Πρώτη φορά το βλέπω...Απ'ότι έχω καταλάβει:Είσαι κάπου χωρίς WiFi,ας πούμε στο σχολείο ή έναν άλλο χώρο και θές να μπείς στο δίκτυο του σπιτιού σου που έχεις WiFi και συνδέεσαι;


Το τι σημαίνουν τα αρχικά τα εξήγησε ο φίλος από πάνω μου. Τώρα στην πράξη και με απλά λόγια το VPN σου επιτρέπει να συνδεθείς μέσω του δικτύου σου εικονικά σε κάποιο άλλα δίκτυο και να αποκομίσεις IP από το τελευταίο. Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να βρίσκεσαι σε ένα δίκτυο και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις σε αυτό. Να σου δώσω ένα παράδειγμα που υπάρχει σε αρκετές σχολές. Για να έχεις πρόσβαση σε κάποιες υπηρεσίες της σχολής πρέπει να έχεις IP από το δίκτυο της σχολής σου. Έτσι ( αρκεί να υποστηρίζεται από την σχολή ) χρησιμοποιείς το VPN για να αποκομίσεις IP από την σχολή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτές τις υπηρεσίες.

Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

#9   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2009 - 18:47

Ευχαριστώ πολύ!!Με κατατόπισες πλήρως!!

#10   Tominen13

Tominen13

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/07/2009 - 18:58

Δηλαδή μπορώ να πάω στα Τ.Ε.Ι. που έχουν τρελές ταχύτητες, να συνδεθώ και μετά όταν πάω σπίτι μου να έχω την ταχύτητα των Τ.Ε.Ι.;

#11   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2009 - 15:08

Δηλαδή μπορώ να πάω στα Τ.Ε.Ι. που έχουν τρελές ταχύτητες, να συνδεθώ και μετά όταν πάω σπίτι μου να έχω την ταχύτητα των Τ.Ε.Ι.;


Όχι λάθος κατάλαβες. Πρώτον δεν χρειάζεται να πας στο ΤΕΙ για να στήσεις VPN. Αν έχετε στο ΤΕΙ είναι στημένο ήδη από εκείνη την πλευρά. Μετά για να συνδεθείς εσύ από το σπίτι σου πρέπει να γνωρίζεις κάποιες ρυθμίσεις που απαιτούνται για να επιτευχθεί η σύνδεση και να τις περάσεις στο πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις στον υπολογιστή σου ή αντίστοιχα στο iphone. Στο θέμα ταχυτήτων δεν θα έχεις τις ταχύτητες που έχεις στο ΤΕΙ για πολλούς λόγους αλλά ο πιο κύριος είναι οτι το VPN δεν σου προσφέρει ταχύτητα (δεν φτιάχτηκε γι' αυτόν τον λόγο) ίσα ίσα που μπορεί να σου μειώσει και λίγο την ήδη υπάρχουσα λόγω της διαφορετικής δρομολόγησης που θα ακολουθήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 21/07/2009 - 15:10


#12   Tominen13

Tominen13

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/07/2009 - 21:02

Λάθος μου και χάρηκα :lol:

#13   pit

pit

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/07/2009 - 09:35

Το κανάλι VPN έχει ταχύτητες της τάξης των 20kbs. Μην περιμένει κανείς θαύματα.

#14   FiR3Dr4g0n

FiR3Dr4g0n

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/07/2009 - 13:54

γινεται με vpn να κανω κληση voip?

#15   pit

pit

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/07/2009 - 07:05

Γιατί να χρησιμοποιήσεις VPN προκειμένου να κάνεις VoIP;

Μάλλον κάτι σε έχει μπερδέψει με το VPN. Η σύνδεση VPN (Virtual Private Network) σε βάζει σε ένα τοπικό δίκτυο -ας πούμε μιας επιχείρησης ή του σπιτιού σου- και είναι σαν να βρίσκεσαι εκεί. Το μηχάνημα (pc ή iphone) που συνδέεται στο VPN παίρνει μια local IP και λειτουργεί σαν να είναι κομμάτι αυτού του δικτύου. Χρησιμοπιείται συνήθως για επαγγελματικούς λόγους, παράδειγμα πρόσβαση σε file server, exchange server κλπ.

Οπως είπα και σε προηγούμενο post, η σύνδεση VPN δε σηκώνει ταχύτητες. Αρα ειδικώς το VoIP είναι εκτός θέματος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες